Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1 hafta sonra akvaryum

Çitlembik0216

As 5 Üye
mailto:/f/pmllpmiyj][IMG]mailto:/v2/150x100q90/922/llpmiy.jpgArkadaşlar sizinde saynizde 60 litre akvaryumu kurdum genislik 70 cm, yukseklik 35 Cm , en 30 Cm :)

İlk akvaryumum biraz daha susleyip uvb lambasinida katacagim en kisa zamanda herkese destekleri yardimlari için çok tesekkurler, ozellik "Cem" abim sana ayrı olarak kalpten Teşekkürler en ufak sorumu bile cevapsiz birakmadin sayende kaplumbağa bakmayi ogrendim :) ????????

Su 23 dereceye yukseldi 28 oldugu gibi citlembige kavusacak :) kuru alanda 32 derecede :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: 1 hafta sonra akvaryum

Oncelikle hayirli olsun :) size bi kac sorum olakti. Bende konus actim uvb hakkinda. Siz hangisini alicaksiniz link atabilirmisiniz? Birde kaplumbagalari yenimi aldiniz?

Çok teşekkür ederim sağolun :) Evet 1 tane aldım ilk ve tek kaplumbağam :)

Alıcağım uvb lambanın linki:

Butcenize uymazsa arkadaslarada bir danisabilirsiniz :)

Yeni 1 haftalık :)

Istanbul icinseyseniz nereden aldiginizi ogrenebilirmiyim:)

ugurbiber' Alıntı:
Istanbul icinseyseniz nereden aldiginizi ogrenebilirmiyim:)
Kız arkadaşımın hediyesi, maltepe'den almış selen yiğit petshop tu yanlış hatırlamıyorsam haritalardan bakıp bulabilirsiniz ama alırken son 7-8 taneymiş  :)

Esas ben teşekkür ederim en kısa zamanda hayvan için gerekenleri temin edip akvaryumda hayvanın yaşayacağı güzel bir ortam yapmışsın eline sağlık.

Suyu bir miktar daha yükseltebilirsin. Kaçış boşluğu hayvan kuru alanda dik durduğunda çene altı cam üstüne gelmedikçe kaçamaz.

Isıtıcının sadece üst plastik kısmı su dışında kalsın. Orada su seviyesinin olması gereken seviye çizgisi de olacak. Bunun altına inmesin. Filtreyi de suya öyle bir indir ki hayvan orada uyurken sadece kafası su dışında kalsın.

Yine su içinde tutunup dinleneceği birşey olsun. Su yüzeyine yakın sert dallı ipek bitki yada oklava gibi birşeyi vantuzla su yüzeyine yakın tutturabilirsin. Alternatif birşeylerde olabilir.

Hayvanın kabındaki su daha soğuk ise şimdide koyabilirsin.

Lambayı kapamadan ortamı biraz tanısın. Hatta gece için loş bir gece lambası ışığı iyi olur yarından itibarende 21:00'i geçirmeden yatır uyusun.

Hayvanı filtre üstüne koy onun üstünde durabileceği birşey olduğunu görsün.

Tamam o zaman abi şimdi koyuyorum dediklerini sabah yapacagim 1 saat kadar daha isigi acik birakacagim sonra kapatip sabah 12 saatlik acacagim teşekkürler abim :)

Abi girdi akvaryuma filtreye koydum derin bi dalis yapti koseden koseye arada bir zorlaniyor kendi halinemi birakiyim ? Alisicakmi yavas yavas

Evet yavas yavas alisacaktir. Her zaman acik kapama derleriyle ugrasmamak icin zamanlayici alabilirsiniz yapi marketlerden, dijital yerine mekanik daha iyi olur.

Linkte resimdeki ornek uygun ornegin.

Link için teşekkür ederim yarın alıcam :)

Arkadaşlar ısıtıcı 28'e ayarlı ama derece 32 gosteriyor suyu nedendir bu ?

Fakat su ya elimle bir dokundum 32 derece gibi gelmedi hayvaninda keyfi yerinde

Isıtıcı watt olarak güçlü ve su az ise veyahut ısıtıcıda kalibrasyon hatası var ise gösterdiği dereceye göre daha fazla ısı verebilir. Doğru olan derecedeki değerdir. Ona göre ayarı yapacaksın. Ama fişi çekip soğumasını bekleyip öyle ayarla. 32 derece çok. Suya göre dış ortam soğuk olduğundan her kuru alana çıktığında hayvan üşüyecektir. Akciğer enfeksiyonuna yakalananların büyük bölümü rampa kısmında soğuğu yer.

Tamam abi 100 watt isitici uygun degilmi akvaryuma ? 

O zaman kalibrasyon hatasi var 25 dereceye indiricem fisi cektim sogusun ayari yapicam

24'e ayarlamayi dusunuyorum 4 derece yuksekti normalden 28 e cikar o zaman sicaklik

Abi suan akvaryumda 47-48 litre su var muhtemelen 100 W isitici fazla geldi akvaryuma kalibrosyan zannetmistim ama 100W fazla sanirim

Yüksek olması sorun değil. 25-26 arası bir ayar yap sonra kontrol et bir daha. 100 watt'ın avantajı eklediğin su daha soğuksa çabuk ısınmasını sağlar. Ama bu sürede aldığın eski suyu bir kaba koyup hayvanı oraya alıp bekle. Hayvan içindeyken soğuk su dökme. Ama kısmi değişim yaparsan. 3'te 1'i aşmayacak gibi hayvandan uzak bir köşeden yavaşça ekle. Su karışacağı için bir anda soğumaz. Ardından su seviyesini yükseltince filtre ve ısıtıcının fişini tak. Bu soğuk su dediğim önceden damacanada oda sıcaklığında 2 gün kadar beklemiş su olsun. Yoksa direk soğuk su koyacaksan dediğim gibi eski akvaryum suyu dolu kapta beklet hayvanı.

