Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Donatello hiçbir şekilde yem yemiyor açlıktan ölmesinden korkuyorum

Plutonamos

Bronz 5 Üye
Normalde yeşil bir yem ve gammarus karışık besliyordum ama diğer yem bitti be bir haftaya yakın jbl gammarusla beslediğim için ufak bir akvaryumu daha var ona alarak beslemeyi denedim çünkü birkac güne değiştirmem gerekiyordu suyu kirlettiği için. Isıtıcısı, ısı lambası ve 45-55gibi bir şeydi sanırım ölçülü akvaryumu var. Isıtıcı termostatlı ama akvaryumun termometresini ankaradaa unuttuğum için bir süredir sıcaklığını hassas kontrol edemiyorum. Sıcaklıkla ilgili olabileceği için az önce 30a aldim biraz böyle kalsın 28e düşüreceğim. Yaklaşık 7gundur hiçbir şey yemiyor. Odasını da değiştirdim önceki oda biraz daha serindi. Şu an kısa kolluyla durulabilecek durumda bulunduğu oda. Bu odaya alalı 2 gün filan oldu. Fakat hiçbir şekilde 7gundur bir şey yediremiyorum. Başta bir iki günlük yememeyi yadırgamadım ama şu an korkuyorum. Bir süre sadece gammarus verdim ya da sıcaklık düşük ve hastalandı mi bilmiyorum.
Hareketleri de azaldı, 3yasina yaklaştı. Kabuk boyu 8-9cm civarında.
Önceki kaldığı oda serin belki su sıcaklığında düştü işi lambasını yakınca kuru alana çıkıyordu öyle öyle akciğer enfeksiyonu filan mı oldu diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım. Nasıl yemesini sağlayabilirim.?

Normalde yeşil bir yem ve gammarus karışık besliyordum ama diğer yem bitti be bir haftaya yakın jbl gammarusla beslediğim için ufak bir akvaryumu daha var ona alarak beslemeyi denedim çünkü birkac güne değiştirmem gerekiyordu suyu kirlettiği için. Isıtıcısı, ısı lambası ve 45-55gibi bir şeydi sanırım ölçülü akvaryumu var. Isıtıcı termostatlı ama akvaryumun termometresini ankaradaa unuttuğum için bir süredir sıcaklığını hassas kontrol edemiyorum. Sıcaklıkla ilgili olabileceği için az önce 30a aldim biraz böyle kalsın 28e düşüreceğim. Yaklaşık 7gundur hiçbir şey yemiyor. Odasını da değiştirdim önceki oda biraz daha serindi. Şu an kısa kolluyla durulabilecek durumda bulunduğu oda. Bu odaya alalı 2 gün filan oldu. Fakat hiçbir şekilde 7gundur bir şey yediremiyorum. Başta bir iki günlük yememeyi yadırgamadım ama şu an korkuyorum. Bir süre sadece gammarus verdim ya da sıcaklık düşük ve hastalandı mi bilmiyorum.
Hareketleri de azaldı, 3yasina yaklaştı. Kabuk boyu 8-9cm civarında.
Önceki kaldığı oda serin belki su sıcaklığında düştü işi lambasını yakınca kuru alana çıkıyordu öyle öyle akciğer enfeksiyonu filan mı oldu diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım. Nasıl yemesini sağlayabilirim.?
Ayrıca yumurta veya sebze tarzı bir şey vermeyi denemeli miyim? Bir süre sadece gammarus verdiğim için olmuş olabilir mi?

Ayrıca yumurta veya sebze tarzı bir şey vermeyi denemeli miyim? Bir süre sadece gammarus verdiğim için olmuş olabilir mi?
Merhaba kuru alanda cok vakit geçiriyor mu? Üşütmüş olabilir öyle oldugunda iştahsız oluyorlar. Yüzmesinde dengesizlik var mı ve agzından beyaz birsey cıkarıyor mu? Kontrol edersen belki tedavi görmesi gerekiyordur

