Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Subuti

Zencefil

Bordo Bereli
Herkese merhabalar :)
Bu sefer Pakize'yi değil evimizin yeni üyesi Subuti'yi sizlerle tanıştırmak istedim.

Subuti dün bana geldi.Evde küçük bir akvaryumum olduğuna güvenerek aldım.Ama Pakize ile tanışması gerektiğini düşündüm.
Pakize'nin yanına koydum.Pakize mutluluktan deliye döndü açıkçası.Senelerdir başka bir kaplumbağa görmemişti :) İlk yarım saat harikaydı.Subuti nerede Pakize peşinde :D
Sonra benim bacaksız Subuti gitti Pakize'nin arka ayağının tadına bakmaya çalıştı :DTabi benim canavarda durmadı bunu kovalamaya başladı akvaryumun içinde :DBu sıralarda video çekiyordum.Tam o sırada Pakize tek bir hamleyle Subuti'yi yutmayı denedi.Ben çığlıklar içinde bir Pakize'ye bir Subuti'ye kızıp bağırıyordum.
Hemen Pakize ile Subuti'yi ayırdım.Her hangi bir yaralanma olmadı Allah'tan.
Dün geceyi Subuti küçük bir kapta geçirdi ve bugün yeni evini kurdum :)

Fotoğrafları yüklemeden önce bir kaç şey daha söylemek istiyorum.(Uzun oldu farkındayım :D)
Forumda ki arkadaşlardan gelecek eleştirileri bekliyorum doğrusu.Her konuda yeni kaplumbağa almayın diye yazıyordum ve yazmaya devam edeceğim.Subuti'ye ayırabileceğim ayrı bir alanım ve gerekli ekipmanım bulunduğu için aldım.Gerekli ilgi ve bakımı gösterebileceğimi düşündüğüm için aldım.Allah utandırmasın :)
Akvaryum konusuna gelince aldığım kapluşun kabuk boyu 2 cm :D Onun için çok derin bir yer hazırlamadım.İlk bir ay boyunca bu seviyede tutacağım suyu.Ve filtre konusunda ise şu anda elimde bulunmasına rağmen filtreyi kullanmıyorum.Subutim daha çok küçük.Ortama alışana kadar filtre için bekleyeceğim :)
Sırf ufaklık için sera raff l ve tetra reptomin stick aldım :D Daha yem vermedim alışmasını bekliyorum :D

Şimdi fotoğraflar:

Evimiz :D
mailto:/2eplovk.jpg
Kuru alanımız :D
mailto:/2j5nb01.jpg

mailto:/9zmtd3.jpg

Bir de akvaryum ve ısıtıcı almamda Beyza'ya, Subuti için de Kemal'e teşekkür ederim burdan :)

Subuti'yi de Pakize büyüklüğüne sağlık içinde ulaştırmanız dileğiyle. Hoş gelmiş minik arkadaş.

Çok teşekkür ederim.Umarım Pakize kadar güçlü ve sağlıklı bir kaplumbağa olur :)

Merhaba,
Yeni kaplumbaganız hayırlı olsun :) Umarım uzun seneler beraber olursunuz.Kucuk kaplumbagalar çok şirin ve hareketli oluyor genelde :) Onları izlemeside ayrı bir zevk tabiki...

Akvaryumda çok hoş :) Ellerinize sağlık.

Kendinizi fazla kaptırmayın yarın birgün kötü birşey olur çok üzülürsünüz kendımden biliyorum :)

Bu arada zencefil arkadaşımız kaplumbagasını petshop'tan almamış.Bu yorumumu gördüğünde kendısı açıklama ekler :)

hayırlı olsun zencefil.. ben senin subutiye çok ama çok iyi bakacağına eminim :) gözü aydın senin ufaklığın..mis gibi bir evi ve annesi oldu :)

Umarım kötü bir şey olmadan büyütebilirm.
Ben Subuti için elimden geleni yaptım.Şimdi sıra onda.Benimle yaşamak istiyorsa bir an önce alışmaya çalışacak :)
Evet Subuti'yi özel bir yerden aldım.Yani kaplumbağa ticaretine katkıda bulunmadım :)

0084812254' Alıntı:
hayırlı olsun zencefil.. ben senin subutiye çok ama çok iyi bakacağına eminim :) gözü aydın senin ufaklığın..mis gibi bir evi ve annesi oldu :)
Teşekkür ederim.Elimden geldiği kadar herşeyi yapacağım Subuti için :D

Subutim ilk yemini yedi 2 tane gammarus attım içine afiyetle yedi :D

O böcekleri nasıl yiyorlar anlamış değilim :D

Bu arada hayırlı olsun.Uzun ömürler geçirmesi dileğiyle.

Subuti çok sevimli ama anlaşılan biraz kaşınmış pakize kaşımdanan ayırmışsınız iyki 6-7 cm olunca koyarsınız heralde pakizenin yanına. :D

Çok aşırı derecede hareketli :)
1 sene kadar yaklaşık 10 cm olana kadar ayrı akvaryumlarda yaşayacaklar.Tabi arada yanyana getirip alıştırmaya çalışacağım :)

Pakize kendi türünü görünce çok sevinmiştir aynı şu hesap siz 5-6 senedir hiç insan görmediğinizi düşünün sonra bir insanla karşılaştınızda ne tepki verirsiniz.

Pakize erkek oldu subuti de dişi olsun. Aileniz daha da büyüsün inşallah :)

Umarım daha da büyür ailemiz.Subuti ismini tersi oluyor mantığıyla koyduk.Bu seferde tutması harika olacak :D

Pakize ile Subuti yem yedikten sonra aynı akvaryumda buluştular.Pakize Subuti'ye kur yapıyor ;) Ufaklık neye uğradığını şaştı resmen :D

:D:D ay canım benim komalara girdim burda :Tongue: senin aile büyür büyür ben söyliyeyim :D

Ufaklık tahmin ettiğimden daha kısa sürede alıştı.2 günde yem yemeye, kuru alana çıkmaya başladı.Hatta şu anda boynunun altından deriler sarkıyor :D Büyüyor benim canavar :)

Demek ki önümüzdeki birkaç yıllık dönemde zencefilden kur, çiftleşme, yumurta bakımı ve yeni doğan kapluş bakımı ile ilgili detaylı ve güzel bilgiler alacağız. :D

İnşallah öyle olur.Şimdiden epey makale buldum okumak için :D
Ama önümüzde (eğer dişi olursa) 3 seneye yakın bir süreç var :D

Geri