Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

Cvp: 150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

Her tür ayrı akvaryumda mı?
Ben yapacağım akvaryumun çizimini atarım.Çok büyük yaptırmıcam.Çünkü liseyi İstanbul da okumucam.Evde oturucam.O zaman en güzelini yapıcam

O zaman ben tarım yaparım sizi gibi yapıcam özellikle Emre abi senin gibi.

Çizgili ayrı akvaryumda Burcu. Slider türlerininde gençleri büyük akvaryumda, yavru olanlar ayrı akvaryumda.

Senden de güzel bir akvaryum bekliyoruz :) Yapımda gene bize danış.

Evet abi.İnşallah.Doğum günleride yeni ev.Pet shopçuya vericem onlar kendileri hazırlıcak.e güzel bu kur yap 3 kardeşin türü ne?

Büyük akvaryumdaki 3 kaplumbağayı soruyorsan ikisi red eared slider, biri cumberland slider.

Bence akvaryumu sen tasarlayıp öyle tamamla.

Tamam abi bende öyle yazıcam.Kuru alan vs onların yerini falan çizip vericem.Onlar için ayrı yer bile yaptırabilirim. :w00t:

Hadi bakalım, şimdiden kolay gelsin. Yakında sistem kurulur artık.

İnşallah abi.Kapluşlarım senin kapluşlarına selam söylüyo.

Teşekkür ederiz. Bizden de selamlar :)

AEK' Alıntı:
Bende nem isteyen çiçekleri artıracağım.

O değilde Cem; Kaplumbağalar sayesinde tarıma başlayacağın aklına gelirmiydi :)

benim aklıma kaplumbağa beslemek gelmiyordu ki tarım işine gireyim. bu işin bir sakıncası var, çiçeklerin döllenmesi için küçük meyve sineklerinin olması. kaplumbağalara bir zararları yok ama oda kapısını açık bırakırsam diğer odalara da gidiyorlar. en azından fazla olmasa da doğal ürün yiyoruz. büyük dikdörtgen saksıya bu sene marul ekmeyi düşünüyorum. hayvanlara da yiyecek çıkar. fide şeklinde satılıyor.

Bitkisel besinleri tam organik olacak yani. Biz yemiyoruz bu kadar organik :)

AEK' Alıntı:
Tabiki sor Deniz.
Yurtdışından bir türlü hayvan getiremedik. Ben doğrudan Best exotic ortağınada ulaşmıştım ama snapping dışında hayvan getiremedi. Maliyet fazla olunca talep olmuyor diye. Zaten ABD kaynaklı alım yapabilseydik slider türlerinin dışına çıkacaktık. Örneğin Map türleri, Painted türleri ve Diamondback türleri gibi.

Cumberland olanlar ve mix olanı İstanbulda bir önceki yaz aldım. Bir cumberlandı Kanyondaki pet shoptan almıştım, diğer ikisini sarıyerde bir pet shoptan. Yellow bellied olanlarıda Çanakkale de Mert almıştı, ondan sahiplendim. Geçenlerde Matt kullanıcısı arkadaşımızda bir yerden cumberland buldu sanırım.

Geçenlerde Cem mi paylaşmıştı hatırlamıyorum ama bu firma bu yaz sarı yanak getirmiş. Arayıp tekrar geliyor mu diye sorulabilir.
http://altinakvaryum.com.tr/index.php?goto=diger
Ben ankarada buldum aldığım petshopta 2-3 tane daha vardı isteyene petshop adı veririm kızılayda. Tabi satılmış da olabilirler. Cumberlandler muhtemelen reslerin arasına karışıyordur çünkü 20-30 resin arasında 3-5 tane cumberland oluyor. Özel olarak getirilmiyor fiyatı da aynıydı zaten. Birde şu yurtdışı getirme meselesi önüne gelen toptancı olmadığı sürece yasal olarak canlı getiremez gümrüğe takılıyor ve geri gönderiliyor ya da atılıyor canlılar. Dediğiniz gibi keşke o türlere ulaşabilseydik.

Tür çeşitliliği özellikle akvaryum ortamına uygun olanlar çoğunlukla ABD de yaygın. Ama hem bu ülkenin konudaki sıkı tutumu, hem doğru yoldan yapılacak ticaretin ve yolun yüksek maliyeti önümüze engel olarak çıkıyor. Kırmızı yanaklıların çoğu uzakdoğudan gelmekte. Orada birkaç çiftlikte üretilip araya karışan yellow bellied ve cumberland oluyor.

