Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

130 litrelik yeni yuvamız

-Ezgi-

Bronz 1 Üye
Merhaba arkadaşlar

130 litrelik yeni akvaryumumuza geçtik. :rolleyes::yuppi: Ketçap (14 cm) Mayonez (13.5 cm) ile neredeyse 3 yıldır birlikteyiz ve bu forum sayesinde onları bilinçli bir şekilde beslediğim için mutluyum. :smile:

mailto:/4LGQYq.jpg

Kuru alanımızı plastik kasalardan akvaryuma uygun keserek yaptık. Ama sanırım bu ikisini kurtarmayacak o yüzden en kısa zamanda cam kuru alana geçmeyi planlıyoruz. :smile:
mailto:/oA6p6m.jpg

mailto:/GvyNGr.jpg

O bitki akvaryumun en sol köşesinde ısıtıcının yanındaydı. Taa oralara nasıl geldi acaba:lol:
mailto:/lkbppQ.jpg

Şu an için tek eksik uv lamba onu da temin edene kadar devit 3 ile destekliyorum. Bu arada cinsiyetleri hakkında hala bi kesinlik yok. :ff: :ff:
Önerilerinizi ve uyarılarınızı bekliyorum arkadaşlar. :smile:

Cvp: 130 litrelik yeni yuvamız

Ezgi öncelikle tebrikler, mecburi ekipmanları sağlamaya çalışmışsın. 130 lt güzel bir miktar fakat bu hayvanlar için yetersiz. Forumu takip ediyorsan bilirsinki ideal bir bakım için daha büyük bir akvaryuma geçmen gerekecek.
Şuan ki şartlara göre değerlendirirsek, sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlayabilirsin.

İlk uyarım zeminde ki kabuklar ve taşlar için olacak. Kabuklar özellikle içlerinde pislik barındırır ve enfeksiyon hastalıklarına sebek olur. Taşlarda aynı şekilde aralarında sıkışan pislikleri filtre çekemez ve zararlı bakteriler oluşmasına sebep olur. Göz kulak enfeksiyonu yanında mantar hastalığına kadar gider. Zeminde silis kum kullanmalısın. Silis aynı zamanda hayvanların sindiriminde de ihtiyaç duydukları kumdur arada yerler. Kum temin edilinceye kadar zaminşn boş kalması daha sağlıklı olur.

Cam kuru alan güzel olur fakat, akvaryumun cam kalınlığı nedir? Yanlış görmüyorsam bombeli akvaryum cam kuru alan uygun olmaz. Zaten düşünürsek kısa bir süre sonra akvaryumu tamamemn değiştirmen gerekecek. Ozaman kurualanı olan uygun ebatlarda akvaryum alabilirsin. Şimdilik kurualan kaçamayacakları pozisyonda olsun dikkat et.

O ipek bitkiler hep gezer aldırma :) Mango kökü yok sanırım. Hayvanların geçmişini bilmiyorum ama kabuk deiğişimi için kaşınma ihtiyacı hissedecekler mango kökünğn işlevi burada çok etkili.

Boyları cinsiyet için yeterli aslında Tırnaklarıda uzamadıysa demek ki dişiler :) ilk farkettiklerim bunlar.

Aklıma geldi, hayvanlar büyük uvb lamba ne zamandır yok? Devit damlada uzun süre kullanılmamalı, zararlı. 3 aydan fazla olmamalı yanlış hatırlamıyorsam.

olivia-peter' Alıntı:
Ezgi öncelikle tebrikler, mecburi ekipmanları sağlamaya çalışmışsın. 130 lt güzel bir miktar fakat bu hayvanlar için yetersiz. Forumu takip ediyorsan bilirsinki ideal bir bakım için daha büyük bir akvaryuma geçmen gerekecek.
Şuan ki şartlara göre değerlendirirsek, sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlayabilirsin.

İlk uyarım zeminde ki kabuklar ve taşlar için olacak. Kabuklar özellikle içlerinde pislik barındırır ve enfeksiyon hastalıklarına sebek olur. Taşlarda aynı şekilde aralarında sıkışan pislikleri filtre çekemez ve zararlı bakteriler oluşmasına sebep olur. Göz kulak enfeksiyonu yanında mantar hastalığına kadar gider. Zeminde silis kum kullanmalısın. Silis aynı zamanda hayvanların sindiriminde de ihtiyaç duydukları kumdur arada yerler. Kum temin edilinceye kadar zaminşn boş kalması daha sağlıklı olur.

Cam kuru alan güzel olur fakat, akvaryumun cam kalınlığı nedir? Yanlış görmüyorsam bombeli akvaryum cam kuru alan uygun olmaz. Zaten düşünürsek kısa bir süre sonra akvaryumu tamamemn değiştirmen gerekecek. Ozaman kurualanı olan uygun ebatlarda akvaryum alabilirsin. Şimdilik kurualan kaçamayacakları pozisyonda olsun dikkat et.

