Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası için Akvaryum mu paludaryum mu teraryum mu almalıyım? Çok acil

Afrıkalı Emre

Bronz 5 Üye
Merhaba, oğlum heves etti ve 1 hafta önce 2 tane yavru kaplumbağa aldım. Biri 4 cm biri 5 cm boylarında asagı yukarı..
Şuan için petshoptan aldıgım 11 cm x 18 cm x 15 cm h kapta besliyorum. İçinde sadece yine petshoptan aldığım kum var ve bir tane de kaya parçası. Başka hiç bişey yok yem olarak sera Raffy p nature aldım. Birde Mr Turtle adında suya karıstırılab damla. Elimdeki herşey bundan ibaret.

Kafa yorup detaylı araştırma yapayım dedim, az buçuk bilgim oldu, ve su kağlumbağalarınn mümkün olan en doğal ve ideal yaşam şartlarında yaşaması gerektiğine inandım. Bunun içinde en doğru adımları atmak istiyorum.

En doğru adresin bu forum sayfası olduğuna inanıyorum. Bir çok ilgimi çeken konuyuda bıurada okudum ve her boşluğunda devamlı okumaya çalışıyorum. Birden bire çok ilgimi çeken bir durum oldu bu şu kapumbağası konusu. Özellikle dikkatimi çeken Cem beyin bilgi birikimi ansiklopedlik.

Belki konular arasında yazıyor olabilir, her bir konuyu tek tek inceleme şansım henüz olmadı. Bu yüzden bu iki kaplumbağa adına ideal yaşam alanı için ihtiyacım olan herşeyi bana liste halinde ayrıntılı ve detaylı olarak yazabilirseniz tedarik konusuna kadar çok memnun olurum.

Başlangıç seviyesi benimkisi ama ömürlük istiyorum. İlk başta ömürlük olmasının bir mahsuru var mı?
Uzunluk maksimum 90 - 80 cm,derinlik 40-50 cm gibi ve yükseklik 40-50 cm gibi ideal .

Lütfen çok detaylı olarak yazabilirseniz herşeyi marka model, renk, ve tedarik yeri çok sevinirim.

Bir an önce bu kaplumbağaları kötü yaşam koşullarından olması gereken yaşam koşullarına koymalıyım. Çok üzülüyorum çünkü

Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle teraryum kertenkele kara kaplumbağası tarzı kuru ortam hayvanlar içindir. Su kaplumbağaları için olana paludaryum deriz. Ama o da kısa süreli yavru hayvanlarda kullanılır.

En uygun olan düz dikdörtgen akvaryumdur. Ömürlükte alabilirsiniz. Hayvanlar büyüdükçe suyu yükseltirsiniz. Tek kalemde alıp masraftan kurtarırsınız. Ara geçişli akvaryum ve ekipman masrafı olmaz.

Ömürlük akvaryum 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında olacak. Şu an akvaryum içi kuru alan yaptırıp 8 cm kabuk boyu itibariyle akvaryum üstü kuru alan yaptırıp normale çevirirsiniz. Fikir açısından benim akvaryumumu inceleyin.

Kuru alan örnekleri.

Isıtma lambası konusunda burada bilgi verdim.

Diğer ekipmanlar akvaryum ölçüsü netleşince alınacak.

Mr. Turtle dediğinizin resmini atabilir misiniz bakayım. Kabuk sertleştirici ürünleri kullanmıyoruz. Bunlar bir nevi cila gibi kabuğun hava almasını önleyip deforme ediyor.

Foruma hoşgeldiniz.

Öncelikle teraryum kertenkele kara kaplumbağası tarzı kuru ortam hayvanlar içindir. Su kaplumbağaları için olana paludaryum deriz. Ama o da kısa süreli yavru hayvanlarda kullanılır.

En uygun olan düz dikdörtgen akvaryumdur. Ömürlükte alabilirsiniz. Hayvanlar büyüdükçe suyu yükseltirsiniz. Tek kalemde alıp masraftan kurtarırsınız. Ara geçişli akvaryum ve ekipman masrafı olmaz.

