Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Cvp: Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

tuzlu ve tatlı yiyecekleri vermekten sakının. böbrekleri ve karaciğerini yıpratır.

Bir şey sormak istiyorum. Petito(kaplumbağam)'nun neler yediğini neler yemediğini test etme aşamasındayız şu anda :) Kendileri elma sevmiyor. Ama biraz önce portakal vermeyi denedim istemedi bende hani portakalın içinde(ortasında) olan beyaz bir şey var ya çöp deriz (hatta mandalinadada benzer bir şey vardır genelde çocuklar sevmez ayırır) ondan uzattım seve seve yedi Sizde bunu yemesinde bir problem veya sakınca var mıdır ?

Bence aşırıya kaçmamak şartıyla meyve sebze yemesinde fayda var yani haftada 1 kez verilebilir ama bebek kaplumbağlar protein ağırlıklı beslenmeli yani genelde hayvansal gıdalar yemeliler. zaten yavru kaplumbağların çoğu meyve sebze yemiyor.

Şu an 4 aylığa yakın sanırsam boyu 5cm civarı beni yemeye çalışıyor sürekli :) Sizce vermemeli miyim ? çünkü doymuyor gibi bu aralarda çok hareketli elma falan verdiğim zaman elmayla savaş açıyor gidip vuruyor eliyle itiyor ilginç bi ev arkadaşım var :)

meyve konusunu insandan yola çıkarak söylersek içinde bulunan fruktoz karaciğerde sentezlenerek alkole dönüşür. ve karaciğeri zorlar. bu hayvanlarında hiç meyveye daha doğrusu şekere alışık olmadıklarını düşünürseniz anlarsınız. verin ama fazla değil ve özellikle olgunlaşmamış yani şekeri az olan meyveleri nadir de olsa yiyebilirler. ben geçenlerde rengi kırmızı fakat tatlı olmayan çilekten kaplumbağa başına 1 tl ebadında dilim verdim. lifli gıdalar hayvanlar için faydalıdır, sürekli kuru yemler sindirim sistemini zorlar. kendimden örnek verecek olursam marul veya kıvırcığı iki günde bir ara öğün veriyorum. meyvelerde ve sebzelerde her kaplumbağanın tercihi farklıdır. çeşit deneyebilirsiniz fakat yediği meyveleri öğrendikten sonra çok az miktarda ayda bir olabilir. benimkiler 10 cm civarı olduğu için 3 haftada bir veriyorum. kavun, elma, armut, muz, havuçtan nefret ediyorlar ıspanaktan üç diş aldı ve gerisini bıraktılar yem içeriklerinde olduğu için vermeyecem artık. öncelikleri marul ve kıvırcık ve tatsız çilek
özellikle tatlı ve sulu olanları vermeyin.

Konu başlığı altında birçok gıda ile beslendiğini okudum.
İnsanlarında yemek ayırdığı gibi dostlarımızda damak tatlarına göre yiyecek seçebiliyor.

Ben aralıklı olarak; az haşlanmış taze karides, haşlanmış yumurta beyazı, haşlanmış makarna,
nadiren elma, haşlanmış tavuk ciğeri gibi besinlerle damak tatlarının arttırıyorum. Mutlaka bu besinler için zararlı diyen arkadaşlarımız çıkacaktır. Ama unutmayalım ki bunlar ana öğün değil haftada bir karbonhidrat ve protein ihtiyacı açısından destek gıdaları olarak verilmektedir.

kaping' Alıntı:
Konu başlığı altında birçok gıda ile beslendiğini okudum.
İnsanlarında yemek ayırdığı gibi dostlarımızda damak tatlarına göre yiyecek seçebiliyor.

içindeki bir maddenin fazla alımda zehirleme etkisi var, ismini şimdi hatırlamıyorum.

Ben aralıklı olarak; az haşlanmış taze karides, haşlanmış yumurta beyazı, haşlanmış makarna,
nadiren elma, haşlanmış tavuk ciğeri gibi besinlerle damak tatlarının arttırıyorum. Mutlaka bu besinler için zararlı diyen arkadaşlarımız çıkacaktır. Ama unutmayalım ki bunlar ana öğün değil haftada bir karbonhidrat ve protein ihtiyacı açısından destek gıdaları olarak verilmektedir.

bu verdiğin ürünler yem içeriğinde olan şeyler. verilebilir ama dozaj önemli.

flora11' Alıntı:
flora11' Alıntı:
maydonoz neden verilemiyor ? benimkiler yiyor.

içindeki bir maddenin fazla alımda zehirleme etkisi var, ismini şimdi hatırlamıyorum. yukarıdaki mesaja yapıştırmışım pardon.

ipek ne desem yalan olur. kendin bir ayar yap. ölçü bul.

ben 2 hafta 1 falan veriyorum saol

Bence verilebilecekler listesindekini uygulamak en doğrusu. Zaten yeterince .eşit var. Hatta kıvırcık tüketiyorlarsa o bile yeterli. Birazda su mercimeği ile desteklenirse bitkisel taze besin konusu bence çözülmüş olur.

Haslanmis patates veya portakal az miktarda versem birsey olur mu ?

Uygun değil Pervin. Meyve zaten öğünlerinde hiç yok. Şeker içeriği zararlı. Patateste öğünlerinde hiç yok. Uygun olan kıvırcık, marul ve salatalık. Zaten bunlar kolayca bulunuyor.

hayvanların ihtiyaç duyduğu besinler yedikleri yemlerde mevcuttur. farklı olarak ve doğal ortamlara özgü yedikleri bitkilere emsal nitelikte olanlar marul, kıvırcık ve salatalık gibi bitkilerdir. bunların dışına çıkmamak yerinde olur. midelerinin alışık olmadığı yiyecekler sindirim güçlüğü ve yan etki yapabilir. tatlı, tuzlu, asidik, kokulu ürünler verilmemeli.

acaba konserve mısır tanelerinden yıkayıp verebilirmiyiz ?

konserve mısırlar şeker ihtiva eder ve gdo'ludur. bu sebeple verilmemeli. ben mevsiminde taze süt mısır alıp haşladım. (rengi açık tırnak batırdığında beyaz süt çıkacak ve yumuşak olacak.) bu sayede içindeki şeker ve diğer öğeler suya akıyor. sonra teker teker alıp kabuğundan çıkarıp iç kısmı suda bekletiyordum ve öyle veriyordum. suda bekletince nişastada ayrışıyor. ufak parça olduğu için yemelerinde sorun olmuyor. tabi çok verilmemeli. ayda bir uyguladım. mısırın kalitesine göre 2-3 aylık bir süre. bu tip konserve hazır gıdaları siz de yemeyin.

2 adet kaplusum 3.5 yasinda. Karides ile besledim bu zamana kadar (3.5 senedir).

Gunde 1 kez 8-10 adet yavru karides yiyorlar (kelle basi).

Soru 1: Miktar nasildir ? Az/Cok ?
Soru 2: Alternatif ne verebilirim ? Ilk kez alternatif vericem. Miktari ne olmali ?

Tesekkurler.

Koray

Geri