Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 gün önce aldığım Kaplumbağa yemek yemiyor

seray

Yeni Üye
Herkese merhaba yardımınıza ihtiyacım var Yardımcı olursanız çok sevinirim 2 gün önce su kaplumbağası aldık alırken internette Okuduğum kadarıyla en hareketlisi ve kabuğu en sert olanını seçtim fakat eve geldiğimizde hareketsizleşti yemek yemedi Hele ki bugün karadan hiç çıkmadı suya girmek istemedi ben suya soktuğumda yüzmek istemedi yemek yemiyor geldiğinden beri gözleri açık Ara ara ağzını açıyor acaba Nesi var Lütfen yardımcı olun

Ekli dosyalar

• IMG-20240414-WA0025.jpeg
    IMG-20240414-WA0025.jpeg
    827.4 KB · Görüntüleme: 17
Foruma hoşgeldiniz.

Yeni ortama giren hayvanlarda alışma süreci olur. Birkaç gün mümkün olduğunca az rahatsız edin.

Akvaryumda mı bakıyorsunuz yoksa kapta mı aldınız?

Yemleri ne marka?

Hosbuldum teşekkür ederim hmm bunu bilmiyordum sanırsam ben cok rahatsiz etmis olabilirim kızımda cok merakli eline alıp sevmek surekli konuşmak gibi ozaman bir kac zaman daha bekleyeyim vitamin önerirmisiniz....?. Hem cam kaplumbag fanus var hem kap cam olan cok küçük o sebepten kaba koydum

Ağzına sığacak ölçüde birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Verdikten sonra uzaklaşın. Yememişse yarım saat sonra alın. Bakteri üretmeye başlar. Tükürük bezi yoktur herşeyi suda yerler. Kıyma yemeye başlarsa yemleri de yemeye başlar.

Vitamin olarak deep fix vitamin damla alın. Her gün bir damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. Bu iştah açıp kırgınlığını alır. 1 hafta kullanın.

Çocuğunuz eline aldıktan sonra tembih edin ellerini bol sabunla yıkasın. Bu hayvanlar salmonella taşır. Sucul ortamda olduğu için bulaşı riski yüksektir. Ağız ve göze temasla bulaşır. Önlem alınırsa bir sorun olmaz. Belirtisi yüksek ateş ve ishaldir.

Havalar henüz ısınmadı. En azından bir ısıtma lambası iyi olur. Ama en az 30 litrelik bir akvaryum daha iyi olur. Ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Yavrular yağ bağlamadığı için vücut direnci düşüktür. Enfeksiyona kolay yakalanır. Onun için su ısıtıcı ve lamba elzemdir.

Ele almak stres yapar hayvan iyice uzak durmaya çalışır. Temizlik ve sağlık kontrolü harici ele almıyoruz.

Çok ama çok teşekkür ederim o kadar açıklayıcı bir yazı olmuş ve o kadar yardımcı olmuşsunuz ki ne kadar teşekkür ettim az bunların hepsini uygulayacağım sonucu tekrar yazarım çok teşekkürler

Kaplumbaga mi az önce kaybettim 😔 Aldigim yere götüreceğim daha alali 3 gün olmustu

Başınız sağolsun.

Yeni olduğu için adaptasyon sürecine bağladık ama hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyormuş. Böyle yakın durumlarda seçenekler elenemiyor maalesef.

Saolun Çok teşekkürler evet mallesef çok üzüldüm peki akciğer enfeksiyonunu geçirebilir miydim caresi varmiydi yoksa yapilabilcek birsey olmaz mıydı

Yavrular için ileri safha ölümcül. Sadece bir hayvanı iyileştirebilmiştik. Bünyeleri zayıf yağ bağlamadıkları için uzun süre yaşayamıyorlar.

Ama ilk ve ikinci safhalarda iyileştirdiklerimiz var.

Peki nasil iyileşim sağlıyor gercekten cok üzgünüm kızım çok seviyor hemen olmasada ileride en azindan bilgi sahibi olmak isterim öyle bir durumda nasıl tedavi edebiliyoruz ilk evrelerde

Çok şey sordum Kusura bakmayın Ama gerçekten bilgili birilerinden yardım almak çok daha iyi oluyor keşke almadan önce buraya yazsaydım bilmiyordum alırken başka nelere dikkat etmem gerekiyor Mesela bu aldığım yerdeki diğer kaplumbağalara dün baktığımda Bir tanesi çok çok minikti neredeyse 50 kuruş boyutunda yüzü çok solgundu alırken hasta olup olmadığını anlayabilir miyim

Hayvanın durgunu kadar çok hareketli olanı da iyi değil. Bunlar aşırı enerji tüketir. Hastalığa karşı direnci düşer en ufak üşütme de enfeksiyona çevirir.

Gözlerinin canlılığına bakın. Hayvan çevresine dikkatli bir biçimde bakıyor ise sağlıklıdır. Bunun için parmağınızı sağa sola hareket ettirip takip ettiğine bakın.

Halsiz, baygın göz kapaklarını açma da zorlanıyor ise ondan hayır gelmez.

Her hastalığın benzer olduğu kadar farklı belirtileri de var. Önce bunu anlamak lazım. Tedavi ona göre yapılır. Boyuna göre uygun doz alması gerekiyor.

Bazen vitamin damla ile de toparlayabiliyor. Antibiyotiğin fazlası kadar gereksiz kullanımı da zararlıdır.

Belirtiler ve hastalıklar için bu konuyu inceleyin.

Kaplumbağa çocuklar için değil. Birdaha almayın aldığınız yeri de şikayet edin.

Kırmızı yanaklı yanaklı satışı yasak. Büyük ihtimalle aldığınız yer kötü bakıyordu sizde bakamayinca öldü hayvan

Petshoplar kötü kosullarda baktigi için akciğer enfeksiyonu yada kabuk çürümesi gibi durumlar oluşuyor.

Satilirken plastik kapta satılıp bilgi verilmediği için alan kişi hasta olduğunu bilmiyor ve uygun şekilde ilgilenemiyor.

Bu yüzden petshoptan kaplumbağa alıp 1 2 gun içerisinde öldüğünü gören cok insan var.

Lutfen o Petshopu sikayet edin baskalarınıda kandirmasinlar artik. Hem hayvanlara hemde alan kişiye yazik üzücü bir durum.

Kesinlikle haklısınız bu ikinci kez başıma geliyor gecen sene de aynısı oldu cok üzgünüm özellikle kızım için çok isteyerek almıştık burda sahiplenmede bulamıyorum çevremde yok malesef

Birsey sormak istiyorum kaplumbag nasıl beslenilmeli yeni aldığım kaplumbag ne kadar yemek yemeli mesela benim elimde suan Ahm yem ve karides kurusu var aldığım zaman nasil beslemeliyim suyunu ne kadar sürede degismeliyim

Balık akvaryumun var kucuk taş almayı düşünüyorum içine çıkması için filtre var bide lamba alsam sanırsam yeterli olur değil mi bir süre kapta baksam sorun olur mu

Geri