Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Carlos ve Rosalinda :)

hendrixster

Altın 5 Üye
Selamlar ,

Epey uğraşların ardından doğru seçimler yaptığıma inanarak Carlos ve Rosalinda 'nın yeni evleri :)) Bir dişi ve erkek aldım , ayaktırlaklarından incelediğim kadarı ile bir de erkeklerde alt kabulta daha fazla yuvarlak desen olduğun iletti su ürünlerinde okuyan bir arkadaşım.. Umarım doğru çıkar yoksa rosalinda diyoruz artık bakacas:)))

IMG_7926.jpg

mailto:/yku68bsy9/IMG_7933.jpg

Akvaryum : 80x50x50
Filtre : Eheim 2012 (Muhteşemmiş:) (Extra ileride dış filtre olacak)
Isıtıcı : Roxin Stainless Steel 100W
14 Kg silis kum
İpek Yapay Bitki
Işık Ve Isıtma : Reptil Spot Neodim 60w
Kuru alan : Cd kabı ve halı kaymaz (Bunun için yakın zamanda cam kestireceğim.)

Yardımlarınız için sonsuz teşekkür ederim.))
Saygılar

Cvp: Carlos ve Rosalinda :)

Bu tarz düzenli ve basit akvaryumlara bayılırım, arka plan siyah olursa ve alınacak bir mango köküne basit 1-2 tane canlı bitki sabitlenirse müthiş bir görüntü oluşur. Canlı bitkileri yiyebilirler ama oluşacak görüntüyü düşününce en azından bir denenmesi taraftarıyım. Elleriniz sağlık, hayırlı olsun.

Eevet :)) siyah arka plan ve mango kökü planım dahilinde ama .) Bitki konusunda nasıl yerler ne olur güvenemediğimden girmedim ama ayrı bir ilgim var canlı bitkiye:)

Teşekkürler.

hendrixster' Alıntı:
Eevet :)) siyah arka plan ve mango kökü planım dahilinde ama .) Bitki konusunda nasıl yerler ne olur güvenemediğimden girmedim ama ayrı bir ilgim var canlı bitkiye:)

Teşekkürler.

Az ışık isteyen ve genelde çiklet tankları için ideal bitkiler var, bunlar hem sert yapraklı hemde kötü tadı olan bitkiler, kaldı ki kaplumbağalarınızın bitkiyi yemesi onlar için zararlı değil, tek kaybınız bitkilere verdiğiniz 5-10 lira olur, "anubias" türleri bence uygundur, ben bitkilerimi şurdan almıştım, kargoya verilme zamanını hafta sonuna denk getirmezseniz bitkilerin sağlıklı geleceğini düşünüyorum, tek yapmanız gereken akvaryuma koymadan önce çamaşır suyu veya permasol banyosu yaptırmak...

http://www.canlipetshop.com/

Rica ederim.

akvaryumun güzel ve sade olmuş ama kuru alanı varmı göremedim

Akvaryum çok güzel ve sade olmuş. Elinize sağlık. Kaplumbağa içinde ufacık kalmış :) Oradaki yapay kütük yerine Sefa' nın dediği gibi bir mango kökü koysanız çok güzel olur. Eheim 2012 kullanıyorum ve bende memnunum. Tabiki bu akvaryuma dış filtre ilerde dahada iyi olacak. Hak ediyor. Kum ve bitki seçimide çok uygun olmuş.

Ancak önemli bir konu var. Bu akvaryumun hacmi 200 lt. Şu an seviyeye bakınca 160-170 lt su olduğunu belirteyim. Elinizdeki ısıtıcı 100 lt ye kadar olan akvaryumlara göre. Uygun olan aynı ısıtıcının 200 w olanı. Şu ankine aşırı yükleniyorsunuz.

Akvaryumunuz çok güzel ve sade keşke kuru alanın fotoloranıda görebilseydik

eline sağlık orçun güzel olmuş. bende emreye katılıyorum. çelik olduğu için gözükmüyor ama cam olsaydı korlaşma etkisi görülebilirdi. sana önerim jbl protemp 200 w ben kullanıyorum gayet memnunum su içine de batıyor. ve dış kısmı komple plastik korumalı. bir de o kütük dikkatimi çekti sıkışma olayı olmaz umarım.

Teşekkürler ,

Aslında ben akvaryum ölçülerini belirledikten önce almıştım malzemeleri , fakat akvaryumu yaptırdığım yer ne hikmetse :) aynı meblağya 80*50*50 gönderince mecbur kullanmak zorunda kaldım:( Kız arkadaşıma da bir akvaryum kuracam ama onu kurana kadar biraz idare etmem lazım 200w almam lazım :(

Şu an için sıkışamayacak kadar ufaklar o yüzden sıkıntı olacağını sanmıyorum ama şu ürünü inceledim fakat kütük kaynatma prosedürü gibi birşeyler okumuştum bunu nasıl kaynatırım ki yada nasıl koyarım akvaryuma üstünde bitkide var ?
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=1750

