Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

ShaF_cK

As 3 Üye
Yaramaz :
Alt Kabuk..

Üst Kabuk..

18.12.2013 : 4,1 cm idi 25.12.2013 : 4,3 cm

Şaşkın :

Alt Kabuk...

Burada ise Kelebek çok güzel çıkmış flaştan alt kabuk gözükmesede.. :)

Üst Kabuk...

Ufak Tefek Kareler :)

Keşifte Yaramaz :)

Şaşkın...

Aile saadeti :)

Ahhh o parmağını bir yakalarsammmmmmm :)

Sayın karikatürist için :) (sizin kadar olamasamda :) )

Ve bu kadar yeterli sanırım :)
Bilgisi olanlar için alt ve üst kabuk resimlerini çektim anormallik var mı vs. ilginiz için çok teşekkür ederim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence esas üstteki hayvanın alt deseni mükemmel. Tam ortada alt tarafında yapraklarıda olan çiçek gibi bir desen oluşmuş :)

Kabukları gayet güzel, bir sorun yok. Maşallah.

Ancak hayvanları kumaş yerine sert bir saklama kabında beklet derim Şafak.
Akvaryumda temizlik mi yaptın? Bu tarz hayvan kontrollerini temizlik yapacağın yani hayvanları zorunlu çıkaracağın zaman yapman akvaryumdan sık sık çıkmalarını engeller. Ben temizlik ve boy ölçümü için yılda 3-4 defa çıkarıyorum. Bunun dışında tüm çekimleri akvaryumda yapıyorum.

Bu kabuk alti desenleri sanirim buyudukce siyaha donuyor degil mi?

hmm sen dıyınce farkettım abi :) Sağolasın :)
abi yarın ıstanbula gıdeceğim suyunu fln temzlym dedım akvaryumu temzledm aletlerı vs. O sırada yogurt kovası varya onda durdular kendı akvaryum sularında o sırada da kalorıfer yanındaydılar. fotograf cekmek ıcın cıkartmadım yani :) daha yeni oldugu ıcın abi yeni bır urun geldıgınde denıyorm o sıradada olcum yapıyorm :) bundan sonrakılerde dedıgın gıbı abi dıp cekımı yaparken fln anca :)
bırde abı Şaşkın ısırmaya yeltenmıyor bırde boynunun altını oksayınca evcıl hayvan gıbı duruyor. Bır de Yaramazda denıyım dedım o biraz cani parmak gormesın yani :D ama onada cenesının altında tutarak bıraz da tırsmadım degıl oyle denedım cenesını kapattı :) hanı kopek kasınır ayagıyla sonra sen gıder kasırsın ayagını kasıyormus gıbı yapar ya aynı oyle yaptı :)
ali sarp daha yetişkin kaplumbağa sahıbı olamadım ne yazıkki :) büyüsünler soylerım :):):)

Mesela benimkiler 12 yasinda ve siyah acaba butun tosbagalarda oylemi oluyor diye merak ettim

Cvp: Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

evet hayvanlar büyüdükçe o desenler kaybolup şekiller komple siyaha dönüyor.

şafak senin birincide siyah belirtileri başlamış gölge şeklinde çıkıp desenlerin üstünü kapatacak. birinci ikinci katman plakayı tamamlamış üçüncü plakaya doğru yol alıyor diğeri ikinci plaka yapım aşamasında hayvanlar gayet güzel ve sağlıklı.

güvenip bırakacağın birini buldun sanırım işi detaylıca anlat. yem adetleri ve hangi gün hangileri verilecek bir kağıda not yaz. bir de su azalması olacak onuda ya ısıtıcı hizasını göster veya rampa kenarından tükenmez kalemle ince çizgi at. yeri belli olsun azaldıkça bakacak kişi su eklesin. eklenecek suyu da bir damacana içinde oda kenarına koy; oda ısısında dursun. gerekirse iki damacana olsun.

Evet büyüdükçe daha belirgin siyah lekeler haline geliyor. Özellikle alttaki desenler siyah lekelere dönüyor.

Karakterleri, ürkeklik ve cesaretleri farklı oluyor. Aslında bu birazda renk katıyor Şafak. Sağlıklı büyümeye devam etsinler.

cem abi dedıklerını harfıyen hc bırını atlamadan yaptım :) burada akrabalarımla kaldgm ıcın guvenle emanet edebılecegım ve dedıgın hepsını dedım. Ztn bır kenarda sızden aldıgım ılk bılgılerden yem mıktarını nasıl olcgnı soyledım. 1 saat oncesıne kdr da su sevıyesını kntrol etmesını ısıtıcıdakı plastıge kdr doldurmasını soyledım. Yemlemenın nasl olcgnı vs. Tek sorun ben mesela 7 gıbı takıyordum fıse ısıtıcı ampulun. Onuda soyledm bakalm ıns ıse gıderken unutmaz :) zamanlayıcı alamadım su son 2 gundur yogunluktan suan bıle tabırı caızse ölü gibiyim :)

aynen öyle emre abi mesela kuru alanda gordgmde yavasca sokuluyorm dıbıne kadar Yaramaz ın sadece beklıyor ani bir hareketımı gormeyı yoksa keyfıne devm edıyor :)
bakalm bı 10 gün kafa tatili verdim kendime :) hem bi yandanda ıstanbulda vakıt bulablırsem sarı yanak bulmaya calısıcam bayagı bır zor fkat bakalm sans :)

zamanlayıcıyı istanbulda koçtaşa uğradığında al. iki tane şart, üçüncüde uv ampul veya gece lambası için.

