Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

1-2 ay önce son ikisini de yaptırdığım akvaryumlarımı artık sizinle paylaşmak istiyorum. Akvaryumların tümünde doğal silis kum, doğal kayalar, taşlanmış cam kayalar, ipek yapraklı bitkiler ve mango köklerini dekor olarak kullandım. Bir akvaryumumda kayalardan kuru alan, diğer ikisinde akvaryum üzerinde camdan yapılma, zemin ve rampası taşlarla kaplı kuru alanlar kullandım. Elimde kuru alanlarda bir sorun olma durumuna karşı turtle bankların her boyundan bulunduruyorum. Aynı şekilde lambaların ve monte edilen mandallı duyların da yedeklerini bulunduruyorum ki yanmayan olunca hemen müdahale edebileyim. Akvaryumları tam kapasite su ile kullanabiliyorum. Tüm akvaryumlarda (en büyük hariç) dinlenmiş musluk suyu kullanıyorum. Büyük olana pompa ile su bastığımdan ötürü direk musluk suyu koyup içinde dinlendirdim. Işıklandırmaların ve hava motorlarının tümü otomatik zamanlayıcılarla açılıp kapanıyor. Böylece tek tek uğraşmıyorum. Evde olmadığım zamanlarda saatler aksamıyor. Tümünde ısıtma lambaları gündüz 12 saat, gece lambaları gece 12 saat, uvb lambalar gündüz 8 saat ve hava motorları gündüz 10 saat çalışacak şekilde ayarlandı. Kısa elektrik kesintilerinde ayar kaçmaları oluyor ama kontrollerimle ayarları düzeltiliyor.

Akvaryumu imal eden MAS akvaryum hem genel dizaynda hem de kuru alanlarda pek çok fikir üretti. Emekleri büyük. İlk kaplumbağa bahçelerini imal edenlerden ama bu kadar büyük ve komplike sistemi kuran ilk firma. Kuru alanları fikir vermesi açısından daha önce detaylı paylaşmıştım.

Önce akvaryumları ve içlerinde yaşayan canlıları tek tek tanıtayım;

150*80*70h= 840 lt akvaryumum;
Bu akvaryumu 15 mm rodajlı camdan yaptık. Kuru alan rampası denk gelmesin, hatta daha güvenli olsun diye akvaryumda iki kuşak kullanıldı. Üzerinde büyük bir akvaryum kadar 50*80*40 ölçülerinde gene rodajlı camdan bir kuru alan var. Rampayı 30 derece açı ile oturttuk. Ekipman olarak Eheim 2260 (1500XL) dış filtre, Eheim 2012 iç filtre, Eheim 300 W ısıtıcı, Eheim 400 hava motoru kullanıyorum. Aynı ısıtıcıdan bir tanede yedek aldım ki kışın yetmezse ilave olarak takacağım. Sırf bu akvaryumdaki suyu boşaltıp doldurmak için havuz fıskiye motoru aldım. 1 saatte boşaltıp doldurabiliyorum. Dekor olarak mango kökü, taşlanmış cam kayalar, doğal kayalar ve ipek yapraklı bitkiler kullanıyorum. Plastik su üstü bitkilerimde mevcut.
Akvaryum içerisinde şu an 2 RES (8,5 cm & 8 cm), 1 Cumberland Slider (5 cm) var. Diğer slider türlerini büyüdükçe bu akvaryuma alacağım. Sonuçta bu akvaryum erişkin 8-9 slider için gayet uygun. Yaz haricinde akvaryumu 26 derecede, kuru alanı 30-32 derecede tutuyorum. Yazın ısıtıcıların fişini çektiğim halde tüm akvaryumlardaki sularda 29-30 derece. Kuru alanda bir teraryumlarda kullanılan kök ve üzerine sarılı teraryum sarmaşığı var. Ayrıca dış kabuğu ile kuruttuğum hindistancevizi de kuru alanda duruyor. Bir teraryum sarmaşığı da kuru alandan suya sarkmış durumda. Işıklandırma olarak 75 W ve 60 W ısıtma lambası, 26 W UVB lamba, 50 W gece lambası kullanıyorum. Su içerisinde iç içe ama birbirinden bağımsız duran camdan dışı taşlarla kaplanmış iki dinlenme sehpası bulunmakta. Bunların arası açık ve rahatça yüzebiliyor, içlerinden geçebiliyor, saklanabiliyor ve dinlenebiliyorlar. Gelelim görüntülere.

