Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Duman Geldi Hoşgeldi.

cankatx

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar 3-5 gündür aklımda olan kapluş alma fikrini bugün gerçekleştirdim, öncelikle şimdilik plastik fakat güneş ışığını geçiren bir Plastik kap içine 2 adet taş koydum ve bu Dumanın kuru alanı oldu, ve Danone kutusundanda 1tane mağara yaptım, suya girip dolandıktan sonra gidip mağarada bekliyor, Kapluşumu çok sevdim daha bugün aldım bu kapluş için Akvaryum ısıtıcı filtre gibi şeyleri en kısa sürede temin etmeye çalışacağım, Kapluşu kuru alana koysam suya inmiyor, suya koysam kuru alana çıkmıyor ve mağaraya giriyor. Orada bekliyor, Galiba su birazcık soğuk acaba bu suyu nasıl şimdilik ısıtıcı almadan sıcak tutacağım ?

Yardımlarınızı bekliyorum,

Sorularımda olacak ;

Bu kapluş ne yer ne içer hazır yemden başka evde olan ?
Kuru alana koyunca aşağı inmiyor, suda olunca kuru alana çıkmıyor sorun ne ?

İlk defa aldım kapluşumu burdaki gereken bilgileri okudum, Aksesuarları en kısa sürede temin edeceğim

İyi Günler Dilerim

İşte Bunlarda Fotoğrafları;

http://www.ressimyukle.com/view-733_Foto_raf0063.jpg
http://www.ressimyukle.com/view-945_Foto_raf0064.jpg
http://www.ressimyukle.com/view-651_Foto_raf0065.jpg
http://www.ressimyukle.com/view-735_Foto_raf0066.jpg
http://www.ressimyukle.com/view-678_Foto_raf0067.jpg

Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaplumbağanızın hareketsiz olmasının başlıca sebebi suyunun soğuk olmasıdır diye düşünüyorum.Tabi yeni ortama alışması içinde zaman tanımak gerekli.Plastik kabınızı kaloriferin üstüne veya altına koyun.azda olsa su sıcaklığını arttıracaktır.En kısa sürede ısıtıcı almanızı öneririm.Aksi takdirde minik dostumuz pek çok hastalığa yakalanabilir.Sonra sizi veterinerle falan uğraştırıp üzmesin...
Isıtıcıların fiyatları 15TL den 100TL ye kadar çıkabiliyor.Şuanki ortamı için 25W'lık minik bir ısıtıcı yeterli olur diye düşünüyorum.Ayrıca evinizde mutlaka 1 çalışma lambası vardır. Çalışma lambasını kuru alana doğrultun.Kuru alanın sıcak olması gerekli.Orada kabuğunu kurutacak... Aşağıda verdiğim resimden ilham alabilirsiniz...

mailto:/img259/2448/newdscf0706.jpg

Saygılar...

teşekkür ederim, ısıtıcıyı yarın alıcamda 15w dediğiniz ısıtıcıyı buraya koyarsam kapluşa alan kalmaz diye düşünüyorum, bide verdiğiniz resimdeki o plastik kaplar 1 milyoncularda varmıdır?
O boyda bi plastik kap alırsam Kaç woltluk ısıtıcı almalıyım?

bide kaplumbağamın üst kabuğunun kenarı tam sert değil hafiften yumuşak, çokta yumuşak değil, okuduğum kadarıyla bunun damlası filan varmış, o Damlalardan almalımıyım sizce? Alınacak şeyleri burda güzel bir şekilde yazarsanız çok sevinirim...

İyi Günler.

Aslında ısıtıcı watı-litre miktarını tam olarak bilmiyorum.Bende 20LT bir akvaryum var 75W ısıtıcı zorlanmadan ısıtıyor.2-3 su bardağı miktarında bir suyu ısıtmak için En ufağı yani 25W olanı yeterlidir...

Kaplumbağanıza yarın yapacağınız ortam için ne kadar bir bütçe ayırıyorsunuz? Net olarak belirtirseniz size bir alışveriş listesi çıkartmaya çalışacağım.Nerede ikamet ediyorsunuz?

en fazla 25TL verebilirim yarın için.

