Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Karamel de yemek yemiyor

karamel

Bronz 1 Üye
Merhaba, birkaç haftadır Karamel'in yemek yeme sorunu var. Başlarda 3-5 tane de olsa yiyordu ama şimdi hiç yemiyor. Sadece JBL Energil yiyor ama onu da her gün vermem zararlı olur sanırım. Reptomin, Agil, Vital, Herbivor, Carnivor, Mineral hiçbirini yemiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Daha önce de arada yemediği oluyordu ama bu kadar uzun sürmemişti hiç. Diğer konuları da okudum ama biri dere kaplumbağası diğeri de aylardır yemediği için farklı bir durum Karamel'e göre. Ne yapmak gerek, veterinere götürmeli miyim?

Bu arada kendisi kırmızı yanaklı ve 7 yıldır benimle.

Suyu kuru alani nasil durumda isi olarak ? UV ampulu var mi ? Bunlarin hepsi uygunsa sera reptilin vitamin almalisiniz

Su, kuru alan ve dış ortam ısı değerleri nedir ve hayvanların cinsiyeti nedir ?

Cvp: Karamel de yemek yemiyor

Suyu 27 derece, kuru alanı da 29 derece şu anda, dış ortam da 25 derece. UV lambası yok bir süredir. Erkek.

Kuru alanı bu res ise 31 derece yap. Çizgili ise su 25 derece kuru sabit ısıda olsun.

Hayvanın ağzında bir problem olabilir mi ? Aft veya balık yüzgeci battı ise sert yemleri yemeye bilir. Mineral yemin üstüne 1-2 damla su damlatıp yumuşamasını bekle sonra vermeye çalış. Sonuçta hayvan iştahsız değil energil yiyor. Bir iki gün diğer yemlerden birer tane önüne at yiyecek mi kontrol et.

Cem abi benim hayvan da yemden kesildi tek yediği karides ve tetra reptomin onuda az bişey. Su sıcaklığı sabit 27 derece kuru alan 32 derece. 2 gündür yemiyor ama çok hareketli yerinde durmuyor her hangi bir hastalık belirtiside bu neden olur birde bu ara gene boyu uzuyor ölçtüm aralık 3 de tam 8,5 cm'di bu gün baktım 9 cm'ye yakın.

Başka çeşit yem var mı ? Mesela raffy P onları bir dene. Seçici davranabilir. Ya da;

Cinsel gelişim sürecinin başlangıç safhasında da olabilir. Vücuttaki değişikliklerde bir miktar iştahsızlığa sebep olur. Hayvan büyüdüğüne göre hastalığı yok. Bu ikisinden biridir.

cem' Alıntı:
Kuru alanı bu res ise 31 derece yap. Çizgili ise su 25 derece kuru sabit ısıda olsun.

Hayvanın ağzında bir problem olabilir mi ? Aft veya balık yüzgeci battı ise sert yemleri yemeye bilir. Mineral yemin üstüne 1-2 damla su damlatıp yumuşamasını bekle sonra vermeye çalış. Sonuçta hayvan iştahsız değil energil yiyor. Bir iki gün diğer yemlerden birer tane önüne at yiyecek mi kontrol et.

Evet res. Isıyı nasıl artırabilirim? Ampul yeterince aşağıda. Biraz daha indirirsem ona değecek. Acaba ampul mü yetersiz kalıyor? Forumda yazan ecolite'tan almıştım onu kullanıyorum.

Gözle görülür bir problem yok. Yem suda ıslanıyor, o şekilde de yemiyor.Her gün her yemi deniyorum. Bugün iki tane Calcil yedi sadece. Devamı gelmiyor.

Cem abi raffy p var Reptomin raffy mineral var artık bunları yemiyor. Bacaklarda kalınmasma kuyurukta büyüme kalınlasma var tırnaklarında biraz uzama olmuş boyu zaten uzuyor. Birde şu var ben iki gün hastanede kaldim kimse olmadığı için hayvanı kimseye birakamadim iki gün aç kaldı gelir gelmez hemen yem verdim normalde kafa hacmi kadar veriyordum bu sefer 1.5 yaptım verdim ondan sonra raffy p ve mineral yememeye başladı reptomin de 2 tane ancak yiyor

UV lambasi olmali UVa istahi acar, onun disinda ortam isiniz cok mu soguk ampul kac cm de ?

