Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Donatello hiçbir şekilde yem yemiyor açlıktan ölmesinden korkuyorum

Yemleri bilerek önüne atıyorum görüyor ama yüzerek yanından filan geçiyor hiç ilgi göstermedi daha

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verdiniz mi?

Isıtma lambası var mıydı kuru alanda?

İlaç vitamine devam edin bir hafta daha.

Kıyma denemedim ama bir iki gün arayla 4 kere yumurtayı denedim. İlk verdiğimde ilgisini çeker gibi oldu ama hiçbirini yemedi.

Kuru alanında ısıtma lambası var günde en az 2-3saat açıyorum.

İlaç ve vitamine devam edin. Isıtma lambası günde 12-13 saat yanar hayvan istediği zaman çıkar iner. Su 28; kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.

İlaç ve vitamine devam edin. Isıtma lambası günde 12-13 saat yanar hayvan istediği zaman çıkar iner. Su 28; kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.
Tamamdır ayarlamaya çalışacağım.

Merhaba.
Donatello hala yemiyor ama bir süredir sırıngayla yem veriyorum akşamları. Normalde gözlerinde bir şey yoktu ama sanırım gözlerinde de bir sorun var bilmiyorum. Birkaç gün önce bir şey yoktu ama birkaç gündür gözünü de açmıyor. Gentagut ve vitamine devam ediyorum. Sabah deep fix ve gentagut akşam genta gut ve yem veriyorum. Reptomin zor yumuşadığı için diğer ikisini veriyorum. Gozlerinin resimlerini ekliyorum. Gözü iltihaplanmış olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 20240103_221535.jpg
    20240103_221535.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
  • 20240103_221529.jpg
    20240103_221529.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 14
Merhaba.
Donatello hala yemiyor ama bir süredir sırıngayla yem veriyorum akşamları. Normalde gözlerinde bir şey yoktu ama sanırım gözlerinde de bir sorun var bilmiyorum. Birkaç gün önce bir şey yoktu ama birkaç gündür gözünü de açmıyor. Gentagut ve vitamine devam ediyorum. Sabah deep fix ve gentagut akşam genta gut ve yem veriyorum. Reptomin zor yumuşadığı için diğer ikisini veriyorum. Gozlerinin resimlerini ekliyorum. Gözü iltihaplanmış olabilir mi? Sanırım akciğer enfeksiyonu ilerleyince de olabiliyormuş.

Bir veterinerin sayfasında söyle bir yazı da buldum.
veterinere götürüp antibiyotik iğne ve immunmodülatör iğne (bağışıklık kuvvetlendirici) ve A-D-E vitamini içeren iğne yaptırılmalıdır.
Sağına soluna ısıtıcı koyarak arabayla veterinere götürebilirim.

Göz enfeksiyonu var. Gözleri akciğer enfeksiyonuna bağlı yan belirti olarak çıkar. Ama burada beyazlık var. Bu doğrudan göz enfeksiyonu.

Gözlerine 10-15 saniye arayla sabah akşam 3 damlaya çıkarın.

Vitamin ile gentayı aynı anda vermeyin. Hiç yoksa yarım saat ara olsun. Birbirlerinin etkisini öldürmesinler.

Kabuk boyu kaç cm idi?

Metilen mavisi var mıydı?

Kabuk boyu yaklaşık 9-10cm. Gentagut teramisin onerildigini de okudum o konuda bir şey biliyor musunuz ya da kaynak? Veterinere götürmem daha sağlıklı olabilir gibi denizlide bildiğiniz surungen veterineri var mi? Benim daha önce gittiğim veteriner surungenler hakkında pek bilgili değildi.Bu akşamdan itibaren 3 damlaya çıkarabilirim.

Denizli de bildiğim yok. Hatta oradan bir arkadaşımız kulak enfeksiyonu kaynaklı cerrahi müdahale için izmire gitmişti. Bornovada bir kliniğe.

Gentagutu gözlerine sabah akşam 10-15 saniye arayla üçer damla damlatın. Yarım saat kuru yerde beklesin.

Ağzına sabah akşam 4 damla damlatın.

Vitamin her gün ağzına 1 damla girecek kadar bir miktarda günde bir kez verin.

Pomadlarda şöyle bir durum var suda toz kir uçuşması olduğunda bunlar pomada daha doğrusu göze yapışıyor.

Sadece şu koşulda öneriyorum. Soft shell gibi sudan çıkmayan yada kuru alana çıkmaktan kaçınan türlerdeki hayvanlarda su temiz olmak kaydıyla uygulanabilir.

1 hafta sonra durumu hakkında bilgi verin.

Herhangi bir hastalık dışında gözleri görmediğinde de hayvanlar iştahsızlık gösterir.

