Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtma ve gündüz ışığı için ampul ecolite 52 W

Cvp: ısıtma ve gündüz ışığı için ampul ecolite 52 W

Emin, benim akvaryumun üstü kapalı olduğu için 25 watt ile şu an 32-33 C derece tam ışığın altında sıcaklık yakalıyorum. Orda kasttettiğim değişik markaların soft halojen/akkor lambalarını test etmek. Hem de evde yedek bulunmuş olur. Çünkü şeffaf her yerde var ama soft bulunmuyor malesef :/

Bu arada senin şu gece lambası boyama konunu okuyordum az önce. Ben de amanında denedim. Bende 4-5 sene önceden kalma iki adet biri 10 watt biri 20 watt maviye boyalı lamba var. Tırnakla kazıyınca boya dökülüyor. Ama ısındığında erime ve koku yok. Tabiki fabrikasyon bir lamba :) Ben de kışın evde kalmadığım ve kaloriferin kapalı olduğu dönemlerde gece ek olarak onu kullanıyorum.

Şu bir gerçek ki eski ampüller çok daha uzun ömürlü. Kaç defa düşürdüğüm elektrik kesintisi yaşanan ampüllere bir şey olmuyorken şmdiki halojen / enerji tasarufflu akkor ampüller çok çabuk bozuluyor.

Bu forumda teknik, elektrik ve mühendislik konularında tecrübeli epey insan var. Deneme yolu ile çeşitli durumlarda sonuç alırsak burada paylaşırız zaten :)

Son olarak Emin piyasadaki elektrikçilerde maviye boyalı 7-15 wattlık ampüller var gece lambası için. Bunların ısı değerleri düşüktür ama idare edebilirler. Sonuçta hayvan güneşlenmiyecek ama kuru alanın sıcaklığını gece aşırı düşmesini engelleyip hem de hafif bir ay ışığı yapabnilir. Çoğumuz asma kat veya cam kestirme şeklinde kullanıyoruz. Böylelikle kuru alanın üstünde kalan gece lambası kuru alanın yarattığı gölge ile akvaryumun yarısı karanlık yarısı loş olacak şekilde aydınlanıyor. Bu da kaplumbağanın akvaryumun istediği bir bölgesinde uyumak için şans tanımamıza neden oluyor.

Dediğim gibi yakın zamanda böyle giderse kendi armatürümü duy ve kablo alıp kendim yapacağım. :)

emin emre o dediğin ampullerden var bende renkli olanlardan bunların tam boyalı ve şeffaf boyalısı var. şeffaf renkliler bayağı aydınlatıyor. tam boyalı olanlar o kadar değil onlardan alınabilir. bunu da kendinden duylu prize takarsan dışardan loş ışığı yakalarsın yeşil olanlar en düşük ışığı veriyor. veya osramın sensörlü fişli gece lambasındanda alınabilir. karanlık olduğunda otomatik yanar. prizde sürekli takılı durabilir. 25 tl idi. bu dediğim ampuller gece uyuduklarında kullanılacak. ben kırmızı led kullanıyorum gece 24:00'dan sonra. 20:00-24:00 arası da dalgıç florasan çalışıyor.

Dediğin gibi deneme yöntemi ile sağlıklı sonuca ulaşırsın Emin Emre. Yalnız Akkor lambanın göze etkisi konusunda şüpheci yaklaşıyorum. Soft ampuller keskin ışık yaymadığı için sorun değilde akkor lambaların ışınlarının bizimkilerin gözünde sorun yaratması ihtimaline karşın kullanmayı pek tercih etmiyorum şahsen ben.

Son denememde tırnakla dahi çıkmıyordu. Sağlam işledi ampule, boyadıktan sonra 4-5 gün beklemiştim hiç dokunmadan. Şimdi konuşunca merak ettim son durumu bende en geç hafta sonuna kadar bir deneme yaparım.

O gece lambalarını forumda daha önce biri daha önermişti ama bakalım artık son denememde tutmazsa ona bi yöneleceğim. Kuru alanı kaç derece ısıtacak merak ediyorum zaten.

