Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaliteli Yemleri Yemiyorlar

Tost

Altın 4 Üye
MErhabalar,

Terzi kendi söküğünü dikemez misali. Uzun süredir çözümünü bulamadığım bir sorunum var. Tost, küçüklüğünden beri Sera Raffy I, P, Sera Reptil Carnivor, Tetra Reptomin ve Gammarus ile besleniyordu. Bu yemleri dönüşümlü olarak veriyordum Yaklaşık 1 yıldır bu yemleri yememeye başladı. İştahsızlık veya başka bir problemi yok. Bu yemleri yemeyince annem sağolsun tavuk, kıyma, dana eti, çilek ve muza alıştırdı. (Gerçi arada nadir de olsa ben de veriyordum çeşitlilik olsun diye). Ne yaptıysam yemiyor hazır yemleri. 5 gündür aç. Sabah yemi atıp yemiyorsa alıyorum, akşam bir daha atıyorum ama nafile. Annem tüm ısrarlarıma rağmen hayvan aç ölecek diye her an taze yem verebilir. Yemleri etsuyuna koyup denedik yine olmadı. Gammarusu bile yemiyor... Tavsiyeleriniz nelerdir?^^

Cvp: Kaliteli Yemleri Yemiyorlar

Tost'u mücadelesinde haklı görüyorum :D Neden lezzet kalitesini düşürsün ki :)

Gerçi yemleri yemediği için taze yeme başlanmış, İlginç bir durum.
Eninde sonunda aç durmayacak ve yiyecek diyorum ama 5 gün, böyle obur bir hayvan cinsi için hatırı sayılır bir rakam :) atılan yem çıkarılmasa nasıl olur acaba?

Bu durum benimde başıma geldi . Bir kere salam vermiştim 5 gün yemek yemedi . Stick yem haricinde bir tek taze marul verilebilir . Muz çilek vs hayvana zararı olur . Taze besin vermeyin . Sonunda pes edip stick yem yiyecektir . Veya stick yemi bir parça sosisin içine sokup 15 dk bekletin ve yeme sosis kokusu sinsin . O şekilde yiyebilir .

olivia-peter' Alıntı:
Tost'u mücadelesinde haklı görüyorum :D Neden lezzet kalitesini düşürsün ki :)

Gerçi yemleri yemediği için taze yeme başlanmış, İlginç bir durum.
Eninde sonunda aç durmayacak ve yiyecek diyorum ama 5 gün, böyle obur bir hayvan cinsi için hatırı sayılır bir rakam :) atılan yem çıkarılmasa nasıl olur acaba?

Kaplumbağalar diğer hayvanlar gibi doğal yaşamlarında fırsatçı beslenen yaratıklardır. Düzenli beslenme rejimleri yoktur. Av bulduklarında yerler bulamadıklarında bir çita vey aslan gibi avlanmaya çıkmazlar önlerine gelen fırsatlarla idare ederler. 5 gün çok fazla bir zaman değil... Bekleyip göreceğiz... Açlık sofuluğu bozar demişler... :D

mertcanerdinc' Alıntı:
Bu durum benimde başıma geldi . Bir kere salam vermiştim 5 gün yemek yemedi . Stick yem haricinde bir tek taze marul verilebilir . Muz çilek vs hayvana zararı olur . Taze besin vermeyin . Sonunda pes edip stick yem yiyecektir . Veya stick yemi bir parça sosisin içine sokup 15 dk bekletin ve yeme sosis kokusu sinsin . O şekilde yiyebilir .

Olay koku olsa Gammarus yerdi, en son et suyu damlattık yemine yine nafile... Son ümidim balık yağı damlatmak yeme :D

Akvaryuma attığınız yemi yemiyormuş ya bende ondan bahsettim önüne gelen fırsatı 5 gün boyunca değerlendirmemesi iyi bir zaman.:133: Açlık konusunda ki sabırları ortada.

hayvan bir iki hafta yemezse ölmez. yem harici ürünlere yönelme olduğu için hayvan yem yemeyecektir bunlar verilmemeli. özellikle meyveler şeker içeriklidir. bunun yanında muz kabız yaparken çilek böbrekte taş yapar. hayvan yem yiyene kadar hergün bir tane atılmalı ve 15 dakika içinde yemiyorsa sudan alınmalıdır. bunu her gün deneyeceksin yiyene kadar. bunun yanında vitamin damla alıp yemiyorsa dik konumda tutup ağız çevresine sür yutabildiğini yutsun. bunda da öncelik sera reptilin vitamin ve jbl aqua vitamindir bulamıyorsan diğerlerine yönelirsin. vitamin metabolizmayı hareketlendirip iştahını açar. suyunu 28 dereceye; kuru alanı 33 dereceye getirmelisin. buda metabolizmasını harekete geçirecektir.

bu durum eğer diğer yiyeceklerden değil ise başka sebeplere bakmak gerek hasta olma ihtimali olabilir.

