Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum üstü kuru alanım.

Cvp: RE: akvaryum üstü kuru alanım.

kenco' Alıntı:
Cem Bey merhaba

Kuru alanin boyu nedir diye merak ettim
Yaptirdigim akvaryum 100x50x50 ve ust kuru alani 30 cm cam yuksekligi ve malum 50 cm genislikte yaptircam.Fakat uzunluguna karar veremedim.

kuru alanın eni 52 cm. kenarlardan 3 cm kadar yan camları sarkıttım. sağa sola kaymasın diye. böylece akvaryumu kavrıyor.

boy 35 cm, rampa 30 cm. giriş yani rampa genişliği 22 cm. giriş yan camlarını 15 cm yaptırdım. akvaryum 100*50*60h, rampaya biraz daha meyil verebilirsin. benimki biraz yukarda kaldı.

arka köşelerdeki dış filtre borusu için bıraktığım boşluklar ek masraf çıkarıyor o kısımlara uygun boyda bambu bulunca koyacağım. cam dışından görsellik verecek. hayvanlar dalaşmayacak.

Cvp: akvaryum üstü kuru alanım.

değişiyor bazen iki hafta bazen 3 haftada bir 10 litre kadar. ayrıca buharlaşmaya bağlı ayda 5-10 litre arası su eklemesi yapıyorum. dış filtre iki ayı geçkin çalışıyor temizleme yapmadım, daha bir sıkıntısı yok.

evet sondan ikinci resim. bu şekilde rampa sağlam duruyor kaç defa çarptım açılma olmadı. sen daha ince cam kullanacağın için yapışan yüzey ince olacak bu takviye olur. ağırlık ne kadar olur bilmiyorum. kaçlık cam kullandın taban ve yanlarda.

Cem kuru alanda kullandigin kaydirmaz kalin bayagi heralde burdan öyle görünüyor
Hiç kaydigi oldu mu?
Ben en son artik akvaryum silikonu alip yapiştirmayi düşünüyorum bıktım akvaryumdan toplamaktan :S

Çok ağırmı abi bu çünkü vantuzla tutturuyorum ben kuru alanı.

kuru alana tek parça kesip koydum. tam şekil oturtmak yarım saatimi aldı. kayma olayı olmuyor. belli sürelerde diş fırçası ile fırçalıyorum. delikli olduğu için hayvanlar tırnaklarını takıp çıkıyor.

biraz ağırlığı var ama senin kuru alan küçük sorun olmaz diye düşünüyorum. tel gibi olanın tırnaklara takılması bir yana buna görede ağır. bu daha hafif.

Cem abi ben bu fotograflara ilk bakinca okadar anlamamistim ki suan aliskanlik olmus hersey netmis asslinda, yaptirirken o arka uzatmayi daha da guvenli olsun diye mi yaptirmistin ? Bu kuru alan kalkmaz cunku 2 metre boy lazim.

Buarada arkadaslar akvaryuma sac yaptirilip kuru alanin yan camlara oturtulabilecegi gibi kayit ve kusak olan akvaryumda kayitlarin ustunede oturtulabilir.

3 cm'lik aşağı uzantıyı diyorsan o gereksizmiş. o olmasaydı düz olarak kuru alanı diğer tarafa kaydırıp temizlik yapmam kolay olurdu.şimdi arka kısmı havaya kaldırıp diğer tarafa ittirip bırakıyorum.

abi bende seninkine benzer bişi yapıcm ama değişik olucak birazcık :)

acaba kuru alan için akvaryum mu kullandınız acaba merak ediyorum . ve bir kaç örnek

cem' Alıntı:
nihayet hayvanlar için akvaryum üstü kuru alanı yaptırdım ve yerine koydum. şimdilik taş işiyle uğraşamayacağım için. lastik paspas aldım. arka köşelerden kesme yaptırdım bu sayede dış filtre borularına yer açtım. her iki tarafa yapmamdaki maksat gün gelir yer değişikliği olursa her iki ucada koyma imkanım olması. alt taban 8 mm kenarlar ve rampa 6 mm cam kalınlığına sahip. birleşme noktaları siyah silicon daha sağlam olduğu için ondan yapıldı. kenarlarının traşlanmış olmasına rağmen ben silicon ile bir daha geçtim. hayvan çarparsa zarar görmesin. rampaya alttan üç destek yaptırdım. ayrıca bu destekler. birbirine arka ve alttan birleştirildi. bu da üstüne binen yükü tolere etmiş oldu. kenarlardan alta doğru 3 cm uzatma yaptırdım. bu sağa sola ve öne arkaya kaymasını engelledi.

mailto:/2nqqrsl.jpg

mailto:/2yv037b.jpg

mailto:/dw9kpj.jpg

mailto:/nmhrw8.jpg

mailto:/ojl005.jpg

mailto:/8wh1u8.jpg

mailto:/2utor3n.jpg

mailto:/30ka7mg.jpg
hayvanlar daha alışamadı. elimle alana koydum camlara tırmanmaya başladılar rampa tarafını bulup suya inene kadar her köşeye kafa atıp ayağa kalkmaya çalıştılar. şu an uv lambayı kapadım diğeri yanıyor. alışana kadar bakalım kaç gün geçecek. gece rampa üstünde uyuyorlar ama yukarı çıkma yok. bu sayede suyu 250 litreye çıkardım.

akvaryum 100*50*60h kuru alan ende 52-53 cm, boy 40 cm ön rampa boyu 25-30 cm arası idi galiba hatırlamıyorum şimdi.