Akkordan kastım zaten soft olanların yani beyaza boyalı olanların akkor olanları var. Ama enerji tasarruflu akkor diye de geçiyor. Yoksa şeffaf olanları kesinlikle kullanmıyorum Emin. Philipsin spot denilen armut şeklinde sadece baş kısmı beyaza boyalı ve gözü rahatsız etmeyen lambaları var. İlk sene onları kullanıyordum memnundum. Ama 40watt olanları ince duy 60 watt olanları kalın duy olduğu için 40 watt kullanamamıştım.

emin fıyatlarına gore ben sana adeti soylerım. bgn akvarym aldm silis kumu ayarladm. arka fon fln. şimdi adam 50-20-30 verdi buna kuru alan yapamaz mıyım. bi eksiğim kuru alan. kancalı vantuzda bulamadm napım ya.:( sera raff p yok . netten alcam sanırım

gizem biraz daha büyük bir şey alabilirsen iyi olurdu. 5-10 lira fazla verip alabilirsin. yani bütçeni göz önüne alarak ne kadar büyük alırsan o kadar iyi. en azından ön camı bombeli olursa bir kaç cm'de olsa eni geniş olur. akvaryumda boy yüzme için en ise rahat manevra ve koyacağın mango kökü bitki vb açısından iyi olur. büyük akvaryumu taşıyacak babayiğit arkadaşların yok mu ? ver gazı aslanlar taşısın. :smile:

cem' Alıntı:
gizem biraz daha büyük bir şey alabilirsen iyi olurdu. 5-10 lira fazla verip alabilirsin. yani bütçeni göz önüne alarak ne kadar büyük alırsan o kadar iyi. en azından ön camı bombeli olursa bir kaç cm'de olsa eni geniş olur. akvaryumda boy yüzme için en ise rahat manevra ve koyacağın mango kökü bitki vb açısından iyi olur. büyük akvaryumu taşıyacak babayiğit arkadaşların yok mu ? ver gazı aslanlar taşısın. :smile:

ya cem bombeli benimki zaten. en güzel ve gösterişli uygunu oydu ki 60 tl baydım . napım şimdi geri mi verim . yani ben 53 cmlık güzel bi akvaryum dekoru yapamaz mıyım

buna ekipmanlar hariç bir bitki ve ufak mango kökü sığar. fazlası alan daraltır. ama arkacama fon için poster yapıştırırsan yavanlığını kaybedersin. burdakiler gibi
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=285&ad=balik-balik-dekorasyon-malzemeleri-yapay-bitkiler-kumlar-taslar-arka-fonlar-posterler-aksesuarlar

mango olarak bu tip
mailto:/urun_detay.aspx?urn=5480&ad=mango-koku-15-25-cm&kat=287

bitki bu sitede uygun bulamadım ipek yapraklı dediğimizden alacaksın. minyatür bonzai gibi. burada 3. resimdekine benzer veya 1. resimdekinin ufağından.
mailto:/forum/Konu-kaplumbagalarin-sanat-anlayisi.html

Bu arada ufakken pek belli olmuyor ama Cem gerçekten 10 cm yi geçtikten sonra bu canavarların çeneleri tam kapasiteye ulaşıyor sanıırım. Kuru alandakiler dahil ilmik ilmik oluyor bitkiler.

10 cm olayı ciddi sınır, üreme, agresiflik, ısırma huyları :) ergenlik öncesi sonrası gibi oluyor vallahi.. Çocuktan beterler :)

cem' Alıntı:
buna ekipmanlar hariç bir bitki ve ufak mango kökü sığar. fazlası alan daraltır. ama arkacama fon için poster yapıştırırsan yavanlığını kaybedersin. burdakiler gibi
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=285&ad=balik-balik-dekorasyon-malzemeleri-yapay-bitkiler-kumlar-taslar-arka-fonlar-posterler-aksesuarlar

mango olarak bu tip
mailto:/urun_detay.aspx?urn=5480&ad=mango-koku-15-25-cm&kat=287

bitki bu sitede uygun bulamadım ipek yapraklı dediğimizden alacaksın. minyatür bonzai gibi. burada 3. resimdekine benzer veya 1. resimdekinin ufağından.
mailto:/forum/Konu-kaplumbagalarin-sanat-anlayisi.html

cem arka fon iyi . yavanlık sıfır . siliste var . mango alrm btkı sordm hp plastkler uyuz oldm . bnım tek derdım kuru alan suan lmbayıda emın saglıcak ınsallah bna . uvb alana kdr devıt 3 ıdare etcm bıde raffy p bulamadm netten alcam sanırm

Raffy P yi netten kolayca alabilirsin Gizem. Lamba konusunda da bana net olarak kaç adet lazım belirtirsen karışıklık olmaz.

bumble bee' Alıntı:
Raffy P yi netten kolayca alabilirsin Gizem. Lamba konusunda da bana net olarak kaç adet lazım belirtirsen karışıklık olmaz.

bi masa lambası emin 2 ampul . fyatı ne kdr tutuyo bi kabaca hesaplar mısın

Gizem akvaryumu çok küçük almışsın. Kaçış boşluğu olmadan 30 lt. Tek yavru hayvan için ancak kışı çıkarırsın. Hayvan sayısı daha fazla oldumu zaten şu an için uygun değil.

