Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

120x60x60h Akvaryum

sn.sevindik

Gümüş 4 Üye
Arkadaşlar merhabalar.. Bugün bir abimin yanına gittim. Keresteciler sanayii sitesinde dükkanı var. Tesadüfen yan taraftaki camcının önünde bi akvaryum gördüm. Silikonları falan sıkılmış hazırlanmış beklemeye bırakılmış. Abimin de arkadaşı oluyormuş. Abime dedim ki böyle böyle.. 120X60X60h akvaryum yaptıracak bana. :) Hemde ücretsiz.. Şükürler olsun dedim :D

Cam kalınlığı 8 mm olacak yalnız. Daha kalın cam elinde yoktu. Ben yeteceğini düşünüyorum. Su yüksekliğinin 55 cm olacağını göz önünde bulundurunuz. Sizce yeterli midir ?

Net 96 litrelik akvaryumum vardı, önümüzde ki bir kaç günde 400 litrelik akvaryumum olacak :) Birden 4'e katladım hacmi :D Çok çok rahat edecek inş :) Akvaryum büyüyeceği için kum takviyesi de yapacağım. Öyle büyük bir akvaryuma en az 5 cm kum gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinde 36 kg vitasanda marka kuma ihtiyaç var. Elimde zaten 9 kilo var 30 kilo almam yeterli. Kuru alanı da akvaryuma göre aynı şekilde tekrar yapacağım. Bütün ekipmanlar zaten mevcut. Anlatacaklarım şimdilik bu kadar. :)

Tavsiyeler ya da eleştirilere açığım :)

Cvp: 120x60x60h Akvaryum

1 tane besliyorum. 3 seneye yakın süredir benimle. kabuk boyu 15 cm oldukça büyük. yanına bir tanede dişi almayı akvaryum büyüdüğünde

Aynen hacı bir de akvaryum bitince (kuru alan kum vs herşeyi halledince ) resmini çekebilir misin bende ömürlük bir akvaryum almayı planlıyorum bu sene

Bu akvaryuma en az 10 mm cam gerekir. Telefondan hesap çalışmıyor ama akvaryum.com da var. Arama motoruna akvaryum yapım hesabı yazıp çokan linkten minimum cam kalınlığını öğrenin.

Benim akvaryum tabanı 150*80 ve ben buna 100 kg kum koydum. En azından 60 kg kum gerekir.

umut 120*60*60h akvaryum için minimum 10 mm. daha güvenli olması için 12 mm kalınlık gerekir. yani bu ölçüleri unut. normal limitlerde 100*50*50h gibi bir şey olabilir ama bu akvaryumda dahi tepe üstü kuru alan yapamazsın o yükü kaldırmaz. eğer iki hayvan besleyeceksen 100 cm boyu aşma 8 mm kalınlıkla esneme payı artacaktır. bir de emrenin fikrini al iş netleşsin.

Hesaplayıcı da su yüksekliğini 54 cm olarak kullandığımda 8 mm yeterli olduğunu gösteriyor. Yükseklik 60 fakat net 54 cm yükseklik olacak.

Kum konusunda, taban boyları 120*60, kum yüksekliği 5 cm. 120x60x5 / 1000 : 36 kg kum yapar. 5 cm yeterli değil midir ?

Pekala öyleyse 8 mm cam ile 110x55x55 uygun mudur ?

hayvanlar büyüdükçe kum eşeleme oranları da artıyor. bitki ile donattığında tabanda durmaları için çevresinde bir miktar daha kum olmalı ben 7 cm kum kalınlığı koydum. ama bir 5 kg daha ekleme yapacağım. hayvanlar sürekli tabanı eşiyor. emre yazmış önden görmedim.

Su yüksekliği akvaryum cam kalınlığını etkilemez.
Yazılan ölçülerle belirttiğim linkte kaç mm çıkıyor. Çıkan ölçüye 1 mm ekleyin derim.

