Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

13 yildir besledigim 3 kaplumbagam var fakat bircok seyi yanlis yapilmisim

Alisarp

Bordo Bereli
Benim 13 yildir baktigim cok kucuk yasta gelen nerdeyse birlikte buyudugum ve cok sevdigim 2 kaplumbagam vardi (zeytin,limon malum cok kucuk yasta vermisim bu isimleri) adlari fakat 6 ay once bir kaplumbaga(michelangelo onada eski sahibinin verdigi ad bu degistirmedim) daha geldi bir arkadasimiz bakamiyordu bana verdi 13 yildir baktigim kaplumbagalardan kucuktu geldiginde suanda cok buyudu 18 santim neredeyse ben yaklasik 80 santim uzunlugunda bir kapta besliyorum(duzenli veterinere goturuyorum sonradan gelen kaplumbagamla gercekten cok iyi anlastilar gibi geliyor limonun bogazinda odeme benzer birsey olmustu ameliyat yapildi neyseki suan durumu cok iyi ameliyattan sonra veterinerin dedigi gibi yemigini islatarak agzina verdik bir sure suya girmedi vs. digerinde hicbir sorun olmadi belki veteriner tavsiyelerinin de faydasi olmustur bilemiyorum sizin dediklerinizden haberim bile yoktu bu nerede guvende olur hayvana nerede guzel bir ortam bulurum diye arastirirken bu bilgileri aldim hatta bizimkiler bukadar uzun sure eziyet mi cekiyodu diye dusundum gercektende cok uzuldum) bir suredir bu 3 hayvana eziyet cektiriyor gibi hissediyordum daha sonra kaplumbagalarimi birakmak icin yer aramaya basladim son 1 hafta darica hayvanat bahcesi olsun bu tarz yerlerle gorusuyorum.Oneriniz nedir kaplumbagalarimi nereye verebilirim ne yapabilirim ya da?Annemlerde ne yazikki verelim diye cok israrci.

Cvp: 13 yildir besledigim 3 kaplumbagam var fakat bircok seyi yanlis yapilmisim

Malesef anneler bu konuda çok ısrarcı ben fark atıp öyle yapmıcam :D

Ali hoş geldin foruma.

Eğer bu konuda aile baskısı varsa bir şey diyemem. Ama uzun bir süre ev ortamında bakılan kaplumbağalar, sonrasında emin ellere/güvenilir yerlere bırakılmazsa durumları çok kötü oluyor. Kaldı ki bir kaplumbağan operasyon bile geçirmiş, sırf bu sebepten özel ilgi gerekebilir. Darıca hayvanat bahçesini iyi düşünmüşsün. Ve geçen Okan bu tip kaplumbağaların sahiplenildiğini söylemişti Darıca'da. Pet shop türü yerlere vermek hayvana yapılacak en büyük haksızlık ve işkence olur. Ya dediğin gibi Darıca veya diğer hayvanat bahçelerinden bilgi alarak buralara vermek (ki arada bir gidip görme şansında olur) yada forumda başlık açıp sahiplendirme yoluna gitmek. Tabi gönül ister ki bunca zamandır birliktesin, uygun bir ortam hazırlayıp senin bakman.

Hayvanların durumları hakkında sende forumdan okuyarak bilgi edinmişsin. Boyu ne kadar uzun olursa olsun bu kaplarda bakılmaması gerekiyor. Gereken ortam konusunda mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html bu başlıktan da bilgi edinebilirsin. Eğer aile durumunu halledebilirsen özel olarak yardımcı da oluruz fikir alışverişinde.

Ilgilendigin icin sagol,
Gercekten bakmak istiyorum ama uygun hacimde bir akvaryumda daha saglikli bir yerde bakilmalarini daha cok istiyorum ne yazikki bizim evde yer acisindan elverissiz ayrica cok maliyetli :(. Darica hayvanat bahcesiyle konustum ne yazikki dediler suanda napicagimi bilmiyorum gercekten kis gelmeden bi yuva bulsalar cok guzel olur onerebiliceginiz biyer varmidir acaba??

