Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 gün evde tek kalır mı

Hocam 28Watt ısı vermiyor cidden eskiden mesafe kısaydı ama 23cm den 28 yetersiz kalıyor aslında yetiyor hayvan sürekli kuru alanda mayışmasını engelliyor 42W alacaktım letgodan satıcıdan ses çıkmadı çiğliden ampul getirmesini bekliyorum. 30W spot var bende minik e14 onu uygun birşey yapsam nasıl olur yoğun ısı vermiyor o kadar soft birde. 42Watt fazla gelebilir sizce bu mu daha iyi olur 42 mi bundan 10 adet sipariş ettim sağ sağlim gelir umarım.

1708724216795.png
1708724249044.png

Hocam 28Watt ısı vermiyor cidden eskiden mesafe kısaydı ama 23cm den 28 yetersiz kalıyor aslında yetiyor hayvan sürekli kuru alanda mayışmasını engelliyor 42W alacaktım letgodan satıcıdan ses çıkmadı çiğliden ampul getirmesini bekliyorum. 30W spot var bende minik e14 onu uygun birşey yapsam nasıl olur yoğun ısı vermiyor o kadar soft birde. 42Watt fazla gelebilir sizce bu mu daha iyi olur 42 mi bundan 10 adet sipariş ettim sağ sağlim gelir umarım.

Ekli dosyayı görüntüle 7540 Ekli dosyayı görüntüle 7542
52w 22 cm kullaniyorum ben

Yetişkin hayvanlarda 52-53 W kullanıyoruz. Bundan kaynaklı bir sorun yaşayan çıkmadı daha.

O spotu ben kullanmam şahsen. 52 W halojen ile aynı mesafeden tuttum. Elimi saniyeler içinde yaktı.

Yetişkin hayvanlarda 52-53 W kullanıyoruz. Bundan kaynaklı bir sorun yaşayan çıkmadı daha.

O spotu ben kullanmam şahsen. 52 W halojen ile aynı mesafeden tuttum. Elimi saniyeler içinde yaktı.
isi vermiyor ki fazla
canak yok zaten
uygun degil mi?

duz konumlandirdim egik degil dumduz asagi bakiyor lamba cok az egim verdim

Hocam lamba işini hallettim bundan aldım dün 10 adet camın boyutu biraz küçük ama boyle daha iyi oldu ısısı çok ideal ne az ne fazla hayvan köşelere gidiyor zaten sıcak bastı mı
20240225_210135.jpg

@cem Hocam birde kaplumbağaya kan kurdu alacağım dondurulmuş acaba un kurdu seviyorlar mı? Ben bir kere bütün karides attım korkmuştu

Kan kurdu canlı yada dondurulmuş satılıyor. Bir arkadaşımız alıp üretip yem işini bedavaya getirmek istemişti kokusundan bıraktı.

Kan kurduna bayılırlar. Yediği oranda çıkarıp kalanı hemen çözülmeden dolaba atın.

İyi yıkayın hatta kaynar su dökmek iyi olur.

Yada hesaplıysa tropical reptiles carnivore yemi alın.

Kan kurdu canlı yada dondurulmuş satılıyor. Bir arkadaşımız alıp üretip yem işini bedavaya getirmek istemişti kokusundan bıraktı.

Kan kurduna bayılırlar. Yediği oranda çıkarıp kalanı hemen çözülmeden dolaba atın.

İyi yıkayın hatta kaynar su dökmek iyi olur.

Yada hesaplıysa tropical reptiles carnivore yemi alın.
Hocam kruutlmuşların vitamini gider bence. Dondurulmuş olanını sordum kalmamış internette bulamadım. Bahsettiğiniz yemde sinek gibi birşey var kaplumbağa sever mi onu. Bulabilirsem kurutulmuş un kurdu alacağım birde dondurulmuş kan kurdu.

Cırcırböceği var yalnız arka uzun bacakları koparmak lazım. Bir miktarda stick yem sanırım. Unuttum. Ama ağırlıklı kan kurdu var.