60*40*40h= 96 lt akvaryumum;
Bu akvaryumu 8 mm camdan yaptık. Kuru alan 20*40*20 ölçülerinde. Bunun rampası 35 derece açı ile oturtuldu. Ekipman olarak Eheim 2215 dış filtre, Eheim 100 W ısıtıcı, Eheim 200 hava motoru kullanıyorum. Dekor olarak mango kökü, taşlanmış cam kayalar, doğal kayalar ve ipek yapraklı bitki kullanıyorum. Plastik su üstü bitkilerimde mevcut.
Akvaryum içerisinde şu an 1 Cumberland Slider (3,5 cm), 1 Yellow Belly Slider (3,5 cm) var. Yaz haricinde bu akvaryumu da 28 derecede, kuru alanı 32-34 derecede tutuyorum. Işıklandırma olarak 40 W ısıtma lambası, 13 W UVB lamba, 50 W gece lambası kullanıyorum. Gelelim görüntülere.

Karantina akvaryumunda uyurlarken,

80*40*30h= 96 lt akvaryumum;
Yan camları eğimli bir akvaryum ama takribi ölçüleri verdiğim şekilde. Yüksekliği öndeki alçak bölümden verdim ki suyun erişemediği arka yükseklik hacim hesabını karıştırmasın. Bu akvaryumun camı 6 mm. Kuru alan falez kayalardan oluşmakta. Ekipman olarak TetraTec EX600 dış filtre, TetraTec 100 W ısıtıcı ve TetraTec hava motoru kullanıyorum. Dekor olarak mango kökü ve ipek yapraklı bitki kullanıyorum.
Akvaryum içerisinde şu an 1 Çizgili dere kaplumbağası (12 cm) var. Birkaç tanede minare salyangozu var. Onlarda yavruladı ama meydana gece çıkıyorlar. Yaz haricinde bu akvaryumu 24 derecede, kuru alanı 28-30 derecede tutuyorum. Işıklandırma olarak 60 W ısıtma lambası, 13 W UVB lamba, 50 W gece lambası kullanıyorum. Bu lambanın zamanlayıcısı geçici bir süre için sökülüp karantina akvaryumunda kullanıldı. Bu sebeple daha geri montajını yapmadım. İleride bu akvaryumdaki silis kumu dere kumu ile değiştireceğim. Gelelim görüntülere.

45*30*30h= 40lt akvaryumum;
Bu akvaryumu hastalık yada kavga durumları için ayırmak zorunda kaldığım kaplumbağalar için bulunduruyorum. Bunun için gereken tüm ekipmanlar mevcut. Yeni ufaklıklar bir süre bunda duruyordu.

Büyük akvaryumun su tahliyesi ve dolumu;
Bir havuz fıskiyesi motoru aldım. Bu motorun su püskürtme aparatlarını söküp hortum bağladım. Akvaryumun dibine oturtup hortumun diğer ucunu banyoya götürdüm. Çalıştırınca yarım saatte boşaldı.
Tekrar doldurma işlemi için hortumun boşaltma ucunu akvaryuma yerleştirdim. Banyoda kovayı su ile doldurup motoru dibine oturttum ve suyu açık bıraktım. Çalıştırınca akvaryum yarım saatte doldu. Musluktan akan su ile motorun kovadan gönderdiği su aynı olunca zorluk yaşamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: 150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

Emre bey resimleriniz görünmüyor malesef ....

akvaryumlarınızın hepsi birbirinden güzel bayıldım:smile:

emre abi kaplumbağaların için yapabileceğin en iyi ortamı yapmışsın :) ama dikkatimi çeken şey 840 litrelik müthiş bir akvaryuma sahipsin ama televizyon biraz eski sanki :)

Teşekkürler Arda. Kaplumbağalara yatırım yapmaktan televizyonu fazla düşünemedim :) Sırada artık o var.

