Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşumun gözleri şişti, açılmıyor!

kapluscuklar

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar ben foruma bu gün kayıt oldum. Öncelikle merhabalar.. Arkadaşlar benim kapluşumun gözleri çok şişti, önceleri şişmesine rağmen biraz açabiliyordu fakat şimdi hiç açamıyor. Veterinere gittiğimde çok kalabalık olduğu için giremedim kontrole. Sonra bir Petshop'a gittim, sorunu anlattım bir göz damlası verip günde 3-4 kez 1'er damla vermemi istedi. Birde suyunu çeşmeden koymamamı istedi. Sizce bunlardan başka ne yapabilirim? Ona bir zarar gelmesinden çok korkuyorum.:59:

Cvp: Kapluşumun gözleri şişti, açılmıyor!

Sorun sadece gözlerinde mi? hapşurma sürekli kuru alanda vakit geçirme, yan yüzme ve alt kabukta kızarıklık gibi belirtiler de var mı? Eğer yalnızca gözleri mikrop kaptıysa eczaneden %2'lik borik asit çözeltisi hazırlatın ve günde iki defa olmak üzere gözlerine ikişer damla damlatın.

mailto:/forum/Konu-goz-hastaliklari.html
mailto:/forum/Konu-goz-kapanmasinin-sebepleri.html

Verdiğim linklerde tedavi yöntemi mevcut. Ayrıca akciğer enfeksiyonundan dolayı olabilir. Akciğer enfeksiyonu ile ilgili araştırma yapın forumda geçmiş olsun.

Terramycin:Göz enfeksiyonunda kullanılır. Kulak çöpüne herbir göz için bir karınca büyüklüğü sıkılıp gözüne yedirilir Sonrada tospik 10-15 dakika üstüne ampul tutarak bekletilir . Günde 2 defa uygulanır.

Gentamisin:Göz enfeksiyonu içindir. Günde 2 defa uygulanır. Damla şeklindedir. Her göze 2'şer damla damlatikir.

İnflased:Damla şeklindedir. Göz enfeksiyonunda uygulanır. Her göze 2'şer damla günde 4 defa uygulanır.

Yazdığım 3 ilacıda eczaneden alabilirsiniz. Ben bu tedaviyi veteriner hekim ile yaptım ve iyileşmişti.

Terramycin ve gentamisin ne kadar etkili olur bilmiyorum. Benim kapluşumda hiç işe yaramamıştı. Siz en iyisi öncelikle terramycin merhem kullanın eğer durumunda bir düzelme olmazsa dediim gibi borik asit çözeltisi hazırlatın.

Asıl en iyi etkisi gentamisin ve inflased gösteriyor Yeşim abla :) Ben bu ilaçlar ile iyileştirdim. Terramycinde bana gore pek işe yaramıyor.

Ben inflased hiç kullanmadım ama gentamisinde bir işe yaramamıştı :)

:) inflased çok ilginç bir ilaç. Gözlerine döktükten 1-2 dakika sonra açıyordu gözlerini 10-15 dakika sonra tekrar kapanıyordu. Ayrıca inflasedin içinde Borik Asitte var :)

Arkadaşlar gözleri şiş, kabuğunda kızarıklık yok, suya girdiğinde çoğunlukla burnunda tek bir baloncuk çıkıyor, kuru alana çok sık çıkmıyor. Bide Azoo Turtle Eyedrops kulanıyorum günde 3-4 defa 1'er damla. Zaten yavru arkadaşlar. Çok kötü birşey var yalnız ben o ölüm fanuslarında bakıyorum ama bir teraryum alacağım. Bir sorun var su sıcaklığını ayarlayamıyorum. Kullandığım göz damlası:
mailto:/w2lq4w.jpg

O ilaç pek bir işe yaramıyor diye biliyorum. Arkadaş azıcık vicdanın varsa eziyet etme daha fazla miniğe. Zaten.bir hayvanın nelere ihtiyacının olduğunu nasıl yaşadığını araştırmadan nasıl alıyorlar aklım almıyor. Siz ona gerekli ortamı sağlamadıkça iyileşmez o minik.!

