Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1-2 aylık kırmızı yanak

zaferk

Yeni Üye
Merhaba, daha bir kaç aylık 2 tane yavru kırmızı yanaklı edindim. Ustalara bir iki ufak sorum var. 120x50x60 olacak şekilde 300-340 litrelik bir akvaryumum var içinde balıklar da var bu kadar küçük olduklarından dolayı alıştırabilirim diye düşündüm ileride duruma göre reaksiyon alınır şuan balıkları umursamıyorlar keza balıklar da onları. Kuru alanı ise geniş ve büyük. 5mm pleksiden yaptırdım ve amazondan sürüngenler için şu lambaların siparişini verdim. Onlar kargodan gelene kadar normal bir halojen lamba ile idare ediyorum.

Ekran görüntüsü 2024-02-25 112642.png

Ekli dosyayı görüntüle IMG_1363.JPG
Ekli dosyayı görüntüle IMG_1364.JPG

Fotoğrafta kesişimler yansımalı çıkmış ama hiç bir boşluk yok.
1. Çok küçükler ve o rampayı tırmanamıyorlar mı diye merak ediyorum keza hep fotoğrafta gözüktüğü gibi rampada duruyorlar çıkmak yerine sebebi nedir?
2. Rampaya suya salınım yapmayan kaydırmayacak ne yapabilirim silikon vantuzlu banyo kaydırmazı şuan ki ama ellediğim zaman kaygan bir katmanı oluyor gibi. Silikonla çok ufak taneli çakıl taşları yapıştırmayı düşündüm ama nasıl olur bilemedim. Kuru alan içinde alt zemin olarak ne olabilir?
3. Dün bir tanesi nasıl yaptıysa buradan kaçıp düşmüş yaklaşık 1 saat sonra fark ettim ve ararken parke ile duvar arasına sıkışmış halde buldum hemen tekrar suya bıraktım. O sırada hangisi olduğuna da bakmadım hemen suya tekrar bırakayım derken. Şuan ikisi de yüzüyor birisi deli gibi yem yerken bir tanesi yemiyor gibi ama yüzmesinde bir sıkıntı yok. Bir hastalık veya üşütme yaşamış olabilir mi ve o kadar düşünmeme rağmen nereden nasıl kaçtı bulamadım. Fikri olan?

Karidesi zor yiyorlar yavru kaplumbağa için en iyi ve tr de bulunan yem hangisidir fiyatı önemsiz.
Teşekkür ederim.

Merhaba, daha bir kaç aylık 2 tane yavru kırmızı yanaklı edindim. Ustalara bir iki ufak sorum var. 120x50x60 olacak şekilde 300-340 litrelik bir akvaryumum var içinde balıklar da var bu kadar küçük olduklarından dolayı alıştırabilirim diye düşündüm ileride duruma göre reaksiyon alınır şuan balıkları umursamıyorlar keza balıklar da onları. Kuru alanı ise geniş ve büyük. 5mm pleksiden yaptırdım ve amazondan sürüngenler için şu lambaların siparişini verdim. Onlar kargodan gelene kadar normal bir halojen lamba ile idare ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 7557
Ekli dosyayı görüntüle 7558
Ekli dosyayı görüntüle 7559

1. Çok küçükler ve o rampayı tırmanamıyorlar mı diye merak ediyorum keza hep fotoğrafta gözüktüğü gibi rampada duruyorlar çıkmak yerine sebebi nedir?
2. Rampaya suya salınım yapmayan kaydırmayacak ne yapabilirim silikon vantuzlu banyo kaydırmazı şuan ki ama ellediğim zaman kaygan bir katmanı oluyor gibi. Silikonla çok ufak taneli çakıl taşları yapıştırmayı düşündüm ama nasıl olur bilemedim. Kuru alan içinde alt zemin olarak ne olabilir?
3. Dün bir tanesi nasıl yaptıysa buradan kaçıp düşmüş yaklaşık 1 saat sonra fark ettim ve ararken parke ile duvar arasına sıkışmış halde buldum hemen tekrar suya bıraktım. O sırada hangisi olduğuna da bakmadım hemen suya tekrar bırakayım derken. Şuan ikisi de yüzüyor birisi deli gibi yem yerken bir tanesi yemiyor gibi ama yüzmesinde bir sıkıntı yok. Bir hastalık veya üşütme yaşamış olabilir mi ve o kadar düşünmeme rağmen nereden nasıl kaçtı bulamadım. Fikri olan?

