Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aşırı derecede yavas yem yiyor

olivia-peter

Bordo Bereli
Merhaba Arkadaslar;
Kaplumbagalarmdan biri beslenirken cok naz yapmaya baslamis son 5 gundur.
Hangi yem olursa olsun yavas yavas geliyor yem almakta zorlaniyor aldigi parcalara ayirip yavas yavas parcalari yiyormus. Bir tur atip diger yeme oyle geliyormus. Yem sayisini dusurmemis yani istahi var anladigim kadariyla.
Yemleri az cok hatirlarsiniz iyi yemler sera, tetra...
Digeri normal canavar gibi yiyormus.
15 -20 Dk da bitiyormus beslenmesi neden boyle yapiyor olabilir?

Benim kapkumbağam kabız olduğunda en çok yediği yemleri ağzında geveleyip parçalayıp toz şeklinde çıkarıyor çok az yiyordu.

Belki öyle bir durum olabilir. Eğer üşütmeye bağlı bir durum ise diğer kaplumbağanızda da benzer bir durum olması beklenebilir aynı şartlarda yaşadığı düşünülürse.

Genelde hasta kaplumbağalar yemden kesilmeden önce fazlaca kuru alanda vakit geçirmeye başlar.

Dışkılama durumlarını biraz gözlemleyebilirsiniz. Kabızlıkdurumunu netleştirirseniz ona göre bir öneride de bulunabiliriz.

Haklisiniz :( Ne yazik ki gozlemleme sansim yok onlar Çanakkale de ben Kars Sarikamis'tayim birazcik uzagiz :) 4 gun daha goremem onlari maalesef. Kardesim sadece aksamlari gidip besliyor kontrol ediyor okadar davranislarini yakindan tanidigi icin farkettmis bu durumu. Gerci ben ayrilmadan oncede birazcik vardi. Diger herseyi normaldi.

Simdilik Kabizlik ihtimalini degerlendirirsek yesillik mi verelim?

Kabızlık olmasa bile kabızlık tedavisinin bir olumsuzluğu olmaz. Biraz vitamin takviyeli bitkisel yemler, yeşillik ile bir süre perhiz ve 30derece ılık suda on dakika banyo iyi gelebilir. Devit3 mzellikle sindirimi yumuşatır.

Ama yine de üşütmeye bağlı veya sürüngenlerin dönemsel geçirdiği iştahsızlıkları da göz önünde bulundurun.

Kars ile Çanakkale cidden ironik olmuş neredeyse en doğu ve batı :)

Cvp: Aşırı derecede yavas yem yiyor

:) Evet ironik ama gercek.
Bu zaten hic yesillik yemiyordu, banyosunu yaptiramazlar belki devit uygulayabilliriz.
Ben gidinceye kadar beklese birsey olurmu acaba, hem biraz daha gozlemlenmis olur gidişat?

Eğer dönemsel yada kabızlık kaynaklı veya ufak bir üşütme problemi ise bir kaç günden sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Az da olsa yem yiyor ve suda yüzüyorsa siz dönene kadar sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

kardeşini yadırgama durumu olabilir. ağzında bir yara da olabilir. bazen yemleri bir anda kaptıklarında ağızlarında tahriş oluşur veya yediği yemi beğenmiyorda olabilir. emin emrenin dediği gibi dönemsel psikoz da olabilir. pek kabızlık olabileceğini düşünmüyorum. akvaryumda silis var zaten, onu yerdi. neslihan elden beslemiyor değil mi ? sigara içiyorsa onun kokusu yeme geçebilir.

su ve kuru alan ısıları uygun düzeydedir değil mi onu sor.

