Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı karınlı Osman

Alper_

Gümüş 4 Üye
Herkeze Merhaba
Dün Eminönünde derece almak için bir petshopa girdim ve beta balıklarının durduğu küçük yavruluk boyunda bir kapta sadece tırnaklarını kaplayan bir suda sarı karınlı su kaplumbağası gördüm,adam diğer kaplumbağalardan ayırmıştı fiyatını sordum 40 lira dedi,özel tür falan filan dedi bende biraz dolaşıyım belki başka bir petshopta vardır diye dolaştım başka hiç bir yerde yok, 20 lira olurmu dedim adam başka hiç bir yerde bulamazsın dedi en sonunda 25 liraya anlaştık hemen alıp eve getirdim.
Adını Osman koydum ^^ bana erkek gibi geldi.
Kuru alana koydum ve tam 1 saat suya inmedi ve güneşlendi :D daha nerede olduğunu bile bilmiyor :133: en sonunda murtaza(kırmızı yanaklım) çıkıp15 dakika boyunca baya inceledi kafasını titretti ve ön ayaklarınıuzatıp titretti :smile:
Şimdilik iyi anlaşıyorlar,akvaryumda 1 kılıçkuyruk 1çöpçü balığı ve 3 lepistes var murtaza onlarla iyi anlaşıyor, murtaza en son 7.5 cm idi osman 3.5 cm ^^
kabuğu o kadar susuz kalmışki en üst kısmı az bişe kahverengileşmiş :dontgetit:
Osmanın beslenme programı : sabah 1 sera raffy p akşamları yarım tetra reptomin ve karides.
Bir kaç soru sormak istiyorum:

50 cm su yüksekliği Osman için fazlamı?

Osman dünden beri günlük 1 buçuk saat yüzüp geri kalan günü kuru alanda güneşlenerek ve uyuyarak geçiriyor ve bu kadar çok uyuması normal mi??(hiç bir akciğer enfeksiyonu belirtisi yok su ısısı 28 derece)

beslenme programı osmana uygun mu?

Murtaza bu kadar küçükken kur hareketi yapması normalmi ??

Maşallah deyin nazar deymesin :D

Ekli dosyalar

• osman2.JPG
    osman2.JPG
    250.9 KB · Görüntüleme: 80
  • osman4.JPG
    osman4.JPG
    201.9 KB · Görüntüleme: 60
  • osman5.JPG
    osman5.JPG
    179.1 KB · Görüntüleme: 52
  • osman 3.JPG
    osman 3.JPG
    221.2 KB · Görüntüleme: 60
  • osman 7.JPG
    osman 7.JPG
    285.8 KB · Görüntüleme: 58
Alper, bu kur hareketlerini yapabilir ama bunun sebebi baskınlık kurmakta olabilir.

Bence su yüksekliği sorun olmaz. Benim yavrular 40 cm suya rahatça girdiler.

Beslenme programın uygun. Kafa hacmi kadar oluyorsa çeşit oranların iyi.

Diğer kaplumbağadan ürktüğü içinde kuru alanda çok kalıyor olabilir. Biraz gözlemle ufaklığı.

Sağlıklı büyür inşallah.

Cvp: Sarı karınlı Osman

Emre abi sende arıyorsun ya Eminönüne arasıra bi bak derim :smile:

maşşallah nazar demesin kıskandım emre abi dedi benim daha bişey dememe gerek yok:33::133::148:

Alper_' Alıntı:
Emre abi sende arıyorsun ya Eminönüne arasıra bi bak derim :smile:

Teşekkürler Alper. Mert ile Çanakkale den getiririm büyük ihtimal. Olmadı orayada bakacağım. Çok güzel hayvanlar :)

karnınıın da fotoğrafını çekip paylaşabilir misiniz?

alper senin bebe öyle kötü koşullardan gelmiş ki, (gecekondudan saraya) ne oldum delisi olmuş. biraz bekle ortama alışsın diğerinden farkı kalmaz. dolayısıyla kuru alanda ısınmak sudan daha cazip geliyor. vücudunun gelişmesi için şu an proteine fazlasıyla ihtiyacı var diye düşünüyorum. sabah bir raffy p ile bir karides akşamda bir tetra (tam olsun) ile bir karides ver. varsa haftada bir kuru yemlerden birine bir damla vitamin damlat. sera reptilin vitamin tercih sebebimiz. bence murtaza kur değilde koğuş ağalığı yapıyor. yeni geldin yerini bil diyor. inşallah osman tatar ramazanlık yapmaz.:smile: maşallah güzel hayvan.