Karidesi zor yiyorlar yavru kaplumbağa için en iyi ve tr de bulunan yem hangisidir fiyatı önemsiz.
Teşekkür ederim.
asla ayni yere koymayin

Ekli dosyayı görüntüle 7557
Ekli dosyayı görüntüle 7558
Ekli dosyayı görüntüle 7559

Teşekkür ederim.
O ısı lambası olmaz hem spot modeller yoğun ısı verir hemde 100Watt hayvanı öldürürsünüz 100Watt lambayı iade edin. 52Watt halojen alın ısıtma lambası olarak. Uvb ampulü fazla kullanmayın hayvanlar hala yavru haftada yarım saat çalıştırın istersiniz. Uvb lambayi 10cm gibi kabuk boyundan sonra kullanıyoruz. Kaçabileceği yerleri tespit edip önlem alın. Hayvanlar büyüyünce büyük ihtimalle balıkları yemeye çalışacaktır Aynı ortamda olmaz balığı ısırırsa balığın kılçıkları ağzına batar boğazını ve ağzını parçalayabilir ayrıca parçalamasa bile yem yemekte zorlanacaktır yaradan dolayı. Sizin rampa guzel bence isterseniz sert kalın paspas alın linki adminlerde vardi.

Son düzenleme:

Bu tank benimkine benzer büyüklükte ve silver dollarslar ile birlikte yaşıyorlar ilk bir kaç saat yemeye çalışıyor ama hızlı türler saklanacak alanları var sonrasında birbirlerini salıyorlar. Bakalım benimkileri göreceğiz 😀

Bu tank benimkine benzer büyüklükte ve silver dollarslar ile birlikte yaşıyorlar ilk bir kaç saat yemeye çalışıyor ama hızlı türler saklanacak alanları var sonrasında birbirlerini salıyorlar. Bakalım benimkileri göreceğiz 😀
Akvaryum balıklarının kılçıkları kalındır normal balık gibi değil günün birinde elbet yakalacak o zaman hem balık hem kaplumbağa için kötü olacak. Akıl ve mantığa yatan yoldan ilerlemenizi tavsiye ederim. Onlar hayvan durumun farkında degiller fakat siz farkındasınız ve bunun önüne geçebilirsiniz.

Akvaryum balıklarının kılçıkları kalındır normal balık gibi değil günün birinde elbet yakalacak o zaman hem balık hem kaplumbağa için kötü olacak. Akıl ve mantığa yatan yoldan ilerlemenizi tavsiye ederim. Onlar hayvan durumun farkında degiller fakat siz farkındasınız ve bunun önüne geçebilirsiniz.
Eğer o tarz bir durum olursa akvaryumu ortadan ikiye böleceğim zaten ortaya bir pleksiye bakıyor orası basit. Kuru alan 50x30 yüksekliği ise 25 cm armatür ile 35 cm ye kadar uzatıyorum bizim amacımız 32 derece yapmak kuru alanı değil mi o zaman 32 derece olduğu bir uzaklığa yerleştirmek daha mantıklı geliyor halojen lambadan, çünkü ısı eşit dağılmıyor halojen de alana. Yanlışım varsa düzeltin lütfen teşekkür ederim

Eğer o tarz bir durum olursa akvaryumu ortadan ikiye böleceğim zaten ortaya bir pleksiye bakıyor orası basit. Kuru alan 50x30 yüksekliği ise 25 cm armatür ile 35 cm ye kadar uzatıyorum bizim amacımız 32 derece yapmak kuru alanı değil mi o zaman 32 derece olduğu bir uzaklığa yerleştirmek daha mantıklı geliyor halojen lambadan, çünkü ısı eşit dağılmıyor halojen de alana. Yanlışım varsa düzeltin lütfen teşekkür ederim
Hayır tam tersine halojen daha eşit ısı dağıtır kuru alanın heryerine dağılır ısı. 100W spotta ısı çok ufak bir noktaya yoğun bir şekilde vuracak. Hayvanlar yavru daha kendini korumayı bilmezler o sıcaklıkta mayışıp kalırlar ölebilirler böyle forumda birisi yakıp öldürdü hayvanı. Mesafeyi arttırmanız da pek sağlıklı olmaz en iyisi 52W halojen ampul kullanmanız.

