Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayri lays yedi

Zilli Hayri

SKF Delisi
Isıtıcılarını vantuzunu takıyodum.Lays yemiştim masaya dökülmüş.Elime yapışmış.Hayri de elimden yedi bişey olur mu :ff:

Cvp: Hayri lays yedi

büyüklüğü ne kadardı ? eğer büyükse mazallah boğazını falan yırtabilir. yanlışlıkla ve bir kerelik olduysa sanıyorum ki bir şey olmaz. ama dikkat edin içindeki tuz, baharat, yağ bunların hepsi çok zararlı. akvaryumla ilgilenmeden önce ve sonra da elinizi yıkamayı unutmayın.

Yok bir küçük kırıktı.Geçen günde çikolata yedi.Hayri geri tükürmüş onu ama bi miktarını yemiş ve şua bana çok garip bakıyo.Sanki korktu :ashamed0006:

Özgenin belirttiği gibi akvaryum temizliği/bakımı öncesi ve sonrası ellerin yıkanılması önemlidir. Hem bu tür kazaların önüne geçme adına hem de normal ortamda elimizde oluşacak mikropları onların ortamlarına bulaştırmayız. Mesela sigara içenler için bu konu daha hassas olmalı, yem verme gibi onlarla veya besinleriyle temas olmasından önce sinen sigara kokusundan kurtulmak gerekir. Bunlar doğal ortamlarında karşılaşıp yiyebilecekleri besinler değil ve içeriği hakkında Özgenin de belirttiği gibi sakıncalı maddelerde olabiliyor.

Ufak bir parçadan bir kerelik birşey olmasa da sonrası için gerekli tedbirleri almak onlar adına yararlı olacaktır.

Abi zaten bu konuda çok özen gösteriyorum.Ama zaten Hayri her şeyi yer bazen ısıtıcıyı bile ısrıyo.:haha: :hungry:

Bide yemeklerini düzene soktum.Birine 3 tane yem gidiyo.Ben onları kırdığım için 12 tane oluyo toplam :t65y:
Sizce iyi mi ?:133:

Yem dedigin hangisi ? Reptomin, sera raffy p ? Kafa hacinleri kadar olmasi idealdir.

burcu bu konuda biraz daha özen gerekli. hayvanları doğal ortamlarından soyutladığımız için en ufak durumda hayvanların sağlığının bozulması kaçınılmaz. temizlik yapacaksan ve hayvanı çıkaracaksan akvaryum suyuyla birlikte kaptan başka bir yere koyma. ellerini akvaryumla ilgilenme ve sonrasında iyice sabunla. hayvana yemleri ve yiyorsa yeşillik harici birşey verme. normal kafa hacmi yeterli eksik olmasın, yarım parça fazla olsun.

Sera raffy p yemleri.Bir de şöyle bir olay var.Marul veya kıvırcık veriyorum(şahsen Zilli çok sever).Hayri onu uyumak içi kullanıyo.Uykusunu bazen alamıyo gidip taşın altıda uyuyo ^^

Kıvırcığı nasıl veriyorsun Burcu? Yiyebilecekleri büyüklükte, toplamda kabuk boylarının yarısı kadar, kıvırcığın orta körpe yapraklarından verebilirsin. Yemiyorlarsa da suda fazla bekletmeden alırsın.

Abi kesilmiş kıvırcığı koparıyorum onların yiyebileceği kadar.Zaten sudan yemezlerse alıyom (yemide alıyom).Zilli turbu çok seviyo verirsem bişey olur mu :ff: :133:

Yem alıcam.Bunlardan hangisini alıyım.
Jbl Rugil
Tetra Reptomin Baby
Jbl Tortil Tablet

sebzelerde seçici oluyorlar genel olarak yedikleri marul ve kıvırcık. eğer yiyorsa verebilirsin. bazısı havuç bazısı salatalık seviyor. benimkiler yapraklılardan başkasına yüz vermezler.

rugil olabilir, tetra reptomini normal alıp parça parça verebilirsin. baby, boy olarak kısasıdır. tortile gerek yok o yem dibe batar ve çabuk dağılan bir yemdir. sera raffy p ve raffy I al.

emrenin (AEK) yazdığı yorumu da ekleyeyim fikrin olsun.

