Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 gün evde tek kalır mı

Yasemin_Karakuş

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamı bir gün güzelce doyurup evden çıkıp o gün diğer gün eve gelmezsem evde tek bıraksam bişey olur mu havalar soğuk gideceğim yere taşımak istemiyorum hastalanır diye tahminen 1 buçuk gün oluyor bide suda enerji sarf etmesin diye karada mı bırakmalıyım suda mı

Kaplumbağamı bir gün güzelce doyurup evden çıkıp o gün diğer gün eve gelmezsem evde tek bıraksam bişey olur mu havalar soğuk gideceğim yere taşımak istemiyorum hastalanır diye tahminen 1 buçuk gün oluyor bide suda enerji sarf etmesin diye karada mı bırakmalıyım suda mı
Kara ve su zaten birleşik olmalı. Akvaryumun içine çıkıp (ısıtma lambası ile) güneşlenebileceği bir kuru alan yapıyoruz. Hayvanı karaya cıkarmak için yuvasından çıkarıp zemine bırakmayın.

Sanırım ısıtma lambanız ve kuru alanınız yok bu hayvanın üşütüp halsiz kalmasına neden olur. Yem yememe, halsizlik hatta akciğer enfeksiyonu gibi ölümcül hastalığa neden olur. Biran önce kuru alan yapıp ısıtma lambasını alın. Ek olarak uvb de alırsanız çok faydalı olur.
Fakat en önemlisi ısıtma lambası biran önce alın. 42W halojen ampul alacaksınız.

Sistem içinde dursun. Isıtma lambasına zamanlayıcı alın su ısıtıcı daimi yansın.

O gün normal öğün üstü birkaç tane fazla verin. Ertesi gün aç kalmasında sorun yok. Dışkısını yer.

Kuru alanın bir köşesine birkaç stick yemde atabilirsiniz.

Hocam ben 2 gün sehir dışında olacağım. Evde kimse olmayacak. Cuma gidip pazar döneceğim. Giderken yemini yedirecegim iyice. Biz sigortaları kapatıyoruz yangın çıkmasına karşılık açık bırakmalı mıyım. Eger sigortalar açık kalmalıysa isitma lambasını nasıl ayarlıyım. 28W halojen tam ideal kaplumbağa için. Elimde 15 ve 40W akkor var mavi renk gece de açık kalacağı için. Zamanlayici yok bende alsam bile geç gelecek. Sizce nasıl yapmaliyim

Ben elektrikler açık 40 gün evde bıraktım birşey olmadı. Kardeşlerim gelip günde bir defa yem verdiler.

24 saat yanacağına göre mavi olan ampul olsun. Kalorifer çalışmayacak. Güneş görme ihtimali olan odada dursun en azından oda gündüz bir miktar ısınır.

Sadece o odanın sigortası açık dursun. Gerçi mutfakta buzdolabından dolayı açık duracak. Mutfakta duracaksa buzdolabı ile aynı hata bağlı olmasın. Ne olur ne olmaz.

Yem verdikten sonra alanın köşesine bir miktar stick yem konabilir. Dönüşte bundan kaynaklı suyun kirlenme ihtimali olacaktır. Hayvan hepsini bir seferde indirebilir. Dışkısını da yiyeceği için bundan kaynaklı da dışkı parçaları olabilir.

Ben elektrikler açık 40 gün evde bıraktım birşey olmadı. Kardeşlerim gelip günde bir defa yem verdiler.

24 saat yanacağına göre mavi olan ampul olsun. Kalorifer çalışmayacak. Güneş görme ihtimali olan odada dursun en azından oda gündüz bir miktar ısınır.

Sadece o odanın sigortası açık dursun. Gerçi mutfakta buzdolabından dolayı açık duracak. Mutfakta duracaksa buzdolabı ile aynı hata bağlı olmasın. Ne olur ne olmaz.

Yem verdikten sonra alanın köşesine bir miktar stick yem konabilir. Dönüşte bundan kaynaklı suyun kirlenme ihtimali olacaktır. Hayvan hepsini bir seferde indirebilir. Dışkısını da yiyeceği için bundan kaynaklı da dışkı parçaları olabilir.
Hocam şimdi 2 3 gün aç kalabilir mi. 5 yaşında hayvan 12cm kabuk boyu.
İlk gün dışkısını yer ikinci ve üçüncü gün aç dayanabilir mi? Ampulü 40W mi takayim 15W mi 15az 40fazla gelebilir. Kuru alana yem koysam kapıdan çıkmadan indirir. Su her turlu 1 hafta gidiyor. 2 3 gunde temiz kalacaktir. Yemi kendi yuvasinda yediriyorum.

Dışkısını sürekli yapar ve yer. Tek seferlik değil. 2 gün aç kalmada sorun olmaz.

Ampul 40 watt olsun. Dış ortam soğuk olacak. Etkisi olsun. 1-2 cm yukarıdan konumlandırın.

Hocam şimdi 2 3 gün aç kalabilir mi. 5 yaşında hayvan 12cm kabuk boyu.
İlk gün dışkısını yer ikinci ve üçüncü gün aç dayanabilir mi? Ampulü 40W mi takayim 15W mi 15az 40fazla gelebilir. Kuru alana yem koysam kapıdan çıkmadan indirir. Su her turlu 1 hafta gidiyor. 2 3 gunde temiz kalacaktir. Yemi kendi yuvasinda yediriyorum.
nasil 5 yasinda 12 cm kabuk boyu ya benimki 20 ay 11 cm kabuk boyu normal mi

Dışkısını sürekli yapar ve yer. Tek seferlik değil. 2 gün aç kalmada sorun olmaz.

Ampul 40 watt olsun. Dış ortam soğuk olacak. Etkisi olsun. 1-2 cm yukarıdan konumlandırın.
Tamam hocam sizin onerdiginiz 40W maviden var her renginden almıştım mavisi en uygun olur gece için. Akkor ampul ışık spekturumu en çok kırmızı en az mavi olur kırmızıdan maviye alçalır bu yüzden kırmızı olanlar çok aşırı ışık veriyor. Birde kaplumbağalar sıcak renkleri daha iyi gördüğü için sıcak ışık uyanik tutuyor

Şimdi maviye baktım da ısısı fena değil biraz fazla olabilir ama hayvanı yakmaz değil mi yada çanağı biraz kuru alanın köşesine çevirirm canı istediği gibi ayarlar kaplumbağa kendisini. Işığı da çok az gece rahatsız etmez. Lamba su ısıtıcı filtre sürekli açık olacak 3 gün aç kalacak umarım bir sorun çıkmaz.

Hayvan yetişkin kendisini korumayı bilir.

Daha fazla da aç kalır. Aslında silis kum iyi olurdu. En azından eşelenip oyalanır,kırıntılarla birlikte biraz kumda yerdi.

Yem verecek güvenilir biri varsa 2. gün bir kereliğine verebilir.

Hayvan yetişkin kendisini korumayı bilir.

Daha fazla da aç kalır. Aslında silis kum iyi olurdu. En azından eşelenip oyalanır,kırıntılarla birlikte biraz kumda yerdi.

Yem verecek güvenilir biri varsa 2. gün bir kereliğine verebilir.
Hocam malesef kimse yok. Yanıma alsam mı diye düşünüyorum ama öyle soğuk yiyebilir istanbul buz gibi. 3gün maksimum büyük ihtimalle 2 gün aç kalacak. Lamba 2 3 gün aralıksız açık kalsa lamba patlar mı sizce 40W ampul.

Geri