O ipek bitkiler hep gezer aldırma :) Mango kökü yok sanırım. Hayvanların geçmişini bilmiyorum ama kabuk deiğişimi için kaşınma ihtiyacı hissedecekler mango kökünğn işlevi burada çok etkili.

Boyları cinsiyet için yeterli aslında Tırnaklarıda uzamadıysa demek ki dişiler :) ilk farkettiklerim bunlar.

Bu akvaryuma zaten yeni geçtik. Forumu uzun süredir takip ederim ve biliyorum ki ilerisi için yetersiz ama bu geçiş sürecinde onların rahat olacağını düşünüyorum. İlerisi için daha başka akvaryum planlarım var ama sponsorum babam olduğu için sponsoru ürkütmemek lazım. :$  Cam kalınlığı yanlış hatırlamıyorsam 6mm bu akvaryuma camdan kuru alan yaptırırsam bombeli olarak kestiricem yani her şey buna uygun olmuş olcak o yüzden bombe konusunda sıkıntı yok.

Onun dışında çakıllar bana hep daha estetik gelmiştir deniz kabukları çıkarılır ancak çakılları da dip çekimiyle halledebileceğimi düşünmüştüm. Olmadı silise döneriz.

Kendilerini ilk aldığımda bir aylık firar ettikleri için alışkınlar tam umudumu kesmiştim ama komandoları halının altında buldum. :t65y:  Yani artık sıkı yönetim altındalar bütün tedbirleri aldım kaçamazlar. Bu arada çok sık deri değiştiriyorlar. Her sabah kocaman deri parçalarını yüzerken görmekten ben bıktım. :smile:

Son olarak uv lambamız aralık gibi bozuldu yazın düzenli olarak güneşlendirdim bozulunca da direk akvaryum değiştirince tamamlarız diye devit3 e döndük onu da en kısa sürede tamamlayacağım. Tırnakları gördüğüm diğer kapluşlar kadar uzun değil. Haklısınız dişi olabilirler. :smile:

Yorumunuz için teşekkürler. :smile:

Silis Kum hayvanlar için çok daha faydalı olur. Çakılların bir faydası yok ki yutarlarsa sıkıntı yaratır. Cam kalınlığı yeterli değil üstüne birde cam kuru alan olursa ağır gelebilir, kuru alanı pleksi düşünebilirsin. Hayvanlar için elinden geleni yaptığın için teşekkürler

ezgi foruma tekrar hoş geldin arkadaşlar detaylara değinmişler. akvaryumda kaplumbağalardan sonra en fazla gezinenler başta mango sonra bitkidir. düzeltmekle uğraşma.

fon kağıdı akvaryumla uyumlu olmuş ilk baktığımda gerçek sandım. yalnız bitki plastik salınım ve koku yapar. ipek yapraklı bitki almalısın. o da uygun bulabilirsen şu anda en büyük sıkıntımız çeşit olmaması.

deriler hayvanlar büyüdükçe paralel olarak artış gösteriyor. bunun için iç filtre alman deri sorununu büyük oranda azaltacaktır. 600-650 lt/h debiyi aşmayacak bir filtre olmalı.

cam üstü kuru alan bombelide sorun. bombeli yaptıracaksan akvaryum imalatçısına yaptıracaksın. normal camcılarda bombeli bulunmaz.

uv ampulde en uygun burada var. yalnız 13 W olanlar kalmadı. yeşil kutulular bize uygun olanlar
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=uvb+ampul&satici=atakanpetshop

cem' Alıntı:
ezgi foruma tekrar hoş geldin arkadaşlar detaylara değinmişler. akvaryumda kaplumbağalardan sonra en fazla gezinenler başta mango sonra bitkidir. düzeltmekle uğraşma.

fon kağıdı akvaryumla uyumlu olmuş ilk baktığımda gerçek sandım. yalnız bitki plastik salınım ve koku yapar. ipek yapraklı bitki almalısın. o da uygun bulabilirsen şu anda en büyük sıkıntımız çeşit olmaması.

deriler hayvanlar büyüdükçe paralel olarak artış gösteriyor. bunun için iç filtre alman deri sorununu büyük oranda azaltacaktır. 600-650 lt/h debiyi aşmayacak bir filtre olmalı.

cam üstü kuru alan bombelide sorun. bombeli yaptıracaksan akvaryum imalatçısına yaptıracaksın. normal camcılarda bombeli bulunmaz.

uv ampulde en uygun burada var. yalnız 13 W olanlar kalmadı. yeşil kutulular bize uygun olanlar
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=uvb+ampul&satici=atakanpetshop

Uzun zamandan sonra tekrar döndüm teşekkür ederim. Aslında iç filtrem var ama fazla akıntı olur düşüncesiyle iç filtre takmamıştım. Deriler dış filtre tarafından anında olmasa da temizleniyor.