Cem bende deep fix reptivit var o olurmu ??
makinist22,bazılarının karnı tamamen sarı olmuyor Osman gibi bir kaç yuvarlak olabiliyor,bilgisayara yüklediklerimin arasında net bir karın fotoğrafı yok

ama bu var :133:

Ekli dosyalar

• osman iptal.JPG
    osman iptal.JPG
    201.2 KB · Görüntüleme: 28

çok güzel hayvan, umarım sağlıklı yaşar.

seranın kalitesinde olmasa da hiç olmamasından iyidir. deep fix'e sattığı jelden dolayı bir gıcıklığım var onun ürünlerini almıyorum.

bende kabuk sertleştriciye karşıyım,vitaminler hakkında pek bilgim yoktu petshopta kaplumbağa vitamini varmı dedim adam bunu verdi bu bitene kadar kullanıyım bitince sera kullanmaya başlıyıcam :smile: deep fix bidaha asla almam.

Bende jbl bitince tekrar sera vitamine döneceğim.
Alper genelde bu türün saf halinde alt kabuğun ön yani boyun tarafında iki yada dört nokta oluyor. Bu kaplumbağadan bende de var. Muhtemelen mix olarak geçiyor. Snapper bu yorumu yapmıştı.

mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html

Hatta buradaki Çiko için konuşmuştuk.

Emre abi benim Osman senin Miko gibi mix mı yoksa tam bir yellow bellied mi onu anlayamadım sence hangisi?

Alper maşallah öncelikle forumda bizden başka olmadığı içi şanslıyız :)

Emre abi öncelikle alt kabuklarındaki noktalara göre mix olup olmadığı belli olmuyor çok baktım kimisinde hiç nokta yok, kimisinde benimkindeki gibi 2 nokta kimisinde farklı yerlerde baş ve sonlarda 2 şer nokta.

Benimkinin birinde 2 nokta var , diğerinde 3-4 tane falan var.

Yalnız bu hayvan mix. Yani cumberland ve yellow belly çiftleşmesi. Benimkiler kabuğunda düz şeritler halinde sarılıklar varken seninkinin dikkatlice incelediğimde sarılıklar yuvarlak şekilde. Detay için fotoları karşılaştır. Ama şöyle mix ise bile %90-95 yellow belly ağırlıklı.Mixte olmayabilir kabuktan kabuğada farklılık olabilir diyebilirsiniz ama desen farklılığı olmaz, renk tonu farklılığı olabilir

Ben benimkimi cumberland dahi düşündüm. Yüzündeki yukarıdan aşağı inen çizgi normalde o türde yok. Ama sarı karında da bu kadar alt benek yok. Üst kabuk sende daha yellow belly gibi benimki daha cumberland görüntüsünde. Seninkide net yellow belly olmayabilir.

Ben renk tonu diye düşünüyorum çünkü kırmızı yanaklılardada açık yeşil, kapalı yeşil ,yuvarlaklı,çizgili her türlü renk ve şekil oluyor bunlardada öyle olabilir ama kesin bir şey bilmiyorum :ashamed0006:

Öylede böylede güzel hayvan. Sağlıklı olsunda.

Aynen saf veya mix farketmiyor sağlıklı olsunlarda. Eğer dediğim gibi mixse bile %90-95 yellow belly daha baskın.

Mesela Emre abinin minikliğin yanağında sarı çizgi geliyor. Ama onun devamındada yellow belly lerde olan şeritler devam ediyor. Normalde cumberlandlerde tek çizgi oluyor res lerdeki gibi.

Arkadaşlar bu hayvan mix değil. Safkan yellow belly = ) Mix olup olmadığını yüzündeki ve kabuğundaki desenlerden anlayabilirsiniz. Kabuk altı deseni çok önemli değil .Mert deki yellow belly ler de saf. Yüzlerindeki sarılık çok net ve iki çizginin birleşimi çok tipik.
Emre deki ise yellow belly ağırlıklı mix.

Ayrıca bu forumda ben de varım ve bende 3 tane 5 yaşından büyük, yetişkin , dişi yellow belly var :p Bir tek bizde var demeyin üzülüyorum =(
http://www.petarkadas.com/bataklikcanavari/fotograf-937849 sağdaki ;)

Hocam unuttuk seni valla kusura bakma :) Yalnız ben size kızıyorum. Fotoğraf galerisi istiyoruz sizden :smile::hih:

Geri