Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tosbalarımın yemek vakti :)

nachtmerie

Altın 5 Üye
bunlarda benim tosbalarımmm isimleri yok koymadım ne bileyim isimle hitap etmek saçma geliyo biraz :) şşt pşşt kanka gibi terimler kullanıyorum genelde :D

birde anlayabilen arkadaşlarr daha yeni aldım yani 20 gün falan oldu ortalama kaç aylıktır bunlar boyutlarından tahminen

marul yedirirkenn videolarını çektimmmm

http://www.youtube.com/watch?v=N2KEUKtrIrA&feature=youtu.be

Cvp: tosbalarımın yemek vakti :)

Çok tatlılar birşey soracağım akvaryumunuzda çöpçü balığı var galiba bence çıkarın o balığı yoksa kapluşlara yem olacaktır.

çöpçü ve vatoz var bayadır bişey yapmadılar lepistes almıştım affetmiyorlar ama bu ikisine şimdilik bişey yapmadılarr :) çok hızlı çöpçü belkide o yüzdendir.. ama günün birinde onlarıda yakalıcaklar gibime geliyo :)

Çöpçü balıkları ne kadar dayanlıklı olduğu düşünülsede bir discus bir melek gibi nadide bir balıktır.
Ayrıca çöpçü balıklarının hızlı olduğu doğru değildir. Çöpçü balıkları geceleri uzun süre hiç hareket etmeden saatlerce kalırlar. Özelliklede büyükleri sadece yemek yemek için hareket eder bir süre sonra.

Üzgünüm ki kaplumbağalarınız biraz daha büyüdüğünde çöpçüye saldırıcaklardır...

aldığımdan beri 3 lepistesimi yediler artık almıyorum lepistes..çöpçü ve vatozuma dokunmadılar belkide işine geliyodurr dipteki artıkları falan yiyor ya :) herhangi bir zarar veya saldırı farkedersem artık balık koymucam zaten. Keşke dokunmasalarr çok hoşuma gidiyo böle karışık akvaryumm karidess midye vs de koymak istiyorum da işte tosbalarım acıkınca affetmiyoo :)

kuru alanımıda dışardan bulduğum taşlardan yaptım mağaramsı yerler var bitki araları var daha çok orda duruyor şmdilik bi sıkıntı yok :)

Kaplumbağalarınız oldukça minik. Bu 1 sene onların büyümesi ve gelişmesi için oldukça kritik. Ayrıca bu zamanlarda marul yemeleri de oldukça büyük bir şans. Genelde yavrular sebzeleri pek sevmezler :)

Dengeli bir beslenme ile vidyoda gördüğümüz uygun yaşam alanları ile mutlu ve sağlıklı büyüyeceklerine eminim :)

nachtmerie' Alıntı:
aldığımdan beri 3 lepistesimi yediler artık almıyorum lepistes..çöpçü ve vatozuma dokunmadılar belkide işine geliyodurr dipteki artıkları falan yiyor ya :) herhangi bir zarar veya saldırı farkedersem artık balık koymucam zaten. Keşke dokunmasalarr çok hoşuma gidiyo böle karışık akvaryumm karidess midye vs de koymak istiyorum da işte tosbalarım acıkınca affetmiyoo :)

kuru alanımıda dışardan bulduğum taşlardan yaptım mağaramsı yerler var bitki araları var daha çok orda duruyor şmdilik bi sıkıntı yok :)

Bu tehlikeyi almamanız gerekiyor bence. Siz saldırıyı farkedene kadar çok geç olabilir. Üstelik çöpçü, vatoz gibi balıkların kılçıkları sert ve keskin olduğundan onlarada çok büyük zararlar verebilir. Geç olmadan bence bir çözüm bulmanız gerekiyor :)

kılçıkk sorun olcağını sanmıyorum cunki balıklarım daha çok yavru ya yaşadıkları yere kadar yaşasınlar :) biraz canilik gibi oluyo ama yem olsunlar diye atmadım hoşuma gidiyo sadece bir arada görmek :)

eminemre' Alıntı:
Kaplumbağalarınız oldukça minik. Bu 1 sene onların büyümesi ve gelişmesi için oldukça kritik. Ayrıca bu zamanlarda marul yemeleri de oldukça büyük bir şans. Genelde yavrular sebzeleri pek sevmezler :)

Dengeli bir beslenme ile vidyoda gördüğümüz uygun yaşam alanları ile mutlu ve sağlıklı büyüyeceklerine eminim :)

dengeli beslenme derken ben günlük 3 4 stik sera raffy p ve 2 3 tane kurutulmuş karides veriyorum ( ikisine bu kadar değil sadece birine bu kadar veriyorum )

4 5 günde de bir evde ki yemeklerden et yumurta gibi protein ağırlıklı besinler veriyorum.

genel olarakda akşamları besliyorum.

20 günde zarar verip vermiyceklerine kadar veremezsiniz.