Leğen(fotoğraftakinin boyutunda.)
Su Isıtıcısı(kaç w?)
Lamba (kaç w?)

Kayadan çok bişey yok, plastik süste var evde. Belirtirseniz sevinirim.

Adana / Kozan ' da ikamet ediyorum.

Fotoğraftaki leğeni ben 10TL ye görmştüm züccciyede...
Tekzen, bauhaus gibi yapımarketlerde ise 15-20TL civarı(fotoğraftakinin aynısı)

Fakat bütçeniz kısıtlı görünüyor.Şuan acil olanı bir ısıtıcı almanız.
Bence siz yarın gidip ufak bir ısıtıcı alın.(15-20TL) 26 Dereceye sabitleyin.
Arta kalan para ilede resimdeki gibi bir çalışma lambası edinin.
Çalışma lambasının koyulmasının amacı yaydığı ısıdan yararlanarak kuru alanı ısıtmak...
Çalışma lambanızın içine takacağınız 40W lık klasik ampul (50krş'a satılıyor) Kuru alanı ısıtma ihtiyacını karşılayacaktır.
Söylediğim gibi yaparsanız geriye sadece plastik kabı byütmek kalıyor.
Onuda paranız olunca bir şekilde halledersiniz.

Saygılar...

Burdaki 1 milyoncuda vardır o kaptan 5TL ye , pazarlık yapar alırım olmazsa :D çok teşekkür ediyorum,
Isıtıcı kaç wolt olmalı? yazarsanız sevinirim.

Volt derken Watı kastettiniz sanırım.
Dediğim gibi 25W lık bir ısıtıcı işinizi görecektir.(İstenirse büyük alınabilir sorun olmaz)
Çünkü suyun miktarı fazla değil.

Isıtıcının watı ısıtma gücünü belirtir. Örneğin elinizde 100 Litrelik bir akvaryum varsa 25W lık ısıtıcı kendini helak eder, ısıtmaya yetişemez.
Ama sizdeki taş çatlasa 10LTlik bir akvaryum olacak 25W yeterlidir.Eğer uygun fiyata bulursanız 50lik veya 70lik alın :) değişen hiçbirşey olmaz sizin açınızdan.

Saygılar...
kaplumbağamın üst kabuğunun kenarı tam sert değil hafiften yumuşak, çokta yumuşak değil, okuduğum kadarıyla bunun damlası filan varmış, o Damlalardan almalımıyım sizce? Alınacak şeyleri burda güzel bir şekilde yazarsanız çok sevinirim...

Bunu Cevaplamayı unutmuşum.
Büyük ihtimalle şuan olan hafif yumuşaklık, yavru olduğundan kaynaklanıyordur.Kabuğu henüz tam gelişmemiştir...

Çoğu kişi kabuk sertleştirici yağlardan kullanmayın der.... Eczaneden alacağınız Dvit3 ü kabuğuna sürerseniz kabuk için faydalı olur...Pahalı birşey değil zaten

Kullanım=>

Dvit3'ü kabuğuna sürün
sıcak biryere kuruması için 20dk bırakın.Kalan ilacı silin veya kapluşu ılık suyla banyo yaptırın.Sonra yaşam alanına geri bırakın.

Evet. Dvit 3 ü eczaneden alıp kaplumanyan arkadaşımızın dedigi gibi yaparsan aradaki farkı görürsün.
Pet shoptaki elemanların dediklerine sakın inanmayın. Onlar ekmegini ticaretten çıkarıyorlar. Bu yüzden
yalan söylemeyen pet shop elemanı görmedim. Bundan dolayı bir şey almadan önce araştıracanondan sonra gidip alacan. Her halde sana kapluş verdikten sonra palmiyesi olan bir adacıgı olan mavi şeffaf bir ölüm faanusu(plastik kap),dandirik bir yem ve kabuk sertleştirici vermeye çalışmıştır. Ama sen kullanma. Bir paludaryum al. Forumda araştırma yap,ve ögrendiklerini uygula işte o zaman kapluşunuz Dumanla saglıklı, mutlu, huzurlu bir şekilde rahat 20 yıl(istisnalar olabilir çünkü bu tür konular istisnalarla doludur)birlikte olursunuz. Kapluşunuz Duman'la saglıklı,mutlu,huzurlu bir hayat sürebilirsiniz.