4 derecelik fark bu kadar su için fazla. Normalde 2 derece kadar oynar. Isıtıcıdaki dereceleri gösteren etiketi yanlış yapıştırmış olabilirler. Bunu şu şekilde anlarsın. Çevirme düğmesinin üzerinde dereceyi gösteren çizgi vardır. herhangi bir tarafa çevirdiğinde bu çizgi son göstergeyi geçiyorsa sorun derece etiketindedir. Yani birebir kalibre edilmemiştir.

Abi şu şekilde yaptım oda sicakligi guzel oldugundan isiticiyi kapattim soguyor suanda dereceler 2ser 2ser ilerliyor 24-26 diye yani gostergede bir problem var ama anlamadim...Herneyse isiticiyi kapattim sicakligin 29 dereceye inmesini bekliyorum 30'a indi şuanda sonra isiticiyi calistiricam yavas yavas isitsin 28 de durursa ellemicem eger daha dusun sevideysen 26 ya cikarticam, Banada senin dedigin gibi geliyor ama o etiketi yapistirmada bir problem olabilir cin mali zaten RS electrica yokmu en dandik marka ondan..

Simdi abi bu boyle olmicak benim kereta daha 4.5 cm falan ben en iyisi yarin şu tetranin proline serisi yokmu plastik isitici 100W lik aliyim ondan uvb lambayida 1 hafta sonra alirim ne dersin ? Mineral yemi vitamini var zaten, ne dersin abi ?

Bundan aliyim diyorum abi

Seninde bu fiyatlarda 20 lira falan yukari oynayabilir daha iyi bir isitici tavsiyen varsa soylermisin abi onu alirim

Birde bu var abi proline'ın heater modeli bu daha iyi gibi geldi

Jbl guzel ve guvenli bir isiticidir. Plastik korumasida vardir

Ben jbl kullaniyorum protemp. Basitlikten kasit nedir bilmiyorum ama benim icin en onemli konu guvenlik .sonrasinda kalibrasyon ve uzun omurluluk. Cem beyin yazilarini okudugumda ulastigim sonuc su. Birkere alin birdaha degistirmek zorunda kalmayin. Bu bence en dogru mantik. Sera bu urunleri kendisi uretmiyor cok iyi biliyorum. Fakat pazarda daha cok yer edinmek icin firmalar pazardaki varlik oranlari artirmak icin baska swktorlere yoneliyorler. Jbl ve eheim bence isitici konusunda en iyi firmalar. Unutmayinki kaliteli bir urunu belirleyen ozellik kullanim omru ve guvenlik tertibatidir. Jbl konusuna gelince. Su seviyesi dustugundeki otomatik kapanmasi,birlesme noktalarindaki su gecirmezlik yapisi,disindaki koruma plastigi ve kalibrasyonu bence cok basarili. Seraya kotu demiyorum. Ama jbl isitici gercekten cok iyi. Tavsiye ederim

Çitlembik0216' Alıntı:
Tetraya göre biraz basit kalıyor gibi geldi bana Jbl

Teknik ekipmanların dayanıklılığı ve devamlılığı konusunda JBL Tetra'dan çok daha iyidir.Özellikle akvaryum ısıtıcılarının Güç/Su Hacmi skalasında JBL en geniş değerlere sahip ısıtıcılardan biridir.Bir diğer avantajı da yanıklara karşı korumasının bulunması.
JBL ProTemp S
Sera
Eheim thermocontrol
Tetra HTTetra Proline
Fluval E Serisi

Filtrenin su veriş kısmını da ısıtıcıya doğru çevirirsen ısınan suyun akvaryuma dağılmasını daha rahat sağlarsın.

Isıtıcıyı yenilemene gerek yok. Çizgiyi bulunca o şekilde devam et. Ömürlüğe geçtiğinde kaliteli olanlara yönelirsin. Tetra proline alma. Onda iç plakalarda oksitlenmeye bağlı arızalar çıktığını söyleyenler oldu.

Çok teşekkür ederim herkese..

Cem abi, bu isiticiya guvenemiyorum ben hiç ya uvb yi 1 hafta daha aksatmamda problem olurmu daha kucuk benim kaplumbaga biliyosun..

Jbl'nin protemp modelini yarin siparis ediyim o zaman direk kurarim

Fikrimce olmaz hicbirsey. Emin ol cem ve bu siteyi kuran diger arkadaslar olmasa kimse ama kimse uv nin onemini ogrenemezdi. Kendini skntiya sokma. Cemin yada bu hobiye gonul veren diget arkadaslar olmasi gereken en guzel sartlari saglamak istiyorlar. Dogrusuda bu. Ama bir hafta uv takmadin diye birsey olmaz. Isitici lambasini ihmal etmeki usumesinler. Benim kaplumbagalarim 19-20 senedir benimle. Bir senedir uv kullaniyorum. Sen tahmin et: )

Geri