Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

tospağa2' Alıntı:
Sizinkiler ne güzel yiyor :D Ah birde benimki yese :( Daha alalı 2 gün oldu . ne zaman alışır acaba ? Daha henüz 3 cm ler . Sizinkilerde öylemi ? Bende elimle vermeyi bir deneyeceğim. :D

Benimki 3,5 cm.Zamanla alışacaktır.Sonuçta yeni ortam, yeni sahip falan.Karides vermeyi deneyin.Çok sever kaplumbağalar.:)

Bir veteriner asistanı arkadaşım haşlanmış ıspanağın kaplumbağaların bağışıklık sistemine iyi geldiğini söylemişti ne kadar doğrudur bilmiyorum ama TamTam ve DiDi yemeye bayılıyorlar (=

Az ve nadir olarak kullanılmasında zarar olacağını düşünmüyorum.Ama uzun vadede sık kullanımda kaplumbağalara zarar verecek bir besin.

Eh ben de pek sevmem ıspanağı o yüzden çok nadiren veriyorum =Pp
Herşeyin aşırısı zararlı tabiki

Bu kahvaltılarda yediğimiz ( şahsen hiç işim olmaz ) mısır gevrekleri olur ya denemiştim ondan bayılıyorlar besin değerleri açısından çok iyi olduğu için kaplumbağama yedirmeyi denemiştim fena götürüyorlar çatır çutur :D

Ahahah bunu hemen denemeliyim ((=
Benim farem bayılıyor ona ama kaplumbağalara vermeyi hiç denememiştim =D
Karpuz yemeye de bayılıyorlar (=

En iyisi doğadan toplanan yemler bence :)
Güzel bir paylaşım.

Cvp: Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Bencede en iyisi doğadan toplanan besinler;küçük çekirgeler,solucan,kertenkele,kelebek,sinek,küçük kurtlar(elma kurdu vs)tırtıl veermenizi tavsiye etmiyorum bazılarının ufak zehirleri var,sazan vs

Kaplumbağam her gün salyangoz yese bir zararı olur mu ???

Çok yararlı bir liste olmuş ellerinize sağlık. Ben de sıklıkla yeşillik veriyorum. Yalnız merak ettiğim bir mevzu var. Et verilmesi biyolojik yararının yanı sıra hayvanın iç güdüsel duygularını tatmin etmesi için gerekli değil midir? Bu avlanma psikolojisi vs. Ve kesinlikle canlı yem ile beslenme yapılmasına karşı olduğumu belirterek soruyorum, acaba bu yönlerini tatmin etmenin başka bir yolunu bulabilir miyiz?

Canlı yem kişiye ve vicdana bağlı bir durum.
Forum içi arama yaparak bu konuda ki değişik görüşleri ve uygulamalarını bulabilirsiniz.

teşekkürler.

Arkadaşlar salatalığı stick şeklinde kesip veriyorum. Bi kaç parça almaya çalıştılar ama sonra vazgeçtiler. Acaba salatalığın zararı olur mu? Bu arada en çok sevdikleri ve yedikleri bitkiler nelerdir acaba? Dikkatinizi çekerim sevdikleri diyorum?
:hih:

Kıvırcık tabikide bol bol verebilirsiniz tabi çok aşırıya kaçmadan.

Salatalığın susuz ve çekirdeksiz kısmını vermenizde sakınca yok. Gayet uygun bir besin. Tabi uygun miktarda verildikçe.

Teşekkür ederim

bence kavun verılmemelıdır çunku içerdiği yuksek lıf yuzunden kaplumbagnızın mıdesı zorlanabılır

Kapluşum çok et yiyor ne zaman versem yiyor sakıncalı mı ? Yani kanlı et verilmesi zararlı sizide ısırır yazıyodu bir yerde yanlış anlamadıysam benim verdiğim bildiğimiz et yani yağsız tuzsuz kavrulmuş et zararı olur mu ? :ff:

Cvp: RE: Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

filozof' Alıntı:
tanya' Alıntı:
Kırmızı ya da beyaz et yediğinde kapluşlar neden ısırıyorlar? Bilgisi olan var mı ?

Çünkü her hayvan et ve kanlı bir şey yediğinde ona alışır ve sizide yemeye çalışabilir mesela bir köpeğe kanlı bir et verin Allah Rahmet eylesin derim ben size hiç önermem böyle bir girişimi:( Her hayvanda olabilecek içgüdüsel birşeydir sakına denemeyin
Bilmeden ben bizimkine köfte vermiştim maşallah 3,5 lokmada yedi şimdi dediğiniz gibi parmağımı her gördüğünde ısırmaya çalışıyor katil oldu başımıza :D

Geri