Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeniden Merhaba Arkadaşlar

Cvp: Yeniden Merhaba Arkadaşlar

mangoyu musluk altında sıcak suda diş fırçası ile ufak aralarına kadar fırçalayıp yıkayacaksın. artıklar oralara giriyor. başka türlü temizleme zor.

istediğin kutuya koy. sadece hayvan kaçmak isteyip kenardan dikildiğinde devirmesin yeter. o sürede sende işine gücüne bakarsın. hayvan çevresinde kimse olmayınca daha rahat durur.

Plastik saklama kabı, leğen vs bunun gibi bir şey olur. Zaten lambayıda sabitleyip hayvanı rahat bıraktınmı iki debelenip bırakır. Bende huzursuzluğu sevmiyorum hayvanda ama plakaları atması için iyi bir yöntem. Her gün olması uygulamanın daha çabuk bitmesine ve etkinin iy olmasına yarar.

Cvp: RE: Yeniden Merhaba Arkadaşlar

AEK' Alıntı:
Plastik saklama kabı, leğen vs bunun gibi bir şey olur. Zaten lambayıda sabitleyip hayvanı rahat bıraktınmı iki debelenip bırakır. Bende huzursuzluğu sevmiyorum hayvanda ama plakaları atması için iyi bir yöntem. Her gün olması uygulamanın daha çabuk bitmesine ve etkinin iy olmasına yarar.

Tamam hocam o zaman yarin basliyorum uygulamaya. Usutme falan olmaz insallah. 15 dk yeter dimi daha fazla tutmiyim ?

Uygulamayı akşam kuru alan lambasını söndürdükten sonra kuru bir kapta lambayı uygun mesafeden sabitleyerek taktınmı sorun olmaz. Yani kap kuru alan ısısında olacak. 10-15 dk iyi. 15 dk dan fazla kalmasın. Bir hafta on gün içinde etkilerini yavaşça görürsün.

AEK' Alıntı:
Uygulamayı akşam kuru alan lambasını söndürdükten sonra kuru bir kapta lambayı uygun mesafeden sabitleyerek taktınmı sorun olmaz. Yani kap kuru alan ısısında olacak. 10-15 dk iyi. 15 dk dan fazla kalmasın. Bir hafta on gün içinde etkilerini yavaşça görürsün.

Peki bu uygulamayi leğen tarzi bir seyde yapacagim. Kapta su olsun mu ? Veya kabin altina bez falan koyayim mi ? Kayarsa strese girer diye ?

Aklima takilan sorulari unutmadan sorayim diye boyle surekli soru soruyorum hocam. Rahatsiz ediyorsam kusura bakmayin yanlis birsey yapmak istemem ..

Yorumunuzda yaziyormus kuru bir kapta diye gormedim kusura bakmayin. .

Önemli değil. Tabiki her soruyu sormalı. Akılda takılı yer kalmasın. Bu arada bu uygulama kaplumbağalar konusunda bilgili bir veterinerin önerisidir. Uygulayan arkadaşlar memnun.

AEK' Alıntı:
Önemli değil. Tabiki her soruyu sormalı. Akılda takılı yer kalmasın. Bu arada bu uygulama kaplumbağalar konusunda bilgili bir veterinerin önerisidir. Uygulayan arkadaşlar memnun.

Anladim hocam. Zaten sizlerin bilgili olduguna inandigim icin size danisiyorum. Yarin uygulamaya baslarim. Keske imkan olsa da uvb alsak ama bir suru engel var . .. :/

işlemin sonunda havlu peçete ile kabuğu sileceksin. yoksa akvaryum suyuna karışır. yağ tabakası olur.

cem' Alıntı:
işlemin sonunda havlu peçete ile kabuğu sileceksin. yoksa akvaryum suyuna karışır. yağ tabakası olur.

Biliyorum hocam. Ilk kullanimda devit'i guzel bir tecrube edinmistim :)

Gerçi bu uygulama uvb olsada gerekebiliyor. Bende uvb var ama plaka atımı kaşınmayı sevmeyenlerde pek olmuyor. Tabi ağızdan verilen devit yerine kesinlikle uvb kullanmak çok daha sağlıklı.

AEK' Alıntı:
Gerçi bu uygulama uvb olsada gerekebiliyor. Bende uvb var ama plaka atımı kaşınmayı sevmeyenlerde pek olmuyor. Tabi ağızdan verilen devit yerine kesinlikle uvb kullanmak çok daha sağlıklı.