O kaplardan bendede var 26Lt ben 7tl ye aldım suyu 25W ısıtıcı ısıtıyor markası roxin ve gayet memnunum ısıtıcıyı 15TL ye aldım filtrem vardı bana 22TL ye mal oldu ikisi.

Adama gittim sordum 25lik yok 100lük var dedi fiyat sormadım fakat özel sipariş getirebilirim dedi ısıtıcıya.

Masa lambası için 3 tane kırtasiyeye gittim yoktu ve 1milyoncuya gittim ordada yoktu, bi kırtasiye bana elektrikçiye git orda vardır dedi ve haftasonu olduğundan açık elektrikçi bulamadım yakınlarda :S

100lük olanın fiyatı 20TL dir kesinlikle çünkü bi arkadaş aldı ordan , fakat kaç w bilmiyoruz ikimizde. 20TL ye aldı.

filtre ne için gerek bide bunu anlatırmısınız,

bide benim kapluş hiç hareket etmiyor ya sürekli uyuyyor,

arada 28 derece su koyuyorum ölçüp, ve taşıda sıcak suya koyup onuda 30derecelerde bişi yapıyorum, kapluşu suya bırakınca gözlerini bile açmıyor sağa sola hıpızlı kaçıyor, taşa çıkıyor ve orda bekliyor su şuan 20 derece filan suya koyuyorum hareket ediyor sağa sola fakat gözleri kapalı. Gözlerini neden açmıyor bu hayvan kış uykusunda mı ? bide bugün öğlen 1-2 saatliğine güneş olan yere koydum kapluşu yine bi kıpırdama olmadı.

Biraz bilgi verirseniz sevinirim, bide canlı anında olması için özelden anlayan birisi MSN verirse ekleyip konuşabiliriz,,

iyi günler.

Gözleri soğuk aldığı için şişmiş ve açılmıyor olabilir. Kış uykusunda olsa hareket etmez. Muhtemelen kaplumbağanız soğuktan hastalandı :( Suyuna ara ara sıcak su katmakla onun için yararlı birşey yapmış olmuyorsunuz, aksine sık sıcaklık değişimiyle hastalanmasını kolaylaştırıyorsunuz. Naçizane önerim ya hemen bir ısıtıcı ve masa lambası edinin. Ya da site içindeki alım-satım bölümünü kullanarak gerekli koşulları sağlayabilecek birine verin kaplumbağanızı. Muhtemelen hastalanmış olan kapluşunuzun hangi ilacı kullanırsanız kullanın ! ısıtıcısız iyileşmesi mümkün olmayacaktır...

ısıtıcıyı ve lambayı keyfimden almıyor değilim, alıyorum. gözleri şişmiş değil çünkü sabah açıyordu.

Sevgili cankatx

Hiçbir kaplumbağa sağlığı yerindeyken gözleri kapalı kalmaz. Uyurken gözlerini kapatırlar ama en ufak bir dokunmanızla gözlerini geri açarlar. Gözleri bir anda da şişmiş olabilir. Alınmanızın manası yok zira hepimiz birbirimizin iyiliği için yapıyoruz yorumlarımızı...

teşekkürler , yarın sabah o 100W luktan alıcam o zaman, paraya kıyalım,

Suyu filan ısınınca kendine gelir mi kapluşum ?

Isıtıcıyı taktıktan sonra gözlemle. Bir değişiklik olmazsa belirtileri tekrar izle ona göre bir tedaviye başlarsın. Ya da gerekirse veterinere götürürsün. Sadece göz enfeksiyonu da olabilir, soğuk algınlığı da. Isıtıcıyı taktıktan sonra hastalanmış olsa bile iyileşmesi kolay olacaktır.

burdaki gibi bi kabı nereden temin edebilirm ?
ve ordaki gibi bir masa lambasını nereden temin edebilirim ?

- Masa lambası için 3-4 kırtasiyeye gittim yok dediler başka nerde olabilir ? migrosta var dediler ordakide kesin pahalıdır.

Arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum, az sonra ısıtıcıyı alıcamda ben bu resimdeki gibi plastik kabı nerden bulabilirim ?

Geri