Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1yıl 5 aylık kaplumbağa hasta

AminOktay

Yeni Üye
Merhaba kaplumbağam 2 gündür hasta halsiz yemek az yiyor eskisi gibi yüzmüyor dışkısı büyük büyük karamsar ne çok uyuyor nedeni ne ola bilir

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?
Sisteminde kuru alan, ısıtma lambası, su ısıtıcı mevcut mu?
Hayvan esintiye maruz kaldı mı?
Yemlerin markası nedir? Vitamin veriyor musun yada mineral yem?

İştah ve halsizlik dışı başka bir belirti var mı?
-nefes almada zorlanma ve ses çıkarma cikleme yada hırıltı gibi.
-suda eğik durma ve yalpalama
-uzun süre kuru alanda kalma, başını yere yatırıp hareketsiz durma

O dışkılamadan evvel gecikme oldu mu?
-Ikınma (başını suda ileri atarak zorlanır)
-anüsünü kuma sürtme

-anüsünü kuma sürtme
Evet yanı bilgi sahibiyim tüm standartlara cevap veriyor yemi vitaminleri var gözünü kaşıdığını gördüm birde benden soğumuş gibi yemek az az yiyor şimdi sabah kalktım bakıyorum dolaşıyor amma biraz hasta gibi elimi görmüyormu gözü kor oldumu bilmiyorun

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu türün aslında kolay kolay hastalanması yada ölmesi pek bi muhtemel değil çünkü etraflarında bi yırtıcı olmazsa tüm şartlar altında hayatta kalmayı başarabilen bir canlı nihayetinde doğal ortamında timsahlarla takılan bi hayvandan bahsediyoruz fikrimi sorarsanız hayvanı bi vete götürmenizi öneririm çünkü bu hayvanların diğer canlılar gibi hastalandıklarında ne yazıkki bağışıklık kazanma yada kendi kendine iyileşebilmesi gibi bi direnci malesef yok şimdiden geçmiş olsun dilerim umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur

Tabii burda adminin mesajında belirttiği gibi cemin size yöneltmiş olduğu sorulara yanıt vermeniz size daha sağlıklı bilgiler verilmesinde yardımcı olucaktır

Gözlerininde resmini çeker misin? Göz enfeksiyonuna bağlı bir durumda olabilir.

Detaylı cevap verirsen ne kaynaklı bir durum olduğunu öğreniriz. Kabuk boyu ile birlikte büyükse cinsiyetini de yazar mısın?

Son düzenleme:
Tabii sizle paylaşıyım

Ekli dosyalar

• 38C0BC07-DDC3-4A24-AD7F-93EBBA0B1106.jpeg
    38C0BC07-DDC3-4A24-AD7F-93EBBA0B1106.jpeg
    705 KB · Görüntüleme: 15
  • C2440657-8FD1-4DF5-80E7-65EC0F68FF66.jpeg
    C2440657-8FD1-4DF5-80E7-65EC0F68FF66.jpeg
    763.4 KB · Görüntüleme: 15
Şunuda sizle paylaşmak istedim daha net olduğunu düşünüyorum

Ekli dosyalar

• 23CDD2D4-B21B-474E-A189-64B77824CB91.jpeg
    23CDD2D4-B21B-474E-A189-64B77824CB91.jpeg
    768.9 KB · Görüntüleme: 12
Amin'e söyleemiştim. Gözleri sağlam. Göz kaynaklı bir durum yok. Yalnız plaka açılmaları var bunlar çıkabilecek gibi ise tırnağınla yada ağzı düz cımbız ile bir yokla. Bunlar lamba altında durunca kuruyup gerilerek açılır.

Dişiler pek meyil göstermiyor ama erkekler kök altına girip sürtünerek kaşınmayı sever, plakaları çıkarır. Mango yada mopani kökü iyi olur. 10-15 *35 cm boylarında düz yere koyunca altında boşluk olacak gibi olsun. Aldığında sterilizasyonunu anlatırım.

Yalnız su çok sığ bu boydaki hayvan için en az 25 cm su yüksekliği lazım.

Son düzenleme:
Anladım çok sağol cem özellikle şu su seviyesinin 25 cm olması gerektiğini paylaşman çok iyi oldu çünkü ben kendileri beslediği dönemlerde dikkatimi çekmişti hayvanın su seviyesi düşünün benim şu anki su seviyesinin bayaa bayaa aşağısındaydı sorduğumdada malesef aldıkları yer su seviyesinin bu boyutta olması gerektiğini kendilerine söylemişti hatta o zaman hiç fikir sahibi olmamama rağmen hayvanın teraryumunda huzursuz olduğunu farkediyordum ne zaman bana verdiler bakmam için ben su seviyesini yükselttiğimde amca ne yapıyosun bu kadar su olurmu boğulur gibi sitemde bile bulunmuşlardı halbuki bende araştırınca yetişkin olanlar için su seviyesi 20 25 cm olmalıymış sende paylaşmış olduğundan çok teşekkürler

Ben çizgili dere kaplumbağasının 2 metre derinliğe indiğini gördüm. Sarı benekli kaplumbağanın da su kuyusunda resinde onlardan farkı olmaması lazım. Yani derinlikte sınır yok.

