Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Cvp: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Ya bu uva-uvb ampulünün daha uygun fiyata olanı yok mu acaba sıfırdan Başlıycam yem falan bu gdsle hepsını birden karsılayamam

Birde sanırım su buzlu ampulden iki tane almam lazım doğru mudur?

Daha önce 90 tl olanı vardı, bitti. Şu an olan tek lamba bu malesef. Hayır buzlu ampul bir tane yeter ama yedek almakta fayda var nasılsa fiyat uygun. Patlayınca tekrar kargoya gerek kalmaz. Uv ampul zaten patlamaz. İki mandallı lamba takıp birine buzlu ampul birine uvb ampul takmak gerekiyor.

Isıtıcı fiyatları birbirine yakındır. Bu sebeple ekonomiye gidip kötü ürün almamalı. Tek kosılacak yer filtre. İlk başta iç filtre ile başlayıp birkaç ay sonra dış filtreye geçilebilir. Ama sistemi kurmakta gecikmemeli.

Cvp: RE: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

AEK' Alıntı:
Daha önce 90 tl olanı vardı, bitti. Şu an olan tek lamba bu malesef. Hayır buzlu ampul bir tane yeter ama yedek almakta fayda var nasılsa fiyat uygun. Patlayınca tekrar kargoya gerek kalmaz. Uv ampul zaten patlamaz. İki mandallı lamba takıp birine buzlu ampul birine uvb ampul takmak gerekiyor.

Isıtıcı fiyatları birbirine yakındır. Bu sebeple ekonomiye gidip kötü ürün almamalı. Tek kosılacak yer filtre. İlk başta iç filtre ile başlayıp birkaç ay sonra dış filtreye geçilebilir. Ama sistemi kurmakta gecikmemeli.

tamam çok teşekkür ederim her şey için

Bilgi İçin teşekkürler...

1. Gün: sera raffy p
2. Gün: sera raffy I
3. Gün: sera raffy p
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p
6. Gün: sera raffy I
7. Gün: sera raffy p

Bu şekilde yem veriyorum kaplumbağa fakat bir sorum olacak yukarıdaki öğün listesini de bu sayfada buldum yazılan yemleri aldım ve uygulamaya başladım kaplumbağam hediye olarak geldiği için kaç yaşında olduğunu bilmiyorum sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yem veriyorum. Her öğündemi kaplumbağanın kafası büyüklüğünde yem vericez yoksa sabah ve akşam verdiğimiz yemlerin toplamı mı kaplumbağanın kafası büyüklüğünde olacak ?

gün içi toplamda kafa hacmi kadar olacak. hayvanın boy olarak kabuk uzunluğunu baz alıyoruz. program uygun düzende.

Anladım demek ki doğru şekilde yem veriyormuşum ama sanki kaplumbağa bana hep açmış gibi geliyor beni görünce kuru alandan suya atlayıp cama dayanıyor sanki bana yem ver dermişçesine bundan dolayı emin olamadım. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

bu hayvanlar kış uykusuna yatan türlerdendir. dolayısıyla sürekli yiyerek vücutlarında yağ depolama amacı güderler. kış uykusunda bu yağları kullanarak tekrar zayıflarlar. ancak bizim beslediklerimizde kış uykusuna yatma durumu ve imkanı olmadığı için. sürekli her gün beslenmesi neticesinde fazla yem obezlik yapar.

Hayvanın kabuk boyu 5-6 cm yada daha küçük ise bu programı günde iki öğün vermelisiniz. Hayvanın kabuk boyu 5-8 cm arasında ise aynı beslenme programını tek öğünde vermelisiniz. Hayvanın kabuk boyu 8 cm üzerine çıkınca programda değişiklik olur.

Kafa hacmi günlük öğünün toplamı için geçerlidir.

5-6 cm den küçük kabuk boyu 2 öğün olarak devam ediyorum 8cm olunca tek öğüne dönerim. çok teşekkür ediyorum.

Merhaba, uzun süre uzak kaldım, bizim canavar kızın kabuk boyu 12 cm oldu. Tek derdi yemek yemek, yakında beni yiyecek diye korkuyorum :)

Emre bey, benim sormak istediğim Raffy p dışında yemlerim bittiği için yaklaşık 2,5 yaşında ki kızıma hangi yemleri alayım. Raffy I ve minerali düşünüyorum. Bitkisel bir yem de lazım. Başka almalı mıyım? Haftada bir az pişmiş yumurta akı veriyorum. Marul veriyorum. Ama maalesef hala kabuğundaki deformasyon düzelmedi, hiçbir zaman yeşil olmayacak sanırım...

Kabuğumuzun durumu da bu

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    274.7 KB · Görüntüleme: 134
Kabuk yavrudan sonra zaten büyüdükçe renk değiştirir ve kahverengi tonlarına bürünür. Bu anlamda renk olarak bir sorun yok.

Birkisel yem olarak sera vital almak gerekiyor. Mineral ve raffy I zaten gerekir. Raffy I yerine hayvan tek olduğu için bitiremeyeceğinden sera royal yada jbl energil öneremiyorum.

Çeşitliliği çoğaltmak için jbl agil öneririm. Tahıl içeriği olan ana yemdir. Raffy p yanında iyi olur. Raffy p bitince tera reptomine geçilebilir.

