Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayri (Hayriye de olabilir!)

Evet ben yarın arıyayım burayı. Konuşunca burayada durumu bildiririm. Özellikle benim uvb lerin ömrü biteceği için bunlar yakında gerekecek :)
Dalgıç floresan mavi renk istiyorsan 6w mevcut.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=245&urn=7798

Cvp: Hayri (Hayriye de olabilir!)

tamam bu lamba baktım bulamadım yoktur dedim ben de, neyse sonraki alımda alırım artık.

Cem, benim akvaryum 150 cm uzunluğunda 70 cm yükseklikte. Acaba bunu alsam güçlü gelirmi? Birde akvaryum eni 80 cm. Acaba ön arka şeklinde iki tanemi koymalı.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=245&urn=7659

Bu ürünü sen kullanıyorsun değil mi?

bendeki 30 cm 6 W fazlasıyla yetiyor. bu haliyle bile bazen hayvanlar gölge yere kaçıyorlar. gösterdiğin ürün tam senin akvaryuma göre ikinciye gerek yok loşluk olsun ama içeri gözüksün dersen benimkinden de alabilirsin. ben tutunsunlar diye su yüzeyine yakın yapıştırdım. bazen tutunuyorlar.

Teşekkürler Cem. O kadar uğraşmışımki bu akvaryumla aylardır ışık ve arka fon konusuna el atmaya üşeniyorum. Artık bir yerden başlamalı.
Benim en korktuğum konu bu lambayı kırıp kaçağa sebep olurlar mı? Bildiğim kadarıyla emniyeti yok.

emniyeti yok kırmaları şöyle olur. ürküp kabuklarını çarparlarsa o da olacak gibi değil. yalnız şu var vantuzu yok. ben ısıtıcınınkileri taktım biraz bol bu yüzden kablo tarafını cama yakın konumlandırdım. oynuyor fakat çıkmıyor. su yüzeyine yakın olduğu için dalaşmıyorlar. 15 w sana uygun olur, hemde uzun.

Araştırdım biraz. Bunun 80 cm 20w ve 100 cm 25w olanlarıda varmış. Vantuz çıkmaması kötüymüş. Olmadı 60 cm ile başlayım önce.

yeter bu zaten, ben geceleri kullanıyorum, gece kullandığım içinde mavi rengini aldım. bizim rahmetli baba zamanında iki tane zamanlayıcı almış. ampul dolabına bakarken buldum. birine bunu diğerine de uv ve ısıtıcı lambayı taktım. ışık aç kapa uğraşma derdinden kurtuldum. bir tek su ekleme ve yem verme kaldı. bir de şu yem verme otomatını birkaç çeşit yeme göre uyarlasalar iş tamam haftada bir uğrarım artık komşu ziyaretine.:smile:

Gece sabaha kadar yanıyor yani. Rahat uyuyorlar mı?

önceden hatırlarsın kırmızı led kullanıyordum. şimdi zamanlayıcı olunca bu şekilde devam ediyorum. büyük bitkiye basıp kafaları içeri gömüp uyuyorlar. küçük daha fazla uyuyor büyükte biraz yem derdine dolanıyor. sonra gidip küçüğün sırtına tutunup uyuyor.

şu an sabah altıya kadar ayarladım. bir süre sonra sabah dörde çekiceğim.

Hayri yeni evine geldiğinde (22 Mart) 3.6 cm kabuk boyuna sahipti. Dün kendisini çok rahatsız etmeden ufak bir ölçüm yaptım; 4.1 cm olmuş. Zaten kabuk plakalarının genişlemesinden belli oluyordu. Düzenli ölçümlerle güzel bir grafik çıkartmayı planlıyorum. Birkaç yıla hazır olur sanırım :)

Soner, 0.5 cm ne kadar zamanda büyüdü?

Büyüme oranı çok iyi :)

Herkese selam,

Vine ve instagram üzerinden 2 video çekmiştim. Bunları youtube'a ekledim. Sizinle de paylaşmak istedim.

Aşağıdaki videoda yaklaşık 1,5 aylık ve kabuk boyu yaklaşık 4 cm;
http://www.youtube.com/watch?v=m4uNkaiKQuY

Aşağıdaki videoda da yaklaşık 3 aylık ve kabuk boyu yaklaşık 4,7 cm;
http://www.youtube.com/watch?v=GWM2qTjweL4

Maşallah Soner çok şirin. 8 cm oldularmı çok güzel oluyorlar. Bence en sevimli halleri 8-14 cm arası.

tip olarak ufakken daha sevimliler. ama büyüdüklerinde yaptıkları salaklıklar sevimli gösteriyor. geçen gün bir tanesi kuru alandan kaçayım derken uçup ısıtıcı lambanın içine kafayı soktu ampulle çanak arasına sıkıştı. hemen çıkardım. az daha yanacaktı akıllı. lamba ile kuru alanın kenar uzaklığı 14-15 cm var. bir kaç defa da bu şekilde cama kafa koymuştu. sanırım ismini turbo koyacağım. kalkış iyi, fren zayıf.:smile:

Teşekkür ederim ikinize de :)

Ben her hallerini seviyorum. Hele bebeklik döneminden sonra kabuk sararıyor ya; işte o dönem en çok sevdiğim dönemleri. Kahverengi desen değil, yeşil desen değil :)

Birde farklı renkler oldumu daha güzel oluyor. Benimkilerden biri koyu yeşil diğeri sarımsı kahverengimsi bir kabuğa sahip.

Geri