Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1yıl 5 aylık kaplumbağa hasta

Sen sualları bir de at hepsini ben ne olub bittiğini cevaplım
Tam diyorum.
Kaplumbağa halsizdi yemek yemedi o gün 1 gün geçti bizim ülkede doktor dediğin ancak köpek kediye bakıyor
2 ci gün oldu suyu bulanık oluyordu gözlerinde kızarıklık oldu baküde bir çok veterine sordum hiçbiri hiçne bilmiyor
Size yazdım napiyim diye 2 ci günde yatdı kuruya çıkıyordu lamba 60wt
El kadar boyu var
3 gün vitamin yem 2 3 adet fatklı yem aldım tetra dedilər birde kukruz aldığım kişi dedi severler
Gözlerinde zayıflık hissetdim dışkısını tam hazm etmiyordu yediğinin yarısı kadar çıkartıyordu
Her gün suyunu değişiyorum suyu kokmaya başladı dökdüğüm suda 28 derece oluyorki üşümesin
4 cü gün bakıyor amma eskisi gibi hareketli değil suyuda çabuk bulanıklaşıyor yani yemesinde bir problem yok amma elime doğru gelmiyor açken geliyor

Yok onu anladım isminden ya iran ya Azerbaycanlıdır dedim. Benim iranlı bir arkadaşım vardı onun ismi de aynıydı. O halde Azerbaycan'da mısın? Farklı kelimeler kullansakta yazın güzel.

Kabuk boyu kafası ile kuyruğu arasındaki kabuk uzunluğudur. Şerit metre yada cetvel varsa üstbağasından düz tutarak ölçersin. Yoksa elinde düz tut göz kararı anlaşılır biraz.

Azerbaycan'da satılıyor mu bilmiyorum. Genta veya gentagut damlalara bak. Bunlar 0.3 gentamisin içerir. Bunlar yoksa gentamisin içeren damla var mı bakarsın. Bulamazsan antibiyotikli başka damla bak. Resmini çekip at, içeriğine bakayım uygun olursa önereyim.

Türkiye'de yüksek oranlı antibiyotikler kırmızı reçeteyle veriliyor yani doktor onayıyla o yüzden alamıyoruz.

Ha tamam bulduysan güzel. Kabuk 8 cm o halde sabah ve akşam 6 damla stick yemine damlatıp ilacı emmesini bekle, elden ağzına uzat yada suda hemen önüne at fazla suda kalmadan yesin. Bu ilaçlı yemi, ilk yem olarak ver. Normal yemleri verirsen bunun tadı farklı olduğu için yemek istemeyebilir.

Eğer yem yemiyorsa hayvanı dik tutup ağız çevresine 10 saniye arayla bekleyip 8 damla sür bir kısmı girer.

Vitamin damlayı da öğlen vakti gibi 1 damla yemine damlatıp ver yemezse ağzına yine 10 saniye ara ile 2 damla sürersin. Bu kırgınlığını alıp iştahını açar.

Hayvan rüzgar esintiye maruz kalmasın üşümesin. 2 saatten fazla kuru alanda durmasın. Kendi inmezse suya koy su içsin. Tekrar kuru alana koyarsın. Lamba altında su kaybeder.

Hayvanı takip et belirtilerde azalma olacak mı bakalım. Haber verirsin ona göre gerekirse dozajı artırırız. 3-4 gün ile 1 hafta içinde toparlamaya başlar. Dikkatini çeken birşey olursa da yazarsın.

Su değişimlerini emsal sıcaklıkta su ile yapacaksın. Su 28 kuru alan ilk 30 dakika ölçümde 32 derece olacak.

Emrenin yazdığı yemleri de alırsan hayvan ihtiyacı olan gıdayı alır.

Aklına takılan her konuyu sorabilirsin.

Akvaryum güneş görüyor ise yosunlanır. Onun için gölgede tutarız güneş görmesin diye Akvaryum küçük ise çabuk kirlenir. Su az ise yine çabuk kirlenir.

Filtre yok mu akvaryumda?

Akvaryumun genel bir resmini atarsan eksik fazla ne var bakarız.

Kukruz olmaz, bizde cips yada çerez deriz. Bunlar zararlıdır.

Kaplumbağaya, acı, tatlı, tuzlu, baharatlı, yağlı, peynir gibi süt ürünleri, sosis salam gibi işlenmiş etler vermiyoruz.

Yem harici sebze çeşitleri verebilirsin. Hangisini severse her kaplumbağa başka sebze sever. Marul yaprağı verebilirsin. Haşlanmış yumurta beyazı verebilirsin.

Eğer iştahı iyice azalırsa ufak kıyma eti suda haşlayıp soğutup verirsin. Normal zamanda vermiyoruz. Bu sefer yem yemiyor. Şimdi önceliğimiz yemek yiyip güçlenmesi.

Kabuk boyu kafası ile kuyruğu arasındaki kabuk uzunluğudur. Şerit metre yada cetvel varsa üstbağasından düz tutarak ölçersin. Yoksa elinde düz tut göz kararı anlaşılır biraz.

kaplumbaga.jpg

Akvaryum güneş görüyor ise yosunlanır. Onun için gölgede tutarız güneş görmesin diye Akvaryum küçük ise çabuk kirlenir. Su az ise yine çabuk kirlenir.

Filtre yok mu akvaryumda?

Akvaryumun genel bir resmini atarsan eksik fazla ne var bakarız.

Kukruz olmaz, bizde cips yada çerez deriz. Bunlar zararlıdır.

Kaplumbağaya, acı, tatlı, tuzlu, baharatlı, yağlı, peynir gibi süt ürünleri, sosis salam gibi işlenmiş etler vermiyoruz.

Yem harici sebze çeşitleri verebilirsin. Hangisini severse her kaplumbağa başka sebze sever. Marul yaprağı verebilirsin. Haşlanmış yumurta beyazı verebilirsin.

Eğer iştahı iyice azalırsa ufak kıyma eti suda haşlayıp soğutup verirsin. Normal zamanda vermiyoruz. Bu sefer yem yemiyor. Şimdi önceliğimiz yemek yiyip güçlenmesi.
Allah sizden razı olsun siz dediyiniz her şey yapacam inşAllah düzelir elimden geldiğinin fazlasını yapacam çox sağol birde o kabuk boyunu siz dediyiniz kimi ölçdüm 8 x 6 sm

8 cm baştan kuyruğa ise hayvanın kurtulma ihtimali yüksek. 7 cm kabuk boyu itibari ile yağ depolamaya başlarlar. Bu da iştahı kesilince daha uzun süre dayanmasını sağlar. Küçük hayvanlar yağ depolayamadığından bünyeleri daha zayıf olur ölme riski yüksektir.

Aklına takılan birşey olursa sor yada dikkatini çeken bir belirti görürsen yaz.

Kardeşim 0.3 gentamisin diyorlar bizde rusca deyilir polşa yaratıyor

Ekli dosyalar

• 16216247117322303636434917338611.jpg
    16216247117322303636434917338611.jpg
    5.3 MB · Görüntüleme: 6
Bu dozdaki göz damlası olarak kullanılıyor. Bu düşük dozlu. 20 mg, 40 mg ve 80 mg olarak ampul olarak satılan antibiyotikleri de var ama bunlar yüksek dozlu. Hayvana fazla gelir. Türkiyede doktor reçete yazmazsa alamıyorsun.

Biz tedavide gerek göz gerekse akciğer enfeksiyonunda bunu kullanıyoruz. Genta geniş spektrumlu antibiyotiktir. Ampul olarak satılanlar iğne yapılarak kullanılıyor.

Geri