Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeniden Merhaba Arkadaşlar

Himura Kenshin

Elmas 3 Üye
Arkadaşlar sınavlar falan derken uzun bir süredir uğrayamadım buralara. Şimdi 15 tatile de girdik sayılır , hemen bir soru ile başlıyorum.

Kaplumbağam 8 cm olmuş şimdi ölçüm yaptım. Kerata büyümüş baya :)

Beslenme olarak nasıl bir program izlemeliyim sizce ? Elimde Raffy P Raffy I ve Mineral yemden var şu anda. Bunlarla bana bir program oluşturabilir misiniz acaba ? :)

Cvp: Yeniden Merhaba Arkadaşlar

tek öğüne düşeceksin. sabah öğle arası bir zaman. raffy I haftada iki gün, mineral bir gün. 4 gün raffy P şeklinde git. önce tek öğün sistemine alışsın sonra aç gün yaparsın. yeşilliği haftada iki gün ver. bunların yanına agil ve tetra reptominde al. bu yemleri alınca raffy I bir güne insin. raffy P iki güne, tetra iki gün, agil bir gün. tetranın olduğu gün yeşillik verme. yeşilliği bir güne indirebilirsin.

sonrasında aç günü tetradan alırsın.

Cem abinin dediklerine ek olarak başka bir şey söyleyeyim . Agil alırsanız eğer kaplumbağalar yerken zorluk yaşayıp yemi bırakabilir . Yemi ortadan bölerek verin . Tekrar ağzında geveleyip tükürürse başka yem vermeyin . Eninde sonunda yiyor

Program

Pazartesi : Raffy I (15 Adet)
Salı : Raffy I (15 Adet)
Çarşamba : Mineral (6 Adet)
Persembe : Raffy P (6 Adet)
Cuma : Raffy P (6 Adet)
Cumartesi : Raffy P (6 Adet)
Pazar : Raffy P (6 Adet)

Devit 3 Çarşamba günü . Yeşillik pazar günü. quote='cem' pid='126245' dateline='1390130048']
tek öğüne düşeceksin. sabah öğle arası bir zaman. raffy I haftada iki gün, mineral bir gün. 4 gün raffy P şeklinde git. önce tek öğün sistemine alışsın sonra aç gün yaparsın. yeşilliği haftada iki gün ver. bunların yanına agil ve tetra reptominde al. bu yemleri alınca raffy I bir güne insin. raffy P iki güne, tetra iki gün, agil bir gün. tetranın olduğu gün yeşillik verme. yeşilliği bir güne indirebilirsin.

sonrasında aç günü tetradan alırsın.
[/quote]

Bu program uygun mudur hocam?

Forumda mobil sürümdeki quote hatalarına sinir oluyorum ya. Yine aynısı oldu. :(

salıyla cumadaki yemleri yer değiştir. kurutulmuş yemler arka arkaya verilmez.

cem' Alıntı:
salıyla cumadaki yemleri yer değiştir. kurutulmuş yemler arka arkaya verilmez.

Tamam hocam teşekkür ederim öyle yaparım. Birde son olarak yem miktarları fazla değil dimi ? Sanki biraz üçgen gibi geliyor bana kaplumbagam. Az gelse bi dert gelmese bi dert... :)

Her yemin boyutu ayridir onu siz ayarlamalisiniz piramitlesme supheniz varsa bir fotograf koymanizi oneririrm

Kafa hacmini tahmini belirliyoruz. Az çok yakın tutar. Yemler topak haline gelse kafa hacmi ediyorsa uygundur.

Uvb lamba geçişi olsa iyi olur. Devit uzun süredir kullanılıyor sanırım.

Cvp: RE: Yeniden Merhaba Arkadaşlar

AEK' Alıntı:
Kafa hacmini tahmini belirliyoruz. Az çok yakın tutar. Yemler topak haline gelse kafa hacmi ediyorsa uygundur.

Uvb lamba geçişi olsa iyi olur. Devit uzun süredir kullanılıyor sanırım.