Bu arada her hafta aç bir günde geçirmesi gerekir. Bunu atlamamalı.

Çok teşekkürler sevindim sorun olmamasına. Gunün nerdeyse çoğunu yüzerek geçirdiği için çok acıkıyor. Işık altında uzun süre hareketiniz duran bir tembel değil :) ben onu bir gün aç bıraksam da o her beni gördüğünde öyle çırpınıyor ki her yer su oluyor, mecbur kalıyorum vermeye :)) bir de kafa hacmi çok büyük sizce kaç stick yeterli gelir? Ve jbl agil yerine calcil alsam kalsiyum destekliymiş?

calcile gerek yok. aynı oran mineralde mevcut. agilde kemik gelişimi için faydalı olan lysin maddesi var.

yem miktarını yemleri bir araya getirip kafa hacmi kadar gelene kadar göz kararı ekle. elinde devit damla varsa kabuğunu kurutup üstüne sür. bir 5 dakika lamba altında bekletip peçete ile sildikten sonra akvaryuma geri koy. bu rengini belli oranda düzeltir. ayrıca plaka birikmelerini de yumuşatıp atmasını kolaylaştırır.

merhaba arkadaşlar.ben kaplumbağamı yeni aldm ama yemek yediremiyorum.kafasını bile çıkarmıyor beni görünce.ne yapmalıyım.

Hoş geldin Yağmur;
Kaplumbagan alışma süreci geçiriyor olabilir, ne kadar zamandır sende? Bu süreç değişir 2-3 gün olduğu gibi 10 günde sürebilir. Sen yine de yem attıktan sonra uzaklaş gözetlendiğini hissederse tepki vermeyecektir. Mümkün oldukça yaklaşma, dokunma sakin bir ortamda olmasını sağla.

Yalnız bakım şartları bu alışma sürecini hızlandırır. Hangi Şartlarda bakıyorsun?
Sukaplumbagaları bakımı için altta ki link te konuyu muhakkak inceleyerek gerekli şeyleri yapmalısın.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Yem olarak ne kullanıyorsun? Bu da son derece önemli.

Neslihan ın söylediği gibi önce sistem tam olmalı ve hayvan kendi haline bırakılıp ortama alışması sağlanmalı. Bende bazı yavrular herşeyi tam ortamlarında dahi 15 gün yem yememişti. Neslihan ın okunmasını önerdiği konu önemli.

Merhaba arkadaşlar. 5 yaşındaki kızımıza yarıyıl karne hediyesi olarak iki su kaplumbağası aldık. Tabi bakım işi bizim üzerimize kaldı :) Bu siteyi keşfedip okumasaydım keşke diyorum çünkü öncesinde her şeyi doğru yaptığımı düşünüyordum. Yani "Cehalet mutlulukmuş" anlayacağınız :)
Bizim iki minik kaplumbağamızdan biri son derece hareketli ve cesur. Bizi görünce hiç korkmuyor ve hatta kafasını çıkarıp bize bakıyor ama diğeri son derece ürkek. Bizi görünce -hala- kaçacak delik arıyor. Çok sorum var ama öncelikle beslenmeyle ilgili bir iki şey sormak istiyorum. Bir sürü yem çeşidi yazmışsınız. Bize akvaryumcu iki çeşit yem verdi. Biri kurutulmuş karides. Diğerinin fotosunu gönderiyorum çünkü ne olduğunu bilmiyorum.
Şimdi sorulara geçiyorum:
1- Başlangıç için bu iki yem yeterli mi acaba?
2- Benimkiler çubuk yemi hiç yemiyorlar ama karidese bayılıyorlar. Çubuk yemi normamailto:/a/img191/6796/r9r9.jpgl şekilde suya atıp veriyoruz değil mi? Bu konuda ne yapabiliriz, acaba karidesi kessem mi bilemedim.
3- İki kaplumbağa pek kavga etmiyor ama ürkek olan biz yem verirken köşe bucak saklandığından yemin neredeyse hepsini diğeri yiyor. Bu sorunu nasıl aşacağımı bilemiyorum. Diğeri de yesin diye normalden fazla yem veriyorum ama bu kez de diğeri gereğinden fazla beslenmiş oluyor. Acaba onları ayırmak mı gerekir?

Cevap verirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• fotoğraf 1.JPG
    fotoğraf 1.JPG
    118.8 KB · Görüntüleme: 104

Ortam uygun degil sanirim bu konuyu okumanizi oneririm
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Yem olarak o yem gayet kalitelidir fakat kucuk kaplumbagalar icin degildir ayrica cok serttir onlar icin karides ise acik bir sekilde posette verilmis sanirim hic uygun degil buda bir suru parazit tasima ihtimali var almaniz gereken yemler sera raffy p raffy i dir ayrica yem cesitliligi adina rugil ve/veya reptomin alinabilir

ikiside yavru ise ayırmaya gerek yok alışırlar ayrıca ana yem olarak tetra raptomin verin karides iki günde bir verilmesi yeterli olur çubuk yemi yemezlerse kariesin kutusuna biraz çubuktan atın kokusu siner bu şekile kandırmş olursunuz

Geri