110x55x55h 8 mm çıkıyor. 8 mm yeterli öyleyse arayıp ölçüleri değiştireyim :) Yine benim için büyük bir akvaryum pek fark olmadı :)

Bu en azından güvenlik açısından iyi. Ben akvaryumlarımı yukarı kuru alan yaptığım için olması gerekenden kalın camlı tutuyorum. Yani buna yukarı kuru alan yapsam sorun olurmu diye sorsanız garanti veremem. Olmadı yüksekliği 50 yapsanız 1 mm daha düşüyor mu?
Kayıt ve kuşak yapacakmı?

Eğer 7 mm derse akvaryumu tam kapasite ve üste kuru alanlı rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylede içeriden dizaynlarla değerlendirilir.

enini 50 cm'de sabitle. en ile yükseklik paralel olarak artarsa suyun uygulayacağı basınçta o oranda artacaktır. suyun ağırlığı 300 kg civarı olacak. bu basınç siliconlu yüzeyi zorlayacaktır.

Suyun uyguladığı basınçta enin pek bir önemi yok ki. Ben anlamadım bu işten. Evdeki hazır akvaryumumda 4 mm cam kullanılmış 70*35*40 ölçülerinde. Hiç bir sorunu sıkıntısı olmadı. Bahsettiğiniz hesaplama aracında 5 mm çıkıyor.

Yine aynı programda 120*60*60 olduğunda güvenlik faktörünü 2 yaptığımda 8 mm diyor. Ki akvaryum camına yapılan basınç suyun basıncı değil midir ? Öyleyse iç filtre, mango kökü, kum, bitki hacminin su hacminden cıkarılması gerekir

çok güvenli yazan nokta bizim baz aldığımız noktadır. yalnız hesaplamada ölçüleri girdikten sonra çıkan kalınlık senin kullanacağın minimum değer olmalı. güvenlik faktörünü aşağıya doğru değil yukarı doğru değişmelisin. çünkü bizimkilerin bulunduğu ortam balıklara göre biraz daha sağlam yapıda olmalı. mesela tepe üstü cam kuru alan gibi. yazdığım ağırlık o malzemelerin çıkmış hali normalde senin dediğin ölçüde ağırlık takriben yarım tondur. camın ince olması boy ölçüsünde yani uzun yüzeyli kenarlarda esneme yapar.

şahsi görüşümü sorarsan benim içime sinmez. benim akvaryum 100*50*60h ve 10 mm kalınlıkta cam yaptırdım. hani yaptırırsın çift kuşak ve kayıtlarla desteklerim dersen olur. ama olağan bir durum veya abanma etkisiyle kırılma veya çatlama olursa o kadar su evin içine boşalacak. yani olanı değil olmayacak durumları düşünerek hareket et derim.

Anlıyorum. Camlar kesilmiş. Cam kalınlığı 8 mm olmak zorunda. Bu saatten sonra ne yapılabilir ?

benim ölçüde (100*50*60h) tekrar kesip kısaltabilir. ama yukarıdan uzun camlar arası kuşak atsın. bunları desteklemek için gene yukarıdan çerçeveye kayıtta yapmalı.

Sizin verdiğiniz ölçülerde bütün camlarda iki kesim yapacak ve rodajlayacak. Bunun için ücret almadan uğraşacağını düşünmüyorum. 120*60*50h olarak yaptırsak ? Bu boyutlarda yaptırırsak sadece 4 cam birer köşesinden kesilecek ve tekrar rodajlanacak. Bu kabul ettirilebilir. Birde köşebentte yapılacakmış akvaryuma.

senin dediğinde olur. yükseklik azaldı mı kalınlıkta düşer. uygun ölçü yakalanır zaten en 60 cm yüksekliğe gerek yok. sadece tepeden kesecek rodaj köşelerde olur. ekstra rodaj yapmayacak. olur umut. bu akvaryumu koyacak yerin var değil mi ?

Geri