Bu arada konuda yazmadım ama gördüğünüz gibi çizgili bana bayağı alıştı. Parmağımı tutuyor, kuru alanda başını sevdiriyor. Bazen iki ön ayağı ile de parmaklarımı tutuyor ve hafifçe sudan kaldırıyorum. Ama resmi çekebilmek için tek elimi kullanmak zorunda kaldım.

Görkem beye de teşekkür ediyorum.

Emre abi maşallah diyerek başlıyorum işe komple odayı kapatmışsın :) Sonunda gördük senin canavarları.

Çizgilinin akvaryumu kışın 24 derecede mi tutuyorsun? Malum benimki karantina oldugundan çizgilinin suyu 24-25 lerde şuan. Havalar soğudugundan. Doğal olarak problem yaratmaz gibi geliyor ama bir sorayım dedim.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla bu kaplumbağalara baya maddi manevi yatırım yapılmış :)

Teşekkür ederim Mert :) Amacım tekrar tekrar sistem kurup yap boz yapmamaktı. Bu sebeple büyük bir sistem kurdum. Şimdilik akvaryumda kayboluyorlar :) Büyüdükçe daha güzel olacaktır.

Ben çizgilide su sıcaklığını fazla tutmamaya gayret ediyorum. Hayvan bunalıyor. Senin suyunda sıcaklığı çizgili için bence uygun değerde. Ancak her an ısının düşebileceği zaman yaklaşıyor. Su sıcaklığı kontrollerini sıklaştımanı tavsiye ederim.

Ben manevi yatırımı fazlaca yaptığımı düşünüyorum. Ufacık gariplikte veteriner yollarına düşüyoruz. Uygun şartlarını sağlamak için elimden geldiğince uğraştım. Onlar için harcadığım zamanı ve emeği arkadaşlarım bile kıskanmaya başladı :) Bu anlamda gönlüm rahat.

840 litrede herhalde 2-3 tane yetişkin kaplumbağa büyük ihtimalle kavga etmeden yaşarlar. Valla açıkcası res leri çiftleştirip yavrulatan çok nadir ama senden böyle birşey bekliyorum o potansiyel var sende maşallah :)

Arkadaşlar kıskanıyorsa varsa eşiniz veya sevgiliniz eminim daha fazla kıskanıcaktır haberiniz olsun aman dikkat :)

Mert, bu boyutta bir akvaryumda biraz daha fazlası bile çok rahat yaşar bence. Bu kaplumbağalar gerçekten bazen çok komikler. Koca akvaryumda gene dip dibe geziniyorlar, uyuyorlar :)

Ben tek başıma yaşıyorum. Bu sebeple bu kadar rahat kurabildim akvaryumları. Ama yaklaşık 2 aydır yoğun şekilde uğraştığım için ihmal ettiğim bir kaç arkadaşım gelip zehirleyeceğim onları diye şakalaştılar :)

Gerçekten çok güzel akvaryumlarınız var özelliklede o 840 litre olanı çok beğendim. Bir ömür sağlıklı kaplumbağalarla doya doya kullanmanızı dilerim

İyi temennileriniz ve beğeniniz için teşekkürler Eren bey. Her şey ufaklıklar için.

Emre bey tebrik etmekten ziyade; size teşekkür etmek istiyorum. Zira bu sevimli canlıların dili de biziz kulağı da... Onlar adına gerçekten yürek dolusu teşekkürler. Muhteşem yaşam alanları yaratmışsınız. Keşke hepsi onlar kadar şanslı olabilse...

Emre Bey ;

Sizi tebrik ediyorum.Her akvaryumunuz da ayrı bir özen ve özveri var.İnşallah kaplumbağalarınız ile birlikte sağlıklı günler yaşarsınız..

