Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemlemede kafa boyu olcusu

asliaral

Bordo Bereli
Merhaba

Yemlemede kafa boyunu gecmeyecegi seklinde bir bilgi var malum. Acaba bu olcude;kafanin,vucuda orantili oldugu mu baz alinmis?

Benim kaplus 15 cm ama yuksekligi fazla. Kafasi da vucuda gore buyuk bence.Obeziteden dolayi carpik bir buyumesi var

Bir dis fircasinin,firca kismi kadar kafasinin eni ve yuksekligi var gibi.

Gunde 18 yem atiyorum ancak her saniye abaniyor. Camdan disari isirik atiyor. Ve malum pek diski da yapmiyor.

Acaba az yemverdigim icin mi boyle sikintilar oluyor?

Cvp: Yemlemede kafa boyu olcusu

Berrak, Artık hayvanı biraz daha rahat bırakmaya ne dersin?
Yaşam ortamını olabilecek en iyi duruma getirdin, yılların ihmalinin biranda düzelmesini bekleyemezsin, farklılıklar olacak tabi bizimkilerde de var, her gün yeni bir şey yapıyorlar, yazdıklarını bizimkilerde yapıyor, takip ettikçe daha çok şey fark ediyorsun.
Ya da bütün sorularını bir konuda toplasak nasıl olur?

Rahat birakmakla,actigim konumun bir ilgisini goremedim.

Yem konusu ve kafa olcusunu bugun elime yemleri alip hesapladigimda 35-40 kadar yem ediyor.Ama arkadaslar 18 civari diyor.Bunu,yanlis birsey yapmamak adina paylastim..

Sorularimi ise tek bir konudan sormamin dogru olmadigi ve ayri konular acmam istendigi icin ayri konularda aciyorum..Tek bir konu acmak zaten benim icin kolay olur..

Vucut haric sadece kafa hacmi kadar yem vermelisin ama eger obezite durumu varsa fotograflarini paylastin mi bilmiyorum ama fotograflarini atarsan uzmanlar sana nasil bir diyet uygulaman gerektigi konusunda bilgi verecektir

Arka ayaklar tam geride ikeniç bacak çukuru çukur oluyorsa obezlik geçmiştir. Seninki alisarpınkine yakın ona sorabilirsin ne kadar verebileceğini.

Benimki de dediğimiz boyutlarda 16 cm 20 stick veriyorum günlük. Benimkinin kafa hacmi o kadar zaten.

Cvp: RE: Yemlemede kafa boyu olcusu

enes1907' Alıntı:
Benimki de dediğimiz boyutlarda 16 cm 20 stick veriyorum günlük. Benimkinin kafa hacmi o kadar zaten.

İste anlatmak istedigim kisim bu. Boyutlari sizinkiyle ayni olmasina ragmen,benimkinin kafasi sizinkinin 2 katina yakin. Bu durumda bocaliyorum;kafa olcusu hala gecerli mi yoksa normal bir gelisime gore mi belirlenmis diye.

cem' Alıntı:
Arka ayaklar tam geride ikeniç bacak çukuru çukur oluyorsa obezlik geçmiştir. Seninki alisarpınkine yakın ona sorabilirsin ne kadar verebileceğini.

ikeniç yazdigin kisim iki mi olacak? annem gelince tutup kontrol edelim dedigin sekilde. ama on taraflari daha sisik.

Büyüme orantisiz olduğu için kafa büyük olabilir benimki 3-4 yasında. Bence siz kafa hacmi değil o boydakilerin miktarıyla kullanın. Sonuçta bu yemleri vücut kullanıyor.

İken iç olacak. Hayvan yüzerken bakarsın. Ön kısım boynundan dolayı fazla deriye sahiptir obezlik ön kısımda kafa dışarda iken ayak boyun arası şişlikten ve kafasını içeri soktuğunda gözleri derinin içinde kaybolmuyorsa; arkada dediğim şekilde iken

Hayvanin kafasi buyuk degil kabuk boyu kucuk, uygun sartlarda duzelecektir ins. beslenme oranini kafa hacmi belirler dendigine gore; obezite sorunu bittiyse kafa hacmi olculerine gore hala obezite varsa diyet programa gore beslenmeli. Cemin tespit etmeye calistigida bu sanirim.

Yemleri vücut kullaniyor ama yasa gore kabuk boyu yanlis. yetiskin bir hayvan boyu kucuk diye genc hayvan gibi beslenmez bence.

Dun ac gunuydu.Bugun denemek icin 50 herbivor verdim.Ama yine disari isirik atiyor.Sonuc degismedi.

50 çok berrak ortasında vitamin var sonra fazla yükleme olur. Herbivorda 30 tane yeterli. Diğer yemlere nazaran büyüktür. Lifli olduğu için daha fazla tok tutar.

Suphelerimizi cozmek adina bir kerelik yaptik annemle.

1)Hayvanin diskilamamasi kabizlik degil de az yemesinden mi kaynaklaniyor?
2)Surekli isirik atmasi doymamasindan mi kaynaklaniyor?
3)Eskiden doyunca yemiyordu.Simdi de doyma siniri var mi?

Bu 3 sorunun cevabini baska turlu anlayamazdik.

Lifli gıdalar kabız yapar.
Yem konusunda parmaklara odaklandıkları için saldırı söz konusudur.
Doyma sınırları yok. Hayvan rahat hareket edecek alana sahip olmaz ise yani arka ayaklar yeterli çalışmazsa bağırsak hareketleri yavaşlar. Bu da sindirimi yavaşlatır ve tokluk hissi yaratır.

Ayiptir soylemesi ama ertesi sabah 2 kocaman diski vardi akvaryumda.Demek ki yemesi gerekiyormus.

Düzgün yerse kuyruğundan büyük yapıt bırakıyor.

=))))))))

Az yiyor sanirim normalde,yiyince yaptigina gore.

25 civari vermeyi planliyrum artik+1gun ac

Cvp: RE: Yemlemede kafa boyu olcusu

cem' Alıntı:
Düzgün yerse kuyruğundan büyük yapıt bırakıyor.

Yapıt :)))))

Bu arada yem miktarında zaten kabuk değil kafa hacmine bakmalı.
Sen zaten kafa hacmi vermiyor musun Berrak? Hayvana aşırı yükleme yapma bu arada.
Zaten formunu az yemle değil yüzerek ve doğru yemler tüketerek kazanacak.

Hayvanda çok anormallik olsa belki kısmen az verilebilirdi. Zira mide çok şişip iç organlara ve kabuğa baskı yapmasın. Ben bu sebeple kafa hacmi yakalanamazsa kısmen az olan tarafa kayılmalı diyordum bu hayvan için.

Geri