Açıkçası hayvanat bahçeleri bu konuda iyi olurdu. Oturduğun yere yakın başka hayvanat bahçesi varsa sorabilirsin. Yada sahiplendirme başlığı altında yazabilirsin. Eğer sahiplendirme gerçekleştiremezsen en azından kışı geçirebilecekleri bir ucuz yollu sistem yaparız. Kuru alan için ev yapımı bir çok örnek mevcut. Önemli olan uygun watt ve fiyatta su ısıtıcısı, yine uygun tutarda filtre ve akvaryum. 1 aylık bir okul vb. harçlıklarından bir miktarını kenara atsan yarısı hallolur bunların. Diğerleri için de bir çare bulabiliriz. Sahiplendirme durumu netleşsin de

darıcaya versen dahi hayvanlar açık alanda duracakları için adaptasyon zorluğu çekecekler. havalar soğudu artık. bu zaman için durum imkansız ancak haziran başı gibi bir zaman buna uygun olur. sıcak zamanda alışacaklar ki kışa girerken adaptasyonu sağlasınlar. bu durumda bu tip yerlere vermen kaplumbağalar açısından iyi olmayacaktır. ya hazirana kadar bekleyeceksin ya da sahiplendirme yapacaksın.

Bu kadar süre bakılan hayvanlardan ayrılmak zordur. Bunun psikolojik etkiside az olmayacak.

Ilk olarak kaplumbagalarim icin 15 santim ikisi biri 18 minimum nasil bi rakam harcarim en azindan bu kis icin sahiplendirene kadar ve sahiplendirmeyi yine bu sayfadan yapabilirmiyim ve gercekten zor olucak ama zorunluyum

Ilk olarak kaplumbagalarim icin 15 santim ikisi biri 18 minimum nasil bi rakam harcarim en azindan bu kis icin sahiplendirene kadar ve sahiplendirmeyi yine bu sayfadan yapabilirmiyim ve gercekten zor olucak ama zorunluyum

Bu hayvanlar erişkin. Bu sebeple minimum 100 lt ve üzeri kaplumbağa başına su hacmi gerekir. Yani 3 hayvan için 300 lt su gerekir. Kaçış boşluğu vs derken size akvaryum hacmi olarak 350-400 lt bir hacim gerekiyor. Ölçü olarak ise 120*50*60 , 130*50*60, 120*50*70 gibi ölçüler iyidir. En ideali bence 120*50*70 olur. Kaçış boşluğu ile 120*50*50 kullansanız zaten tam 300 lt eder. Cam kalınlığı 11 mm veriyor ancak 12 mm den az olmamalı hatta 13 mm çok daha iyi.

Hayvanlar yavruluk dönemden çıkmışlar, sadece kışı atlatabilecekleri bir ortam için en azından 100 litrelik bir akvaryum gerekir. ( Yalnız şimdi aklıma geldi belirtmek istedim eğer ailen koku gibi durumlardan ötürü istememe durumları varsa, akvaryum ortamında iyi bir filtrasyon ile koku olayı aşılır. Kapta bu tip kokular meydana gelebilir filtre ve diğer ekipmanlar kullanılmadığı için.) Daha dün yaşadığım semtteki camcıdan 300 litre için kuşaklı vs akvaryum için 200 TL (akvaryum üstü cam kuru alan dahil) fiyat aldım. Tahminimce iyi bir pazarlıkla 70 TL ile 100 TL (80 diyelim kaba taslak) arası bir fiyata halledebilirsin akvaryum işini camcıdan. bunun dışında ömürlük olmadığı düşünerek idarelik bir dış filtre veya iç filtre ki, bunu kapasiteyi kaldırabilecek iç filtre olarak eheim 2010 veya 2012 mevcut onlarda ortalama 80 TL civarı. (eheim 2012 100 TL üstü) Çok iyi marka olmayan bir dış filtreyi de bu fiyatlara yakın halledebiliriz.( 100 TL diyelim yine kaba taslak) Kuru alanı cd kabına benzer bir şekilde ev yapımı halledilir. Ortalama 25-30 TL arası 100 watt atman markalı bir su ısıtıcı temin ederiz.(25 TL diyelim) ve son olarak kuru alan lambaları ve masa lambası ( ecolite 52 w soft ve bunu kaldırabilecek massive beyaz mandallı masa lambası bauhaus da bulunur) temin ederiz, buda 2 adet ecolite ve masa lambası ile 40 küsür liraya denk gelmişti, geçen forumdan bir arkadaşa almıştım. Cam akvaryum dereceside 2 TL dersek toplamda 247 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Minimum tutarlarda hesaplamaya çalıştım.

