Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programlarımız

Cvp: Beslenme Programlarımız

Büyüdükçe yem miktarı azalacak zaten :) Herşey onlar için :)

Kaplumbağanın yaşı:3
Kaplumbağanın kilosu:eek:lçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu:7 cm
Günlük verilen yemler:kaz cigeri,karides
Haftalık verilen yemler:haslanmis yumurta,marul
Aylık verilen yemler:salatalik,havuç

batn' Alıntı:
Kaplumbağanın yaşı:3
Kaplumbağanın kilosu:eek:lçmedim
Kaplumbağanın kabuk boyu:7 cm
Günlük verilen yemler:kaz cigeri,karides
Haftalık verilen yemler:haslanmis yumurta,marul
Aylık verilen yemler:salatalik,havuç

3 yaşında ki kaplumbağa için boyu çok küçük.Kaplumbağalar 1-2 yaşını geçtikten sonra bitkisel ağırlıklı beslenmelidir.

Selamlar,

Ben birşey sormak istiyorum. 2 tane kaplumbağam var. Kuru, minik karides ve raffy P yem aldım. Bana bu iki yem için bir beslenme programı önerirmisiniz.. Atıyorum sabah biri akşam biri yada 2 günde bir biri gibi.. Ve tabiki yem adedide söylerseniz sevinirim.

Saygılar

volkanates' Alıntı:
Selamlar,

Ben birşey sormak istiyorum. 2 tane kaplumbağam var. Kuru, minik karides ve raffy P yem aldım. Bana bu iki yem için bir beslenme programı önerirmisiniz.. Atıyorum sabah biri akşam biri yada 2 günde bir biri gibi.. Ve tabiki yem adedide söylerseniz sevinirim.

Saygılar
Ana yem olarak Sera Raffy P kullanmalısınız.Günde kafasının hacmi kadar vermelisiniz.Kuru minik karidesleride 2 günde 1 vermelisiniz.Çok fazla karides verdiğinizde yoğun proteinden dolayı kabuk deformasyonu oluşabilir.

meritiko' Alıntı:
volkanates' Alıntı:
Selamlar,

Saygılar
Ana yem olarak Sera Raffy P kullanmalısınız.Günde kafasının hacmi kadar vermelisiniz.Kuru minik karidesleride 2 günde 1 vermelisiniz.Çok fazla karides verdiğinizde yoğun proteinden dolayı kabuk deformasyonu oluşabilir.

Yem boyutlarını aşağı yukarı biliyorsunuz. Sabah Akşam birer parça raffy P vereyim o zaman.. İki günde bir tek parça raffy p ye ek olarak karides vereyim.. doğru mudur? ayrıca bunların yanında önerdiğiniz yem var mıdır?

Tek parça vermeniz şart 2 parça daha doyurucu olur diye düşünüyorum.Bunların yanına önereceğim gammarus var,ikinci bir ana yem olarak tetra reptomin de kullanabilirsiniz.Gayet kaliteli yemdir.

karides ve raffy p ile olan program çok güzel teşekkürler

Merhabalar,

Benimde 2 ufak kaplumbagam var ve beslenme programlariyla ilgili yorum ve tavsiyelerinizi duymak isterim.

Oncelikle kullandigim yem ve vitaminler;

Sera Raffy P
Tetra Reptomin Baby
Tetra Gammarus
Sera Mineral
Sera Reptilin
Devit 3

Yem cesidimi kisa zamanda arttiracagim.

Ptesi: Reptomin + Devit3
Sali: Reptomin + Gammarus + Reptilin
Carsamba: Reptomin + Mineral
Pers: Raffy P + Gammarus
Cuma: Raffy P
Ctesi: Raffy P + Gammarus
Pazar: Raffy P

Ve tabi ara ara ufak olcude sebze veya meyve

Haftada bir devit 3 vermenize gerek yok bence. Zaten sera reptilin kullanıyorsunuz.

Akvaryuma yeni gectigimiz icin bi sure daha kullanma taraftariydim. Cunku olum kabindalardi ve gunese cok sik cikaramiyordum.

Peki 2 haftada bire mi indirmeliyim yoksa tamamen mi birakmaliyim?

Tesekkur ederim :)

Rica ederim, normalde d vit3 2 haftada 1 veriliyor, kapluşların kabuklarında bariz yumuşama yoksa veya kabuk değişimi döneminde değilse bunu daha sıklaştırmanızı önermem zaten reptilinde ve raffy mineralde d vitamini var. Haftada bir gün sera reptilin damlatılmış yemi, toz haline getirilmiş mürekkep balığı kemiğine bulayarak verebilirsiniz.

