Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Düşüncem

Ağustos

Bordo Bereli
İyi akşamlar herkese.. Kuru alanımı daha doğal bir şekilde kurmak istiyorum ama sudan çıkıp azcık tırmanması gerekicek sizce tırmanırmı ve oraya alışabilir mi ? Buyrun resim

mailto:/i2mv07.jpg

Merdivenler için 2 seçenek düşündüm ama bana 2. seçenek daha iyi geldi orası biraz daha eğimli ve taşlar kalkınca çok güzel bir alanı olucak yüzmek için ve yazları tamamen su dolu oluyor..

kırmızı çizgilerin olduğu yere düşmesin yada kaçmasın diye çit çekmeyi düşündüm

ve sarı renkli olan kısmı tamamen silis kumla doldurmayı düşünüyorum ne dersiniz ?

Burası neresi lavabomu küvet mi? Bu temsili resim mi
yoksa orda mı büyütüyosun ağustosunu?

Cvp: Kuru Alan Düşüncem

çekip koydum hemen alt tarafta taşta güneşlenen Ağustos :) jakuzide yaşıyor

Yasarcan jakuzide bakiyor :)
Tabiki alisir benimkiler nasil alisti iki onemli nokta var yanliz bir merdivenler uzun olmali ki uygun aciyi saglayabilesin ve saglam olmali eger tas falan dosiyceksen ustune nasil yapisticaksin 1 ikinin farki uzunluk farki olur yoksa farketmez bence
Birde kumdan kuru alanin hayvani rahatsiz etmesi kuma dokulmesi gibi bir suru sorunu var bu kumda kuru alani ikinci kuru alan olarak uretmek icin kullanmaliyiz

kuru alani ikinci kuru alan olarak uretmek icin kullanmaliyiz bu kısmı anlayamadım AliSarp birde kum zararlı diyorsun yani kuru alanda ?

Eğer merdivenleri iyi sabitlersen neden olmasın. Kaçış yerlerinide kapatacaksın. Ama hem merdivenler hem kaçış yerlerinin engelleri çok sağlam olmalı.

Benimkiler nasıl alıştı derken alisarp yoksa sende mi jakuzide bakıyosun. :)

Bencede alışır gibime geliyo ama silis kumdan mı kuru alan yapacaksın olur mu ki?

Az bilgim var ama yinede yorum yapmak istedim. :)

Yaşarcan, konu şu: bu kuru alanı kullanmak için jakuziyi tamamen geri gönüşü olmayan bir duruma sokman gerekecek.
Öncelikle merdiven musluk tarafındaki uygun olmaz. Hayvan musluğa doğru çıkmak istemeyebilir. Hemde o musluk tarafını geçemeyecek şekilde kapat bence.
Diğer taraftaki merdiven uygun olur.
Bu arada kum koyacağın yerin ağzını taşlarla çevir derim. Hem akvaryuma kum girişi azalır hemde kum yer değiştirdikçe hayvan kenarlardan kaymaz.
Kuru alana koyacağın kum en azından hatta tam 2 mm olsun. İnce kum rahatsız eder.

Soyle yasarcan bu silis isini yapmak icin 50-100 belki daha fazla kum gerekirki bir arada dursun sendekiler dahatir ayrica hayvani rahatsiz eder 2. kuru alan derken hayvanin bir kuru alani olacak buna yumurtlamak icin cikacak ki senin hayvan erkek yani asiri gereksiz birsey olur buarada yumurtlamada silis kum kullanilmaz 0.1-0.2 mm olmali en fazla kum

Kartal bey yorum yapin tabiki ne olacakki soruya gelirsek: Hayir ben ne yazikki ekipmansiz buyuk plastik kapta besliyordum Kartal bey birde iyi baktigimi saniyordum ama simdi tam tesekkullu evleri var neyse ki birde not olarak aslinda jakuzi kullanilmayan bir sistem degil ozellikle yurtdisinda kaplumbagalara bodrumda tonluk kuvetler de besliyorlar

Emre abinin dedigi saglamlik seyi cok onemli yanliz

en kalın kumdan bulur koyarım abi çitle merdiveni abim yaptırıcak zaten kendiside inşaat mühendisi sert ama çıkıntısı olmayan bir maddeyle düşündüm ben silikonlada yapıştırırım abi jakuzi önemli değil Ağustos rahat etsin .. kumun etrafına taş değilde bi şeritte çekebilirim abi hani cetvel tarzı ama zararlı olmaz değil mi kum ?

Alisarp neden 50 100 kilo gereksin onu anlamadım ben ? Zaten orda hazır çıkıntısı var ben orayı 3 4 cm kumla doldurucam etrafını çevirim :)

En kalın kuma gerek yok Yaşarcan. 2 mm bilemedin 3 mm yeterli. Fazlası uygun olmaz.
Kumu tepeleme yapmayacağın için o dediğim kuru alan iç tarafına ya taş yada hayvanın tutunabileceği bir malzeme yapıştırman gerekecek.
Merdiven için ne düşündün Yaşarcan?

Kumun hareket edip dokulmemesi icin diyorum kutle buyuk olmali silis kum hic uygun degilde bence 2mm kumda olmaz aslinda yani gerek yok boyle bisey yapmaya

Taslar koyulabilir yada bir sarmasik suya sarkan

Ali Sarp dişi düşüncen olduğunu bildiği için yumurtlama alanı olarak kullanacağını düşündü bence Yaşarcan.
Ama orada yumurtlama olmaz.

Alisarp ama kayalar yüzmesine engel hep.. O yüzden bu tarz bir alternatif düşündüm ve yazın jakuzi tamamen dolu olucak ve o kuru alan kullanışlı olucak ..Emre Abi ufak kare şeklinde delikli birşey gördüm bizim esnaflarda dükkanın önüne koymuşlar sert bir madde ama istediğin gibi şekil verebiliyorsun

Orada çukur bir bölge yok mu Yaşarcan. Ben ilk baktığımda kum koyacağın yer çukur sandım. Eğer düz zemin ise bencede hiç girme kum olayına.

Turgay Boranın yazısını okuduktan sonra vazgeçtim abi dişiden çünkü yumurtlaması çok zor ve o imkanı sağlayamam acı çekmesin hayvan

Ilk yorumu ve ikinci yorumu ona gore yaptim abi ama sonradan anladim ama yine de gercek kuru alanda kum gerektigini dusunmuyorum 2mm de olsa hayvan kurudugunda hayvani kasindirip huzursuz etmez mi ki

O bölgeyi kuru alan yap tabi Yaşarcan ama kum olmayacak gibi. Baktımda düz orası, kum olmaz gibi.

Yok abi o sarı olan yerin üstünde uvb yazıyor ya en yüksek nokta orası ama oraya kadar kum olmaz .. O zaman oraya sadece halı kaymaz kaplarım ? Kum olmaz derseniz etrafınada sarmaşık tarzı birşey kullanırım doğal gözüksün rahat etsin diye ?

Düz olması engel değil abi aslında hafif yüksek cetvel tarzı birşeyle çeviririm alt tarafını ama kum raharsız ederse koymam

O zaman orayı güzel ama kum olmayan başka alternatifle kuru alana çevir. Hayvan rahata kavuşur ve evi çok güzel olur.

Kum kuru alanla benekli bakan görmüştüm. Yapışan kum ilk etapta rahatsız eder ama zamanla alışır bence. Bence maceraya girme halı kaydırmazla başla.

Yani kum konusu muamma. Banada hep rahatsız olurlar gibi geliyor ama bakan var.

Geri