Cırcırböceği var yalnız arka uzun bacakları koparmak lazım. Bir miktarda stick yem sanırım. Unuttum. Ama ağırlıklı kan kurdu var.
Hocam dimmerli kablo alıp masa lambasına bağlayacağım yazın çok sıcak olduğunda kısmak için işe yarar diye düşünüyorum. Güzel olursa paylaşacağım. Fakat voltajın oynanması uvb lambayı bozabilir. Akkor ampulde bir sorun olmaz.

Bildiğim kadarıyla halojen ampulde de dimmer uyumlu değil. Sadece filamanlılarda kullanılıyor.

Gerek yok dış ortam sıcak olsa da hayvan ısıyı doğrudan lambadan almalı. Amaç sadece ısınma değil. Kabuğa ısı vurduğunda plakaların açılmasını sağlamakla birlikte, kabuğu kurutup, mantar ve yosun oluşumunun da önüne geçmesi. Hayvan ısının içine işlediğini hissetmeli. Bunu dış ortam ısısı ile sağlayamayız. Dış ortam 32 derece üstüne çıktığında sadece hayvanın üşümemesini sağlar.

Örnek vermek gerekirse İzmir yazın 35 derece üstlerine çıkar. Kaplumbağalar buna rağmen gölge yerde durmak yerine yine güneşe çıkar.

Bildiğim kadarıyla halojen ampulde de dimmer uyumlu değil. Sadece filamanlılarda kullanılıyor.

Gerek yok dış ortam sıcak olsa da hayvan ısıyı doğrudan lambadan almalı. Amaç sadece ısınma değil. Kabuğa ısı vurduğunda plakaların açılmasını sağlamakla birlikte, kabuğu kurutup, mantar ve yosun oluşumunun da önüne geçmesi. Hayvan ısının içine işlediğini hissetmeli. Bunu dış ortam ısısı ile sağlayamayız. Dış ortam 32 derece üstüne çıktığında sadece hayvanın üşümemesini sağlar.

Örnek vermek gerekirse İzmir yazın 35 derece üstlerine çıkar. Kaplumbağalar buna rağmen gölge yerde durmak yerine yine güneşe çıkar.
Anladım fakat günde 12 saat yazın açık kalması hayvanı yormaz mı. günde en çok çıktığı saatte 3 saat açsak yazın olur mu. Birde halojenler dimlenebiliyor. Akkor ile aynı sayılır sadece içinde döngüyü sağlayan halojen gazları var. Bu gazlar telin buharlaşması sonucu ısı kaybedip soğumasını ve telin incelmesini engelliyor. Şimdi farklı marka halojenlere baktım kutularında dimlenebilir yazıyordu. Benim odanın köşelerinde de var halojen spot dimlenebiliyor fakat dimmeri bozdulmuştu temazsızlık yapıyor müsait bir zamanda onu da tamir etmek lazım. Birde kabukta zararlı bakteri oluşumunu engellemek icin en iyisi uvb lamba zaten uv ışık dezenfekte için kullanılıyor. Dalga boyu kısalıp enerji arttıkça canlılar icin daha zararlı hale geliyor bakterilerde dahil. Bakteriler canlı sayılır mı emin değilim

Şikayetler kısmı yanlış kullanılıyor uyarı eklemek iyi olur acil bir durumda siz çevrimiçi değilken başkaları yazamıyor.

Hayvanı yormaz hayvanlar yazın kuru alanı daha fazla kullanıyor. İniş çıkış saatleri belli olmuyor. Onun için 12 saat standart devam ediyoruz. Uvb'nin bakterileri öldürdüğüne dair bir bilgim yok. Okuduğum yazılarda da görmedim. Bildiğim sadece ısıtma lambasına bağlı kabuğun kuruması ve uvc ışınımı öldürüyor. Uva ampullerde ısı ampulü olarak kullanıldığı için kurutup öldürüyor.

Dimmer kullanılıyorsa tamamdır. Son dönem fiyatlarını bilmiyorum ama dimmer düğmeler uydu düğmelerinden sonraki en pahalı olan düğme.

Şikayetler kısmı yanlış kullanılıyor uyarı eklemek iyi olur acil bir durumda siz çevrimiçi değilken başkaları yazamıyor.
Geçenlerde taşımıştım yine bakayım.

Geri