Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

100*40*50 peninsula cooter ve yellow belly slider

makinist22

Bronz 4 Üye
ekipmanlar: exo terra repti glo 5, standart ampul, atman ef 3 dış filtre, 100w ısıtıcı
kuru alan: plastik saklama kutularının içine silis kum koyup onu da akvaryumun içine koydum. kum istemezlerse diye taşlarla yol yaptım. rampa olarak da bir adet kaleboduru ters çevirerek kullandım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: 100*40*50 peninsula cooter ve yellow belly slider

kum akvaryumda iyidir. kuru alana ıslak çıktıkları için üstlerine bulaşırsa rahatsız olurlar. şu an hayvanlar küçük olduğu için su yeterli ama ileriye dönük olarak kuru alan konusunda bir çalışma lazım. ekipmanları halletmişsin. hayvanlar bu yaşta güzel bir akvaryuma sahipler.

Rampanın köşeleri azıcık silikonla kaplansa çok iyi olur gözlerine batıp sorun yaratabilir

akvayumun dibine kum koymaya korkuyorum açıkçası. pisliklerle baş edemem diye. şuan akvaryum biraz yapay görünüyor sanırım. biraz daha doğal bir görünüm yaratmak istiyorum açıkçası.

Güzel olmuş ama bence elinde bu büyüklükte bir akvaryum varken bu kapasiteyi daha iyi kullan derim :) bende de neredeyse aynı büyüklüklerde akvaryum ve kap var kabı tutma yerlerinden yanlara sabitledim kıskaçlarla tutturdum birazdan resmini atıyim o şekilde akvaryumu daha iyi kullanırsın elinde imkan varken su miktarını artırırsan kaplumbağalar da daha rahat olur :)

Silis Kum içine pislik almıyor sıkı bir yapısı olduğu için ayrıca hayvanlara sindirim ve deri değişimi esnasında yardımcı

Buarada hayvanlari tanittiginiz konudan devam edebilirsiniz akvaryum tanitimina yada bundan sonraki fotograflar icin bu konudan
Bende arkadaslara katiliyorum

alisarpın dediği gibi dibine kir almaz yüzeyde oluşacak kirler ya dip sifonu ya da 2 mt bir hortumla alınır. bir miktar kum doldurulacak kovaya gider bu kova temiz olmak kaydıyla kirli suyu boşaltıktan sonra temiz su ekleyip çalkalayarak kirden arındırıp tekrar akvaryuma dökersin kum kaybın da olmaz. hayvanların ihtiyacı dışında görsellikte kazandırır. bir iki tanede ipek yapraklı bitki koydun mu akvaryumu açar.

kaplumbağan çok tatlı çok güzel maşallah :) umarım akvaryumunu daha güzel hale getirirsin boş boş güzel durmaz görsellikte önemli

Akvaryum çok güzel ama daha iyi kullanmak gerekiyor. Kuru alanı yukarı çıkartırsan ve suyu tepeye yükseltirsen çok iyi olacak. Gelişimleri içinde bu gerekli. Böylece doğal hareketlerini dalıp çıkmalarını sende iyi gözlemlersin. İlk etapta kum ve ipek bitki gerekiyor. Birkaç cm sonrada mango kökü. Bunun dışında zaten sistemin tamam. Bol suda yüzsünler, sağlıklı büyüsünler.

Kum olarak ne kullandınız ?

biraz boy attıkları zaman akvaryumu dediğiniz gibi yapacağım. kum olarak silis kum kullandım. ama şimdi asıl sorun şu ki ben 3 tane yavru yellow belly slider gördüm ve ikisinin durumu fena değildi. sadece biraz durgunlardı ve diğerinin ise gözleri kapalıydı. dayanamayıp bunları aldım. şimdi iki tanesi kıyma falan yedi. onları ana akvaryuma koydum.gözleri kapalı olanın da gözlerine gentugut damlattım ve ağzına da sera reptilin damlattım. bu 3 yavru sağlıklı büyürlerse cinsiyetleri de belli olduktan sonra sahiplendirmeyi düşünüyorum. bana 1 dişi 1 erkek yeter. biraz da o yüzden aldım bu 3 tanesini.

Gözü kapalı olan öldü... daha alalı 3 saat olmuştu...

hayvan üç saatte olsa iyi bir yer görmüş oldu. diğerleri yem yiyebiliyor mu ? gammarus özellikle. resimlerini çekip atabilirsen durumlarını inceliyelim. su 28 derece kuru alan 31 derece olsun. 3 gün sonra 32 dereceye çıkarırsın. şu an hassas durumdadırlar su eklemelerinde su ortam ısısına yakın olsun. bünyeleri hassastır şu anda. kıymayı çiğ verme kaynar suya atıp 2-3 dakika kadar bekletip çıkar. yemin varsa önceliğin o olsun. hayvanları kurtarmışsın.

Diğerleri yem yiyebiliyor evet gammarus da yediler, reptomin de yediler. dış görünüşlerinde zayıf olmalarından başka fiziki bir sorun göremedim ben ve ama çok çekingenler. fotoğraflarını çekip en kısa zamanda atacağım.

o zaman et verme. yemlerle devam et. yoksa bir tane raffy p alıp bu iki hafta iki ayrı günde tam öğün olarak içindeki kırmızı mineral yemden verirsin. sonrasında haftada bir uygulama yaparsın. yeni ortam ve yeni yüze alışmaları biraz aman ister tedirginlikleri doğal avantajları bir arada olmaları. ölen hayvandan sonra su değişimi yaptın mı bir metilenden bir damla damlat. olası bakteriye karşı önlem olur. su 20 lt üstü ise iki damla iyi olur. fazlasına gerek yok az ise bir damla damlatırsın.

Hayvanlar güçlenene kadar çiğ balık verin. Yavru oldukları için proteine ihtiyaçları var. Toparlanınca tekrar yemlere geri dönersiniz.

ölen hayvanı bunların suyuna koymamıştım zaten. o ayrı bir akvaryumdaydı. ona göz damlası ve reptilin verdim su sıcaklığı da 28 dereceydi ısıtma ampulu de vardı. hatta biraz kıyma bile yer gibi olmuştu. nasıl öldü anlamadım. biraz da vicdan azabı duydum açıkçası yanlış bir işlem mi yaptım acaba. belki de göz damlası yaramadı... sağ kalan 2 tanesinin fotoğrafları

Moderatör tarafında düzenlendi:

hayvanlar güzel gözüküyor ali. 1 hafta 10 gün içerisinde kendilerine gelirler. şimdiden ortama alışmaya başlamışlar. leğende kum var sanırım. kir olasılığına karşı haftada iki defa bir damla metilen yeterli olur. kuru alan için lamba derecesini söylemiştim.

diğer ölen için senden kaynaklı bir sorun yok. hayvanın hastalığı ilerlemiş.

Ali sarı yanaklıları nereden buldun yasaktan dolayı kırmızı yanak bile bulunmuyor bu sıralar :)

Bugun çok trajık birşey oldu. ilk fotoğraftaki peninsula cooter ve ilk yellow belly slider'ı sabah yemledikledikten sonra. biraz güneşlenmeleri için balkona aldım. yarım saatten biraz fazla kaldılar balkonda geldiğimde ikisi de ölmüştü. sabah çok sağlıklılardı. bu ölümlerin nedeni güneş çarpması mı? kaplumbağarı koymadan önce derfece koymuştum oraya 35 derece civarındaydı?

Geri