Oooo siz bu işi ilerletmişsiniz :D

Ne güzel her konuda tecrübe ve bilginiz.Yeni nesil olarak sizden öğrendiklerimi herkese anlatıcam.Bilgilendiricem.Teşekkürler.

Kısa zamanda araştırma ve tecrube ile her şeye vakıf oluyorsun Burcu. Sadece istekli ve meraklı olmak yetiyor :) Göreceksin üç ay sonra ne kadar farklı bir bilgi birikimin olacak. Bizim bildiğimiz bunun gibi detaylar işin her noktasına el atmaktan kaynaklı.

Sa olun.İyi geceler şimdi yatmasam bana bozuk atar benimkiler.Bizi erkende yatırıyosun.Kendin geç yatıyosun diye.Bilmiyolar ki beden olar uyanmadan önce gidiyorum.Abi sırf kaplumbağalar uyuyamıyo diye ben herkesi erkende yatırtıyodum milleti.:D

Evi ele geçirdikleri kesin. Cem kuru alanda oluyorlar diye odalarına pek girmiyordu. Bende hafta sonu kuru alanda olurlar diye sürekli girip çıkmam salona. Ürküp keyifleri kaçmasın istiyoruz. Evin asıl hakimi onlar :)
Ufaklıklara iyi bak :)

AEK' Alıntı:
Tür çeşitliliği özellikle akvaryum ortamına uygun olanlar çoğunlukla ABD de yaygın. Ama hem bu ülkenin konudaki sıkı tutumu, hem doğru yoldan yapılacak ticaretin ve yolun yüksek maliyeti önümüze engel olarak çıkıyor. Kırmızı yanaklıların çoğu uzakdoğudan gelmekte. Orada birkaç çiftlikte üretilip araya karışan yellow bellied ve cumberland oluyor.
Hazır üretim demişken bugüne kadar hiç kimsenin akvaryum ortamında kaplumbağalarını çiftleştirip yumurta bırakmalarına şahit olmadım. Sizin bu eksiksiz akvaryumlarda belki başarabilirsiniz. İleride böyle bir hedefiniz var mı?

Turgay Bora zaman zaman bilgi ve deneyimlerini okuduğumuz yumurta ve yavru almış biri. Kendi sayfasında bu konudaki deneyimlerinide paylaşmıştı.

Bendekiler erişkin duruma ve yumurtlama çağına gelince sistemde birkaç ufak ilave ile uygun ortamı sağlamayı düşünüyorum. Örneğin büyük akvaryumun hemen diğer yanına dışarıda olup rampa ile buna uzanan ikinci kumlu bir kuru alan yapabilirim. Tabi buna daha çok zaman var. Birde reslerin ikiside erkek çıktı. Belki 1-2 sene sonra bu konu iyice olgunlaşınca bir dişi alabilirim. Bakalım diğerleri hangi cinsiyette çıkacak. Büyük akvaryumdaki cumberland dişi olacak gibi. Neredeyse boyu reslere yaklaştı ve dişiden farkı yok. Yavru akvaryumdaki cumberland erkek olursa çok iyi olur. Olması yönünde de ümidim var.

Umarım bu konuda bir şansım olur ve yumurta alabilirim.

Emre,

Son zamanlarda gördüğüm en büyük ve profesyonel yaşama alanını kurmuşsun. 840 litrenin maliyeti, kuruluş zamanındaki emeği ve bakımı her türlü büyük sorumluluk ister. Umarım istediğin yönde yaşama alanını genişletip ilerletebilirsin. Bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak gerçekten çok faydalı.

Çok teşekkürler Emin :)

Yapım aşamasında bayağı uğraşmıştım. Profesyonel akvaryum imalatçısı yaptı ama dizayn ve yapım aşamasındaki zaman uğraştırdı biraz. Maliyet tabiki az değil. Ama bakım şu an için kolay. Eheim 2260 öyle bir temizliyorki senede bir kez filtre temizliği ve temizlikteki dahil iki kez su değişimi dışında ilave temizlik yada dip çekimi istemiyor. Sadece haftalık buharlaşan su yerine eklediğim 50 lt kadar bir su var. Tabi hayvan sayısının azlığı ve kerataların dışkı yemeside şu an için buyük kolaylık.
Bu sistemin iyi yanını hayvanlar erişkin olduklarında net olarak göreceğiz.

Geri