Reptomin baby, reptominin küçük olanı. Belki biraz daha vitamin vardır. Normal reptomin kuru halde iki yada üçe bölünerek rahatlıkla verilebilir. Ben yavru iken carnivoru dahi kırıp veriyordum.

Pro baby uzun süre kullandım. Normal gammarusun karidesin ufak boyları ki raffy I rahatlıkla yenilebiliyor. Pro baby yemde çok elzem değil.

Rugil iyi bir yem ama tamamen ana yem yapılamaz. İçeriğinde yosun vs var. Yani protein oranı raffy p yada reptomine göre düşük. Ama bulundurulursa ileride vital yemeden öncede azda olsa bitkisel almış olur. Yavrular için diğerlerinin yanında daha az oranda verilebilecek kaliteli bir ana yem.

cem' Alıntı:
sebzelerde seçici oluyorlar genel olarak yedikleri marul ve kıvırcık. eğer yiyorsa verebilirsin. bazısı havuç bazısı salatalık seviyor. benimkiler yapraklılardan başkasına yüz vermezler.

rugil olabilir, tetra reptomini normal alıp parça parça verebilirsin. baby, boy olarak kısasıdır. tortile gerek yok o yem dibe batar ve çabuk dağılan bir yemdir. sera raffy p ve raffy I al.

emrenin (AEK) yazdığı yorumu da ekleyeyim fikrin olsun.

Reptomin baby, reptominin küçük olanı. Belki biraz daha vitamin vardır. Normal reptomin kuru halde iki yada üçe bölünerek rahatlıkla verilebilir. Ben yavru iken carnivoru dahi kırıp veriyordum.

Pro baby uzun süre kullandım. Normal gammarusun karidesin ufak boyları ki raffy I rahatlıkla yenilebiliyor. Pro baby yemde çok elzem değil.

Rugil iyi bir yem ama tamamen ana yem yapılamaz. İçeriğinde yosun vs var. Yani protein oranı raffy p yada reptomine göre düşük. Ama bulundurulursa ileride vital yemeden öncede azda olsa bitkisel almış olur. Yavrular için diğerlerinin yanında daha az oranda verilebilecek kaliteli bir ana yem.
Ben hem geçmişte hem de şuanda sera'nın yemlerinden şaşmadım. Tetra mı sera mı hangisi daha iyidir? Sera varken tetra önermenizin bir nedeni var mı?

serada tetrada kalite yemlerdir; hatta jbl ve tropicalde. sadece tetranın reptomin yemi, içeriğinde yosunda barındırdığı için diğerlerinden ayrılır. hayvanların yosun katkısı sebebiyle doğala yakın yem ihtiyacını karşılar. ayrıca ilerki zamanda bitkisele geçişte etkilidir. diğer ürünleri sera ile alternatiftir. sera olmadığında alınabilir.

sera her dönem hayvana özgü yemleri ile geniş çeşidi olan markadır. tetra bu konuda kısıtlıdır. jbl'de özellikle agil ve calcil. büyük hayvanların yiyebileceği yemlerdir. 6 cm üstü. kurutulmuş yemler konusunda en geniş ürün yelpazesi tropical'dedir

Ben bi yemde sabit kalamıyorum.Gamarrusu hiç sevmiyolar bi kere aldım 2 ayda zor bitirdiler.Bu yüzden daha çok stick yem kullanıyorum.Şu an sera reptil raffy p kullanıyorum az bişey kaldı bitmedi.Yarın Hayri ve Zilli veterinere gidecek.:whistling:

