Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

Cvp: Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

gece yarısına kadar kuru alanda iseler. istanbula gittiğinde renkli 40 W bir ampul al. sabaha doğru loş bir ışık olsun yoksa uyumuyorlar. sonrasında huysuzluk gırla.

Peki bvizim evin ic isisini konusmustuk 28 derece su isim 27 derece kuru alan 32,5 derece falan gunduz benim gece kuru alanda uyurlarsa diye bu night glo ampulu almam lazimmi?

sürekli 28 derecede olmama olasılığına karşı alınabilir. pahalı bir şey değil night glo değil. normal renkli al. şimdi kullanmasan bile olurda hasta olurlarsa yedekte durur. seninkiler büyüktü. fazla etkileneceklerini sanmıyorum.

cem abi kuru alanda uyumuyorlar sadece ısıtıcı ampul acık oldgnda cıkıyorlar. Ozellıkle yem yedıkten sonra orda oluyorlar bende 6 gıbı anca yem verebıldıgım ıcın 7 gbı fln her aksam ordalar. Benı gorunce bazen kacıyorlar bazen tetıkte beklıyorlar. Kactıktan snra sessızlık hareketsıızlık oldgnda yıne cıkıyorlar kısa sure sonra. O gece tam heveslenıyorm bakyrm ordalar oyle oyle derken saat 12 olmstu. Demem o ki en gec 8 de kapatıcagım bundan sonra kuru alanda ıselerde suya gırdıklerı ıcın benı gorduklerınde dırek kapatırsam uyku moduna gecıyorlar dırek bı yer buluyorlar. Bende arada telefonun fenerıyle bakıyorm naptılar dıye los ısık yapıp oyle yani :)

Alisarp' Alıntı:
Peki bvizim evin ic isisini konusmustuk 28 derece su isim 27 derece kuru alan 32,5 derece falan gunduz benim gece kuru alanda uyurlarsa diye bu night glo ampulu almam lazimmi?

Senin ev çok sıcak ama gece bu ısı düşüyor olabilir. 26 dereceye kadar gene sorun olmazda daha düşük ısı olmasın.

ShaF_cK' Alıntı:
cem abi kuru alanda uyumuyorlar sadece ısıtıcı ampul acık oldgnda cıkıyorlar. Ozellıkle yem yedıkten sonra orda oluyorlar bende 6 gıbı anca yem verebıldıgım ıcın 7 gbı fln her aksam ordalar. Benı gorunce bazen kacıyorlar bazen tetıkte beklıyorlar. Kactıktan snra sessızlık hareketsıızlık oldgnda yıne cıkıyorlar kısa sure sonra. O gece tam heveslenıyorm bakyrm ordalar oyle oyle derken saat 12 olmstu. Demem o ki en gec 8 de kapatıcagım bundan sonra kuru alanda ıselerde suya gırdıklerı ıcın benı gorduklerınde dırek kapatırsam uyku moduna gecıyorlar dırek bı yer buluyorlar. Bende arada telefonun fenerıyle bakıyorm naptılar dıye los ısık yapıp oyle yani :)

En geç 8 de kuru aan lambasını kapat Şafak. Kuru alanda durmya devam ederlerse night glo gerekir.

tamam abi ama kuru alanda durmuyorlar dırek kendı mekanlarında uyumaya dalıyorlar.

İyi o zaman Şafak, uyku düzeni önemli konulardan.

Senin ufaklıklar çok cengaver olacaklar. Rahat hayvanlar, dünya yansa umurlarında olmaz.

25.12.2013 Yaramaz 4.3 cm
Şaşkın 3.8 cm
07.01.2014 Yaramaz 5 cm
Şaşkın 4.4 cm
=)

seneye iyi başlamışlar. inşallah aynı şekilde sağlıklı büyümeye devam ederler. bu kadar büyüdüklerine göre sağlık sıhhat ve ortamları iyi durumda.

valla sanırım oyle abi ınsallah dahada ıyı olucak zamanla :) 1 ay 5 gün oldu 2cm e yakın boy attılar :)

Hızlı büyüyorlar, maşallah sağlıklı devam etsin. Tabi anlık boy atımına da denk gelmişlerdir. 1-2 ay 0,5 cm ve daha az büyüme ile takip ederlerse sorunmu var diye düşünmeye gerek olmaz.

aynen abi :) bakalm zamanla göreceğiz bide su uv lamba ısını halletsem baska skntımız olmcak ıns :/

UVB lamba mı eksik kaldı sadece?

aynen abi bildiğin üzere devit3 ıle ıdare edıyorm 1 aydır. Ic fltre yerıne dıs fıltre alınablır ama cok tuzlu suan ıcın bana :) olmazsa olmazlar dıye nıtelendırdıklerımızden uvlamba eksık sadece

bırde abi guneslı havalarda 1 saatlıgıne fln bır kapta balkona cıkartsam skntı olablırmı? Gunes gldıgı yere koysam

Suanda onun icin hic uygun bir hava yok haziran temmuz agustos ta bile bazen soguk olabiliyor
Bende bisey sorucam UV lambamiz olsa bile gunese cikartmali miyiz?

suanda gunes odaya vurdugunda oda 19 20 derece bıle olablıyor o yuzden bı sorym dedm :)

hava 30 dereceyi geçtiği aylarda ve balkonda ufak esinti dahi olmadığı durumlarda çıkarılmalı. pencere arkası sadece ısıtma amaçlı olur.

sistemde uv varsa güneşe çıkarmaya gerek yok.

Hava sıcaklığı 31-33 derece olursa ve esinti kesinlikle yoksa olabilir, ama şu an o ısılara ulaşacak şehir yok ülkemizde. Aksi halde hasta olur Şafak.

UVB lamba iyi olur. Yazın dahi güneşlendirme yapılamayan günler yakacaksın.

Görmedim, aynısını bende yazmışım Cem :)

Cvp: RE: Alt-Üst Kabuk ve Yeni Kareler :)

Alisarp' Alıntı:
Suanda onun icin hic uygun bir hava yok haziran temmuz agustos ta bile bazen soguk olabiliyor
Bende bisey sorucam UV lambamiz olsa bile gunese cikartmali miyiz?

Ben vakitsizlikten doğal güneşlendirme yapamıyorum Ali Sarp. UVB lamba varsa güneşe çıkarma zorunluluğu yok yani. Hatta güneşlendirme yapılan gün ayrıca uvb yakılmamalı.

Geri