Ömürlük akvaryum 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında olacak. Şu an akvaryum içi kuru alan yaptırıp 8 cm kabuk boyu itibariyle akvaryum üstü kuru alan yaptırıp normale çevirirsiniz. Fikir açısından benim akvaryumumu inceleyin.

Kuru alan örnekleri.

Isıtma lambası konusunda burada bilgi verdim.

Diğer ekipmanlar akvaryum ölçüsü netleşince alınacak.

Mr. Turtle dediğinizin resmini atabilir misiniz bakayım. Kabuk sertleştirici ürünleri kullanmıyoruz. Bunlar bir nevi cila gibi kabuğun hava almasını önleyip deforme ediyor.

Ekli dosyalar

• 17138829199371380633891764556922.jpg
    17138829199371380633891764556922.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 9
  • 17138829982567820925130346204347.jpg
    17138829982567820925130346204347.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 8
  • 17138830281558335766059481910606.jpg
    17138830281558335766059481910606.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 6
  • 17138830465039180185369384167722.jpg
    17138830465039180185369384167722.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 8
Cevabınız için çok teşekkürler Cem Bey,

Sizin akvaryumun fotograflarını gördüm. Çok güzel.

Sizce şuan 4-5 cm boyundaki iki kaplumbağa için direk verdiğiniz ölçülerdeki ömürlük akvaryumla mı başlayayım?
Daha küçük boyutta bir akvaryumda olabilir mi?
Bir an önce akvaryum ölçüsünü belirleyip hemen herşeyi almak istiyorum. En verimli, kaliteli ve en iyisini almak istiyorum bakım onarm mastaflarını minimize edebilmek için.
Birde az önce farkettim kaplumbagaları elime alınca çok soğuklar, üşüyoşarmo acaba, socakmsu mı koysam kaba? Birde renklerinde sanki solgunluk hissediyorum 3 gündür. Acaba hasta olmuş olabilirler mi?

Ekli dosyalar

• 17138838035502937089731412474588.jpg
    17138838035502937089731412474588.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 14
  • 17138838330403028963272528477321.jpg
    17138838330403028963272528477321.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 14
Bunu kullanmayin içerik yazmiyor büyük ihtimalle vitamin damla bu. Bunun yerine deepfix reptivit alın. Kullanım şekli suya değil yeme damlatilarak olacak. Vitamini aldıktan sonra yazın kaç damla verebileceginize bakalim

O kum olmaz yuttugu zaman zarar vermeyecek ince silis kum olacak. 0.5mm.

Şuan için ısıtma lambasını alın. O taş pek uygun degil ayrıca taştan soğuk yer biran önce yeni yuvaya gecmeniz iyi olacak. Hayvan yavru yavruyken cok hassas oluyorlar bu dönemde özellikle iyi bakmak lazim. Isitma lambasini hemen halledin.

Kaya parçasını çıkardım hemen.
İsıtma lambası nasıl olmalı, marka model, renk, watt ürünün tan afı?
Kum olayını öğrendim onuda hemen tedarik edicem

Kabuk jeli değil ama vitamin ile su düzenleyici arası birşey suda kullanabilirsiniz. Bitince almayın.

Sera RaffyP yanında gammarus da alın. Sera raffy I, tropical, tetra, dajana, ahm markalardan birininki olur.

Sabah stick yemi akşam gammarusu verin. Stick 2 adet, gammarus 5-6 adet olsun. Birbirlerininkini yememeleri için ayrı köşelerde verin. 5 cm kabuk boyunda 3 stick 7-8 gammarusa çıkın.

Akvaryum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Yada dediğim şekilde ömürlükte olur.

Sıcak su eklemeyin. Ani ısı değişiklikleri hasta eder. Sabit ortam ısısında dursunlar ama evin en sıcak yerinde dursunlar. O taş ve kumu çıkarın. Alternatif kuru alan bulun. Ters çevrilmiş cam kase tarzı birşey olabilir. Hatta tırtıklı deseni olan kase olursa daha rahat çıkarlar. Yoğurt kabı tarzı birşey olabilir.