Hayırlısıyla git gel Şafak. Bekleyenlerde sağlıklı karşılasınlar seni.

Hatta yedek ampul yoksa bauhaustan ondanda al birkaç tane.

cem abi silivride yok koctas ve bauhouse. Tekzen fılan var oradan bakarım duzgn bısı bulablırsem alrm. Burda da vardı aslnda da alamadım bır turlu cok ters tarafta kalyr.
Sağolasın emre abi İnşallah hayırlısıyla gidip gelirim de karsılarla sağlıklı bir sekılde :):)

birde abi size ne zmndır soracağım fırsat olmadı.
Smdı üni'den fılan gelmem 6 ı buluyor. 6 da yem atıyorm fln yem yıyorlar bende gıdıyorm yemegımı yıyorm 7 gıbı fılan. Snra glp bakıyorm kuru alandalar uzanıyorlar oyle :) smdı beklıyorm benı gorunce kacıyorlar bı sure hareketsız kalnca cıkıyorlar tkrar. Ben ısıgı ne zmn kapatmalym . Mesela suan yenı kapattm ısıgı ? Her zmn boyle sadece bgn bu kdr gec kaldılar da

19:00 en geç 20:00 gibi kapatmalısın.

o saatlerde kuru alanda oldukları ıcın doknmym dıyorm kuru alanda olsalar bıle kapatmalym yani abi öylemi :)

Odanın ışığı açık mı o saatte?

Oda ışığı açıksa hayvanlar gündüz şartlanmasıyla tabiki kuru alanda durmaya devam eder. Eğer bu durum söz konusu ise oda ışığını kapatmalısın.

Eğer oda ışığı kapalı olduğu halde kuru alan ışığınıda kapatınca suya inmiyorsa night glo gerekir. Işıklarını geç kapatma uygulaması doğru değil. Kuru alan ısıtma lambası akşam kapatılıp night gloya geçilmeli.

cem' Alıntı:
zamanlayıcıyı istanbulda koçtaşa uğradığında al. iki tane şart, üçüncüde uv ampul veya gece lambası için.

Bu arada İstanbul'da mahallerdeki elektrikçilerde zamanlayıcılar koçtaş'a göre aynı fiyatta. Ben Beşiktaş'tan 8 TL ye aldım. Açma kapama düğmeli olanlar var. Bence arkadaşlar 6-8TL civarında normal semtlerinde de bulabilirler.

Gece lambasi dediginiz mavi dalgic floresan mi ve 3 zamanlayici biri uv digeri isitma lambasi 3. Yu ne olarak kullaniyorsunuz?

Cvp: RE: Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

Alisarp' Alıntı:
Gece lambasi dediginiz mavi dalgic floresan mi ve 3 zamanlayici biri uv digeri isitma lambasi 3. Yu ne olarak kullaniyorsunuz?

Ali Sarp karışıklığı önlemek için şöyle anlatayım.
Çok zifiri odada duruyorsa alacakaranlık olması için odada gece lambası yakılmalı. Yada perde aralığı ile odaya ay yada sokak ışığı giriyorsa sorun olmaz. Hayvan rahatça suda uyur. Hareket edeceği zaman paniklemez.
Night glo 40-50 w gibi güçte koyu mavi boyalı kuru alan için gece ısıtma lambası. Bunun gerekliliği kuru alanda gece uyumayı tercih eden hayvanlar için. Bazıları gece kuru alanda uyurlar ve üşümemeleri gerekir. Gündüz ısısı kadar sıcak olmamalı, gündüz ışığı gibi parlak olmamalı. Su ısısından belki 1-2 derece yüksek olabilirki hayvan bunalmasın. Yani 28-29 derece ısı verse yeter. Tabi uyuyabilmesi içinde ay ışığını simüle edecek koyu mavi bir lamba olmalı. Alttaki gibi.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8037&ad=exo-terra-night-glo-neodymium-moonlight-lamp-50-watt&kat=158
Gerçi bu örnekteki lamba teli çabuk koptuğu için çok memnun kalmadık.

Dalgıç için ben zamanlayıcı kullanmıyorum. Kendim açıp kapatıyorum. Olumsuz bir durum olursa müdahale edebileyim diye. Nede olsa pek kaliteli bir lamba değil. Ama Cem ya bunun için yada yedek için al demiştir.

Dalgic floresanlari gece acik tutmuyosunuz yani? Dekor falan olarakmi kullaniliyo bi yarari var mi almak gerekir mi yada

Mesela isitma lambalari 18:00 da kapaniyo sonra odaya perdeyi aciyorum ordan isik giriyor bi sorun teskil etmez heralde

Ben dekor olarak kullanıyorum. Arada açıyorum akşam biraz dolanıyorlar sakince. Sonra kapatınca uykuya geçiyorlar. Cem ise bildiğim kadarıyla hergün kullanıyor. Düşük güçte aldı ve akşam ışıkları söndükten sonra geceye geçişte hafif akvaryumda loş bir geçiş olsun istiyor. Yani günbatımı gibi. Bu sebeple birkaç saat yakıyor.
Her ikimizinde odada ay ve sokak ışığı olduğu için bu floresanlar bu konu ile alakalı değil. Doğrudan dekor yada gün batımı taklidi ile alakalı.

Odaya dışarıdan gelen ay ışığı yeterli. Sorun teşkil etmeyeceği gibi gerekli Ali Sarp.

emre abi oda ısıgı kapalı sadece ısıtma lambası acık genelde yem yedıkten sonra rahatsız edılmedıklerınde kuru alanda duruyorlar. Genelde yarım saatte bır gızlıce bakyrm kuru alandalarsa doknmuyorm

Geri