Anladim hocam. O zaman kacisi yok benim bicirigin :) bugun baslayacagim. Umarim kisa surede faydasini gorur. :)

simdiye kadar pek akvaryum disina cikarmadim :)

En iyisi çıkarmamak. Ben yılda iki kez boy ölçümü ve genel temizlik dışında ancak hastalık ve bu tip bir durum olursa çıkarıyorum. Ufak bir kontrol bile yapsam suyun üzerinde tutup bakıyorum. Arkadaşlar rahatsız edilmeyi hiç sevmiyorlar :)
Bu uygulamayı bende müsait bir zamanda yapacağım. İhtiyacı olanlar bende de var.

gerçi fazla bir para değil ama. devitin son kullanma tarihi geçtiğinde atmayıp sadece kabuğa sürmede kullanabilirsiniz. hayvanları takip etmek lazım. bazıları uvb yanarken çıkmıyor onlarda kullanılabilir. hayvan tek oldu mu çıktığı zamanlar bellidir. ayarlaması kolay olur.

Simdi uygulama yaptim ama hayvan tahmin ettigim gibi cok korktu ya. 10 dk falan akvaryumda saklandi yem uzattim gelmedi.. Yararina bir uygulama ama devam etsem mi etmesem mi bilemedim. Zaten cok cirpindi ilk basta. Sonra kabugunun icine cekildi sabit kaldi. :((

Eski plakaları atması onun için iyi olacaktır. Ama bu kadar strese girmesine şaşırdım. Bendekilerde insan görmezler ve ürkektirler ama bu uygulamayı yaparken sadece kabuğa çekilip beklerler. Biraz da kapta hareket ederler. Hayvan bu kadar ürkecekse ve yemden kesilecekse bende tereddütte kaldım.

AEK' Alıntı:
Eski plakaları atması onun için iyi olacaktır. Ama bu kadar strese girmesine şaşırdım. Bendekilerde insan görmezler ve ürkektirler ama bu uygulamayı yaparken sadece kabuğa çekilip beklerler. Biraz da kapta hareket ederler. Hayvan bu kadar ürkecekse ve yemden kesilecekse bende tereddütte kaldım.

Yarin birkez daha yapmayi deneyecegim . Eger uygun ortami saglarsam video da cekecegim. Bu uygulama yaptigim ortam. ;

mailto:/199pns.jpg

Ortamda sorun yok. Taşa basıp atlama tehlikesi olmasa orada bulunmayıp ana ışık kapatılarak sakin durması sağlanabilir. Yani sadece ısıtma lambası yanacak. Ama hayvan aşırı strese devam ederse zorlamanın anlamı kalmaz. Bakım yapalım derken yemden kesilmesini istemeyiz.

AEK' Alıntı:
Ortamda sorun yok. Taşa basıp atlama tehlikesi olmasa orada bulunmayıp ana ışık kapatılarak sakin durması sağlanabilir. Yani sadece ısıtma lambası yanacak. Ama hayvan aşırı strese devam ederse zorlamanın anlamı kalmaz. Bakım yapalım derken yemden kesilmesini istemeyiz.

Tamam hocam. Bugun biraz insan vardi. Tam yemek yiyecegimiz zamana denk geldi. Yarin ortalik iyice sakinleyince isiklari falan kapatip sizin dediginiz gibi bir ortam yaparim. Ondan sonra yalniz birakirim. Bakalim bu seferki tepkisine gore hareket edecegim. Birde bir dahaki kabuk degisimindr atmaz mi ki hepsini ?

+ mango kokunu geri koyayim. Kasinmak icin kullanmiyor ama belli mi olur. ;)

Birkaç tane değil bahağı eski kabuklarda üzerinde kalmış. Şimdi hepsi olmasada birkaç değişimin plakasını az çok atar bence. Tüm plakalarda atım sağlanmasa bile çoğundan dökülse yeter. Yeni plakalarda altta oluşunca eskileri duracak belliki. Bu bakımdan sonra atamasa bile gene birkaç kabuk değişiminden sonra yapılabilir. Zaten büyüme yavaşladıkça plaka değişimide aşırı seyreleceği için ileride pek gerek kalmaz.

Hiç belli olmaz bu uygulamada kök kullanmak isteyebilir. Benimkilerde kullanmazdı ama bir sebeple kullanmaya bsşladılar.

Geri