Evet gözlerde sıkıntı var. Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Hangisi ucuzsa. Gözlerine her ikisininde sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 20-25 dakika bekletin. Ağızlarına da bir damla damlatın. Yada ilk vereceğiniz stick yeme 1 damla damlatıp suda hemen önüne atın. 1 hafta sonra bakalım.

Akvaryumu bir an önce halledin ekipmanları yazalım. Lamba her dönem standard onu hemen alabilirsiniz.

Knitex ktx-2829 modeli uygun

Son düzenleme:
Kaya parçasını çıkardım hemen.
İsıtma lambası nasıl olmalı, marka model, renk, watt ürünün tan afı?
Kum olayını öğrendim onuda hemen tedarik edicem

Gözleri kapandı mı yoksa uyuyor muydu?
Sorulara cevap verin oyle yardımcı olalım

Mandallı masa lambasi alın. Çanak metal duy seramik olacak. 42 yada 52Watt halojen ampul alın.

Cem hocamin dediği gibi kum ve taşı çıkartın. Kuru alan olarak cam kaseyi ters koyabilirsiniz.

Gözleri kapandı mı yoksa uyuyor muydu?
Sorulara cevap verin oyle yardımcı olalım

Mandallı masa lambasi alın. Çanak metal duy seramik olacak. 42 yada 52Watt halojen ampul alın.

Cem hocamin dediği gibi kum ve taşı çıkartın. Kuru alan olarak cam kaseyi ters koyabilirsiniz.
Gözlerinin durumunu bilemiyorum çok küçük bende göremiyorum net olarak, kayayı ve kumu attım.
Şimdilik Cem hocamın dediği gibi arkası tırtıklı kaseyi ters koydum. Yeni su koydum ve yem attım. Yarın acil eksikleri halledip belirttiğiniz gibi, akvaryumu da ilk etapta 70-80 cm uzunluğunda, 30-40cm derinliğinde, 40-50cm yüksekliğinde düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• IMG20240423231714.jpg
    IMG20240423231714.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 15
Gözlerinin durumunu bilemiyorum çok küçük bende göremiyorum net olarak, kayayı ve kumu attım.
Şimdilik Cem hocamın dediği gibi arkası tırtıklı kaseyi ters koydum. Yeni su koydum ve yem attım. Yarın acil eksikleri halledip belirttiğiniz gibi, akvaryumu da ilk etapta 70-80 cm uzunluğunda, 30-40cm derinliğinde, 40-50cm yüksekliğinde düşünüyorum.
Gozlerin durumunu nasıl bilemiyorsunuz? Hayvanin gozleri uyanikkende kapalıysa sorunludur. Hayvani sahiplendirmek icin sahiplendirme bolumunden konu açın hayvan için daha iyi olur

Moderatör tarafında düzenlendi:
Küçük olduğu için göremediğinizi söylemişsiniz. Acaba sizin gozlerinizde bir problem mi var? Eğer öyleyse başka birisinden yardım isteyin hayvanin gözü kapalıysa bu bir sorun tedavi edilmesi gerekiyor.

Öncelikle dikkate alıp cevap vererek önemsediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Hassasiyetinizi anlıyorum. . Bununla birlikte yeni başlayan birisi için, konu hakkında hemen hemen hiç bişey bilmeyen birisini, sahiplendirmek için yönlendirmeye çalışmanıza anlam veremedim. Hoş değil gerçekten.

Hayvanın uyanık olup olmadıgını takip edemiyorum devamlı başında beklemediğim için. Uyuduğunu nasıl anlarım onuda bilmiyorum. Bu hayvanı tanımıyorum henüz fizyolojık,yapısını. Ançak gerçekten ilgiliyim. Ve belkide bir kaç saat boyunca sadece bu forumda yazılannları aşırı bir ilgiyle takip edip okuyup öğrenmeye çalışıyorum., kopanıyorumda..

