Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

Cvp: 150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

emre dehşetle ve ağzım açık baktım. bravo, tebrik ederim.

Teşekkürler arkadaşlar. Ev için biraz abartı bir sistem olsada rahat ettiklerini gördükçe keyif alıyorum :)

emre ikinci akvaryumu birinci akvaryumun temizlenmesi esnasında bıcırları koymak için kullanıyorsun değil mi?

Hem o hazırlamırken kullandım hemde şimdi diğer yavru olanların durması için kurdum. Yani büyük akvarumda 5,5-8,5 cm arası resler ve cumberland var, diğer minyatür olanda 3-3,5 cm lik cumberland ve sarı yanaklı var. Yani bende 3 ayrı akvaryum var. Büyük olan ve yanındakinde slider türleri mevcut. Diğeri odamda duruyor ve çizgili dere kaplumbağası var.

Akvaryumlarınız gercekten cok güzel Allah nazardan korusun ama en cok çizgilinin akvaryumu hoşuma gitti.maaliyeti size ne kadara patladı.sadece akvaryum olarak?

Teşekkürler. Çizgilinin bulunduğu akvaryumu bir sene önce aldım. Tam fiyatı hatırlamıyorum ama 200-250 tl kadar verdim sanırım. O zaman direk pet shoptan almıştım. Fiyatlara bu kafar hakim değildim. Sanırım 96 lt için fazla bir ücret ödedim.

Emre bey akvaryumlarınız ve çocuklarınız çok güzeller tebrik ederim böyle hoş ve ferah bir alan yaptığınız için onlara öncelikle size sorum olacak umarım üşenmeden cevap verirsiniz baya bilgilisiniz bu konuda. :smile:
Akvaryum içindeki ekipmanlar yemler ısıtıcı kum taşlar kökler toplam nekadar bir ücrete maal oldu yazabilir misiniz bende böyle bir yer kurmak istiyorum mas akvaryumla konuştum hatta.
Isıtıcı olarak 300 W Yetiyor mu ? ısıtıyor mu tam olarak 840 Litreyi ve dış filtre yeterli geliyor mu ? Kullandığınız dış filtreden almayı düşünüyorum bende fiyatı nekadar acaba ?
Ve tek kelime ile harika bir ortam sizi gönülden tebrik ediyorum.
Bende geçen gün Sultan ahmetteki bir pet shopta Çizgili Kaplumbağa gördüm ve hemen aldım orada bu güzel türün harap olmasına izin veremezdim baya büyük 12 cm kadardı sorularımı cevaplarsanız çok makbule geçer emre bey :)
İyi Forumlar..

Evet fazla ödemişsiniz ama akvaryum çok şık

Teşekkür ediyorum.
Net ne kadara mal oldu hatırlamıyorum ama akvaryum harici 3000 tl civarında bir harcama olmuştur. Bunun 1000 tl si şu an evde fazla yem, ısıtıcı, ampul, armatür, filtre malzemesi gibi yedekleme için harcanmış olabilir. Balık ağı, cam silecekleri, su pompası, turtle banklar gibi sık kullanılmayan belkide hiç kullanılmayacak ekstra bir çok ürün bu giyat içindedir.

Filtre eheim 2260 olan model. Ben bunu özel indirimle 900 tl ye aldım. Tabi içi boş. 2400 lt debili ve 1500 lt lik akvaryumlara uygun. Bende canlıda az olduğu için zaten kirlenme hiç yok. Bu filtreyi şu an bulmanız zor olabilir. Ben siparişle getirttim. Bir tanede eheim 2012 iç filtre var ama ben onu su yüzeyini hareketlendirsin diye kullanıyorum.

Isıtıcı ben yetmez yada rahat çalışsın diye iki tane 300 w aldım. Ama birini bağladım. 26 dereceye ayarlı ve hala su ısısı 28 derecelerde. Isıtıcı ve derece akvaryumun iki ucunda duruyor. Yani aralarında 1,5 m var. Bence diğeri gereksiz oldu. Bir tane yeterli.

Kökleri pet shopçu arkadaşım kendisi toptancıdan seçti ve hediye etti. Bu sebeple arayıp bulmak gerekecek. Taşları ben Kemerburgaz daki doğal taşçıdan seçtim. Sanırım oraya üç kez gitmişimdir. Bir kaç kezde Beykoz daki doğal taşçıya gittim. Kuru alan çakıllarınıda oradan alıp mas akvaryuma verdim. İçinde yaklaşık 90-100 kg silis kum var.

Başka sorularınız varsa yardımcı olurum.

Ek olarak belirteyim. Res ile çizgili türleri pek anlaşamaz. Benim bu akvaryumları kurmadaki ilk amacım kaplumbağaları ayırma zorunluluğumdu.

