Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir kaç kare...

Cvp: Bir kaç kare...

Selim, aslında kabuk boyu 8 cm iken bitkisel yeme başlamak gerekir. Zamanla oranlar artarak gider. Şimdi şu an uygun beslenmeye direk geçsek hayvan bocalayabilir. Bu sebeple 6 ay uygulayacağın yemlemeyi bilirteyim. Günlük yem miktarı kafa hacmini kesinlikle geçmesin. Eğer tam kafa hacmi olamıyorsa altı olsun. Biliyorsun seninki biraz iri. Günlük tek seferde beslemen gerekiyor. Eğer başka yemin varsa onuda belirtirsen orana uygun olarak yerleştiririm. Örneğin mineral yada calcil gibi. Ki olsa çok iyi olur. Haftalık düzeni veriyorum.
1. gün: 2/3 oranda ana yem + 1/3 vital
2. gün: 2/3 oranda ana yem + 1/3 vital (eğer varsa 1/3 oran ana yemden alınıp mineral yada calcil olarak verilir)
3. gün: 1/3 oranda ana yem + 1/3 vital + 1/3 oranda gammarus yada karides
4. gün: Aç bırakılacak (bu günü her hafta farklı bir gün olarak seçebilirsin. Sadece arka arkaya denk gelmesin)
5. gün: 2/3 oranda ana yem + 1/3 vital
6. gün: 1/3 oranda ana yem + 1/3 vital + 1/3 oranda gammarus yada karides
7. gün: 1/3 oranda ana yem + 1/3 vital + 1/3 oranda taze yeşillik

Burada değişiklik olarak arada vital yemi taze yeşillik olarak verebilirsin. Tabi aynı oranda.

Bence bununla başlamak iyi olur. 6 ay sonra aç gün sayısını 2 yapar bitkisel içeriği artırırız. Yarısı bitkisel gibi. Muhtemelen bu sürede çoktan 20 cm olur boyu.

İkinci diyetten sonra en az 1 yıl geçince yada boyu en az 25 cm olunca aç günü 3 yapabilir ve bitkisel içeriği daha da artırabiliriz. Yarıdan fazlası bitkisel gibi. Bu yıl ve kabuk boyunun ikisininde gelmesini beklemeni tavsiye ederim. Yani 25 cm olup 1 yıl olmadıysa, yada 1 yıl olup 25 cm olmadıysa geçişi ertelersin.

Umarım çok teferruatlı olmamıştır.

Tebrik ederim beyefendi,bir hayvan nasıl sahiplenilir ve nasıl güzel bir yaşama ortamı hazırlanabilir ispatı sizin fotoğraflarınız ve görüşlerinizdir.
1 senede 10 cm büyümesi şaşırtıcı olmakla beraber obezite yada kabukta aşırı yemeye bağlı genel sorunlar yoksa güzel bir sonuç ancak abuzer galiba biraz obur kuru alana kafa atacak ve karşılığında yemi mideye indirecek kadar bilinçlenmiş maaşallah :)
Cem beye katılmamak elde değil kaplumbağanız normal şartlarda 2 yaşını aşmadan otçul beslenmeye yönlendirilmeliydi fakat size zaten 4 yaşında gelmiş olması biraz aksilik olmuş,ama artık bu günden sonra çok ani olarak değil ama hızlı ve kademeli bir şekilde beslenme düzenini değiştirmelisiniz.
Bunların dışında yavrunuz mutlu,sağlıklı ve fotojenik:)
Maaşallah yavrunuzla bir ömür mutlu ve sağlıklı yaşayın tek temennim bu.

Tolga bey, Selim okadar itina gösteriyorki hayvan büyüdükçe büyüme hızı yavaşlayacağına artmış. Tabi önceki şartlarda büyümesini Selim' e gelene kadar olumsuz etkilemiş. Bence bunda en büyük etken yüzme alanı olmuştur. Beslenmede eklenince hayvan yavrudan büyür gibi boy atmış. İyi bir beslenme ile sağlıklı yaşamına devam eder.

Emre yazamadım bi türlü. Şimdi elimdeki yemleri yazıyorum. Araya konulacak varsa ekleyelim listenin.

Sera raffy p 250 ml
Sera raffy vital 250 ml
Sera raffy I 250 ml
Sera raffy mineral 250 ml
Tetra Reptomin 500 ml

Zahmet olmazsa tabi. Bir de günde tek öğün mü verecegim. Sabah yem vermedigimde bütün evi ayaga kaldırıyor gürültüden.

selim tek kaplumbağa için yemlerin fazla bile bu durumda bu yemlerin süresinin aşmasına karşın başka yem almana gerek yok. zaten gerekli olan herşey var. mineral içinde calcilde bulunan içerik var. agil fena olmaz ama dediğim gibi yemler zamanaşımı nedeniyle elinde patlayabilir. bu şekilde devam et.

Cem juenpet e ugradım her zaman yolum düşmüyo gitmişken alayım dedim. En yakınının son kullanma tarihi kasım 2014. Bu kafa büyüklügünü tahmini göz kararı vericem değilmi. Kafası bas parmagım kadar oldu bizim canavarın

Zahmet olmazsa tabi. Bir de günde tek öğün verecegim. Sabah yem vermedigimde bütün evi ayaga kaldırıyor gürültüden.

o zaman agil al. raffy I bitince royal alırsın. ben bir de fosfor açısından yüksek olduğu için tropical repto tabin almıştım.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=13419
veya bunu da alabilirsin tropical dried fish içeriğinde yazmasa da fosfor var ve ucuz.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=12747

tabi agil hariç diğerleri canlı yem kategorisinde oldukları için 2 günde bir vermek gerekiyor. ama raffy I bitmeye yakınsa dried fish ve tabin yerine royal alabilirsin. royal 1000 ml'lik satılıyor. içeriğinde büyük kaplumbağalara göre karides ve balık var. fosforda dahil her ihtiyacını karşılar.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=153&urn=1240

tek öğün vereyim diyorsan +1.-1 farketmez.

Geri