Lamba ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece ve su ısısı 28 derece mi?

Dış filtre yoksa metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Su hacmine göre damla sayısını belirtirim. Bu sudaki bakteriyel oluşumları öldürür.

Su sıcaklığı 28 derece ısıtıcısı doğru çalışıyor zaten termostatli da. Termometre de 28 gösteriyor. Kuru alani termometreyi kuru alana koyup yarim saat sonra okuyarak mi ölçeceğim bilmiyorum. Deep fix metilen i bugün aldım. Veteriner bugün sirke damlatabilirsin demişti yapmadım metilen aldım. Metileni üzerindeki talimata göre suyu dinlendirirken eklemem lazım anladığım kadarıyla. Şu anki suyuna da damlatmalı mıyım? Damlatirsam bir şey olur mu?

Denizli de bildiğim yok. Hatta oradan bir arkadaşımız kulak enfeksiyonu kaynaklı cerrahi müdahale için izmire gitmişti. Bornovada bir kliniğe.

Gentagutu gözlerine sabah akşam 10-15 saniye arayla üçer damla damlatın. Yarım saat kuru yerde beklesin.

Ağzına sabah akşam 4 damla damlatın.

Vitamin her gün ağzına 1 damla girecek kadar bir miktarda günde bir kez verin.

Pomadlarda şöyle bir durum var suda toz kir uçuşması olduğunda bunlar pomada daha doğrusu göze yapışıyor.

Sadece şu koşulda öneriyorum. Soft shell gibi sudan çıkmayan yada kuru alana çıkmaktan kaçınan türlerdeki hayvanlarda su temiz olmak kaydıyla uygulanabilir.

1 hafta sonra durumu hakkında bilgi verin.

Herhangi bir hastalık dışında gözleri görmediğinde de hayvanlar iştahsızlık gösterir.

Lamba ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece ve su ısısı 28 derece mi?

Dış filtre yoksa metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Su hacmine göre damla sayısını belirtirim. Bu sudaki bakteriyel oluşumları öldürür.
Deep fix dezofix aldım nasıl kullanacagimi belirtebilirsiniz misiniz? Üzerinde 10ltye 20 damla yazıyor.

Balıklardaki oranda kullanmıyoruz.

Kaç litre su var?

Lamba mesafesini ölçerken hayvanın sırtı hizasına denk birşeyi lamba altına koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Dijital olmaz ekranı yanar. Evde kullanılan derecede olur. Tam yarım saat sonra bakıyoruz. 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlıyoruz. Siz 15 cm mesafeyi baz alarak ölçün ona göre ayarlayın.

Balıklardaki oranda kullanmıyoruz.

Kaç litre su var?

Lamba mesafesini ölçerken hayvanın sırtı hizasına denk birşeyi lamba altına koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Dijital olmaz ekranı yanar. Evde kullanılan derecede olur. Tam yarım saat sonra bakıyoruz. 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlıyoruz. Siz 15 cm mesafeyi baz alarak ölçün ona göre ayarlayın.
15lt civarında su koyuyorum

15lt civarında su koyuyorum
Bir de bugün başka bir veterinerle görüştüğümde hazır suyu da ağzı açık birkaç gün bekleyerek içindeki ozondan kurtulmam gerektiğini söyledi. Ben hazır su kullandığım için bekletmeden koyuyordum artık musluk suyunu bekleterek metilen le birlikte kullanmayı düşünüyorum. Tam olarak nasıl yapmam gerekir anlatırsanız çok sevinirim.

15 litre varsa 2 günde bir 1 damla metilen yeterli.

Damacana satılan sularda bir miktar ozon olabiliyor. Damacanaları ozonla steril ederler. Bazılarında tadı da hissediliyor. Petşişeler kullan at olduğu için ozon var mı sanmıyorum.

15 litre varsa 2 günde bir 1 damla metilen yeterli.

Damacana satılan sularda bir miktar ozon olabiliyor. Damacanaları ozonla steril ederler. Bazılarında tadı da hissediliyor. Petşişeler kullan at olduğu için ozon var mı sanmıyorum.
Merhaba,
Donatello gözünü açtı hatta iki gündür yemini de kendi yiyor. Yine iştahı eski haline döndü. Gözleri için ventamisin krem kullandık. Bilginiz var mı bilmiyorum o yüzden eklemek istedim. AC enfeksiyonu tam bitmedi sanırım ama azaldı. Teşekkür ederiz yardımlarınız için.

Gözlerinin içinde kalıntı kalmaması için birkaç gün daha devam edin.

Yemi yiyorsa bir iki fazla verin bünyesi güçlensin, toparlasın.

Geçmiş olsun.

Geri