Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dış filtre seçimi

Çok şiddetli değilse hayvana bir sıkıntısı olmaz. Şu an hangi şekilde kullanıyorsunuz?

Birinci resimde yeşil hortumu kuru alana doğru çaprazlama uzatıp deneyin bir de. Yalnız sağlam vantuzlayın. Akvaryumdan kurtulursa bütün suyu dışarı verir.

ya aslında derdim su çıkışı suyun içinde olsun istiyorum yoksa çok ses oluyor. o yüzden kendi şeffaf hortumunu çıkarıp yeşili taktım
günde kaç saat çalıştırmalıyım peki?

Gündüz havadan verdirip gece suya indirebilirsiniz. Havadan su akvaryuma vurdukça hava kabarcığı verir.

Filtreler 24 saat çalışır. Özellikle dış filtre içinde oluşan döngü bakterileri için oksijen gerekir. Olurda yarım saatten fazla elektrik kesintisi olduğunda bu bakteriler ölür. O vakit filtre açılıp temizlenmesi gerekir.

anladım o zaman 24 saat çalışacak. ama bana hala bir sorun var gibi geliyor çalışırken böyle sürekli tıslama benzeri bir ses var, boruların içinde de baloncuklar var gibi. bir de bu devridaim bu kadar suya fazla gibi geldi. şu an 70 litre kadar su var ama bu Tetra EX 700 plus için 100 200 litre su diyor. büyüdükçe su miktarını artırırım diye bunu almıştım. muslukları eşit şekilde kıssam ya da ortadaki vanayı biraz kıssam akan suyun miktarını azaltsam bir zararı olur mu sizce? ya da su ekleyip 100 litreye mi tamamlasam? ne dersiniz..

* Image 2024-01-22 at 18.48.39 (1).jpeg* Image 2024-01-22 at 18.48.39.jpeg

Suyu olabildiğince yükseltin. Ne kadar çok su olursa kirlenme süresi o oranda uzar. Muslukları kısmak çare değil. Pervane aynı hızda dönecektir. Basınç su kaçağı yapabilir. Muslukları sadece temizlik sırasında suyun boşalmaması için kullanıyoruz.

Ses çıkarıyorsa hava vardır. Kovayı 10-15 derece kadar sağa sola sallayın havayı atsın.

Salladım sağa sola ama değişmedi hala tıslıyor bir de az önce şu kutunun üzerindeydi şimdi yere aldım ama o da bir şey değiştirmedi. Acaba dizilimde ya da muslukları bağlarken mi hata yaptım

1705953398262624569151485321218.jpg

Tıslama sesi mi cırlama gibi bir ses mi?

Tıslama yani hava kaçıyormuş içine gibi bence ama bilemedim. Video eklemeyi denedim ama olmuyor sanırım buraya

Su emiş borusu bağlantılarını ve muslukları sabunla köpükleyip bakın.

Buldum, su emiş borusu iki parçadır. Uzatıp kısaltabilirsiniz bu bölüm su içinde olacak. Alttaki vantuzun üstündeki kısım. Buradan hava kaçağı yapıyor. Alanı az daha yukarı kaldırmanız lazım. Ve suyu yükselteceksiniz.

tamam bir de suyu yükseltip deneyeceğim size haber vereceğim bu durumu.
akvaryumun içinde bi tek ısıtıcı bi de filtre var bazen oralara tutunuyo sürtünüyo ısıtıcıya bişey yapacak diye korkuyorum yerinden çıkarabiliyo çünkü. eski filtreye de kabuğunun üstünü kaşır gibi sürtüyodu baya. böyle bi ihtiyacı varsa suuyn içinde tutunması sürtünmesi için ne koyabilirim ya da genel olarak ne koymalı suya kum hariç sizin akvaryumunuzda bişeyler var mı ekstradan?

* Image 2024-01-26 at 02.17.01.jpeg
böyle kabloya ısıtıcıya falan tutunarak takılıyor yani bazen

Ön cama su yüzeyi hizasında 3 vantuzla küçük oklava yada plastik boru tutturun hayvan tutunup dışarıyı seyreder ve uyur. Boş köşeye doğru tutturun.

