Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum üstü kuru alan yardım

umtcnaltunog

Bronz 5 Üye
Merhabalar, akvaryumun üzerine kuru alan yapmak istiyorum cam yerine seffaf plastikten etrafını kaplamak istiyorum nereden bulabilirim

Cvp: Akvaryum üstü kuru alan yardım

İlk önce cd kabına silikonla halı kaymaz yapıştırdım. Daha sonra plastik uygun boyutlarda bir saklama kabının bir kenarını çıkardım. Cd kabını bu saklama kabının içine oturttum. Birazcıkta süsledim, deniz kabuğuyla vb gibi.. Çok da güzel gözüküyor.

Kuru alan ısıya maruz kalacağından ötürü kullanılacak plastik iyi seçilmelidir.Akvaryum üstü kuru alan yapılmasını gerektirecek boydaki bir kaplumbağa için en iyi tercih cam ya da pleksiglas olacaktır.

umutcan pleksiden yaptırabilirsin. ısıtarak birleştirme yaptıkları için ek yeri olmuyor. ama fiyatı biraz tuzludur.

tetenoss' Alıntı:
İlk önce cd kabına silikonla halı kaymaz yapıştırdım. Daha sonra plastik uygun boyutlarda bir saklama kabının bir kenarını çıkardım. Cd kabını bu saklama kabının içine oturttum. Birazcıkta süsledim, deniz kabuğuyla vb gibi.. Çok da güzel gözüküyor.

Resim varsa gönderebilirmisiniz rica etsem merak ettim :) Tavsiyeleriniz icin tesekkür ederim 

kabukları kaldırmalısın onlara basıp kaçabilir. rampanın hayvan üstüne çıktığında fazla eğilmemesi için rampa ile tabanın alt kısmından birleşme noktasına orta noktadan uygun açıda ters V biçiminde bir parça yapıştırırsan rampa sabitlenir. bu V parçasını rampanın ucu su içine girecek ve hayvan rampaya rahat çıkabilecek şekilde iyi ayarlamak lazım. hayvanın rampaya rahatça çıkabilmesi için su içindeki kısım en az hayvanın kabuk boyunun yarısı kadar olmalı.

Rampa eğilmesin diye, vantuz yardımıyla akvaryum camına sabitlemiştim bn.. Dediğiniz gîbi de yapılabîlir ama

Bu tarz bir şey yaptım :) nasıl olmuş? pier kücük gelmeye baslamıstı onun tırmanma rampasını saklama kabına normal silikonla yapıstırdım suya temas yok suyla arasında fark var sorun olur mu?

mailto:/BZkQWg.jpg
mailto:/ZL0Bja.jpg
mailto:/oA1Wqm.jpg
mailto:/Vlbn8n.jpgmailto:/nAB690.jpg

Eger rampadan kolayca cikabiliyorsa bence sorun yok, yalniz isigin geldigi yerle kuru alan arasinda ki kismi kaldirmalisiniz.

Ampul plastiğe çok yakın olduğu için büyük ihtimalle kimyasını bozup salınım yapmasına neden olacaktır.Daha yüksek konumlandırmak da gereken ısıyı sağlamamasına sebep olacağı için ilgili kısmın kesilmesi gerekmekte.

İlgili kısım kesilmesi durumunda kuru alan yüksekliğinin kaplumbağanın kaçamayacağı şekilde tekrar ayarlanması gerekebilir.

silikonun kokusu gitmediyse başka yerde beklet biraz. ışık vurduğunda kap koku çıkarıyor ise o bölgeyi açıp genişlet. ama uv ampul kullandığında arada plastik olmamalı. hayvan direk ışınımı almalı.

Üst kısımdaki plastik kısmı kestim ısık direk vuruyo hayvana. tek korkum silikon suya salınım felan yaparmı normal silikon tabancasıyla sıkılan silikonla yapıstırdım o basamagı plastiğe. Hayvan rahatca cıkabiliyor. Birde 30 litrelik akvaryuma önerebiliceğiniz güclü bir iç filtre var mıdır?

Umutcan bende filtre alırken güçlü olsun akvaryum sürekli temiz olsun diye düşünüyordum.Ama sonradan anladım ki filtrenin gücü yüksek suyun miktarı az olursa filtre bağırır durur.Eğer sesine katlanacaksan güçlü alabilirsin.(odada yatan/oturan yoksa) Onun dışında 30 litrelik akvaryum için 3 veya 5 watt gücünde bir filtre yeterli olacaktır.
Silikon akvaryum silikonu değilse zamanla salınım yapar buda zararlı.

Sista Akvaryum Silikonu kullanılması gerekmekte.Çoğu nalburda bulunabilmekte.Alırken son kullanma tarihine dikkat edilmeli.Silikonu uygulamak için tabancaya da ihtiyaç olacak.

İç filtrenin ebatları ve filtrasyon debisinin akvaryum boyutlarına ve su hacmine uygun olması gerekmekte.
Akvaryum boyutları,su yüksekliği ve su hacmi gibi bilgiler paylaşılırsa;daha sağlıklı bir tavsiyede bulunabilir.

kullandığın silikon sistanın yeşil kaplamalı lavabo banyo siliconu ise suya dayanımı var. ama direk suya temas ediyorsa salınım bir miktar olacaktır. suya temas etmiyor ise kokusu gitmiş olmak şartıyla sorun olmaz.

Tesekkür ederim peki kuru alanı kücük cakıllarla doldursam onların altına yine akvaryum silikonu mu sıkmam gerek yoksa normal silikon kullansamda olur mu?

bayağı silikon gider onun için direk akvaryum siliconu al. çakıllar silikon ile tutturulmalı yoksa sürekli akvaryuma düşer. çakılda da yassı düz olanlarından seç. fazla engebeli olmasın biri yukarıda diğeri aşağıda. mümkün olduğunca satıh düz olsun.

Cem abi resimdeki malzemeden kuru alan yapmayı düsünüyorum etrafınıda onunla çevreleyeceğim. Malzemenin adını ve nerede bulabileceğimi bilmiyorum yardım edebilirsen cok sevinirim.
mailto:/g5pXXb.jpg

bu ızgara çok ince panik halinde hızlı hareket ederse hayvanın derisini kesebilir. hayvan büyüdüğünde de taşıyamayabilir. nerede kullanıldığını bilsem nereden bulacağını söylerim. buzdolabı rafı olarak ince, menfez için kullanılmaz. bu tip inşaat malzemesi de görmedim.

Geri