Merhaba kuru alanda cok vakit geçiriyor mu? Üşütmüş olabilir öyle oldugunda iştahsız oluyorlar. Yüzmesinde dengesizlik var mı ve agzından beyaz birsey cıkarıyor mu? Kontrol edersen belki tedavi görmesi gerekiyordur
Bende ondan şüpheleniyorum aslında ama dinledigimde herhangi bir ses yok ve ağzından beyaz bir şey de köpük gibi filan gelmedi hiç yüzmede dengesizlik var mi emin olamıyorum çünkü bir iki kere ben evdeyken ters dönüp cirpinmadigini gördüm normalde hemen çevirirsin kendini ama bu ara dedigim gibi çok hareket etmiyor yemek de yemediği için ona yordum ama bilmiyorum daha çok ısıtıcısı oradan dışarı çıkmaya çalışıyor gibi sonra da ters şekilde düşüyor. Gammaruslar aldığımda kapalıydı ama acaba nem filan alıp parazit gibi bir şey mi oldu çünkü forum da o yur yazılar da gördüm. Yine de tekrar dinleyip bir kabuğunu da fircalayarak tekrar ağzını kontrol edeyim buraya yazarım. Teşekkür ederim.

Bende ondan şüpheleniyorum aslında ama dinledigimde herhangi bir ses yok ve ağzından beyaz bir şey de köpük gibi filan gelmedi hiç yüzmede dengesizlik var mi emin olamıyorum çünkü bir iki kere ben evdeyken ters dönüp cirpinmadigini gördüm normalde hemen çevirirsin kendini ama bu ara dedigim gibi çok hareket etmiyor yemek de yemediği için ona yordum ama bilmiyorum daha çok ısıtıcısı oradan dışarı çıkmaya çalışıyor gibi sonra da ters şekilde düşüyor. Gammaruslar aldığımda kapalıydı ama acaba nem filan alıp parazit gibi bir şey mi oldu çünkü forum da o yur yazılar da gördüm. Yine de tekrar dinleyip bir kabuğunu da fircalayarak tekrar ağzını kontrol edeyim buraya yazarım. Teşekkür ederim.
Ağzını çok az araladı sanırım elimi kapmak için 😁 zaten herhangi bir şey gozlemlememistim ama ağzında yok bir şey, bir de nefesini dinledim ses gelmiyor. İki resim ekledim. Bağırsaklarıyla ilgili bir şey olabilir mi acaba yandan bakınca vücudunun çoğu kabuğun arka bölgesinde kalıyor gibi gözlemliyorum. Yani vücudunun arkası daha sis gibi gozlemleniyor. Bir de kafasını taşımakta zorlanıyor gibi görünüyor ya dışarıda bir şeyin üstüne ya da kabuğuna içten kafasını dayiyor. Önce Vitamin ile başlayıp biraz gözlemlemek mantıklı mı yoksa akciğer enfeksiyonu mudur ne düşünüyorsunuz? Çünkü yemeden daha ne kadar dayanır bilmiyorum yakın çevrede alabileceğim bir yer varsa vitamini yarın temin edebilirim. Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20231213_230318.jpg
    20231213_230318.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 23
  • 20231213_230302.jpg
    20231213_230302.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 23
Bir de kabuğunun altında buradaki gibi benekler var onemli bir ayrıntı muhtemelen.

Ekli dosyalar

• 17024983983502237814657815900062.jpg
    17024983983502237814657815900062.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 18
Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryumun genel resmini çekip atın.

Üstbağasının komple ve başı dışarıda iken önden bir resmini.

Hayvan normalde 2 katına yakın bir boyda olmalıydı. Kabuk şeklinde de problem mevcut.

Akvaryumda hayvanın yutabileceği boyutta taş çakıl var mı?

Üşütme ihtimali de mevcut.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. İlk gün ağzına 2 damla sonraki günler 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bir miktarı girer. 5 dakika kadar böyle tutun. Her gün bir yem verin yerse devam edin yemezse alın sonraki gün deneyin.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Açmazsa vitamin gibi ağız çevresine 3 damla sürün.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin.

Jbl schildkrötenfutter içeriğinde pul yemde olduğu için tüm markalar içinde uygun olmayan tek gammarus yemdir. Suyu kirletir.

Alacağınız yemler dajana gammarus sticks, tropical biorept W ve tetra reptomin yada aynı kalitede olmasa da reptomine alternatif ahm turtle sticks yemi alabilirsiniz.

Tamamdır bugün içerisinde gentagut alabilirim Deep fix reptivit için de yakında bor akvaryumcu var bugün ona sorarım. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20231214_120124.jpg
    20231214_120124.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 14
  • 20231214_115935.jpg
    20231214_115935.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 14
  • 20231214_115827.jpg
    20231214_115827.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 14
Hayvana ait ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp alt üstbağayı yavaşça fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Suyu en az 15 cm imkan varsa 20 cm ye yükseltin. Hayvanın gelişimi için bolca yüzmeli.

