Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

atalay

Yeni Üye
Merhabalar,
11 yaşında bir kaplumbağa sahiplendim (kabuk boyu yaklaşık 12 cm)ama bakımı, ihtiyaçları vs ile ilgili hiç bir bilgim yok hayvanın yaşadığı ortamı ve kendisini fotoğrafla paylaşacağım her türlü bilgiye ve öneriye açığım. Kaplumbağam oldukça hareketli ve oyuncu bana alışması ve bizimle yaşamaktan mutlu olmasını istiyorum. Forumda okuduğum bilgilere göre yaşam alanını geliştireceğim. Suan karides yemi ve arada verdiğim marul vs ile besleniyor haftada 1-2 günde aç bırakıyorum. Akvaryumunu temiz tutmak cok zor sürekli suyunu değiştirmek dışında ne önerirsiniz? Birde kaplumbağamın cinsiyetini ve cinsinide bilmiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Sanırım erkek kabuğunda kuyruk kısmında v şeklinde bir çentik var)

Ekli dosyalar

• * Image 2024-02-05 at 15.37.27 (1).jpeg
    * Image 2024-02-05 at 15.37.27 (1).jpeg
    298.2 KB · Görüntüleme: 39
  • * Image 2024-02-05 at 15.37.27.jpeg
    * Image 2024-02-05 at 15.37.27.jpeg
    355.7 KB · Görüntüleme: 39
  • * Image 2024-02-05 at 15.37.20.jpeg
    * Image 2024-02-05 at 15.37.20.jpeg
    351.4 KB · Görüntüleme: 39
Suyu biraz daha yükseltin. Kuru alan pek uygun değil üstüne çıkıp güneşlenebileceği bir kuru alan lazım o taş daha çok dekor gibi üstüne çıkması için uygun değil ayrıca hayvanın yerini daraltmiş o taşı çıkarın. Hortumu bir vantuzla cama yapıştırırsınız yada uygun birşey bulursunuz. Isıtma lambası yok en kısa sürede alın 42W yada 28W halojen ampul alın. mesafe 25cm ye kadar ise 28 yeterli üstü ise 42 alın.

Su ısıtıcı da almanız lazım fakat hayvan alışıktır birkaç gün bekleyebilir ısıtma lambasını hemen alın internette yada elektrikçilerde bulabilirsiniz.

Merhaba, iyi bir dış filtre almalısınız fluval fx6 tavsiye ederim, kuru alan da yapmanız gerek ve su yuksekliği bu buyuklukte kapluşlar için en az 40cm derinlikte olmalı

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanı haftada bir aç bırakabilirsiniz. Yalnız o gün marul kıvırcık verebilirsiniz.

Yem olarak gammarus ufak kalacak.

Omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Ahm turtle sticks yada tetra reptomin yemlerin biri de olur.

Bu akvaryum ufak. 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum yada doğrudan ömürlük akvaryuma geçebilirsiniz. Bu da 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak.

Lamba için bu konuya bakın.

Kuru alan için bu konuya

Merhaba, iyi bir dış filtre almalısınız fluval fx6 tavsiye ederim, kuru alan da yapmanız gerek ve su yuksekliği bu buyuklukte kapluşlar için en az 40cm derinlikte olmalı
Filtreyi almadan önce akvaryumun boyutlarını belirlemek gerekiyor. Fluval fx6 çok güçlü bir filtre debisi 3500L/H

Fx6 300 litre üstü akvaryumlar için hatta 400-1000 litre. Ayrıca fluvalde parça fiyatları çok yüksek bu yüzden pek tutmadı Türkiye de.

300 litrede en kaliteli filtre jbl e 1502 greenline.

Cok rahat edersiniz, ben ayda bir komple değiştirmek zorunda kalıyordum akvaryumu cok yoruluyordum
Filtreden sonra ne sıklıkla değiştiyorsunuz suyu? Ben 2-3günde bir suyunu değiştirmek durumunda kalıyorum yemini ayrı bir kabın içinde veriyorum yine de su çok çabuk kirleniyor

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanı haftada bir aç bırakabilirsiniz. Yalnız o gün marul kıvırcık verebilirsiniz.

Yem olarak gammarus ufak kalacak.

Omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Ahm turtle sticks yada tetra reptomin yemlerin biri de olur.

Bu akvaryum ufak. 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum yada doğrudan ömürlük akvaryuma geçebilirsiniz. Bu da 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak.

Lamba için bu konuya bakın.

Kuru alan için bu konuya
Teşekkür ederim bilgiler için. Bir sorum daha var akvaryumlarda kum kullanmak, yeşil bitkiler Ve diğer hayvanlar(balık, salyangoz vb.) kaplumbağan için daha doğal bir ortam yaratmak açısından nasıl olur bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Bu akvaryuma dış filtre olmaz. Yakın zamanda büyütmeniz lazım. Filtre çöp olur.

Sadece iç filtre olacak. Sunsun hj752 olur

Bunlar akvaryumda dekor vb. istemiyorlar tersine rahat hareket edebileceği alan olmalı.

Bitkileri yerler, yapay bitkileri parçalarlar.

Balık ve salyangozları da yerler. Resler yırtıcı ve akvaryumda beslenme zincirinin üst halkasıdır.

Sadece silis kum. Kabuk kaşırsa mango yada mopani kökü onun harici birşey istemiyorlar.

Filtrenin pervane tarafına ince bir sünger koyup hazneye elyaf koyun ince toz kirleri toplar. Hatta sera crytal clear daha iyi olur. Bunun elyaftan farkı yıkanarak kullanılabilmesi ve özel yapısı sayesinde performansının yüksek olması.

Geri