Maalesef 1.5 sene boyunca değiştirmem çok zor. Ama ondan sonra üniversite'ye geçince 150 lt herseyi tam bir akvaryum kuracağım. Ancak dediğim gibi şu an mümkün değil. Piramitlesme konusunda fotoğraf atacağım. Yorumunuzu esirgemeyin. ;)

Bu resimde kabuk tam gözükmüyor ama bacaklar, gövde falan normal. Kabuğu hayvan başını çekince çeksen daha iyi. Gerçi kabuk biçimleri farklılık gösterebilir. Bende de iki büyük dagha dik yapıda.

Kabukta pramitleşme sorunu yok ama eski plakalar üzerinde komple kalmış. Biraz rahatlamalı. Bunun için kabuğa devit uygulaması ile bakım yapılmalı. Böylece eskileri atar. Bunjn için üst kabuğu kurulayıp 2-3 damla devit damlatıp parmakla yaymalı. Ancak kesinlikle deriye temas etmesin, hayvan kuru ve ısıtma lambalı bir kapta 10-15 dk beklesin. Daha sonra vitamini tekrar kurulayıp hayvan akvaryumuna konulsun. Bu 15 gün boyunca her gün yapılmalı. Daha sonra yeni resimlerle durumuna bakalım.

AEK' Alıntı:
Kabukta pramitleşme sorunu yok ama eski plakalar üzerinde komple kalmış. Biraz rahatlamalı. Bunun için kabuğa devit uygulaması ile bakım yapılmalı. Böylece eskileri atar. Bunjn için üst kabuğu kurulayıp 2-3 damla devit damlatıp parmakla yaymalı. Ancak kesinlikle deriye temas etmesin, hayvan kuru ve ısıtma lambalı bir kapta 10-15 dk beklesin. Daha sonra vitamini tekrar kurulayıp hayvan akvaryumuna konulsun. Bu 15 gün boyunca her gün yapılmalı. Daha sonra yeni resimlerle durumuna bakalım.

iyiki 15 tatile geldi. Yalnız ayrı bir kaba koyarsam çok strese girer. 2 - 3 günde bir yapsam bu uygulamayı olur mu ? Birde orada 10 - 15 dk kalması ne kadar doğru ? susuzluk çekmez mi lamba ile falan ?

Herhangi bir sorun olmaz bir hafta susuz kalsa yine olmaz dayanikli hayvanlar stres olayida olacagini sanmam

Alisarp' Alıntı:
Herhangi bir sorun olmaz bir hafta susuz kalsa yine olmaz dayanikli hayvanlar stres olayida olacagini sanmam

Walla hayvan çırpındıkça o stres olmasa ben oluyorum :133:

İşten kaçmak değil yaparım da ayrı bir kap da yok sürekli elimle de tutsam olmaz. Bu işe uygun birşey bulup tedavisine başlayalım. Zaten o üstteki plakalar beni de rahatsız ediyordu görünüş açısından. İnşallah faydası olur :ashamed0006:

küçük ama kaçamayacağı derinlikte bir mukavva kutuya koyar ve lambayı üstüne tutarsan olduğu yerde durur yalnız seni görüp tedirgin olmasın. kutuyu da sabitle bir kenarından dikilirse kutuyu yatırıp kaçabilir. devit yanında mangoda gerekli sürtünüp atabilsin plakaları.

cem' Alıntı:
küçük ama kaçamayacağı derinlikte bir mukavva kutuya koyar ve lambayı üstüne tutarsan olduğu yerde durur yalnız seni görüp tedirgin olmasın. kutuyu da sabitle bir kenarından dikilirse kutuyu yatırıp kaçabilir. devit yanında mangoda gerekli sürtünüp atabilsin plakaları.

Mango koku vardi da mangonun ustu beyaz seylerle kaplanmisti en son. O yuzden cikarmistim akvaryumdan. Geri koyarim. Tedaviye de yarin baslarim heralde. Hijyen acisindan derin plastik bir kutuya koysam olur mu?

Geri