Cinsel gelisim surecinde oldugu icin olabilir bence de, gecmis olsun

UV lambası vardı ama bulunduğu raf kırıldığı için takacak yer bulamıyorum. Akvaryum kenarında da durmuyor. Bu duruma bir çare bulamadım. Oda sıcaklığı 25 derece, kuru alan 29 derece. Aradaki mesafe 15 cm. Yememe durumu ısıya bağlı olsaydı Energil de yemezdi ama öyle değil mi? Bir tek onu yiyor. Arada da 2-3 tane yemlerinden ama her gün değil. Özellikle Energil'den sonraki gün kesinlikle bir şey yemiyor. Her gün Energil versem yiyecek durumda. Kuru yemlerle sorunu var.

Ampulü 10 cm'ye kadar indirebilirsin. Watt'ı kaç 42 mi, 52 W olan mı ?

Hayvan kendini enerjile kaptırmış. Ayrı bir kap içinde haşlanmış yumurta ver. Akvaryumda verme sakın. Kirletir. Marulda ver bakalım onu yiyecek mi. Proteini kesme ama diğer yemlerde diret. İnadına yenilme.

Uv lamba ile akvaryumun geniş bir resmini koy. Konumlandıracak bir yer bulabilecek miyiz bakalım.

Caner böyle birkaç gün yem verilmediği durumlarda yine normal verdiğin kadar ver. Bu süreçte sindirim ve boşaltım sistemi çalışmadığı için hayvan fazla yerse hazımsızlık çeker. Ama öncesinde bir miktar fazla verilebilir.

Seninki cinsel gelişim sürecine girmiş. Dediğine göre de erkek olacak. Hormonlar tavanda. Sen sadece tek tek yediği kadar ver. Sende marul dene bir yiyecek mi. Dışkılama da problem var mı kabızlıkta da fazla yemek istemez. Elinde devit varsa bir damla ağzına damlat yoksa almana gerek yok.

Bende 42 watt olanlar 18 cm den hemde kumu gerekli sekilde isitiyor ortam isisi 20 derecenin falan altinda mi ?

Marulu 1. Ay denedim yemedi tekrar denerim diskilamada problem olduğunu sanmıyorum çünkü ilk gün ki gibi devam ediyor. Devit damla var kabuk için almıştım. Doğru yoldan mı vereyim ağza yoksa yemle mi

Yem yiyorsa yemle yoksa ağzına damlat.

52 W. 10 cm'e indirdim. Energil'i sadece haftada 1 gün yiyor aslında. Marul eskiden beri yemiyor. Yumurtadan kafası kadar verdim bugün onu yedi. Peki ne kadar sıklıkla yemeli yumurtayı? Her gün fazla gelir sanırım. Hergün diretiyorum diğer yemlerde. Bugün Agil günüydü ama yine yemedi.

Akvaryum fotoğrafı aşağıda. Karamel'inki sağdaki akvaryum. Anca bu şekilde iki lamba durabiliyor. Diğer kenarlarına takınca akvaryumun içine düşüyor lamba.

Bu arada Karamel'in bitkisini değiştirdim ondan sonra yememe problemi başladı. Acaba onun etkisi olabilir mi? Önceki Exo Terra'nın ipek bitkisindendi ama yaprakların içindeki teller paslanmaya başladı. Sonrasında da değiştirdim. Onun üstünde uyuyordu geceleri. Acaba kaldırdım diye küsmüş olabilir mi? Karamel fazla evcil bir kaplumbağa.

mailto:/4ibomc.jpg

Seninki yem seçiyor. İnadını kırman lazım. Haftada bir yumurta bir energil ver. Bunlar haftanın uzak günlerinde olsun. Diğer günler diğer yemlerden birer karışık yap. Yer elbet bir zaman.

Bitki değişikliğinde istemezse yeni olanı yolardı. Bitkinin tepe noktası ile taşa giren ucunu iyi izole edersen paslanmanın zararı olmaz plastikle kaplamadır.

Lamba işine gelirsek mandal ince cama tutunuyor. Bu da kaykılmasına sebep oluyor. 3 cm'lik kalın strafordan uygun ölçüde kesip, mandalın akvaryum iç kısmına gelen ucu ile cam arasına yerleştir. Mandal direk cama geldiği için kayıyor. Birde ısıtmaya üst kısmını kapayacak şekilde alüminyum folyo tak ama ampule değmesin. Çanak gibi olsun. Açıkta yani çanaksız olduğu için ısıyı yukarı veriyor. Kuru alanı verimli ısıtmıyor.

Aynen Çanaklı lamba olmadan ısıyı odaklamak mümkün olmaz.

Kış girişi ve ergenlik Dönemleri iştahı Kısmen etkiler.

Geri