Hayır tam tersine halojen daha eşit ısı dağıtır kuru alanın heryerine dağılır ısı. 100W spotta ısı çok ufak bir noktaya yoğun bir şekilde vuracak. Hayvanlar yavru daha kendini korumayı bilmezler o sıcaklıkta mayışıp kalırlar ölebilirler böyle forumda birisi yakıp öldürdü hayvanı. Mesafeyi arttırmanız da pek sağlıklı olmaz en iyisi 52W halojen ampul kullanmanız.
O zaman lambayı iade edeyim zaten halojen lamba var şuan. Peki günde kaç saat ısı lambasını çalıştırmak gerekir? Isı lambasının yandığı sürede kuru alana çıkmazlarsa ne olur?

Isıtma lambası günde 12 saat yanar hayvan istediği zaman çıkar iner.

O zaman lambayı iade edeyim zaten halojen lamba var şuan. Peki günde kaç saat ısı lambasını çalıştırmak gerekir? Isı lambasının yandığı sürede kuru alana çıkmazlarsa ne olur?
Isı lambası günde 12 saat açık bırakıyoruz ben sabah 9 da açıp akşam 8 de kapatıyorum. Lamba açıkken kuru alana çıkmayabilirler bu esnada lambayı kapatmayın gündüz boyu açık kalsın.

Yem olarak Tropical biorept W yem iyidir ama hergün bunu vermeyin bundaki omega 3 biraz fazla sanırım ben haftada 3 gün Sera raffy P, 3 gün Tropical biorept W, 1 gün gammarus veriyorum. Fakat sera önermem alman malı diye aldık pişman oldum.

Yemi atakan petshoptan kovadan bölme olarak alırsanız çok daha ucuza geliyor bilindik güvenilir sitedir çok alışverişim oldu sorun yaşamadım.
Yem link

benim kırmızı yanaklı 2 tane küçük kaplumbağam var. veteriner suyun sırtını geçmemesi gerektiğini söyledi. bununla ilgili bir bilginiz var mı?

benim kırmızı yanaklı 2 tane küçük kaplumbağam var. veteriner suyun sırtını geçmemesi gerektiğini söyledi. bununla ilgili bir bilginiz var mı?
Hayır kesinlikle böyle birşey yok. Su seviyesi minimum 15cm olmalı. Dinlenebileceği bir kuru alan ve kuru alanı ısıtması için bir ısı lambası gerekiyor. O veterineri yanlış bilgi verdiği için şikayet etmek lazım etraf okumuş cahillerle dolu. Büyük yuzme alanı kuru alan su ısıtıcı, ısıtma lambası gerekiyor bu hayvana. Su hacmi en az 30litre su yüksekliği en az 15cm olmalı. Hayvan büyüdükçe su hacmi ve su yüksekliği akvaryum boyutu arttırılmalıdır

Son düzenleme:
Aa gerçekten mi ? Bu forumu yeni keşfettim. Ben alalı 7 ay oldu ve ben hep o şekilde yaptım. Çok sağ olun. Bir de yem karides yemi veriyorum. Yumurta beyazi falan yemiyorlar. Ne önerirsiniz ?

Aa gerçekten mi ? Bu forumu yeni keşfettim. Ben alalı 7 ay oldu ve ben hep o şekilde yaptım. Çok sağ olun. Bir de yem karides yemi veriyorum. Yumurta beyazi falan yemiyorlar. Ne önerirsiniz ?
Stick yem alın bu temel yemdir. Gammarus verebilirsiniz. Hep bunlarla beslemeyin arada yağsız tuzsuz kılçıksız haşlanmış karides yada balık verin hamsi severler. Çok nadir havuç elma da verebilirsiniz. Ufak plastik kapta bakıyorsanız acilen büyük yuvaya geçmeniz ve gerekli ekipmanları almanız lazım. Yeni konu açıp yuvanın fotoğrafını paylaşırsanız daha iyi yardımcı olurum.

Ayrıca bu konuyu da okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bu konuyu da okumanızı tavsiye ederim.

Bu konuların çok eski ve karmaşık olduğunu düşünüyorum insanlar bu konulara bakınca büyük ihtimal okumuyor ne kadar kısa yazılı ve görsel destekli olursa insanlar o kadar iyi anlar ve kaplumbağaların yararına olur.

@yosuntosun @efeyilmazz Rampa için öneriniz var mı? Sıcak akvaryum silikonunu rampaya basıp üzerine ince taneli kum atıp yapıştırma fikri aklımda? Bir de kuru alana alt zemin olarak ne olabilir suni çimden ziyade sürüngen kumu olabilir ama onu da akvaryuma atarlar diye düşünüyorum.

Geri