Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programlarımız

Kaplumbağanızın yaşına, boyutuna uygun olarak ana yem ve ek yemler almalısınız.Bu şekilde doğru bir beslenme programı elde etmiş olursunuz.

Cvp: Beslenme Programlarımız

Beslenme planım aşağıdaki gibidir. Boyları uzadığı için miktarları çok az arttırdım. Ayrıca marul yazan günlerde; her zaman marul değil diğer sebze ve meyvalardan da verekteyim.

mailto:/albums/vv130/eminemre/Untitled-2.jpg

Programınızı çok beğendim. Gayet güzel paylaştırmışsınız ana ve ek yemleri. Zaten kalsiyum ve multivitamin takviyesi yapıyorsunuz, sera raffy p yerine mineral değil de sera reptil carnivor kullanabilirsiniz.

Kaplumbağanın yaşı: 5 - 6 Aylık
Kaplumbağanın kilosu:Bilmiyorum
Kaplumbağanın kabuk boyu: 9 Cm
Günlük verilen yemler: Raffy P Karides
Haftalık verilen yemler: Raffy Royal Raffy Mineral
Aylık verilen yemler: Kıyma Kan Kurdu Kaz ciğeri

Arkadaşlar merhaba...
Öncelikle bu faydalı paylaşımlar için teşekkür ederim.
Biz kaplumbağamızı alalı henüz 10 gün falan oldu.
buna gore;

Kaplumbağanın yaşı: Bilmiyorum :(

Kaplumbağanın kilosu: Bilmiyorum :(

Kaplumbağanın kabuk boyu: 4cm

Günlük verilen yemler: Tetra Reptomin baby bitkisel yem, Tetra Gammarus kuru kurt gibi bir şey. (Kutuda sadece günde 3-4 kez yazıyordu, internette bir yerlerde günde 1 yazdığını bile okumuştuk. Bu yüzden ilk 1-2 gün, günde 3-4 defa olmak üzere her seferde 1 bitkisel+1 organik yem verdik, ama kaplumbağamızın daha fazla istediğini farkettik, içimiz rahat etmedi, aç kalmasını istemedik. Biraz daha araştırdık ve okuduklarımız sonrasında kaplumbağamızın isteklerine karşılık vermeye karar verdik. Artık her seferde 4-5 tane falan veriyoruz, kaplumbağa artık yememeye karar verene kadar. Fakat fazla besleyip zarar vermekten de korkuyoruz.

Haftalık verilen yemler: Henüz düzenli bir plan yapmadık. Ama geçenlerde biraz karidesle besledik.

Aylık verilen yemler: Henüz düzenli bir plan yapmadık. Ayımızı daha doldurmadık.

İlyas Bey, Reptomin ile kaplumbağanızı hergün besleyip, Gammarusu ise haftada sadece 2-3 kez vermeniz doğru olacaktır. Protein her ne kadar gerekli dahi olsa fazlası kaplumbağanız için zararlıdır.

eminemre' Alıntı:
İlyas Bey, Reptomin ile kaplumbağanızı hergün besleyip, Gammarusu ise haftada sadece 2-3 kez vermeniz doğru olacaktır. Protein her ne kadar gerekli dahi olsa fazlası kaplumbağanız için zararlıdır.
Teşekkürler.

Kaplumbağamın yaşı: 1 civarlarında
Kaplumbağamın kilosu:Bilmiyorum.
Kaplumbağamın boyu:5 cm.
Günlük verilen yemler: Tetra reptomin,Sera raffy I,Deep fix reptivit'i 3-4 günde bir tetra reptominin üstüne damlatıyorum.
Haftalık verilen yemler:Sanyu turtle stick
Aylık verilen yemler: Marul,üzüm kabuğu ve marul benzeri şeyler.

Çok yavaş büyüyorlar.

Az olarak yem miktarını attırabilirsiniz. 1 yaşındaki bir kaplumbapa 8cm civarında olmalıdır. Ama unutmayın önemli olan sağlığıdır. Eğer yem yiyor ve hareketliyse bu önemli ve yeterlidir.