Cem bey maliyet olarak ne kadar ortalama bir fiyat çıktım ve kuru alanın tamamen hazırlanması size mi ait oldu yoksa onuda camları kestirirken yaptırdınız yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü kuru alanımı yenileyip uzun süre kullanmak istiyorum

2013'te akvaryumun fiyatını unuttum. 200'lü birşeydi sanırım, rodajlı paslanmaz çelik saclı. mobilyasını kendim yaptırdım ona 350 tl verdim. Kuru alan 150 tl tutmuştu onun da planını ben çizdim verdim akvaryumcu yaptı. Şimdilerde 1500-2000 civarı tutar sanırım

Cem bey akvaryumu yaptırdım kuru alan da yaptırdım verdiğiniz önerilerle :) kuru alan nerdeyse sizinkiyle aynı tabanına ne koymalıyım kıskaçlı lamba tutacağı alicam içine soft armut ampül ya da bauhousedan lamba alicam bu bauhousedeki lambanın bir de tekzende vardı isimleri nelerdir. Zamanlayıcı alicam da zamanlayiciyi nasıl kullanıcam. Ayrıca akvaryuma kum aldım pis oldu yıkadım kumu çıkardım tekrar alicam fakat bir sonraki ayın 15 ini beklemem gerek kum yok şu anda ama tosbikler akvaryumda bi zararı olur mu ısıtıcıları falan var şu 27 derecede. Bir de bu uvb lamba mı ne okudum yorumlarda, armut lamba haricinde bisey mı bu onu nerden alicam ve nasıl kullanıcam. Destekleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sizin de vaktinizi alıyorum kusura bakmayın:)

Bilgi paylaşımı olacak ki hayvanlar rahat yaşasın. Hayırlı olsun. Kuru alan tabanına benim aldığım paspastan al tek parça olsun. Bu hafiflik verir. En boy ölçüsünü alıp ona göre alırsın. Çubuk makarna gibi olanından alma sakın tırnakları takılıp kopabilir. Bendeki gibi olsun. Birkaç rengi var. Mavi, gri yada yeşil renklerden birini al. Rulo halinde satılıyor. Eni 80 cm standard bu sebeple uzun kısmı bu olsun kısa kısmına göre kestirirsin. Kuru alana görede maket bıçağı ile fazlalığı kesersin. Bunu kuru alana koymadan evvel sabun fırça uygulayıp sıcağa yakın su ile durula. Bolca dök suyu sabun kalmasın.

Bauhaustaki ecolite halosoft bu 42 ve 52 watt olarak var. Lamba max ne kadar kaldırıyorsa ona göre alırsın. Tekzendeki wiselite halogen energysaver diye geçiyor. Bunun 42 W olanını gördüm. Bir iki tane yedek al. Zamansız patlarsa değişirsin.

Zamanlayıcıda mekanik alacaksın dijitaller pahalı ve gereksiz. Bunu da koçtaşta beyaz ufak olanlar var ondan al. Genişleri çoklu prizin yan slotunu kapadığı için kullanamıyorsun. Bundan al.

Kumu yıkamadan mı koydun. 3-4 kg’lik oranlarda kimyasal değmemiş leğende mıncıklayarak yıkayıp doldur boşalt yapıp en son tozlarda gidince akvaryuma yavaşça dökeceksin. Yine de bir miktar daha bulanıklık olur. Onu filtre bir miktar çeker. Bir kısmı tabana çöker. Birkaç genel temizlik sonrası tozlar tamamen gider kum kendine gelir. Kum vitasand silis olacak.

Suyu 28 derecede yapabilirsin. Şimdilik kuru alanı kullanamadıklarına göre yüzeyde tutunacakları birşey yap. Misal küçük oklavaya vantuz takıp yüzeye paralel konumlandırırsın.

Uvb pahalıdır ama marka anlamında ucuz olanı exo terra uvb 100 ‘dür. Bu uva+uvb içerir. 8 cm kabuk boyu sonrası alabilirsin. Hayvanlar küçükse bekle.

Isıtıcı 12 saat yanar; uvb 3-4 saat kadar en çok çıktıkları saatte. Uv ampul 13 W ise 17-18 cm mesafeden; 25-26 W ise 27-28 cm mesafeden konumlandırılacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kumu yikayyıkayıp da koymuştum ama sanırım bi yerlerde yanlışlık yaptım. Zamanlayicidan aldım gosterdiginizi. Hayvanlar henüz küçük biraz bekleyeyim o zaman uvb için. Verdiğiniz bilbilgiler için çok teşekkür ederim ?

O zamanlayıcıyı prize takacaksın. Saat yönünde çevirerek ok işaretini saat kaç ise o vakte getireceksin. Yanmasını isteğin sürelerin çentiklerini indirip lamba fişini takacaksın. Zamanlayıcı elektrikle çalışır elektrik kesilirse durur. Tekrar elektrik geldiğinde ok işaretine ayarlayıp bırakırsın.

Yan kısmında kırmızı bir düğme vardır. Bir tarafa çevirirsen lamba sürekli yanar. Diğer tarafa çevirirsen zamanlayıcı ayarında yanar söner.

Cem bu kuru alandan ben de yaptıracağım taryumda ama akvaryumun ölçüsü yeterli olur mu yoksa alıp akvaryumu da götürmeye gerek var mı? Bunu bi şekilde sabitlemek lazım sen mi yapıştırdın? Bi de kaç güne yaparlar ?

Akvaryum ölçülerin nedir ? Cam kalınlığı nedir ?

Geri