Isıtıcı yüzeye yakın çalışırken hava ile temas ederse camı patlar. Bunun içinde derinlik gerekli.

Hayvan sağlığına kavuşunca devit uygulaması da yapalım.

Akvaryumu aradim elinde yokmuş. Reptivit damlayı yemlerle beraber sipariş ettim. Onun gelmesi birkaç gün sürer gentagut u bugün içerisinde alacağım.dun forumu okurken haşlanmış yumurtayı denemiştim belki yer diye ilgisini çekti ama yememişti bugün tekrar kıymayla beraber yumurtayı da deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Hayvana ait ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp alt üstbağayı yavaşça fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Suyu en az 15 cm imkan varsa 20 cm ye yükseltin. Hayvanın gelişimi için bolca yüzmeli.

Isıtıcı yüzeye yakın çalışırken hava ile temas ederse camı patlar. Bunun içinde derinlik gerekli.

Tamamdır çok teşekkür ederim.

Akvaryumu aradim elinde yokmuş. Reptivit damlayı yemlerle beraber sipariş ettim. Onun gelmesi birkaç gün sürer gentagut u bugün içerisinde alacağım.dun forumu okurken haşlanmış yumurtayı denemiştim belki yer diye ilgisini çekti ama yememişti bugün tekrar kıymayla beraber yumurtayı da deneyeceğim. Teşekkür ederim.
Tekrar merhaba, umarım cabuk iyileşir, filtresi yok mu suyunu biraz yükseltirsen yüzüşünü görebilirsin ama büyük ihtimalle üşütmüş geçmiş olsun❤️

Tekrar merhaba, umarım cabuk iyileşir, filtresi yok mu suyunu biraz yükseltirsen yüzüşünü görebilirsin ama büyük ihtimalle üşütmüş geçmiş olsun❤️

Dün suyunu yükselttim ve genta gut uyguladım. Dünden beri daha hareketli ama hala hiçbir şey yemedi. Dediğiniz gibi üşütmüş çünkü beyaz minik baloncuk oluştuğunu gördüm. Sanırım ayrıntılı bakmamışım. Bugün raptomin ve tropical w de elime ulaştı yemler kapalı kutu. Onları vermeyi deniyicem. Teşekkür ederim çok yardımcı oldu.

Dün suyunu yükselttim ve genta gut uyguladım. Dünden beri daha hareketli ama hala hiçbir şey yemedi. Dediğiniz gibi üşütmüş çünkü beyaz minik baloncuk oluştuğunu gördüm. Sanırım ayrıntılı bakmamışım. Bugün raptomin ve tropical w de elime ulaştı yemler kapalı kutu. Onları vermeyi deniyicem. Teşekkür ederim çok yardımcı oldu.
Bir de filtresi şu an yok bu ay sobo almayı düşünüyordum ama yemleri aldığım için bir iki ay içinde ancak alabilirim.

Önce hayvan toparlasın filtreye sonra bakarız.

Burunda sarı yada şeffaf mukus akıntısı var mı?

Önce hayvan toparlasın filtreye sonra bakarız.

Burunda sarı yada şeffaf mukus akıntısı var mı?
Sudan çıkarttığımda burun çevresi normal gayet. Öyle bir şey gozlemlemedim. İki gündür gentagut uyguluyorum gelen yerlerden verdim onlarında yüzüne bakmadı

Burunda akıntı yoksa o zaman bronşit yok.

Gentagut ve vitamine devam edin. Birkaç gün daha geçsin ilacın etkisini görelim.

Günde bir kez protein ağırlıklı yemden bir tane verip bakın yerse devam edin yemezse yarım saat içinde alın. Ertesi gün tekrar deneyin.

Gentagut ve vitamine devam edin. Birkaç gün daha geçsin ilacın etkisini görelim.

Günde bir kez protein ağırlıklı yemden bir tane verip bakın yerse devam edin yemezse yarım saat içinde alın. Ertesi gün tekrar deneyin.
Tamamdır devam ediyorum aynı uygulamalara. Bugün reptivit de elime ulaştı onu da uygulamaya başlayacağım. Teşekkürler.

Merhabalar tekrardan. Ben 1 haftadır gentagut ile vitamini düzenli bir şekilde kullanıyorum. Hala yem yemiyor Vitamin ve gentagutu damlatirken artık ağzını açıyor. Ne yapmam lazım.

Geri