Buda bizim beslenme programımız.. :)

2fn07.jpg

4,5 cm kabuk boyundaki kapluşlarımın beslenme programı

Bu da bizim beslenme programımız :)

6cm kabuk boyu var, gözlerimiz şuan kapalı açılmıyor, uykudan yeni kalktı ve çok aç yaramaz :)

O yüzden bir süre sabah 4-5 adet akşam 4 adet beslenecek :)

[IMG]mailto:/v6iywl.jpg*

Raffy mineralin gün sayısını düşürsem mi diyorum? Onun yerine ne verebilirim?

Arkadaslar merhaba, bizim kaplumbagamiz cok obur. Esim de cok yufka yurekli. Kaplumbagamiz boynunu uzatip sanki aylardir birsey yememis gibi baktikca, o da dayanamiyor yem vermeye devam ediyor. Aylardir gunde iki kere olmak uzere her sefer en az 15-20`ser tane bitkisel yem veriyor. Arada bir de 5-6 tane Gammarus (kurutulmus boceksi birsey) veriyorum. Yeri gelip 20 adeti bile gectigini bilirim. Benim korkum hayvancagiz bir gun patlayacak. Ama verdikce de yiyor, daha istiyor. Hic tamam doydum demiyor. Daha alali 5 ay civari oldu, boyu 4.cm gibiyken simdi 10cm.yi gecti. Ama cok hareketli. Hic halinden sikayeti yok, bir hastalik belirtisi yok.
Bir arkadasim da kirmizi yanak besliyor, gunde sadece 1 tane veriyormus. Bizimkini dusunursek gunde toplam 30~60 arasinda veriyoruz.
Tavsiyelerinizi bekliyorum, gunde kac ogun ve en fazla kac bitkisel yem vermem lazim? Kaplumbagamiz fazla yemekten hastalanip olsun istemiyorum, ama ac kalmasini da istemiyorum.

Kaplumbağanız küçükken daha protein ağırlıklı besleyebilirmişsiniz.Ama sizinkinin maşallahı var ne kadar da büyümüş :)

Size tavsiyem onların şebekliklerine, kendilerini tatlı gösterip yem isteme hallerine kanmayın :)
Kafasının hacmi kadar yem verin 1 gün içerisinde.İsterseniz bu miktarı 2-3 öğüne de bölebilirsiniz.

Fazla yem yemesi sonucunda obezite, fazla protein alımı ve hızlı büyüme sonucu kabuk deformasyonları ve buna bağlı olarak iç organlarda hasar meydana gelebilir.

Artık kapluşunuz 10 cm kabuk boyuna da ulaştıysa yeşillik vermeye başlayın yem istediği zamanlarda.Kıvırcık, roka, kırmızı marul verebilirsiniz.Ama bu yeşilliklerinde fazla ishale yol açıyor aman dikkat :)

Kafa tası hacminde verin. Günde 4-5 yem normal bence. Bitkisel yemi de haftada 2-3 kere verin. Daha 5 aylık olduğu için fazla bitkisel yemde kullanmayın. Sadece yem miktarını azaltın. Yoksa obez olur.

Cevaplariniz icin tesekkurler. Cok zor olacak yemi azaltmak :(
Bari kademe kademe azaltayim, hem biz uzulmeyiz, hem de kaplush yavas yavas alisir. Hem de miktari bir anda dusurmek de heralde sok etkisi yapabilir, hasta falan olur belki... :((

Ama mutlaka azaltın. Kıyamıyorum diyerek fazla yem verirseniz kapluşa iyilik yapıyım dereken kötülük yapmış olursunuz :) Kapluşlar doymak bilmez çünkü :)

Merak etmeyin sağlıklı kapluşlara yem kesintisinden birşey olmaz :)
Siz onun iyiliği için bugunden itibaren başlayın az yem vermeye :)

:( Tamam, hersey onun sagligi icin. Buyuyunce anlar hak verir insallah :D

Kapluşa sağlıklı ve uzun ömürler dilerim :)

Geri