Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

rampa yok

bk6912

Gümüş 2 Üye
kendi yaptığım kuru alana heyecandan rampa yapmadım nasılsa çıkarlar dedim ama çıkamıyolar su ile kuru alan aynı hizada olunca. dolayısıyla su ekliyorum öyle çıkıyolar ama yosun falan o yüzden oluştu bence. başka akvaryumum. sizce nasıl rampayı yapıştırabilirim kuru alana? yine camdan olucak üstüne taş yapıştırıcam o şekil tırmanıcaklar ama hayvancıkları nasıl muhafaza ediyim üşümeden ? leğenin içine falan alıp ısıtıcıyı taksam nasıl olur ?

Cvp: rampa yok

su temasının olduğu noktalar yosunlanır. kuru alanın bir resmini atabilirsen çözüm bulabiliriz.

cem abi nasıl fotoğraf yüklicem yorum atarak beceremedimde:)

yeni mesaj butonuna bastıktan sonra bu linktekileri aynen yapacaksın.
mailto:/forum/Konu-konu-acarken-resim-upload-ozelligi-kullanimi.html

mailto:/2vt4cgl.jpg

bu şekil cem abi o taşları aşşa attılar hep alamadım evde çok duramadığım için ama oraya nası bi rampa yapabiliriz ne öneriyosun

mailto:/2vt4cgl.jpg

bu şekil cem abi o taşları aşşa attılar hep alamadım evde çok duramadığım için ama oraya nası bi rampa yapabiliriz ne öneriyosun

mailto:/1213adl.jpg
bu resimdeki gibi kuru alanın yarısı kadar cam bir rampa yapıp kuru alan ile rampanın birleşme noktasından siyah renk olan gibi traşlanmış camdan siliconla tutturup destek verebilirsin. bu parçayı kuru alanın ortasına gelen boş kısma yapıştıracaksın. iki tane daha sağlam olmasını sağlar.

rampayı ortadan yaparsan benim kuru alanın ki gibi destekli yapabilirsin. 7. resimde görülüyor.
mailto:/forum/Konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

peki bu işlemleri yaparken kaplumbağaları nereye koyucam ?? onları nerde muhafaza edeyim

rampa için cam ve silikon hazır zaten ama ben bi heves nolcak ya tırmanırlar kasları gelişir dedim, bu sabah bi baktım iç filtrenin tepesinde üst üste uyumuş üçüde :)

bunları koyabileceğin büyük ölçüde iyi temizlenmiş bir leğen varsa ona koyabilirsin. içinde ısıtıcı, tam ortada kenarlardan uzak şekilde duracakları bir kaya parçası ve kenardan lamba yeterli olur. en fazla iki gün duracaklar. pencereden güneş ışığı vuruyor ise önünde durabilirler. ışığı görmüş olurlar. güneş algısıyla kayaya çıkarlar ve lamba altında ısınabilirler. rampayı yapıştırırken boya bandı almayı da unutma sabitlemek için onunla tutturacaksın. çıkarması da kolaydır. 5 cm genişliğinde olanlardan al.

cem' Alıntı:
bunları koyabileceğin büyük ölçüde iyi temizlenmiş bir leğen varsa ona koyabilirsin. içinde ısıtıcı, tam ortada kenarlardan uzak şekilde duracakları bir kaya parçası ve kenardan lamba yeterli olur. en fazla iki gün duracaklar. pencereden güneş ışığı vuruyor ise önünde durabilirler. ışığı görmüş olurlar. güneş algısıyla kayaya çıkarlar ve lamba altında ısınabilirler. rampayı yapıştırırken boya bandı almayı da unutma sabitlemek için onunla tutturacaksın. çıkarması da kolaydır. 5 cm genişliğinde olanlardan al.