Arkadaşlar ben araştırdım biraz da benim 2 tane kapluşum var, biri büyük biri yavru. Yavru olan hasta. Ama ayırdım bir baktım büyük bir durgunlaştı, üzüldü. Sonra hasta olanı yanına koydum bir baktım yazık küçüğün başından ayrılmadı. Sizce ayrı bir kaba mı koymalıyım? Ve bu hastalık akciğer enfeksiyonu mu yoksa göz iltihaplanması mı? Birde kuru alanda durduktan sonra suya girdiğinde önce suyun üstünde kalıyor, sonra altına inmeye başlıyor. Yan yüzme durumumuz yok. [/i][/b]

Siz ilk bi adam gibi bir yaşam alanı kurun. Yoksa iyileşmez minik. İlk yapmanız gerekken bu.

Siz onu en kısa zamanda sürüngenlerden anlayan bir veterinere götürün. Buradan nedesek boş. Akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gözlerin de problem olmuş olabilir. Ya da gözleri mikrop kaptığın için problem olabilir. Kesin bişey diyemeyiz. Akvaryum,ısıtıcı,filtre kısacası uygun bir yaşama ortamı kurmadığınız sürece o kapluşa yazık edersiniz ve hastalığı daha da ilerler.

Gerçekten anlamiyorum. Sen onlara gerekli koşullari sağlamadan al sonra gel burada ağla hasta oldu diye.

Neyse geçmiş olsun umarim ciddiye alirsiniz. Ve üşenmedem bir veterinere goturursunuz...

Bu arada Yeşim abla inflasedin içinde borik asitte var. Eczaneden hazirlaticagimiz ile ayni etkiyi gosterir mi?

Öncelikle söylemek isterim ki veterinere götürdüm. Ama çok fazla zaman ayıramadım çünkü çok kalabalıktı. İkincisi ben burada ağlamıyorum hasta oldu diye, sadece öneri almak istedim. Üçüncüsü ise Mayıs'ta gidip teraryum alacağım. Cevabınız çok sert olsa bile görüşünüzü bildirdiğiniz için teşekkür ederim.

Alper yine fevri davranıyorsun. Uyarı puanı mı veriyim yapma böyle lütfen. Arkadaş bilmiyorsa da bazı şeyleri bu site sayesinde bilinçleniyor işte. Kaldı ki kapluşarı sokağa atıcam demiyor en kısa zamanda uygun yaşam koşullarını hazırlıycam diyor. İnsanlara karşı biraz daha hoşgörülü ol lütfen.
Bu arada eczaneden hazırlatacağımız borik asit saf borik asit diğer ilacın sadece bir miktar içinde var.

Özur dilerim ama onlar bir can ve çok bilinçsiz bakiyorlar. Ben de dayanamiyorum. Ben bile kendime çok kiziyorum o 70 CM lik akvaryuma sıkıştırdığım için

Alper ona kız buna kız kendine kız bunun sonu yok farkındasın di mi? Yani seni sakin olmaya davet ediyorum. Kızınca da maalesef hastalanan kapluş sağlığına kavuşmuyor. Kapluşun sağlığına kavuşacağını bilsem bende bağırıp çağırırım burda :D Sonuç olarak bazı şeylerin bilinmemesi ve kötü bakım koşulları nedeniyle olan olmuş zaten. Şimdi önemli olan bu arkadaşa yardım etmek ve kapluşu kurtarmak.

Haklısın Yeşim abla :) Özür dilerim arkadaştan da. Davetini kabul ediyorum :)

Birde ben bu kapluşlarımın kabuklarını nasıl temizleyebilirim? Daha önceleri kapluşlarımı kurulayıp kulak temizleme çubuğunu ıslatarak temizliyordum. Diş fırçasıyla hiç denemedim, biraz sert gelmez mi? Kabuklarını nasıl temizlemeliyim?

Geri