Cem in tüm önerilerini uygulamalı. Hatta stick yem verme işlemini günde beş kez yapmalı. Birde tetra reptomin alıp ondan denemeli.

Verilen gıdalar uygun değil, belrtilmiş. Bu gıdalarla şimdiye kadar şans buki sorun olmamış sanırım. Ama genede kabuğu görelim derim.

Reptomin varmış, atlamışım. Ağırlıklı reptomin, carnivor ve raffy p üzerine yoğunlaşmalı. Gammarus dahi verilmesin.

cem' Alıntı:
hayvan bir iki hafta yemezse ölmez. yem harici ürünlere yönelme olduğu için hayvan yem yemeyecektir bunlar verilmemeli. özellikle meyveler şeker içeriklidir. bunun yanında muz kabız yaparken çilek böbrekte taş yapar. hayvan yem yiyene kadar hergün bir tane atılmalı ve 15 dakika içinde yemiyorsa sudan alınmalıdır. bunu her gün deneyeceksin yiyene kadar. bunun yanında vitamin damla alıp yemiyorsa dik konumda tutup ağız çevresine sür yutabildiğini yutsun. bunda da öncelik sera reptilin vitamin ve jbl aqua vitamindir bulamıyorsan diğerlerine yönelirsin. vitamin metabolizmayı hareketlendirip iştahını açar. suyunu 28 dereceye; kuru alanı 33 dereceye getirmelisin. buda metabolizmasını harekete geçirecektir.

bu durum eğer diğer yiyeceklerden değil ise başka sebeplere bakmak gerek hasta olma ihtimali olabilir.

Kuru alan ve su sıcaklığı ideal değerlerde. Hastalık olduğunu sanmıyorum. İştahı gayet yerinde... Kabuğunda da herhangi bir problem yok...

o zaman liderliği senin elinden almış. istediğini yeme derdinde. tekrar kontrolü ele alman gerekecek. umduğunu değil bulduğunu yiyecek yoksa başa çıkamazsın.

cem' Alıntı:
o zaman liderliği senin elinden almış. istediğini yeme derdinde. tekrar kontrolü ele alman gerekecek. umduğunu değil bulduğunu yiyecek yoksa başa çıkamazsın.

Evet, annem sağolsun "içi kurudu hazır yem yemekten değişik şeyler de verelim" diyerek alıştırdı. bana kalsa açlıkla sağlam terbiye ederim... Bir haftadır aç, annem akvaryumun başına gelip ağıt yakıyor aç mı bırakıyor seni diye :D:D:D

bir dönem benim annemde bu şekilde davranıyordu. eve biri gelse görsünler diye habire yem veriyordu. hayvanlar, besili domuzlara dönmüşlerdi. :smile: ben sonradan öğrendim bir ben veriyormuşum bir o.

cem' Alıntı:
bir dönem benim annemde bu şekilde davranıyordu. eve biri gelse görsünler diye habire yem veriyordu. hayvanlar, besili domuzlara dönmüşlerdi. :smile: ben sonradan öğrendim bir ben veriyormuşum bir o.

Ah bu anneler ^^^^^^:$:$:$

Ya bizim anneler hep derya küçük çocuklar yesin tosun olsun. Hani tombul tombul çocuklar olurya onlar gözümde canlandı. Onun gibi oldu sizinkiler.

AEK' Alıntı:
Ya bizim anneler hep derya küçük çocuklar yesin tosun olsun. Hani tombul tombul çocuklar olurya onlar gözümde canlandı. Onun gibi oldu sizinkiler.

Evet, eski insanlar oldukları için yesin gürbüz olsun mantığı hakim. Tosta et vereceği zaman tostun kafasının 2-3 katı büyüklükte veriyordu. Kaplumbağanın midesi olduğunu işkembesi olmadığını anlatana kadar canım çıktı. Ki annem ve babam biyologdur :D:D:D

Temel bilgide olsa mantalite aynı. Bu düşüncemizi tam tescillemiş oldu. Aman yesin aç kalmasın :)

10 gün oldu Tost hala yememekte direniyor...^^ #direntost :D

Bence pes edecektir. Biraz daha sabır. Olmadı başka yöntemler deneriz. Ağızdan vitamin takviyesine devam.

AEK' Alıntı:
Bence pes edecektir. Biraz daha sabır. Olmadı başka yöntemler deneriz. Ağızdan vitamin takviyesine devam.

Tam alışacakken ölmesin de açlıktan... Ağızdan vitamin takviyesini nasıl yapacağız ki?:ff:

Vitamini ağzına doğru damlatmak gerekir. Bir şekilde içeri sızar. Hayvan Başını içeri çekmeden yapmaya çalışmalı.

Evet 20 gün oldu Tost ağzına yem koymuyor. Ne karides, ne reptomin ne de sera carnivor professional... Hafiften endişelenmeye başladım :(

Geri