Emin Emre, sana katılıyorum. 10 cm oldumu ısırık artık problem olacak nitelikte oluyor. Çizgililer gene iyide bu slider olanlar şakaya gelmiyor :) birde bende 10 cm olan cumberland kafa boyutu olarak res lerden daha büyük. Ki reslerden kabuk boyu olarak ve yaş olarak biraz daha ufak. Parmağı uzatınca çırpınarak yarı beline kadar çıkıyor sudan :)

cinsel kimliklerini öğrenmeye başlıyorlar kısaca buluğ çağ sendromu diyebiliriz. :smile:

pretty' Alıntı:
bumble bee' Alıntı:

Geçen aldığım arkadaşta 2 ampul ve bir mandallı totalde 43 küsür tutmuştu. 45 TL yi geçmiyor yani.

bumble bee' Alıntı:
pretty' Alıntı:
bumble bee' Alıntı:

Geçen aldığım arkadaşta 2 ampul ve bir mandallı totalde 43 küsür tutmuştu. 45 TL yi geçmiyor yani.

45 iyi . ne zmn alabılırsın

AEK' Alıntı:
Gizem akvaryumu çok küçük almışsın. Kaçış boşluğu olmadan 30 lt. Tek yavru hayvan için ancak kışı çıkarırsın. Hayvan sayısı daha fazla oldumu zaten şu an için uygun değil.

Emin Emre, sana katılıyorum. 10 cm oldumu ısırık artık problem olacak nitelikte oluyor. Çizgililer gene iyide bu slider olanlar şakaya gelmiyor :) birde bende 10 cm olan cumberland kafa boyutu olarak res lerden daha büyük. Ki reslerden kabuk boyu olarak ve yaş olarak biraz daha ufak. Parmağı uzatınca çırpınarak yarı beline kadar çıkıyor sudan :)

emre bikere aldım idare etsem yeter . gozumede küçük gelmiyor ama ya.ne yapsam simdi sııkıntıya girdim

Bu hafta içi, en geç de hafta sonu.

Üç hayvan için gerçekten ufak bir akvaryum Gizem. En azından üzerine az bir miktar daha koyup 100 litre civarı alırsan 1-1.5 sene getirir seni.

küçük akvaryumun dezavantajı veya şöyle genelleme yapalım hayvan büyüdükçe akvaryumun dar gelmesi başta kir yoğunluğunu artırır. sık su değişimleri yapmaya zorlar. ikincisi alan darlığı sebebiyle sürekli dolaşırken yüzyüze gelmeleri bir süre sonra çatışmalara sebep olur. üçüncüsü rahat hareket edemeyecekleri için sağlıklı gelişimlerine olumsuz etki yapar. bu sebeplerle yapılacak akvaryum değişimleri ve ekipmanlar bütçeyi zorlamaya başlar. filtre amonyak dönüştürücü malzeme kullanıldığında ziyan olmaz ama ısıtıcı çöp olur. diğer ekipmanlar her akvaryumda standard.

bumble bee' Alıntı:
Bu hafta içi, en geç de hafta sonu.

Üç hayvan için gerçekten ufak bir akvaryum Gizem. En azından üzerine az bir miktar daha koyup 100 litre civarı alırsan 1-1.5 sene getirir seni.

3 değil 2 emin :( biri 3 cm biri 5-6 cm . geri almaz . birde bombeli olduğu için acaba turtle topper olur mu aklımda soru işareti kaldı ?

cem' Alıntı:
küçük akvaryumun dezavantajı veya şöyle genelleme yapalım hayvan büyüdükçe akvaryumun dar gelmesi başta kir yoğunluğunu artırır. sık su değişimleri yapmaya zorlar. ikincisi alan darlığı sebebiyle sürekli dolaşırken yüzyüze gelmeleri bir süre sonra çatışmalara sebep olur. üçüncüsü rahat hareket edemeyecekleri için sağlıklı gelişimlerine olumsuz etki yapar. bu sebeplerle yapılacak akvaryum değişimleri ve ekipmanlar bütçeyi zorlamaya başlar. filtre amonyak dönüştürücü malzeme kullanıldığında ziyan olmaz ama ısıtıcı çöp olur. diğer ekipmanlar her akvaryumda standard.

cem adam almıyor.en azından ben kurayımda bi arkadşım var onunkı daha büyük onla ilerde değiş tokuş yaparım :(

Fotoğrafını koysana akvaryumun Gizem. Topper için detaylı bakayım. İki hayvan için en az 200 litre ömürlük olacağı gibi, 100 litre de 1.5-2 sene getirir seni.

Geri