Forumda "Sahiplendirme" başlığı altında başlık açarak, belki bakacak birisi bulabilirsin

Bu arada yanlış anlaşılmasın, sadece kışı geçirmek için idarelik akvaryum ve ekipman bunlar.

Acaba sizin benim icin temin edip kargolama tarzi bi sansim varmi (300 tl ye kadar cikabilir) ayrica kaslarinin tam gelismis olmayabileceginden korkuyorum hic akvuryum gibi derin bir suya kirmediler de bir sikinti olurmu suyu yavas yavas mi arttiriyim

ali sarp akvaryum işi kargoda biraz risklidir. geldiğinde kırılma veya çatlama riski olabilir. akvaryum imalatçıları ahşap kasa gibi güvenli paketleme yapabilirler ama o dahi risk taşıyor. önceden akvaryuma koyacağın ipek bitki ve kuru alan, ekipmanlar hayvanların yüzeye yakın tutunmasını sağlayacaktır. sonuçta derin suda yaşamamış olsalar da ayaklarını hareket ettirdikleri için o kadar zayıf değillerdir.

Acikcasi malzemrleri istanbulda hepsini ayni yerden bulabilirmiyim nereden ? Onlari aldiktan sonra nasil yerlestirecegim kuru alan mesela suyun ustunde duramaz

Hazır akvaryum almayı düşünüyorsan hepsini Eminönü den rahatça temin edebilirsin. Burada önemli olan ise gerçekten sadece kışı geçirip yaz başlarında iyi bir sisteme sahip birine vereceksin, yoksa aileni ikna edebilirim ömürlük bir sistem mi kurayım diyorsun. Ömürlük bir sistemde çok ufak bir tutar artışı olabilir.
Kuru alan için çeşitlilik çok. Kuru alan başlığını biraz incelersen bir çok fikir edinirsin yapımı konusunda.

Yani kisi gecirmek icin olarak duruyor ama ikna edebilirsem tekrar yenilerim suanlik bu kis icin dusunuyorum fakat 100 degil 200 litre cok buyuk bir fiyat artisi olmaz diyorum bu pazartesi alirim emin onunden artik

200 Litre tabiki daha iyi olur Ali. Bana kalırsa uygun ortama geçtiğinde, onlarda göreceğin mutluluktan sonra daha bırakamayacaksın ve bir şekilde aileni de ikna edeceksin. Hadi hayırlısı

ömürlük ilk başta pahalı gözükse de uzun vadede hesaplıya geliyor. ekstra alım yapma derdinden kurtuluyorsun. alacağın akvaryumun eni 30 cm'den büyük olsun unutma. normalde minimum 40 cm olmalı ama hazır olanlarda bulma şansın çok az.

5000 tl tarzi paralar gordum omurluk olmasi icin cok fazla geldi yani 300-400 tl yi gozden cikardim ben yani artik hayirlisi pazartesi gidip alicam alincada yazarim birde cok iyi hatirlamiyorum 7-8 yaslarindayken ben veteriner tirnaklarini keserdi kaplumbagalarimin yapiyimmi sizce oyle birsey

gerek yok ali o şekilde de kullanıyorlar. ben deneme amaçlı yaz sıcağında rüzgarsız ortamda balkonu yıkayıp çıkarmıştım hayvanlar zorlandı tırnaklar birbirine geçti. zaten alışık değiller bu tip ortama ama biz çıkarmadığımıza göre sorun yok. bir de göz kenarı kabuk veya iltihap kurusu var ise uçları ile çıkarıyorlar.

bugün izmirden döndüm. afyon kolaylı tesislerinde şimdiye kadar görmediğim büyüklükte piranhalar vardı. 30 cm'yi geçkin yakından baktım. dişlerini diş etleriyle birlikte sökmüşler hayvanlar ağızlarını tam kapayamıyor. acınacak haldeler. gerçi birbirlerine dalmamaları için bu yöntemi uygulamışlar ama dışardan müdahale eğreti bir yapı oluşturuyor.

kaplumbağaların tırnaklarda öyle bir daha eski hallerine dönmüyor. bu erkeklerin dişiler karşısında etkileme konusunda belirgin özellikleri diğer yandan savunma silahları.

Oyle seyleri gorunce insanin ici aciyor forumda okudum o ters yuzuyor diyen petshopcu filan

Tesekkurler ayrica kimse cevap yazmiycak sanmistim

Geri