Benim res de yavaş yiyor ama sebep farklı. Abuk sabuk hareketler yapıyor yemi uzatıyorum şapşal sırf aceleciliğinden dolayı farklı yerlere uzanıyor yemi almak için. Gözü kör sanki. :t65y:

Matt aynisini nekadar yasadim tahmin bile edemessiniz :D aptal aptal yem yerine bulamayip tasi isirdi cuma :)

Neslihan, açıkta ve tarihi geçmiş yem yok değilmi? Gerçi tüm yemlerde durum aynı, komple yememezlik yapmıyor ve diğerleri yemekte terreddüt etmiyor ama çok küçükte olsa bu ihtimalide kardeşine sorup danış derim. Diğer ihtimallere Cem ve Emin Emre değinmiş. Bu süreçte başta dışkılama ve genel gözlem isteyip döndüğünde değerlendir. Dönüşün için Kalan süre bence büyük değil. Umarım sorun sadece dönemsel bir nazlanmadır.

cem' Alıntı:
kardeşini yadırgama durumu olabilir. ağzında bir yara da olabilir. bazen yemleri bir anda kaptıklarında ağızlarında tahriş oluşur veya yediği yemi beğenmiyorda olabilir. emin emrenin dediği gibi dönemsel psikoz da olabilir. pek kabızlık olabileceğini düşünmüyorum. akvaryumda silis var zaten, onu yerdi. neslihan elden beslemiyor değil mi ? sigara içiyorsa onun kokusu yeme geçebilir.

su ve kuru alan ısıları uygun düzeydedir değil mi onu sor.

Su ve kurua alan isilari normal, elden besleniyorlardi ama sigara kullanan kimse yok, yadirgama durumu varsa o olabilir.

Emre açık bozuk yem durumuda yok. Bende döndüm artik bugün beslenmede aynı sekilde gozlemledim. Bir iki gun daha gozlemlerim ama dıskılama gozlemi zor, zaten hep tertemiz hic dıskilama yok zannedersiniz, mango parcaciklari olmasa dip supurgesi kullanmama gerek kalmiyor kendi yiyor. Nasil yapabilirim?

Bu sabah benimde biri yemedi. BKalım ne olacak. Yeme birde vitamin damlatıp ver.

Tamam denerim, ben aslinda baska birsey soracaktim unutmusum, Cem agzinda yara olabilir demisti onu nasil kontrol edebilirim? Yontemi var mi? Ozellikle istememin sebebi akvaryumun dibi mango parcalari ile dolu uzun uzun parcalar koparip durmjs muhtemelen de o yemeyen yapmistir digeri pek oyle seyler yapmaz. Acaba kopartirken yaralandimi diye merak ettim

Bak buda etken olabilir. Ama bence bu ağızda yaralanmaya değilde parçadan yuttuysa çıkarmaya karşı bir sorun doğurmuş olabilir. Devit damlatabilirsen ağzına iyi olurdu.

Aklimda o öneriniz kabizlik ihtimaline karsi belirtmistiniz, yarın damlatirim.

elinle yem uzattığında ağzını açarken bakabilirsin. yemi hemen verme uzat çek. baktığında beyazlık veya kızarıklık var mı anlaşılır. normalde ağız içi yavru ağzı renkte oluyor. bir de yemi yerken zorlanma oluyor mu diye bakarakta tahmin yürütürsün. ağzında gevelerken zorlanır.

hızlı hızlı açar kapar yemi dışarı atıp bir daha yemeye çalışır. yumuşak sticklerden ver.

evet aynen öyle yapıyor zaten o yüzden beslenmesi uzuyor, çıkarıyor parçalıyor uğraşıp duruyor, tamam teşekkürler yem saatini bekliyorum, beslerken denerim.

2 kere devit kullandim yem sayisini 1 tane dusurdum ve daha erken 15:00-16:00 gibi besledim. simdi daha hizli besleniyor. arka arkaya yem alip fazla parcalamadan yutabiliyor. Artik normal beslenme duzenine geciyorum.

Konu bu sekilde sonuclanmistir.

Sen yemleri akşam mı veriyordun? Sabah versen daha iyi olurmuş. Neyse düzene girmesine sevindim, gözün aydın.

Tesekkur ederim Emre, aksam 16:00 da besliyorum, sabah beslemem daha mi iyi? degistireyim mi?

Geri