Fon kağıdını çok seviyorum bana da öyle gelir hala her bakışımda. :smile:

Cam üstü kuru alan konusunda İzmir'de güvendiğim işini ciddi bir titizlikle yaptığını bildiğim bir akvaryumcu/pet shop var eğer yaptırırsam mutlaka akvaryumculara yaptırırım.
Bitki ve uv önerileri için teşekkür ederim. En kısa zamanda değerlendireceğim. :smile:

Merhaba, akvaryumunuz gerçekten çok güzel olmuş tebrik ederim :)
Arka planı bende çok beğendim, nerden temin ettiğinizi öğrenme şansım var mı acaba ?

Cerberus' Alıntı:
Merhaba, akvaryumunuz gerçekten çok güzel olmuş tebrik ederim :)
Arka planı bende çok beğendim, nerden temin ettiğinizi öğrenme şansım var mı acaba ?

Teşekkür ederim. :smile:
Sorduğunuza göre İzmir desiniz sanırım. Hep uğradığım bir akvaryumcum var. Ordan almıştım ama zannediyorum diğer yerlerde de bulunur. İnternetten Ege Akvaryum diye aratırsanız bulursunuz açık adresini büyük ihtimalle. Kemeraltı'nın oralarda.

izmirdeysen kamil tunca bulvarındaki altın akvaryumda mango ve silis kum var. silis orada iki çeşit satılıyor biri un gibi ince olan, sen diğerini biraz daha büyüğünü alacaksın 0.7 mm. 10 kg'lik poşette satılıyor.

cem' Alıntı:
izmirdeysen kamil tunca bulvarındaki altın akvaryumda mango ve silis kum var. silis orada iki çeşit satılıyor biri un gibi ince olan, sen diğerini biraz daha büyüğünü alacaksın 0.7 mm. 10 kg'lik poşette satılıyor.

Dediğim gibi silis yerine çakılı tercih etmiştim ama silise döncem büyük ihtimalle. Bana da ege akvaryumdaki Faik abiden başkası katlanamaz pinpirikliyimdir  de.:$  Yine de altın akvaryuma da bakarım teşekkürler. :smile:

Kum konusunda arkadaşlar haklı. Çakıllar hem gereksiz hem olumsuz. Kumu yiyerek sindirime de faydası olacak. Ayrıca deri değişiminde de ayak ve bacaklardaki eski derileri Silis Kumla daha rahat atacaklar.

Akvaryum hayvanlar 17-18 cm olana kadar gider. Ancak modeli ayarlasan dahi bu akvaryuma cam kuru alan olmaz. Sınırda balık akvaryumu cam kalınlığına sahip. Yaşarcan ın dediği gibi pleksi düşün. Cama çok benzer ve hafif.

Bunlar dışında tebrik ederim Ezgi. Hayvanlara güzel yer yapmışsın.

O zaman en kısa zamanda silise geçiş yapıyorum. Akvaryum üstü kuru alan yaparsam ki düşünüyorum pleksiden denicem.
Yorumunuz için teşekkür ederim. :)

Evet izmirdeyim bahsettiğiniz yere en kısa zamanda uğrucam o zaman çok teşekkür ederim :)

dalgıç florasanda satıyorlar 6 W olanı 2 sene evvel 10 tl'ye almıştım. bunu akşam ısıtma lambasını kapadıktan sonra uyuyacakları vakte kadar yakıyoruz. dalgıç olmasına karşı tepe kısmı su dışında olacak şekilde konumlandırılması iyi olur. dik su ısıtıcıları gibi. bende bir tanesi su içinde su geçirmişti. 12 volt ama akım akımdır. hayvanları rahatsız eder.

cem' Alıntı:
dalgıç florasanda satıyorlar 6 W olanı 2 sene evvel 10 tl'ye almıştım. bunu akşam ısıtma lambasını kapadıktan sonra uyuyacakları vakte kadar yakıyoruz. dalgıç olmasına karşı tepe kısmı su dışında olacak şekilde konumlandırılması iyi olur. dik su ısıtıcıları gibi. bende bir tanesi su içinde su geçirmişti. 12 volt ama akım akımdır. hayvanları rahatsız eder.

Yalnız su geçirebilme ihtimali riskli geldi bana. Akvaryuma yeni giren her şeyi tartaklayıp ısırma ve yerinden oynatma huyuna sahip benimkiler. :) 

köşeye dikleme koy birşey olmaz. kırsa benimkiler kırardı. hatta iç filtrenin arka boşluğuna. 

Floresanlar gercekten guzel goruntu veriyor
Arkadaslar herseyi soylemis ben sadece uygun bir ortam saglamaya calistiginiz icin size tesekkur ederim

merhaba ezgi akvaryumun harika olmuş ben yeniyim pek anlamıyorum bu işlerden...
şu an bir kurtarılmış kaplumbağam var elim geleni yapıyorum umarım kurtulurda bende ona böyle bir yaşam alanı sunarım....
teşekkürler canlılara gösterdiğin özenden dolayı

Geri