Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alanda maksimum ne kadar kalabilir?

banukuyu

Bronz 3 Üye
kaplumbağam diğerini ısırdığı için akvaryumu ikiye bölerek ayırmak zorunda kaldım ama o da çare olmadı yine ısırıyor deliklerinden.. o yüzden birini günde 6 saat aralıklarla kuruturken diğerini de akvaryumda tutayım diye düşündüm ama 6 saat kuzu alanda kalmak için fazla mı? 6 saat kuru yerde 6 saat akvaryuma koyarım diye düşündüm ama sağlıklı olur mu bilemiyorum.. günde toplam 12 saat kuru alanda kalmış olucak her ikisi de.. fazla mı aacaba?

Cvp: kuru alanda maksimum ne kadar kalabilir?

Uygulayacağınız sistem hayvanları sitrese sokmaktan başka işe yaramaz, akvaryumu daha farklı ayırmak zorundasınız ..

erenin söylediği doğru. ayrıca üşütme ihtimalleride var. bazı kaplumbağalar suda kalmayı sever bazılarıda kuru alanda, bu işi kendi isteklerine bırakın. daha küçük delikli tül yada tel kullanın.

Haklısınız daha buyuk bı akvaryum alıp ayırınca daha rahat ederler umarım, sahıplendıremezsem baska yolu yok :( srayı bolmek ıcın nasıl bısey kullanabılırım. Tek ısıtıcı tek fıltre oldugu ıcın su gecısı de olmak zorunda bı sekılde cunku :(

Zaten aralıksız 6 saat kuru alanda kalması imkansız. Aşırı susuzluk meydana gelir. Tül değilde tel bence uygun olur. Tüle tırnakları takılabilir, kurtulamayabilir.

Nasıl temın edebılırım onu tel suda cozunmez mı zarar vermesın bı de.. Gercekten ne yapcagımı bılemıyorum bı haftadır. Baska fıkrınız var mı

Bir seçenek daha var. Delikler açılmış akvaryum eni ve yüksekliğine göre kesilmiş pleksi ile araya duvar yapabilirsiniz. Ancak her iki tarafada kuru alan yapmanız gerekiyor.Yada akvaryum ortasına ayırıcının üzerine bir kuru alan koyup onuda ortadan engel ile bölerek kullanabilirsiniz.

2 tarafa da kuru alan yapıcam.. Ama fıltree ve ısıtıcı tek oldugu ııcn su gecısı olmak zorunda. Pleksı ne bılmıyorum ama ona bı bakayım. Cok tesekkur edıyorum. Bır de kplmbgaların kabkları kruyynca beyazlasıyor. Kırec sanırım. Kırec cok zarar verır mı duzenlı olarak frcalıyorum ama gecmıyo

Ekli dosyalar

• Fotoğraf0120.jpg
    Fotoğraf0120.jpg
    367.3 KB · Görüntüleme: 251

mailto:/forum/Konu-yeni-kuru-alan-ve-paludaryum-dizayni.html

Buradaki kuru alan gibi özel bir malzeme. Plastik gibi hafif ve kısmen esnek. Cam gibi berrak ve salınım yapmayan bir malzeme.

Sizdeki kabuk beyazlaması çok fazla. Sularınız aşırı kireçli olabilir. Bu kadar kirek kabuğun hava almasına olumsuz etki edebilir. Ya hazır içme suyu yada mahalle çeşmelerinden birinden kaynak suyu kullanabilirsiniz.

Jbl nın su duzenleyıcısını kullanıyorum aslında ne kadar ozen gostersem hcbır ıse yaramamıs :( ne kadar uzuldum. Olumcul bı zararı yoktur dımı zamanla duzelır mı acaba fırcayla

Su düzenleyici yoğun kireç konusunda yetersiz kalır. Dış filtre kullanıyor musunuz?
Kabuklarını atamamışlar. Kuru alanda uvb lamba var mı? D vitamini sentezini nasıl gerçekleştiriyorlar? Bence eski kabuklar düşünce düzelebilir.

Dıs fıltrem yok. Uvb gunde en az 6saat acık kalıyor ama kuru alana cıkmadıkları ıcın yetersız kalıyo sanırım.. Derılerı de uzun suredır soyuluyo..

Belki kabuğa devit uygulaması ile eski kabukların atılması sağlanabilir. Derilere hiç dokunmayın, kendiliğinden düşsünler.

Heryerde devıt kullanmayın saglıklı degıl dıyoolar devıt3 mu

Kim hangi doz için diyor. Devit 3 vitamini güneşlendirme şansınız yoksa yada uvb lamba yoksa haftada bir kez yeme damlatarak verebilirsiniz. Bunu kaplumbağa ve sürüngenlerden çok iyi anlayan veteriner tavsiyesi ile uyguluyorum. Tabi doz aşımı zararlıdır. Sizde uvb olduğuna göre bu uygulmaya gerek yok. Ancak kabuğa kuru bir kapta iki damla sürerek ısınma lambası altında 15 dk bekletebilirsiniz. Isı normal kuru alan ısısı olmalı. Kabuktan fazlaa emilim yapmaz. Bu sebeple hafta iki gün bunu uyugulayabilirsiniz. Gene akvaryuma koymadan önce kabuğu kuru ve temiz bir havlu ile kurulamalısınızki suda yağ tabakası oluşmasın. Kısmen üstteki kabukların atılmasına yardımcı olur.

Gerçi şu an yapıyor gibi yazmışım ama uvb lambam olduğu için ben oral yolla vermiyorum. Kabuk yumuşaması ve başarısız değişimde uygulamıştım. Hem yeme damlatıp verdim hemde kabuğa sürdüm.

O halde haftada ıkı kez devıt 2damla surup 15 dk bekletıyorum.. Insallah duzelır kabukları.. Icme suyu kullanıcam bundan sonra da ınsallah bdha olmaz

banukuyu' Alıntı:
Heryerde devıt kullanmayın saglıklı degıl dıyoolar devıt3 mu

hayır banu o D3 değil tosba jeli zararlı olan, yalnız D3'ü fazla kullanma her vitamin gibi fazlası zarardır. yemlerinde de olduğu için haftada bir yemine katma uygundur. ama kabuğuna da sürebilirsin. az da olsa emilim yapar.

kendi izlenimime göre söyleyim D3 kabuğu parlattığı gibi kireç bağlanmasınıda büyük oranda azaltıyor.

Cok tesekkur edıyorum bunu uygulıcam ınsallah duzelırler

ya bu akşam tekrar baktım bu kireç baya ciddi boyuttta kuruyunca kabukları görünmüyo resmen, başka yapabilceğim bişey yok mu devit 3ün yanında? bi de kaplumbağamın biri kakasını yiyor ya niye yapıyo bunu çok anormal geliyo bana, önceden yapmazdı çünkü

Hal ve hareketleri değişebilir. Benimkiler uzun süredir dışkı yemekteler.
Kireç konusunda çözüm ise ancak musluk suyunu arıtma, kaynak suyu alma yada hazır içme suyu almakla mümkün. Hayvana yapılacak yüntem kabuğun düşmesini beklemek. Devit 3 buna yardımcı olabilir.

Geri