Ve bu hayvanlar için olması gereken en ideal ortamı en kısa zamanda gerçekleştirmek hedefim. Bunu daha sonra paylaşıcam.

Şuan bi tanesinin videosınu ekledim, izleyip bakabilirsiniz, ve tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim

Bunu kullanmayin içerik yazmiyor büyük ihtimalle vitamin damla bu. Bunun yerine deepfix reptivit alın. Kullanım şekli suya değil yeme damlatilarak olacak. Vitamini aldıktan sonra yazın kaç damla verebileceginize bakalim

O kum olmaz yuttugu zaman zarar vermeyecek ince silis kum olacak. 0.5mm.

Şuan için ısıtma lambasını alın. O taş pek uygun degil ayrıca taştan soğuk yer biran önce yeni yuvaya gecmeniz iyi olacak. Hayvan yavru yavruyken cok hassas oluyorlar bu dönemde özellikle iyi bakmak lazim. Isitma lambasini hemen halledin.
Vitasand pro 78 0.5-1mm sarı silis kulunu aldım

Kabuk jeli değil ama vitamin ile su düzenleyici arası birşey suda kullanabilirsiniz. Bitince almayın.

Sera RaffyP yanında gammarus da alın. Sera raffy I, tropical, tetra, dajana, ahm markalardan birininki olur.

Sabah stick yemi akşam gammarusu verin. Stick 2 adet, gammarus 5-6 adet olsun. Birbirlerininkini yememeleri için ayrı köşelerde verin. 5 cm kabuk boyunda 3 stick 7-8 gammarusa çıkın.

Akvaryum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Yada dediğim şekilde ömürlükte olur.

Sıcak su eklemeyin. Ani ısı değişiklikleri hasta eder. Sabit ortam ısısında dursunlar ama evin en sıcak yerinde dursunlar. O taş ve kumu çıkarın. Alternatif kuru alan bulun. Ters çevrilmiş cam kase tarzı birşey olabilir. Hatta tırtıklı deseni olan kase olursa daha rahat çıkarlar. Yoğurt kabı tarzı birşey olabilir.

Evet gözlerde sıkıntı var. Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. Hangisi ucuzsa. Gözlerine her ikisininde sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 20-25 dakika bekletin. Ağızlarına da bir damla damlatın. Yada ilk vereceğiniz stick yeme 1 damla damlatıp suda hemen önüne atın. 1 hafta sonra bakalım.

Akvaryumu bir an önce halledin ekipmanları yazalım. Lamba her dönem standard onu hemen alabilirsiniz.

Knitex ktx-2829 modeli uygun
Lambayı, silis kumunu ve gammarus yemi dediğiniz şekilde aldım, kargoda gelmesini bekliyorum

Bi tanesinin videosunu çektim net bi şekilde görebilmeniz için. Gözleri kapalıyken göz kapaklarının şeffaf olması normal mi, doğal hali bu şekilde mi oluyor? Sanki biraz şişkinlik var gibi geldi bana. Nasıl yorumlarsınız?
Bahsettiğiniz göz damlasını nöbetçi eczaneden gidip alıcam, vaktim olmadı gün içerisinde

Gozlerin durumunu nasıl bilemiyorsunuz? Hayvanin gozleri uyanikkende kapalıysa sorunludur. Hayvani sahiplendirmek icin sahiplendirme bolumunden konu açın hayvan için daha iyi olur
Küçük olduğu için göremediğinizi söylemişsiniz. Acaba sizin gozlerinizde bir problem mi var? Eğer öyleyse başka birisinden yardım isteyin hayvanin gözü kapalıysa bu bir sorun tedavi edilmesi gerekiyor.
Karşıdaki kişinin heyecanını ve öğrenme isteğini hiçeyormazsanız bence daha sağlıklı bir iletişim olur. Çok hevesli ve sürekli öğrenmeye, şartları iyileştirmeye çalışıyor zaten kendisi de.

Geri