Öncelikle maşallah, Allah nazarlardan saklasın. Çok güzel bir ortam kurmuşsunuz,

İlgili olduğunuza istinaden, yazın sıcaklığı 26 seviyesine çekmeyi düşünürseniz akv. için uygun havalandırma seti gibi ürünler vardı sanırım, bir de bir çeşit ürün var hem soğutabiliyor hem ısıtabiliyor suyu fakat adını hatırlamıyorum akvaryum.com'da okumuştum.

Bir de size maliyeti hakkında bilgi verebilme imkanınız var mı? Parça parça olarak

azrael' Alıntı:
Emre bey tebrik etmekten ziyade; size teşekkür etmek istiyorum. Zira bu sevimli canlıların dili de biziz kulağı da... Onlar adına gerçekten yürek dolusu teşekkürler. Muhteşem yaşam alanları yaratmışsınız. Keşke hepsi onlar kadar şanslı olabilse...

İnce yaklaşımınıza gerçekten teşekkür ederim. Onlar için iyi bir şeyler yapmak huzur veriyor.

irfanyalinay' Alıntı:
Emre Bey ;

Sizi tebrik ediyorum.Her akvaryumunuz da ayrı bir özen ve özveri var.İnşallah kaplumbağalarınız ile birlikte sağlıklı günler yaşarsınız..

Teşekkür ederim İrfan bey. Bende herkes kadar özen göstermeye çalışıyorum.

ulfet931' Alıntı:
Öncelikle maşallah, Allah nazarlardan saklasın. Çok güzel bir ortam kurmuşsunuz,

İlgili olduğunuza istinaden, yazın sıcaklığı 26 seviyesine çekmeyi düşünürseniz akv. için uygun havalandırma seti gibi ürünler vardı sanırım, bir de bir çeşit ürün var hem soğutabiliyor hem ısıtabiliyor suyu fakat adını hatırlamıyorum akvaryum.com'da okumuştum.

Bir de size maliyeti hakkında bilgi verebilme imkanınız var mı? Parça parça olarak

Teşekkür ederim.
Isı farkı çok olmadığından yazın artması sorun değil benim için. Mevsim döngüsünü takip etmiş oluyor. Ama öneriniz stabil kalmasını isteyenler için çok iyi.

Maliyet konusu biraz karışık ve tam aklımda değil. Büyük akvaryuma ve yanında duran minyatürüne toplamda sanıyorum 5000 tl gibi bir rakam harcadım. Zaten sadece boş haliyle dış filtre 1000 tl.

vallla sizin kaplumbağalar yaşadı cok güzel resimler güle güle kullanın

ata12' Alıntı:
vallla sizin kaplumbağalar yaşadı cok güzel resimler güle güle kullanın

Teşekkürler. Gayet memnun gözüküyorlar :)

Bu kadar emek ve uğraş sonrasında ortaya kötü bir şeyin çıkmasına imkan yoktu zaten.
Gayet hoş ve güzel bir akvaryum hatta o büyük olan havuz oldu :)

Ben sadece bir noktaya takıldım o büyük akvaryum tabanı çok dağınık görüyor.
Biraz daha dekoratif bir şekilde düzenlesen harika olur aslında.
Örneğin kökü daha köşeye alıp arka tarafına bitki koyabilirsin.Taşlar konusunda ne yapılabilir bilmiyorum ama taban düzenlenmesi lazım.

Bir de kuru alanda fotoğraf istiyorum ben bu canavarlardan :D

Teşekkürler Arzu.
Aslında elimde iki kök daha var. Bu üçünü birlestirip tabandan çıkarabiliyordum ama diğer ikisi bir türlü su çekmedi. Belki birini tekrar denerim.
Belki taşları bir tarafa bitkileri bir tarafa yerleştirmek daha iyi olabilir. Değişik kombinasyonlar olabilir. Sen bayan olarak dekor görüntüsünden daha iyi anlarsın tabiki.
Kuru alan fotoları için bu hafta sonu çalışmalara başlarım :)

Geri