Derin su nefes tutabilme kapasitelerini geliştirir. Bol yüzerek sağlıklı gelişimlerini sağlar.

20 cm kabuk boyu civarı itibariyle geceden sabaha ara nefes almadan su içinde uyuyabilirler.

2 3 gündür hareketlenmeye başladı vitamin yemek takviyeleri verdim suyunu 28 30 derece yapdım lambasını daha çok wt la değişdim sıcak seviyor hala bi depresyonda gibi geliyor çok uyuyor suyunu çabuk kirletiyor hemde beyaz renkde oluyor gözlerinde şişme oldu geçti birde arka tarafınnan baloncuklar çıkartıyor bence midesinde bağırsaklarında rahatsızlık olmuştu

Ekli dosyalar

• IMG_20210519_145248.jpg
    IMG_20210519_145248.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20210519_145223.jpg
    IMG_20210519_145223.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 9

-anüsünü kuma sürtme
suda eğik durma ve yalpalama
Bunlar oluyor bide çok uyuyor

Hayvana eczaneden genta marka göz damlası al. Kabuk boyu nedir ona göre dozu yazayım. Hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyor.

Lambada 60 W verim sağlayan üstüne çıkma. Mesafe için hayvanın sırt hizasında birşey koyup üzerine cam derece yatırıp ilk yarım saatteki ölçüme bak 32 olduğu nokta doğru ısıdır. Sürekli yandığı için bu 35 derecelere kadar çıkar. Biz sadece ilk yarım saatlik ölçümü baz alıyoruz.

Aşırı ısı, su kaybıyla birlikte mayışıp olduğu yerde güneş çarpması etkisi ile hayvanın pişmesine neden olur. Standard üstü ısı bu bakımdan tehlikelidir. Filamenli 60 W yada halojen 52-53 W ampuller uygundur.

Su 28 derece üstüne çıkmasın. Su ne kadar sıcak olursa dış ortamla ısı farkı açılır ve hayvan her kuru alana çıktığında dış ortamın soğuğundan etkilenir. Sıcak banyodan çıktığımızda hissettiğimiz soğukluk gibi. Yavru olan hayvanların bünyesi zayıf olduğu için ekseriyetle bu noktada enfeksiyona yakalanıyorlar.

Gaz çıkartacak yiyeceklerden ziyade yemi yerken yemle birlikte hava yutmasından kaynaklı gaz çıkarırlar. Üşütme kaynaklı da olabilir.

Son düzenleme:
Hayvana eczaneden genta marka göz damlası al. Kabuk boyu nedir ona göre dozu yazayım. Hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyor.

Lambada 60 W verim sağlayan üstüne çıkma. Mesafe için hayvanın sırt hizasında birşey koyup üzerine cam derece yatırıp ilk yarım saatteki ölçüme bak 32 olduğu nokta doğru ısıdır. Sürekli yandığı için bu 35 derecelere kadar çıkar. Biz sadece ilk yarım saatlik ölçümü baz alıyoruz.

Aşırı ısı, su kaybıyla birlikte mayışıp olduğu yerde güneş çarpması etkisi ile hayvanın pişmesine neden olur. Standard üstü ısı bu bakımdan tehlikelidir. Filamenli 60 W yada halojen 52-53 W ampuller uygundur.

Su 28 derece üstüne çıkmasın. Su ne kadar sıcak olursa dış ortamla ısı farkı açılır ve hayvan her kuru alana çıktığında dış ortamın soğuğundan etkilenir. Sıcak banyodan çıktığımızda hissettiğimiz soğukluk gibi. Yavru olan hayvanların bünyesi zayıf olduğu için ekseriyetle bu noktada enfeksiyona yakalanıyorlar.

Gaz çıkartacak yiyeceklerden ziyade yemi yerken yemle birlikte hava yutmasından kaynaklı gaz çıkarırlar. Üşütme kaynaklı da olabilir.
Kardeşim göz damlasını ne yapayım? Gözlerine nasıl uygulayım

Kaplumbağanın kabuk boyu hakkında bilgi verebilirseniz gerekli doz ile beraber günde kaç damla uygulayacağınız söylenecektir. Mesajı tamamen okuduktan sonra sorulan sorulara cevap vermelisiniz.

Su kaplumbağası bakımı hakkındaki bütün bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Gözlerine değil ağzına damlatacaksın geniş spektrumlu antibiyotiktir. Her geçen gün zaman kaybediyoruz. Sorduğum sorulara cevap ver lütfen. Hayvan ileri safhaya geçmiş hala senden net bir cevap alamadım. 3 günü heba ettik. Durumu ciddi hal almış.

Kabuk boyunu nasıl ölçeyim? Ben azeri türküyüm biraz istediğimi anlatamıyorum. Birdeki eger bulamazsam napiyim?

Geri