Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İlk Toplu Temizliği Yaptık Fotoğraflar

_Emre___

Bordo Bereli
Suyum bulanıklaşmıştı içinde kapluşları göremiyordum artık anneminde yardımıyla bu gün tam 3 saat suyu boşaltmamız sürdü 1 saat temizlik sonra dinlendim etütüme gittim geri geldim saat 6 da geldim şu an temizlik bitti ve bu konuyu gönderdikten sonra kendimi yatağa atıp uyuycam :D yorgunluktan öldüm hazır suyunu değiştiriyorken yerinide değiştirdim sehpayı gözle görülür yere koydum 20 damla mavi damla damlattım su düzenleyiciden ekledim akvaryumu biraz arkaya itekledim önünü süsledik ve sonuç ^^ 2 Gün suyu oturtucam içine ondan sonra koyacağım kapluşlarımı
558092_397780300251999_100000600979024_1415589_1490750166_n.jpg

558092_397780306918665_100000600979024_1415590_1629202943_n.jpg

558092_397780313585331_100000600979024_1415591_367304529_n.jpg

558092_397780326918663_100000600979024_1415592_416371207_n.jpg

558092_397780336918662_100000600979024_1415593_899075124_n.jpg

Cvp: İlk Toplu Temizliği Yaptık Fotoğraflar

NE KADAR ÇOK YEMİNİZ VAR?ACABA TARİHLERİ GEÇMİYOR MU?

Tarihi 2013'ün 5 ayına kadar geçerli yemlerimin düzenli olarak kullanınca yavaş yavaş azalıyor raffy 1 4 ayda bitmişti büyüğünü aldım :)

Kaç ay sonra değiştirdin benimki 2 haftada bulanıklaşmıyor sararıyor. :D

3 ay sonra haftada %30 su değişimi yaptım ama işe yaramadı en son ne fazı olursa olsun değiştirmeye karar verdim ve bel fıtığı oldum kaldıriyim derken :( çok pişmanım

Emre haftalık dip çekimi yaparsan suyun daha uzun ömürlü olur :)

Sağol dip çekimi yapıyorum ama hiç birşey çekmiyor plastik boru acaba pilli mi alsam ?

Normalde çekmesi lazım, kumun içine sokup karıştırıyormusun peki dip sifonun kafa kısmıyla ?

Evet karıştırıyorum defalarca kuma doğru sokup çıkarıyorum hızlıca dipteki pislikleri alsın diye oluyor ama ben beceremiyorum galiba pilli olanını alsam mı ?

Kullanan birilerine sormak lazım, yoksa paran boşa gider.

Evet haklısın hiç tanıdığım yok ki :/ herkes boruyu kullanıyor

Google' da pilli dip sifonu diye arama yap belki bulursun bir şeyler.

Peki bakıyorum şimdi teşekkürler

Emre çok büyük bir hata yapmışsın.
O boyutta ki akvaryumlarda suyu boşaltmamalısın.Senin yaptığın temizlik değil sistemi bozmak olmuş ve yanlış yapmışsın.
Su bulanıklaşıyor, koku oluşuyor gibi durumlar varsa filtrasyon seçeneklerini gözden geçir.
Haftalık %20 su değişimi yap ister tabandan keyfin bilir.

Bir diğer yanlışta MAVİ DAMLA.
Neden kullandın?
Mavi damla faydalı faydasız ayırt etmeksizin bütün bakterileri yok ediyor ve akvaryumdan uzaklaştırman için aktif karbona ihtiyacın var.
Mavi damla sistem bozucu bir eleman.Hastalık veya bir ilaç tedavisi yoksa KULLANILMAMALI.

Sana tavsiyem bundan sonra temizlik adı altında yaptığın işlemi bu şekilde değil de sisteme mümkün olduğu kadar az zarar verecek şekilde yap.

Senin akvaryum hacmin benim akvaryumun yaklaşık 2 katı.
Bak aylardır hiç bir şekilde sisteme müdahalem yok.Sadece eksilen suyu yerine koyuyorum.4-5 ayda bir de dış filtre elyafını yeniliyorum.

Hacmi büyük olan akvaryumlarda su değerlerini oturtmak daha rahat.
Bir de bu değişim sırasında kapluşları strese sokmaya gerek yok.Su hazırlayıcılardan kullanarak 45 dk-1 saat için de yuvalarına kavuşturabilirsin.

Umarım senin ve bir çok kaplumbağa bakıcısının yaptığı temizlik hatalarını değiştirebiliriz.

Biliyorum %20 lik değişimi fakat artık ben nekadar değiştirirsem değiştiriyim su aynı kalıyordu bulanıklaşmıştı ve çok pis kokuyordu zaten bu son değiştirişim bundan sonra dip çekimi yapacağım mavi damlanın böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum teşekkürler bundan sonra dikkat ederim
Bunun dışında yaşam alanları 5 kapluş için iyi mi ?

Emre, ayrıca bende pilli eheim dip çekimi var. Açıkçası işlevselliğine göre fiyatı aşırı yüksek. Fiyatı 200 tl üzerinde. Çokta mükemmel çekmiyor.

Ben nalburdan aldığım 5 tl lik hortumla cekiyorum sifon yöntemi var öyle suda tazzikli bir şekilde boşalıyor hatta 50 litreyi 10 dkda boşaltıyorum tamamen.

Anladım 200 TL Çok fazlaymış :eek: ben normal boruyla devam ediyim en iyisi

Pilli dip süpürgeleri hakkında yorumlara baktım, çoğu kişi memnun değil.

Süper olmuş tankın kanka ,böyle devam...

Geri