Kuru Alan

mailto:/29cauk9.jpg

Kuru alanda çok güzel görünüyorlar. Ama birbirlerinin üzerine çıkıp uzanarak biri kayıta erişenilir gibi. Bir kaç kaplumbağanın olduğu akvaryumda iyi bir kaçış yöntemidir. Üstteki atlar, kalan başının çaresine bakar. Mesafeye bu sebeple dikkat.
O üründeki bitkileri ısırıp koparabilirler. Bu sebeple verilen para boşa gider.
Mango kökü dışarıda yada akvaryumlarda bekletildiği için üzerinde akvaryuma bulaşmasını istemediğimiz unsurlar barındırabilir. Bu sebeple büyük bir tencerede kaynar suda bekletilmeli yada bir süre sıcak su altında bekletilmeli.
Bence mango olursa yapay kütüğe gerek yok. Doğal olanı tutmak daha iyi.

hendrixster' Alıntı:
Teşekkürler ,

Aslında ben akvaryum ölçülerini belirledikten önce almıştım malzemeleri , fakat akvaryumu yaptırdığım yer ne hikmetse :) aynı meblağya 80*50*50 gönderince mecbur kullanmak zorunda kaldım:( Kız arkadaşıma da bir akvaryum kuracam ama onu kurana kadar biraz idare etmem lazım 200w almam lazım :(

Şu an için sıkışamayacak kadar ufaklar o yüzden sıkıntı olacağını sanmıyorum ama şu ürünü inceledim fakat kütük kaynatma prosedürü gibi birşeyler okumuştum bunu nasıl kaynatırım ki yada nasıl koyarım akvaryuma üstünde bitkide var ?
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=1750

Kuru Alan

mailto:/29cauk9.jpg

Hocam o şekilde almamanız daha iyi olur, çünkü dezenfekte konusu biraz sıkıntılı, onun yerine kütüğü ve anubias'ı farklı farklı alın, kütüğü sıcak suda bekletebilirsiniz böylece.

Bitki olarak ise bunu
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=2432

veya bunu
http://www.canlipetshop.com/product_info.php?products_id=559

ayrı olarak alıp yukarıda da belirttiğim gibi çamaşır suyu veya permasol banyosu yaptırdıktan sonra kütüğe kendiniz misina ile bağlayabilirsiniz. Çok kolay bir işlem.

sefa çamaşır suyu bitkiyi öldürmez mi ? bence sirkeli suda bekletmek daha sağlam olur sonra durulayıp akvaryuma alınır.

bu arada permasol nedir onu bilmiyorum.

mailto:/28k1ruo.jpg bnm akvaryum bu akvaryumu değiştirmeden yapılabilecek şeyler varsa lütfen yardım edin:breh:

cem' Alıntı:
sefa çamaşır suyu bitkiyi öldürmez mi ? bence sirkeli suda bekletmek daha sağlam olur sonra durulayıp akvaryuma alınır.

bu arada permasol nedir onu bilmiyorum.

abi sirkeli su bitki üstündeki bütün canlıları öldürmez, bu iş için genelde çamaşır suyu kullanılıyor, bitki satışı yapan dükkanlarda bitki tanklarında genelde salyangoz olur, gönderilen bitklierin üstünde de salyangoz yumurtaları oluyor, bitkiyi çamaşır suyunda 1 dk kadar bekleterek banyo yaptırıldığında bu yumurtalar ve diğer bakteriler tamamen ölmüş oluyor, tabi gereğinden fazla bekletilirse bitki ölür. Permasol ise aslında bir ilaç, saf Potasyum permanganat ihtiva ediyor, bu tarz dezenfekte işlemlerinde ve balıklardaki mantar nedenli fin rot hastalığında kullanılıyor, çamaşır suyu gibi tehlikelidir, o yüzden bu da kısa banyo şeklinde kullanılıyor. Biraz pahalıdır (16 liraya aldım geçen) ama az bir miktarı akvaryuma girerse çamaşır suyu gibi bütün döngüyü mahvetmez.

mustafayılmaz' Alıntı:
mailto:/28k1ruo.jpg bnm akvaryum bu akvaryumu değiştirmeden yapılabilecek şeyler varsa lütfen yardım edin:breh:

Silis kum alabilirsin hem hoş durur hemde kaplular pek bi seviyor ,
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13104

onun dışında kuru alanda güneşlenme için bir lamba alabilirsin mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209

İpeksi yapraklı bitki koyabilirsin gece ona tutunup rahat uyur ve nefes alırlar.
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=Vitality+%DDpek+Akvaryum+Bitkisi+20

Bide mango kökü , ben de yarın bir bakacağım...

Su seviyesinide arttır bence.)

yapabilirsen birde mağara iyi oluyor

Akvaryumun son hali aşağıdaki gibidir , gece ışığı içinde bu aksam gidip bir mandallı lamba alacağım..))
DSC_0093.jpg

güzel ve sade olmuş eline sağlık.

Bencede güzel görünüyor. Eline sağlık :)
Oradaki balık yaklama kepçesini kaplumbağayı almak için kullanmıyorsun değil mi Orçun?

dışkılarda kullanıyordur herhalde. zaman zaman görürsem bende bu yöntemle alıyorum onları.

Geri