çok teşekkürler cem abicim hemen bi leğen yıkıyıp işlemlere başlayayım. kalptesin

estağfurullah vatani görevimizdir, yaparız. :smile:

Bu kuru alan akvaryuma yapıştırılmış sanırım. Eğer öyle ise rampayıda bir taraftan cama yapıştırıp diğer taraftan tek destek yeterli olur. Böylece yüzme alanı daha rahat olur. Yapıştırma ve güvenliği buna göre ayarlanmış bir kuru alan için daha ideal bile olur.
Dizayn konusunda aklında olsun. Cem zaten derayları örneklerle anlatmış. Uygulamada ilave edecek nokta yok.

rampa yapıştırıldı
ekipmanlar yıkandı
hayvancıklar akvaryuma atıldı
bi kaç damla vitamin damlatıldı
bugune özel yem abartıldı :p
ama bi sorun var, camdan kayıyo ayakları.. tekrar akvaryumu boşaltırsam annem evden atar beni ve akvaryumu. akvaryumu boşaltmadan nasıl çözüm üretiriz ? daha hiç çıkamadılar kuru alana ama hep çıkmaya çalışıyolar

ısıdan yanada problem yok şuan 26 28e cıkacak

iyi haber, ikisi çıkmış kuru alana biri suda. ama nası çıktıklarını görmedim. 1 kere çıktıklarına göre daha problem yaşanır mı dersiniz ? yoksa herşey yolundamı ?

Rampaya taş döşemen gerekir. Gene zorlanacaklar, isteksiz dabvranma yada bazen çıkmaktan vazgeçme olabilir.

Suya vitamin damlatmaya gerek yoktu. Etkisi olmadığı gibi su değerleri için olumsuz.

vitamin komplemi gereksiz, yoksa suya damlatmak mı ? nasıl kullanmalıyım
ve suya taş nasıl döşeyecem su doldurdum çünkü nolucak şimdi

Vitamin haftada bir kez bir yeme bir damla ile yem doğrudan hayvanın ağzına uzatarak verilir. Sera mineral yada aynısı olan raffy p içerisindeki kırmızı yemler verilirse vitamine gerek olmaz.

Suya taş döşemeye gerek yok. Tabana ince doğal sarı silis kum ideal olur. Bunuda akvaryumu boşaltarak yapmalı.

Bu arada bence deniz kabuklarıda çıksa iyi olur.

ben yanlış yazmışım demin emre abi pardon. rampaya nasıl taş döşeyebilirim yazıcaktım. akvaryumu doldurdum çünkü. yada taş dışında bi çözüm geliyomu aklına ?

silis kum yok midye kırığı var kum olarak bende. deniz akvaryumunda kullanıyodum temizleyip döşedim dibe yemiyolar hiç diple fazla işleri yok zaten su yüksek baya tepelerdeler hep

bk6912' Alıntı:
rampa yapıştırıldı
ekipmanlar yıkandı
ama bi sorun var, camdan kayıyo ayakları.. tekrar akvaryumu boşaltırsam annem evden atar beni ve akvaryumu. akvaryumu boşaltmadan nasıl çözüm üretiriz ? daha hiç çıkamadılar kuru alana ama hep çıkmaya çalışıyolar

iyi haber, ikisi çıkmış kuru alana biri suda. ama nası çıktıklarını görmedim. 1 kere çıktıklarına göre daha problem yaşanır mı dersiniz ? yoksa herşey yolundamı ?

Berk bende ilk su doldururken artik evden atiliyodum temizlemek icin iki kere doldur bosalt yapiyorum hortumla 40 dakka suruyo sonra kumu yikadir mangoyu kaynattir cok zahmetli is valla
Ama bikere kuruncada rahatsin artik

Alisarp' Alıntı:
bk6912' Alıntı:
rampa yapıştırıldı
ekipmanlar yıkandı

Berk bende ilk su doldururken artik evden atiliyodum temizlemek icin iki kere doldur bosalt yapiyorum hortumla 40 dakka suruyo sonra kumu yikadir mangoyu kaynattir cok zahmetli is valla
Ama bikere kuruncada rahatsin artik

rampa dümdüz cam olunca kayıyo hayvancıklar o kötü oldu ya halıkaymaz olayına hiç girmek istemiyorum güzel değil.. yüz yılın sorunsalı :p

halı kaydırmaz ser kuru alandan rampaya kadar. veya bendeki gibi paspas. taş fazla ağır gelir. cam 6 mm'lik sanırım.

mineral yem varsa damlaya gerek yok. mineral yem yoksa haftada bir her birine bir yeme bir damla şeklinde uygulama olacak.

Geri