Tabana mango yada mopani kökü alın. Düz yere koyduğunuzda altında hafif boşluk kalacak gibi. Hayvan rahatça altına girip kaşınsın. 10-15*35 cm ölçülerinde olsun. Ne üstünden düşecek kadar hafif ne de altında kalacağı kadar ağır.

Suyu ve kuru alanı yükselttim bağlantı yeri içinde kalacak kadar. biraz azaldı tıslama sesi ama devam ediyor. Boruları bağlarken falan iyi sıkamadım mı acaba? Çıkış yerinden de sürekli su gelmiyor yani doluyor bekliyo sonra su veriyo gibi.17063039097382158117128705078446.jpg17063040379353921800715870731957.jpg

Bir yerde hava kaçağı var. İçine hava aldığı için su verimli akmıyor. Su emiş tarafı bütün bağlantı noktalarını kontrol edin. Musluklar tarafı da dahil. Az da olsa bir ıslaklık olabilir. Bez yada havlu peçete ile buralara bastırıp bakın.

Somun kısımların boşluğunu alın. Dönmediği noktaya kadar çevirin. Çok aşırı zorlamayın kırarsınız.

Sesi gece dinleyin yeri belli olur.

Valla ne yaptıysam olmadı bugün de su akışı tamamen kesilmiş annem fişini çekmiş. Şimdi tekrar taktım pompaladım ama çıkıştan sürekli su gelmiyor baya az aralıklarla geliyor yine duracak gibi. Patlamasından falan da korkuyorum. İçindeki hava azaldı sanki boruları bantlayınca ama yine tıs tıs sesi de devam ediyor. İçinde mi bi hata yaptım acaba dizerken falan? Ankaradaysanız bana bi yardım etseniz yıldım ben

Su emiş borusunda hava olup olmadığını kontrol edin. Su çıkış borusundan fişi çektikten sonra hortumun ağzına kadar su doldurun. Hortumu havaya kaldırın filtreye akıp havayı boşaltsın. Sonra yerine takıp çalıştırın.

Filtre akvaryumdan aşağıda değil mi?

Kutusunda conta var mıydı? Bazıları contaları musluk aparatına takmadan öyle gönderiyor. Yada kapağa oturan aparat üstünde conta var mıydı?

Gece ortam sessizken dinleyin yerini bulun. Çözüm bulamazsanız müsait bir zamanda geleyim.

* Image 2024-01-29 at 20.11.55.jpegteflon bantla geçtikten sonra kesildi tıslama. burdan hava alıyormuş. şimdi sadece motor sesi var artık ona da yapacak bir şey yok heralde. gece rahatsız eder ama çalışma odamda zaten akvaryum. çok teşekkürler ilginiz ve bilgileriniz için cem bey:)
bir sonraki aşama ısıtıcıyı yenilerim artık bu biraz korumasız dışı falan kırılmasından korkuyorum. bu arada kuru alan yapımı fotoları fikirleri, daha önceki başlıklarda gönderileriniz varsa yönlendirebilirseniz çok sevinirim

* Image 2024-01-29 at 20.26.36.jpeg

Motor sesi hayvan açısından sıkıntı değil. Oda kapısını kapadığınızda sanırım sesini duymazsınız.

Kovanın altına strafor koyarsanız yere titreşim yapmaz. Titreme yapıyorsa eğer.

Su ısıtıcı için koruma plastikleri çıkmış çap tutarsa birkaç ebadı bulunuyor. Google da plastik akvaryum su ısıtıcı koruyucu diye aratırsanız çıkar. Uyarsa bunu alın. Jbl protemp ısıtıcılar pahalı.

Bu konulara bakın.

17069951794343843303070785424812.jpg17069952134173192868008374376376.jpgböyle bir durum oluşmuş şimdi de. Sanırım minik küfler. Dün yoktu son 24 saatte olmuş suda da biraz köpük var. Hayvan da baloncuklar çıkarıyo. Korktum bişey olursa diye kapatıyorum filtreyi :(

Geri