Vallahi sizi tebrik ediyorum çok güzel şeyler yapmışsınız bence
nekadar tutarsa tutsun değmiş diyebilirim hatta fazlasıyla deymiş okadar paraya çok güzel olmuş o 90 100 kg silisi nasıl taşıdınız yahu :smile: ben bile 10 kiloyu ayaklı araba ile taşıdım tüm sorularımı cevaplandırmışsınız çok teşekkür ediyorum en ufak ayrıntıya kadar girip kaplumbağalarınıza harika bir yaşam sunmuşsunuz benim şu an ki çizgili ufak 15 litrede duruyor akvaryum siparişi veriyorum bende yaklaşık 500 Litre olacak sanırsam.. Eheim'in 2226'sından ve elimde olan atman büyük iç filtreyi kullanacağım silisi severler diye biliyorum çizgili kaplumbağalar bundan 10 kg kum hazırda ama 500 litreye yetmeyeceğinden internetten 50 kilo kadar kum sipariş verdim çok teşekkürler yardımcı oldunuz. :)

Tekrar teşekkürler :)
Kum için akvaryum taban alanı önem taşıyor. 50 kg tam da yetebilir fazlada gelebilir. Gerçekten o kadar kumu taşıması zor olmuştu.
500 lt çok güzel bir rakam. Ancak eheim 2226 bence yetersiz gelir. Diğer filtre destek olsada ileride yetmeyebilir. 2078 veya 2080 çok güzel olacaktır. 2078 sizin için uygun gözüküyor.
Şu anki akvaryumunuz gerçekten o boyutta hayvan için çok elverişsizmiş. Umarım en kısa zamanda tamamlanır. Çizgili kaplumbağalar kum ile çok fazla ilgililenen bir tür. Bu anlamda çok güzel görüntüler göreceksiniz. Ben çizgili akvaryumumda da silis kullanmama rağmen ileride dere kumu ile değiştirmeyi düşünüyorum. Daha iri taneli olması bizim çizgililer için sorun çıkarmaz. Kazmak için daha uygun olabilir. Benimkide 12 cm civarında ve sıkı bir kum olduğu için silisi zor kazıyor. Dere kumunu daha rahat kazabilirler.
Akvaryum ebatlarınız nedir acaba? Mas ile görüşmenizde bir sonuç alabildiniz mi?

Mas ataşehirdeymiş ben ise sarı yer'de oturmaktayım ebatları verdim mobilyalı olacak şu an için fiyat almadım ataşehire işim düşünce ilk işim uğramak olacak akvaryum ebatlarım

140x70x50 olacak. Daha fazla kum gidebilir gibi geliyor bana.

Ooo desenize Emre abiden sonra 2.büyük kaplumbağa akvaryumu geliyor :) Yalnız benim size nacizane tavsiyem yüksekliği 50 olarak belirlemişsiniz sanırım. Onun yerine

130*70*60 yaparsanız çok daha güzel olur. Çünkü suyu tam kapasiteyle kullanmıcaksınız işte kuru alandı falan derken. Kaçmaması içişn birazcık daha suyu düşürceksiniz. Ama emre abinin gibi eğer camdan üstüne kuru alan yaptırcaksanız 50 cm i rahat kullanırsınız :)

Arkadaslar buradaki çizgili kaplumbağanın ki gibi akvaryumu istanbulda nerelerde bulabilirim.yada bunun gibi olması şart değil kaplumbağa akvaryumu satan bir yer uygun fiyata.arka uzunluğu on uzunluğundan fazla olacak sekilde

O ölçüler için 50 kg yada 60 kg kum gerekebilir. Umarım en kısa zamanda hayata geçer.

Akvaryum üzerine kurulan kuru alanlar suyun tam kapasite konulabilmesi açısından çok iyi oluyor. Ben uygun yapılabilirse tavsiye ederim.

Çizgili akvaryumumdan kanyon pet shopta görmüştüm. Hatta kaplumbağa akvaryumları aynısındandı. Bir ihtimalde maltepe akvaryumcular çarşısında olabilir. Biraz gezmek gerekebilir.

Merhaba Emre Bey,

Gerçekten örnek alınacak akvaryumlara sahipsiniz. Yalnız bir sorum olacak bu bahsettiğiniz hava motorunu ne amaçla kullanıyorsunuz ?

Teşekkür ederim.

Hava motoru aslında zaruri değil. Balıklar solungaçla sudaki oksijeni alır ama kaplumbağalar akciğer solunumu için yüzeye çıkarlar. Bu anlamda hayati değil.

Ben akvaryumlarda kullanıyorum, çünkü faydalı tarafları var. Suyu daha da hareketlendiriyor, su yüzeyine çıkan kabarcıklar su yüzeyinde nemli hava oluşturuyorki nemli ortam onlar için iyi, sudaki bakteri kültürü dengesine yardımcı oluyor, birde buharlaşmayı artırdığı için daha fazla yeni su ekleme şansı oluyor.

akvaryumların hepsi çok güzel ama özellikle 840 ltlik akvaryuma bayıldım muhteşem bir akvaryum inşallah bir gün benimde böyle bir tankım olur

emre bey gerçekten harika olmuş çok imrendim açıkçası..
bu sevimli şeylerle bi ömür boyu mutlu yaşarsınız inşaalah :smile::smile:

Geri