Jbl Tortil Tablet Kaplumbağa Yemi 100 ml; * Kaplumbağalar için, balık, karides ve buğday tohumu gibi kaliteli hammadelerin dengeli karışımından oluşan, tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, tablet yemdir. * Tablet formu sayesinde dibe batarak yavaş ve doğla beslenmelerine yardımcı olur. * İçeriğinde bulunan değerli vitaminler sağlıklı büyümelerine ve gelişmelerine katkıda bulunur. Kullanım Şekli; * Yavru ve gelişen kaplumbağalar için, günde 2 - 4 kere 3 - 10 tablet verilerek beslenmesi tavsiye edilmektedir. * Yetişkin kaplumbağalar için, haftada 4 - 5 kere 3 - 10 tablet verilerek beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Jbl Rugil Stick Kaplumbağa Yemi 100 ml; * Minik çubuk formu ve özenle seçilmiş içeriği ile, küçük su kaplumbağalarının beslenme alışkanlıklarına ve besin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır. * Yüksek kalite balık, karides ve tahılözü içeriği, sağlıklı büyümeleri için gerekli muhtelif proteinleri sağlar. * Tahılözündeki esansiyel doymamış yağ asitleri, enerji metabolizmalarının sağlıklı ve etkin gelişimine olanak verir. * Önemli vitaminlerin yanı sıra, bioelement inositoller, balıklarınızın sağlıklı büyümesini destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kullanım Şekli; * Genç, büyüme çağındaki kamplumbağalar için, günde 2-3 defa 10 dakika içerisinde tüketebilecekleri miktarlardadır. * Yetişkin kaplumbağalar için, aynı şekilde, haftada 5-6 defa verilmelidir.

burcu tortil üç dört parçaya bölünüp verilebilir. su içinden cama yapışır ama sökerler. gammarus yememeleri ilginç en sevdikleri yemlerdir. tarihi geçmiş veya açık yem mi elindeki. carnivorda alabilirsin suya attığında yumuşadıkça yerler. ama raffy P'yi gene al. farklı içerik olduğu için reptominde ek olarak alabilirsin. elinde en azından üç yem olsun. içeriklerindeki bazı farklılıklarla gerekli olan besini almış olurlar. sen yem verirken kafa hacmini aşma ürün açıklamasındakini uygularsan yem bir hafta dayanmaz.

carnivor, raffy p, reptomin ana yem kategorisindedir. gammarus destek yemdir. 2 günde bir, tek öğün verilir.

Ben en çok hangi yemden yiyolarsa ondan alıyorum.Sera raptil raffy p yi sevdiler.Gamarrusu sera nın almıştım tarihi geçmemiş.Mart ayında yediler sadece.Bende Mart'ta alıp vericem.Dedim kaştırıp veriyim diye (yani sizin dediğinizi yaptım).Hayri'nin motorları bozuldu akvaryumu çöpe atmak zorunda kaldım(o kadar pis koktu bi lelekeler çıkmadı).
SERA REPTIL PROFESSIONAL CARNIVOR alıyorum.:133:

Yem çeşitliliği iyidir. Birbirine yakında olsa reptomin ve raffy p içeriğindeki ufak farklar bile onlar için iyi. Yavru yemi olsada rugil tek başına verilmesin derim. Protein oranı daha düşük bir ana yem. Ancak raffy p yanında çok güzel bir çeşitlilik olur.
Tortil bence dipte gezen ve yüzeyden yem yemeyen kaplumbağalara uygun. Razorback gibi türler için çok iyi. Ancak dipte dağılınca yapacağı aşırı kirlilik su değerlerini olumsuz etkiler. Kumun arasına dahi rahatça giriyor. Bu kadar çeşit varken çok gereksiz bir yem.

Tabiki iyidir. Ana yem olarak verilir. İçeriğindeki mineral faydalıdır. Tabi mineral yem kullanılıyorsa dengelenmelidir.

Geri