Aslına bakarsanız benim bir programım yok. Ama sizin yardımlarınızla yapabilirim herhalde. Kaplumbağam aslında benim değildi. Yani arkadaşım almış yem yemiyor bakamıyorum dedi. Bende dayanamadım aldım. Zaten arkadaşım da pek iyi bakamıyordu. Bu yüzden kaç aylık olduğunu bilmiyorum ama çok küçük daha.
Ona hangi yem/yemler almalıyım ? Yemek yemediği için aldığım gün veterinere gittim. Yemini beğenmiyeceği hiç aklıma gelmemişti başka bir yem aldım. Ve ek olarak vitamin verdi. Temin üstünde : Sanyu Turtle Stick yazıyor. 3.50tl ama ucuz ya biraz bende iyi midir değil midir bilemedim. Siz kapluşunuzu ilk aldığınızda hangi yemi kullanıyordunuz ? Veya hangi yemi önerirsiniz ? (bu arada vitaminin üstünde de :neo terramycın+vitamin yazıyo ama üstünde inek resmi falan var güvenemedim.)

Kaplumbağanın yaşı:Biri 8 diğeri 5
Kaplumbağanın kilosu:Bilmiyorum
Kaplumbağanın kabuk boyu: 25 ve 10 cm
Günlük verilen yemler:Karides ve yeşil yemler oluyor küçük çubuk onlar var şu an elimde
Haftalık verilen yemler:
Aylık verilen yemler:

Yem listesini oluşturdum aklınıza gelecek hemen hemen bütün yemleri listeye yazdım sizce neleri hangi gün hangi aralıklarla vermeliyim ?

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Ben bu konuyu hazırlamıştım. Buradan bakmanızı öneririm. Ancak bu yaşa kadar sabit beslenme ile geldiyseniz birden değişiklik yapmayın. Yavaş yavaş düzeni oturtun. Bitkisel besinlere artık ağırlık vermek gerekiyor.

Merhabalar,

Kaplumbağamın yaşı:6 yıllık
Kaplumbağanın kabuk boyu: 19,5 cm
Günlük verilen yemler:tetra reptiles, JBL Agil
Haftalık verilen yemler:karides haftada bir veya iki
Aylık verilen yemler:
Not : Yeşillik yemiyor, yeni yeni alışştırmaya çalışıyoruz.

Daha bir aydır besliyorum ve yeni yeni öğreniyorum, sitenizin çok faydasını gördüm. Şimdi de güzel bir beslenme çizelgesi hazırlamak istiyorum ve bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Birde yeşilliği nasıl veriyoruzsunuz?.. ben ufak parçalara ayırıyorum, ağzına alıyor ama yutmuyor, yardımlarınız için şimdidien çok teşekkürler.

coşkun' Alıntı:
Merhabalar,

Kaplumbağamın yaşı:6 yıllık
Kaplumbağanın kabuk boyu: 19,5 cm
Günlük verilen yemler:tetra reptiles, JBL Agil
Haftalık verilen yemler:karides haftada bir veya iki
Aylık verilen yemler:
Not : Yeşillik yemiyor, yeni yeni alışştırmaya çalışıyoruz.

Daha bir aydır besliyorum ve yeni yeni öğreniyorum, sitenizin çok faydasını gördüm. Şimdi de güzel bir beslenme çizelgesi hazırlamak istiyorum ve bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Birde yeşilliği nasıl veriyoruzsunuz?.. ben ufak parçalara ayırıyorum, ağzına alıyor ama yutmuyor, yardımlarınız için şimdidien çok teşekkürler.

agil günlük yem değil haftada 2 öğün verin, keza karideside aynı şekilde. ana yemde sera carnivor, sera raffyp ( carnivorla aynı özellikte şekil farklı; birini bir öğün birini öğün verebilirsiniz ), calcil haftada bir öğün, tortil haftada iki öğün ve yeni aldığım sera royali haftada 2 öğün vermeyi düşünüyorum. öğünleriniz sabah ve akşam olmak üzere iki defa olsun. ana yem olarak belirtiklerim haricinde diğerleri yoksa yerine ana yemle ikame edin. diğerleri aman aman alınacak şeyler değil. zaten royal, karides ve gammarus birbirlerinin emsali.
toplam 14 öğün yapıyorum ben, dinlenme günü yapmıyorum. haftada üç defada öğlen marul yaprağı atıyorum, orta göbek kısmından. siz marul veya kıvırcığı tek parça olarak atın ufak oldumu pek sevmiyorlar koparmak hoşlarına gidiyor. ve alırken tarihlerine dikkat edin 2014'ten önce olmasın.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Cem bey :)

İyi günler kapkişlerim için bir çeşit yem bir çeşit vitamin kıvırcık ve yonca yeterlimi ayrıca yoncayı bahçeden toplayabilir miyim günde iki yem her birine iki günde bir vitamin damlatiyorum öğlen kıvırcık sabah ve akşam yem ara ogunlerde bir yonca yaprağı 1 yasindalar bu menüye kolay bulunabilecek ne ekleyebiliriz

alacağın yemler sera raffy p; tetra reptomin; agil; vitamin olduğuna göre calcil; ot türevli vital yem. hayvan sağlıklı ise haftada bir bir yeme vitamin damlatıp ver fazlası da zararlı. bitki olarak marul, kıvırcık ve ince dilimlenmiş salatalık verebilirsin.

calcil haftada bir gün sabah akşam yap. vital haftada iki defa, diğerleri ana yemler istediğin gibi zamana yayıp ver.

Geri