Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayri (Hayriye de olabilir!)

Gelmir

Altın 2 Üye
Merhaba,

Dün Hayri'nin birkaç fotoğrafını çekme fırsatım oldu. Bir yandan korkuyor, bir yandan da meraklı meraklı bakıyor :)

Ayrıca fotoğraflarda Hayri'nin deri değişimini de görebilirsiniz. Bu doğal bir süreçtir. Bilmeyenler için açıklayıcı olacaktır.

mailto:/14loegz.jpg

mailto:/2zivpk6.jpg

Cvp: Hayri (Hayriye de olabilir!)

Kaplumbağan çok tatlı ayrıca manşallah çok iyi poz veriyor.

aynen çok güzel pozlar vermiş :)

Sanırım şu 2 fotoğraf için 60 kadar fotoğraf çektim. Dışı sizi içi beni yakar :)

değmiş ama. çok sertbakmış :D

Maşallah çok güzel bir kaplumbağa, uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim.
Deri değişimini çok net çekmişsiniz, tebrikler.

Gerçekten güzel pozlar vermiş kerata. Maşallah diyorum sağlıklı ömürler.

maşallah güzel hayvan; ben bir poz için kaç fotoğraf çektiysem hep flu çıktı. bıraktım artık çekmiyorum. tabanda kum olursa bu deri atma işini sürtünerek rahat yapar. özellikle silis kumu tercih edersen iyi olur. bundan önceki akvaryumdaki beyaz kumu yemezken bu kumu yiyorlar. bunu sanırım sert yemleri öğütmede kullanıyorlar. ve hoşlarına gittiği de aşikar. bu aralıklı ve iri taşlar aralarında pisliği toplayacakları gibi hayvanı da hasta edebilir.

Sarı silis kum en uygunu Cem. Benimkiler özellikle akşam fazlaca yiyorlar. Özellikle balık, karides gibi kurutulmuş yemlerden verdiğim günler tüketim artıyor. Benim öğünlerim tek tip günlere göre bölünmüş durumda olduğu için bunu daha net farkettim. Muhtemelen stick yemlere göre daha zor sindiriliyor.

Arkadaşlarım kum yerken gördüklerinde hayvanları açmı bıraktım demişlerdi :) Anlatınca sebebi şaşıp kaldılar.

bunlarda da tavuklar gibi taşlık var galiba. öğütmede yediklerine göre.

Herkese güZel yorumları için teşekkür ederim :)

Taşlar konusunda da; eskiden küçük taşlar kullanırdım. Yuttuklarını görünce korktum ve bu topladığım büyük taşlarla değiştirmiştim. Şimdi de aynı taşları kullanıyorum. Ama sayenizde silisi öğrendim ve ilk fırsatta büyük taşlarımı silis kumu ile değiştireceğim.

Taş yutmalarıda normal ama boğazında kalır bir sorun olur diye sizin yaptığınız gibi bizde koymuyoruz. Ya ince doğal sarı silis kum yada yutamayacağı kadar büyük taşlar. Büyük taşlar fazla olursa Cem ve benim bahsettiğim arasında dışkı ve yem artığı tutarak su değerlerine olumsuz etkisi oluyor. Silis kumuda hem deri değişiminde kullanıyor, hem yiyorlar.

cem' Alıntı:
bunlarda da tavuklar gibi taşlık var galiba. öğütmede yediklerine göre.

Aslında biliyorsun bir çok etobur hayvan çiğnemeden yutuyor. Büyük hayvanlar kemiği sıyırarak yediği için sindirim için ek bir sistem yada yönteme gerek olmuyor. Ama sürüngenler komple yuttuğu için kemik ve kıkırdak sindirimi için ufalanması gerekiyor. Bu sebeple timsahtan kaplumbağaya kadar bir çok sürüngende bu kum yeme ve taş yutma var diye biliyorum. Ancak esas hayret ettiğim yılanlar. Nasıl bir mide asidi varsa koca hayvanı yutup taş vs olmadan sindiriyor.

Cem bu arada juen pette önerdiğimiz silis kumda kalmamış sanırım. Bir çok ürünü buradan tükettik.

Dün çok uğraştım ama bir türlü güzel poz vermedi. En son da kabuğunun arkasından ters ters baktı. Eyvallah diyerek rahat bıraktım kendisini :)

mailto:/dqr6o7.jpg

emre böyle giderse juenden başka sitelere yönelicez. neye el atsak kuruyor. :smile: benim şu namiba karma ampulden yedeklemem lazım. yanarsa nasıl ederim bilmem.

bende sürekli taş yerken goruyor ve korkuyordum :) ufak taşlar tabi

maşşallah çok güzelmiş

cem' Alıntı:
emre böyle giderse juenden başka sitelere yönelicez. neye el atsak kuruyor. :smile: benim şu namiba karma ampulden yedeklemem lazım. yanarsa nasıl ederim bilmem.

Uvb lambayı diyorsun değil mi? 23 w olan. Senden sonra ben ondan 2 yedek aldım. Bir tanede exo terra 5.0 26 w ampul yedeğim var. Artık bana geleceksin Cem. Yeni bir fiyatlandırma yaparım bende :) İşin şakası muadil olan jbl de bitti bu sitede. Ben arayıp ihtiyaçların tükendiğini bildireyim. Ne kadar takip ediyorlar bilmiyorum ama lamba kalmadı.

sulo43' Alıntı:
bende sürekli taş yerken goruyor ve korkuyordum :) ufak taşlar tabi

İşte bahsettiğimiz risk ufak taşlar için geçerli. Ya yutamayacağı kadar büyük çakıllar olmalı yada kum olmalı.

hakikaten elemanlara söylersen iyi olur. hatta bir müşteri garanti de; bir de 6 W'lik dalgıç florasanlardan ben baktım görmedim sitede. ben önceden duymadığım için namibaya o kadar para verilir mi diyordum ama kaliteli güzel ampulmüş. ampule senin ihtiyacın benden fazla yoksa bir gece eve gizlice süzülür alır kaçardım. :smile:

Geri