Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

12 yaşındaki kaplumbağam için yeni yaşam alanı kurulumu

Pıtırcık2012

Yeni Üye
Merhaba,

12 yaşında 16 cm kabuk boyuna sahip kaplumbağam için yeni bir yaşam alanı oluşturmak istiyorum.
Bana çocukken arkadaşım tarafından "hediye" edildiği için ölüm kabında maalesef 2 yıl kadar yaşadı. Arkadaşımın kaplumbağası 2. haftasında öldü.
2 yılın ardından oldukça büyük ve yüksek depolama için kullanılan plastik bir kapta bakmaya başladım. Kuru alanını da elimden geldiğinde taşlarla oluşturdum. Fakat Pıtır iyi olmayan yaşam koşullarına rağmen 12. yılını gördü. Genel olarak çok hareketli ve sağlıklı bir kapluş. 12 yıl boyunca göz enfeksiyonu dışında hiçbir sağlık sorunu yaşamadı. Şu anda da 50x50 60h ölçülerinde bir akvaryumda yaşıyor. Bu akvaryumu alalı 1 sene oldu ve kabuk boyu 2-3 cm kadar uzadı. İç filtre kullanıyorum fakat sanırım akvaryum küçük geldiği için Pıtır iç filtreleri akvaryumun içinde istemiyor. Üzerine çıkıp sallıyor ve saldırıyor, filtrenin su akıtan kısmını çıkartıyor ve tamamen ters çeviriyor.
Ekonomik özgürlüğümü kazandığım için, Pıtır için ömürlük akvaryum kurmak istiyorum. Sitede çok fazla konu olduğu için detaylı ve güncel arama yapamadım.
*Akvaryum, filtre ve ısıtıcı ile ilgili başlıklara yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
Ömürlük akvaryum ölçüsü olarak bahsedilen 100x50 60h - 10 mm kalınlığında cama sahip akvaryumu İstanbul'da yaptırabileceğim ek akvaryumcu (Mas ile görüşeceğim) önerilerinizi bekliyorum. Kuru alan için hazırlığımı tamamlamıştım fakat akvaryum ölçüleri uygun olmadığı için ne lambasını ne de kuru alanını kuramadım.
* Yem ile ilgili de bilgim eksikmiş. Şu an günde bir öğün Sera Raffy P. ile besliyorum fakat okumalarıma göre her gün farklı bir yem ile beslemem gerekiyormuş sanırım. Bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryum hayvana dar geldiğinde alan açmaya çalışır önünde engel istemez. Dolayısıyla o tepkileri normal.

Sağlıklı gelişim için bolca yüzeceği alan olmalı. Boyu yaşına göre ufak kalmış. Normalde erkek ise 20 cm; dişi ise 25 cm kabuk boyunu geçmiş olmalıydı. Yine de uygun sisteme geçtiğinizde boy uzaması devam edecektir.

Ömürlük akvaryum dediğiniz ölçüde olacak. İstanbulda mas akvaryum kaplumbağa akvaryumu yapmayı biliyor. Yalnız bildiğim kadarı ile yoğun işleri var. Sipariş süresi uzayabilir. Kendileri getirip kurarsa ek bir ücreti oluyor ki akvaryum bayağı ağır. Kırılma istimaline karşı onların kurması daha garanti olur.

Yem olarak sera RaffyP yanında dajana gammarus sticks, tropical biorept W, ve tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini alın. Totalde 4 çeşit yem olsun.

Raffy P yem bitince omega one adult turtle sticks alabilir yada RaffyP yem ile devam edebilirsiniz.

Normalde jbl agil yemi de önerirdim ama yem fiyatları hayli yükseldi. Agilde kemik gelişimini sağlaya lizin amino asidi mevcut. Yine de çeşit olsun derseniz 250'lik dediğimiz orta boy kutuda alabilirsiniz.

Lamba için bu konuyu inceleyin. Lamba standart. Bunu hemen tedarik edin.

Kuru alan örnekleri burada mevcut

Bu benim kuru alanım

O akvaryum için tetra ex 1000 plus dış filtre uygun.

Su ısıtıcıda jbl protemp 200 watt yeterli geliyor. Evladiyelik ve cam koruma plastiği olduğu için kabuklarını vurduklarında zarar görmüyor. Suya tam batabiliyor.

40 kg kadar sarı silis kum alacaksınız. Vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun ölçüdedir. Sterilize edilmiştir sadece tozunu yıkarız. 3-4 kg partiler halinde kimyasal değmemiş leğende el yakmayan sıcaklıkta su ile mıncıklayarak tozu çıkarıp toz gidene kadar suyu doldur boşalt yaparak temizliyoruz.

Eksik bıraktığım varsa sorun.

Geri