Biraz değil gerçekten çok canice yaptığınız. Balıklarınız yavru olsada kılçıkları serttir. Balıklarında kaplumbağalarında hayatını tehlikeye atmanız ve bu kadar rahat olmanız çok şaşırttı beni.

hayatlarını tehlikeye atmak gibi bişey yok inanın düşünmesem onları bu kadar ilgilenmezdim herkez gibi fanusla aldım öğrenci olduğum halde 3 gün sonra akvaryuma geçtim bu sitede araştırdım vs öğrendim..20 günlük bi kaplumbağcıyım ..değer vermesem ölüm kabındada beslerdim ve bildiğim kadarıyla bu hayvanlar zaten doğal ortamlarında balık vb veya bitki tarzı besinlerle beslenen bi canlılarr sorun olcağını sanmıyorum. doğada kimse onlara kılçıkları ayıklanmış balık vermiyor :) çöpçümlede araları gayet iyi . . :)

Akvaryum konusundaki duyarlılığınız için tebrik ediyorum.

20 günde aralarının iyi olduğu gibi bir kanaate varamazsınız. Bu hayvanlar labaratuvar üretimi farkındaysanız ? Sizin evinizdeki kaplumbağa daha hiç doğa görmedi. Ayrıca doğasında da çöpçü balığı olmayacaktı görseydi de. Neyse yaptığınız çok yanlış. Kılçığı ayıklanmış balık vermiyor diye boğulma risklerini ve iki tane balığın canını tehlikeye atabiliyorsanız diyecek birşey yok .. Ben görevimi yapıp uyardım. Uymak uymamak size düşen bir durum. Kaçınılmaz sonra üzülen siz olucaksınız diyecektim fakat zaten balıklarınızda umrunuzda değil ..
Gerçekten üzücü bir durum ..

uzun süre besleyenler de var ama tabi olumsuz örnekler daha çok ama uyumsuzluk görürsem zaten bende bile bile ölmelerine izin vermem. Böle bi hayvan düşmanı muamelesi yapmaya gerek yok :) elimden geldiğince onlarıda korumaya çalışıyorum akvaryumumda mağara tarzı yerler var kayalar var geceleri besliyorum kaplumbağaları, balıklar uykularındayken açlıktan saldırmasınlar vs die .. örneği az olsada besleyenler var birlikte sorun yaşamadan belki bende besleyebilirim :)

Anıl bey, Ecem Hanım'ın bahsettiği şey çöpçülerin ve vatozların diğer balıklara göre kılçıklarının daha sert olduğu ve yiyen kaplumbağaların bazen iç kanamaya ve benzer sorunlara sahip olduğudur. Yoksa canlı yem konusunda herkesin düşüncesi kendisinedir :)

Ancak yine de biraz daha sakin olalım, gerginlik yaşamayalım :)

eminemre' Alıntı:
Anıl bey, Ecem Hanım'ın bahsettiği şey çöpçülerin ve vatozların diğer balıklara göre kılçıklarının daha sert olduğu ve yiyen kaplumbağaların bazen iç kanamaya ve benzer sorunlara sahip olduğudur. Yoksa canlı yem konusunda herkesin düşüncesi kendisinedir :)

Ancak yine de biraz daha sakin olalım, gerginlik yaşamayalım :)

yok canım ne gerginliğii :) çok hoşuma gidiyor gerçekten beraber görmek ve denemek istiyorum belki başarabilirim :) uyardı kendiside teşekkür ederim ayrıca yeniyim sadece belki başarabilirim :)
yem olsunlar diye atmadım yani :)

neyse artık yeni paylaşımlarda görüşmek üzere :)

Yok size asla hayvan düşmanı gibi bir muamele yaptığım yok yapmamda yanlış anladınız :) Sadece gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir bu yüzden uyardım. Onlara bu şekilde akvaryumda sıcak ortamda iyi bakmaya çalışan iyi kalpli insanlar o kadar az ki, o nedenle asla size öyle birşey demem :)

Yalnızca sizden ricam dikkatli olun gözünüz üzerlerinde olsun. Umarım beni yanıltıp yaşatmayı başarırsınız.
Sert konuşup yanlış anlaşıldıysam afedersiniz.

yok yok yanlış anlaşılma :) uyarılarınız için teşekkürler inş yaşatabilirim gözüm üzerlerinde :)

Kaplumbagalarınız çok tatlı marul yemeleride çok güzel :)
Ben canlı yeme karsıyım belki yasar diyerek bir canlının hayatını riske atmayı dogru bulmuyorum

Çöpçüler korktuğunda keskin bir hale geliyor akvaryumumu değiştirirken süzgeç olmadığından elime almıştım ve elimi kestiler :D Bundan dolayı balıklara ve kaplumbağalarada bir zarar gelebilir.Çöpçüler çok acıtıyor :D

Kaplumbağalar çok güzel . Maşallah :) Sebze yemeleri bana da garip geldi benim kapluş bunlardan büyük olmasına rağmen yemiyor.Çöpçüler konusuna gelince biran önce çıkar Anıl kardeşim.Benim akvaryumda 2 tane vatoz vardı.Kaplumbağam yem olarak sadece kuru karides yiyordu. Vitaminli yemlere dönmesi için biraz aç bıraktım.Sonuç 2 vatozdan 1 tane kalmış diğeri yok.Kalan 1 tanenin de kuyruğu yarısından yok.Ne balıkları nede kapluşlarını tehlikeye atmaya gerek yok.Ben bir tanesini kurtardım vatozlardan.Geç olmadan sende balıkları bir tanıdığına ver.Bu benim düşümcem tabi :)

Geri